• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj goveda u sustavu KRAVA-TELE

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
hvala na odgovoru. Da li je moguce dobiti adresu ili broj telefona od farme, da zakazem termin i obidjem farmu? Moze i na pp

ovo nije nista spektakularno mislio sam da hoćes kupit goveda, u malom grđevcu ima sustav krava tele scharolei gdje je bas velika farma sunčane livade
 

torpedo75a

Član
Tu od
9 Ožu 2013
Poruka
64
Krava-tele

Pozdrav svima, razmišljam o kupnji 14- junica spreminih za pripust, junice su mješanke (holsteina i charolaisa). Uzgajao bi ih u sistemu krava-tele. Imam većinu strojeva koji će mi trebati. Zanima me jel pametno ulazit u to u ova krizna vremena (imam nešto novaca, a za ostatak bi me vlasnik junica pričekao, tako da nebi ulazio u kredit), i kolika je realna cijena junica?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Krava-tele

Pozdrav svima, razmišljam o kupnji 14- junica spreminih za pripust, junice su mješanke (holsteina i charolaisa). Uzgajao bi ih u sistemu krava-tele. Imam većinu strojeva koji će mi trebati. Zanima me jel pametno ulazit u to u ova krizna vremena (imam nešto novaca, a za ostatak bi me vlasnik junica pričekao, tako da nebi ulazio u kredit), i kolika je realna cijena junica?



Treba ti 16.8 ha zemlje da bi ostvario poticaj. Zarada ti bi bila 14 teladi na godinu s time da računamo da svih 14 junica prođe sve u redu. Za tih 14 teladi bi morao naravno vuč za rukav nekog od prekupaca ili mesara. Tu dolaze veterinari, jer ako ti ne voliš državu, država voli tebe. Za mješanke treba vidit koliki je poticaj. Ako koje tele bude crno na mamu onda budeš vidio prodaju i kad ti vidi mesar na papirima da ima holsteina u sebi. I ono najvažnije na koje vjerovatno ti misliš suprotno, posla oko toga nema ništa manje nego u štalskom držanju. Uglavnom onaj tko to voli bude radio i nešto ušičario. Moj savjet ti je bez 16.8 ha i poticaja za neku pasminu nemoj se upuštat u to.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: Krava-tele

Pozdrav svima, razmišljam o kupnji 14- junica spreminih za pripust, junice su mješanke (holsteina i charolaisa). Uzgajao bi ih u sistemu krava-tele. Imam većinu strojeva koji će mi trebati. Zanima me jel pametno ulazit u to u ova krizna vremena (imam nešto novaca, a za ostatak bi me vlasnik junica pričekao, tako da nebi ulazio u kredit), i kolika je realna cijena junica?

Holstein -sigurno,
a križanci možda. Nemogu se upisat kao krave doljilje za sistem krava tele.

Holstein i sve u vezi s njim mi se ne sviđa na temu krava tele.
To je dosta osjetliva krava sa puno mljeka i brige oko nje,
male mišićne mase i prirasta
Znači da će i neke kćeri i unučad imat tu osobinu.

Ja sam počeo sa 13 junica 2009 ,ali sa angusom i
500ha paše i blagom klimom.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Krava-tele

Evoga rečeno iz prve ruke. Ako bi mogao malo opširnije opisat malo koliko ima posla oko sustava krava-tele i ajmo reči neke zarade. Pitam te zato jer sam ja skeptičan na to da imaš kravu a ne dojiš ju. Daj malo više informacija.
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Re: Krava-tele

Posla ima manje nego u intezivnom nacinu drzanja.Nema skupih stala,nadstresnica je dovoljna.Osnova je velike pasnjacke povrsine.Moj je plan vecinu godine goveda drzati na planini,a sa prvim snijegom povratak na pasnjak.Profit ovisi o obujmu posla.Mali obujam,mali profit-veliki obujam,veliki profit.Sa 20 goveda je mala zarada.Sa 1000 si najbogatiji seljak u Hrvatskoj.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: Krava-tele

Posla je manje kao i zarada, a i briga ima manje.
Površine ti treba 4ha po grlu -najmane (ja sam na kršu)
Pronaći način da meso prodaješ ljudima koji ga jedu, a ne prekupcima i mesarima.
U sistemu krava tele je pametno biti eko proizvođač.
Bika puštam na krave 15.04 tako da se krave otele početkom veljače.
Ta telad do 01. 11 postignu dobru kilažu.
Svu telad maknem od krava u 11mj. da ne uđu u zimu sa teladi i stelnosti.
Junice treba odvajat od bika sa 09mj. jer se znaju vodit sa 10mj. onda ostaju male krave.
Sa stadom od 30 krava možeš živiti +poticaji na 100ha+ sustav PDV
 

Prilozi

  • Fotografija0133.jpg
    Fotografija0133.jpg
    66.8 KB · Pregleda: 736
  • Fotografija0198.jpg
    Fotografija0198.jpg
    76 KB · Pregleda: 545
  • Fotografija0090.jpg
    Fotografija0090.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 1,181

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Re: Krava-tele

Posla je manje kao i zarada, a i briga ima manje.
Površine ti treba 4ha po grlu -najmane (ja sam na kršu)
Pronaći način da meso prodaješ ljudima koji ga jedu, a ne prekupcima i mesarima.
U sistemu krava tele je pametno biti eko proizvođač.
Bika puštam na krave 15.04 tako da se krave otele početkom veljače.
Ta telad do 01. 11 postignu dobru kilažu.
Svu telad maknem od krava u 11mj. da ne uđu u zimu sa teladi i stelnosti.
Junice treba odvajat od bika sa 09mj. jer se znaju vodit sa 10mj. onda ostaju male krave.
Sa stadom od 30 krava možeš živiti +poticaji na 100ha+ sustav PDV

Koliko ostaje zarade po teletu nakon sto se podmire svi troskovi?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Krava-tele

Koliko ti napravi telad do odbijanja? Predpostavljam da svo vrijeme su na mljeku. Pod što ih prodaješ junetinu ili teletinu ? Kakva su telenja kod Angusa i da li si možda križao sa simentalcem ? Kakva je kvaliteta mesa naspram simentalca ? Oprosti na toliko pitanja, al nemam prilike saznat iz prve ruke.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: Krava-tele

Koliko ti napravi telad do odbijanja? Predpostavljam da svo vrijeme su na mljeku. Pod što ih prodaješ junetinu ili teletinu ? Kakva su telenja kod Angusa i da li si možda križao sa simentalcem ? Kakva je kvaliteta mesa naspram simentalca ? Oprosti na toliko pitanja, al nemam prilike saznat iz prve ruke.

Čok ili bučić
staro tele - mladi junac
5-8mj. meso je fenomenalno svake godine imam više kupaca,
a i cjena mi je paprena. Živim u kaju gdje nema krava, pa to iskorištavam.
Krave se lako tele, tu nemam problema, osim sa junicama po pitanju majčinskih osjećaja.
Zna se dogoditi da ne voli tele prvi dan-dva.
Stado mi je čistokrvno sa rodovnicama, pa ne planiran križati.
Mislim da se mog bika pusti na simentalske junice da bi se dobilo malo tele(30kg)
koje bi imalo lijep prirast.

Težina teladi ovisi o godišnjem dobu i majci
od 27.12 do 15.05 110kg mesa
od 05.07 do 05.11 78kg mesa
od 08.02 do 25.10 150kg mesa
paša zapovjeda

Meso je teško usporediti, jer paša i tov puno utječu na meso.
Boljeg ja nisam jeo, makar smo oduvjek imali kravu.(svaki cigo svog konja hvali)
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: Krava-tele

Koliko ostaje zarade po teletu nakon sto se podmire svi troskovi?

Troškovi su zanimljiva stvar.
poticaji ti hrane krave,nafta, kljigovođa i najam
tebi ostaje telad koja mora kupiti vitamine
vitamini 15000kn godišnje
ostalo je tvoje
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Re: Krava-tele

Ja sad krecem u kupovinu 30 simentalki,ne zelim ulaziti u kredit za nabavku osnovnog stada.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Krava-tele

U teoriji je moguće, samo teško da bi netko na to pristao...
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: Krava-tele

Ja sad krecem u kupovinu 30 simentalki,ne zelim ulaziti u kredit za nabavku osnovnog stada.

Dinara?
Zašto simentalac na dinari?
Mislim da ćeš imat problem sa mlijekom prvih 15 dana poslije teljenja.
Nisam siguran ali...

Bređa junica te košta najmanje 13 000+PDV
Tele od 7dana 1300+PDV treba ga odhranit pa za 2g. se oteli...
Bitno:
koliko dugo možeš izdržat bez prihoda.
dali imaš imovinsko-pravno riješenu pašu, da je možeš upisat za poticaje.
moraš imat koral i stojnicu prije prvog teljenja (moja greška)
moraš uzeti stoku sa paše jer iz staje bi prilagodba mogla potrajati, pogotovo na kršu.
koliko hrane možeš spremiti za zimu?

Mislim da bi moglo funcionirat,
ako prodaš telce po dobroj cjeni i bređe junice sa rodovnicom.
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Re: Krava-tele

Sto se tice ovog bez kredita,imam udjela u Braniteljskom fondu,jednu veliku nekretninu iznajmljujem,a i po starohrvatskom obicaju iz Njemacke isto stizu pare.Imam 10 hektara svojih pasnjaka i oranica,uz mogucnost jeftinog,skoro besplatnog zakupa neogranicenih kolicina zemlje.I mislim uzet stoku sa pase,znam kakvi su problemi sa prilagodbom.Sa otkupom nema problema,iako cu u buducnosti izbaciti posrednika izmedju mene i kupca,ali o tome treba razmisljati tek kad prodjem kriticne godine za posao.
I zaboravio sam dodati par tisuca bala sijena,ili cu mijenjati ili prodati,nije vazno.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Re: Krava-tele

Da sam ja na tvome mjestu zivio bih od tih prihoda koje imas sad i nebi se upustao u nikakvo stocarstvo.. sve je to lijepo na papiru ali u praksi je cisto drugacije..
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Re: Krava-tele

Da sam ja na tvome mjestu zivio bih od tih prihoda koje imas sad i nebi se upustao u nikakvo stocarstvo.. sve je to lijepo na papiru ali u praksi je cisto drugacije..
Zasto ne pokusati?Domace trziste nije zasiceno,a i izvoz vani nije iskljucen,posebno u arapske zemlje.Ako vec stoji neiskoristena zemlja,bio bi grijeh ne krenuti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh