• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Stavi ga na Jumbo mail, pa da ga prvih 10 skine...
 
T

topgear

Guest
Hvala PETRE, prijatelju stari....
Pretpostavljam da i ti imas ursus 355 ili 360?
Imas li kakvih problema s njim?

Pozz
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Trenutno nemam, bilo je nešto al za to je kriv otac, mrak i manjak vremena...

Taj traktor samo opleti po gasu, mjenjaj filtere, ulja i toči gorivo i redovno provjeravaj uloške dizni. Ako ga šparaš onda se krene kvarit.. Ovaj 360 je kupljen novi 90-te godine, prije njega smo imali 355 onaj narandžasti, taj je uvjek dobro gažen, drva je izvuko more, prevrtan x puta, ličio nije na ništa (vjerovatno ga se zato i teralo nemilo) al je išo ko vrag. I usudim se reć da je bio kvalitetniji, nit je bio garažitan nit niki *****, a ključa nije vidio osim za paljenje....
 
T

topgear

Guest
He He! Da to je Ursus 355!
Moj deda ga je kupio kad je traktor bio star 3 ili 4 godine! Traktor je iz 1972, nista nismo dirali u njemu... Samo mijenjamo gume i tocimo diesel. Svake godine obavlja posao na nekih 5-6 rali i to je to,i naravno 2 puta godisnje šuma.
Al ipak zadnjih godina se osijeti kak pocinje gubiti snagu, al za nase potrebe cist ok!
Trabalo bi ga malo posarafit kad se nade vremena. I naravno limarija je vec u banani, ali nije ni cudno jer je cijelo vrijeme vani.

Trenutno su prednje gume pri kraju, tak da cu ove zime morat mijenjat. Kad sam se prije par tjedana raspitivao, skuzio sam da bi moglo biti problema. Taj ursus ima prednje kotace 18" , nigdje naci ni za lijek. C 360 ima 16" kao i vecina traktora.Cak bi stavio i od njega , ali noviji imaju felge sa 6 rupa, a moj sa 4, pa nemoze. Nasao sam po oko 1000 kuna kuna komad, BF Goodrich, ali to mi izgleda ipak malo previse. Tak da cu mozda morat narucivat nekak, na neki nacin.

Jedini problem koji je kronican kod tih starijih ursusa su nozne kocnice. Pricali su mi, da su pokusavali kod svakakvih majstora to slozit, ali bezuspjesno. Al ok, tu je rucna kocnica, a i cim stisnem kuplung, on na ravnom staje, tak da i nije neki bad!


Jos sto bih htio sloziti su svijetla. Zato sam i trazio prirucnik sa shemama. Vidio sam da postoji, mislim bar tak pise da postoji prirucnik na hrvatskom i ima ga valjda tip sa nickom highlander al mi se ne javlja, valjda bude.
 
T

topgear

Guest
PETRE, svaka cast!
Nasao sam vremena i detaljno sam procesljao forum i procitao vecinu....
Veliki si maher i svima nam je drago sto imamo koga pitat i tko ce nas pravilno usmjerit.
U potpunosti se slazem s tobom da sto stariji ursus, tim manje problema.
Vidim ljudi tu navode neke probleme, ja recimo nikad cuo za njih, a nas traktor ima 38 godina.


Opcenito o postovima:
Mislim da bi u ovim postovima trebalo biti manje prepucavanja IMT ili URSUS!
Ti traktori i sve njihove podjele su jedinke svaka za sebe i svaka od njih ima svoje prednosti i nedostatke....
Da je vise opisivanja kojekakvih tehnickih karakteristika, prednosti i nedostataka bilo bi zanimljivije....

Pozdrav! :partyman:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Provjeri jel pašu glavčine s 6 vijaka na tu istu osovinu, a na te s 6 vijaka pašu i felge od IMT-a 533-539-... jer ćeš ih lakše nać. Ili samo kompletne rukavce nađeš, ima ih dosta rashodovanih pa.. 1000kn/kom je bezobrazno previše za traktorske gume.


Inače kočnice na mom su kao u autu, a nisu ni skupe za napravit..

Općenito su za njih dijelovi jeftini..

Ako nema snage provjeri filtere goriva, zraka, dizne pa onda ostalo.

Evo ti shema el. instalacije, obje su iste, jedna je u bojama a na drugoj je bolja rezolucija i ima nacrtano ako stavljaš altenator umjesto dinama.
http://img412.imageshack.us/img412/6264 ... 062231.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/1765 ... 975427.gif
 
T

topgear

Guest
Da, tak nekaj sam i mislio napravit, skombinirat, al neznam dali bi traktor visio prema naprijed....
Budem se jos malo raspitao za gume od 18".
Ove sto su sad gore je moj otac stavio od starog tome vinkovica. Izdurale su prakticki 20 godina.

Gdje ti kupujes dijelove za ursusa?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Ja imam Ursusa 355, iz '78 godine. Rađena je generalna na motoru kada je pukla radilica, prije rata još...traktor je radio oko 15 jutara, od sada oko 27...još se tu nađe nekog transporta i tako nešta, ali večinom na njivi. Plug IMT 756 vuče kao od šale, gas prima kao lud. Volan nije težak, u vožnji možeš vrtit jednom rukom. Kočnice kod mene trenutno ne rade(godine) ali ja kad pustim gas on staje, ali opet nije to sigurno. Vukli smo tanjuraču 28 diskova, išlo je, treča pun gas. Stric je i vukao sa njime sjetvospremač IMT KONGSKILDE 2,80 m, ali po pređenom več jednom, po oranju nebi mogao.

Inače, za naše potrebe je traktor odličan, ima snage, velik...

[youtube:14b5eup1]-KbIL0YIEro[/youtube:14b5eup1]
[youtube:14b5eup1]48pEW8YVxxU[/youtube:14b5eup1]

Toliko od mene! ;) ;)
 
T

topgear

Guest
Marko 355 dobra ti pila!
Noviji je od ovog sto imam ja.
Tvoj je narancasti, moj ljubicasto zuti i na tvome su felge 16".
Petar mi je bio poslao prirucnik za 355, imas li ti stogod za razmijeniti?

Sad kad malo gledam, cini mi se da je ursus iz 1972. najstariji traktor na forumu ili se varam...he he
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
MA dobar je za moje potrebe, odličan!
Što se tiče starosti, od Ursusa možda je najstariji a od ostalih traktora nije.

Imaš li kakvu sliku svoga? Imaju kod mene dva ljubičasta sa velikim prednjim felgama.
 
T

topgear

Guest
he he, mislim da ga je sram!!!

Gume pokrivamo zato sto su u banani.... Straznje su u biti dobre, stare su oko 10 godina pa ih se cuva od sunca jer je medo cijelo vrijeme na otvorenom.

Problem su prednje gume, u jako su losem stanju. Stare su preko 25 godina. Ispucale su naravno od sunca jer se prije nije pazilo...

Slikano je prije godinu dana, onako usput, da se proba fotić... Kad dodem doma, i uhvatim vremena napravim nove...


pozdrav
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Dali je slikan tek što je ugašen ili hidraulika ne popušta?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Marko355 kaže:
Dali je slikan tek što je ugašen ili hidraulika ne popušta?
Hidraulika nesmije puno popuštat, meni ostanu tanjurače preko noći u zraku i ne popusti ih do zemlje...
 
T

topgear

Guest
Da, vidis to nisam jos testirao koliko dugo moze izdrzati pod opterecenjem.

Ovak, mislim da hidraulik bez ikakvog opterenjenja drzi non stop. Tak mi se cini, siguran sam da drzi po par tjedana.

Sto se tice opterecenja znam samo da preko noci moze drzati tanjurace, plug, gajbu sa odojcima...

Skuzio sam samo da u zadnjih pa recimo 5 godina hidraulik malo sporije reagira. Odnosno kad pokrenem rucicu hidraulike, kroz 5 sekundi se pocinje dizati...

Kaj bi tu trebalo pogledati?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Dali je to na ler gasu ili sa gasom i sa teretom ili bez tereta?
 

Najnoviji postovi

Na vrh