• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj goveda u sustavu KRAVA-TELE

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Re: Krava-tele

Sto se tice ovog bez kredita,imam udjela u Braniteljskom fondu,jednu veliku nekretninu iznajmljujem,a i po starohrvatskom obicaju iz Njemacke isto stizu pare.Imam 10 hektara svojih pasnjaka i oranica,uz mogucnost jeftinog,skoro besplatnog zakupa neogranicenih kolicina zemlje.I mislim uzet stoku sa pase,znam kakvi su problemi sa prilagodbom.Sa otkupom nema problema,iako cu u buducnosti izbaciti posrednika izmedju mene i kupca,ali o tome treba razmisljati tek kad prodjem kriticne godine za posao.
I zaboravio sam dodati par tisuca bala sijena,ili cu mijenjati ili prodati,nije vazno.

Samo riješi zemlju, da se ne javi neka budala koja će te ucijenjivat.
Imat ćeš puno briga, ali je bitno da ne odustaješ.

I izbaci odmah posjednike između tebe i kupaca, to je najbitnije.
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Re: Krava-tele

Sljedece godine imat cu oko 10 000 bala sijena,to cu pokusat prodat za 7-8 kuna,ili zamjenit za junice.Bas sljedeci tjedan idem dogovoriti jos neke parcele,tako da cu za jedno mjesec dana imati oko 300 hektara.Meni ce ogroman znacaj i ustedu imati sto stoku mogu voditi na ispasu u planinu,a tamo ispase ima i previse.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Imam jedno pitanje,da li netko zna nekog uzgajivača Hereford pasmine krava u Hrvatskoj !?
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Koje su cijene poluotvorenih staja za sustav krava tele?Za nekih 300 komada.
Najeftinije je od drveta,to je vise nastresnica nego stala da se zimi sklone od snega,iso je moj otac prosle god u okolinu virovitice kod drugovog suraka da gleda anguse,pa je sliko i te nastresnice,treba sa3 strane biti zatvorena,imam nede sliku takvih nastresnica.Najeftinije ti je spremis bagremove direke,daske i pokrivku(ja bi se odlucio za trapezni lim),pozoves rodbinu i prijatelje i za nekoliko dana napravis to,nebi trebalo da izadje vise od3000-4000e,samo neznam koja povrsina treba,jer to nije klasicna stala,vec nastresnica.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
suprug i ja zainteresirani smo za nabavu skotskog goveda, znaci krave koja je 365 dana u godini vani, bez stale.
imamo dovoljno zemlje ali nije sve u jednom komadu.

Posto sam ja na odredeno, mjesec po mjesec, na ovaj nacin htjeli bi poceti brinuti u buducnosti na nacin da iskoristimo zemlju koju smo dobili u nasljedstvo.

Procitala sam cijelu temu.
Ne zanima me uzimanje poticaja.
Zbog podizanja farme puzeva, imamo otvoreni OPG. Koji je prvi korak za sirenje OPGa na uzgoj krava? Uopce ne znam koga i sto koga pitati?

Koliko je pametno krenuti s kupovinom dvije krave ( za vise trenutno nemam novaca).
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pa mislim da vam je najpametnije krenuti sa manjim brojem krava. Kad kupite krave samo otidjite u vet. ambulantu i morate prijaviti ta kupljena goveda. Ostalo će vam veterinar objasniti.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ma nemorate nista prosirivati,samo sto je kolega rekao,kada kupite krave odete u verinarsku ambulantu koja pokriva vas teren prijavite goveda.budete dobili registar goveda za vodenje brojcanog stanja i ostalo sto vam je potrebno...
zasto bas skotsko govedo??
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
zato sto mi treba krava koja ne treba muznju.
krava bi zivjela na nasem imanju u zagorju i sluzile bi kao prirodne kosilice jel sada jako puno vremena trosimo na odrzavanje posjeda.
Musku telad bi prodavali a zensku telad ostavljali.

Nisam nasla niti jednu drugu pasminu ( osim red agnus) koja moze 365 sana biti vani, bez stale.
Imamo prirodni izvor na imanju, imamo bunar, imamo nadstresnicu za sijeno preko zime...
samo nemamo kravice...

ako postoji neko drugo govedo koje moze bolje posluziti navedenom..primam prijedloge :))
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Vidim da planirate to skroz ekstenzivno držati, pa onda i uzmite goveda za to, mislim da bi bolji izbor bio angus zbog puno veće populacije, jer će vam trebati bik, a za angusa ima sjemena i za naručiti dok ne budete imali više krava pa bik bude isplativiji.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
slozio bi se da je angus bolja opcija ne samo zbog sjemena i bika.vec i zato sto je nesto veci od skotskog goveda - u prodaji vise mese vise novaca.
a da pokusate nabaviti nekakvu domacu pasminu?npr busu koja bi po poticaju bila daleko zanimljivija opcija a i skromnija je po pitanju zahtjeva prema hrani..
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
za sad ne mislim od toga zivjeti.. s poslom na na li-la... ajmo reci da bi mi to dugorocno bila zastita ako mi se ugovor na poslu ne produzi.

Kolika je cijena red agnusa?
saznala sam da jedinu HR skotsko govedo drze kraj cakovca, Šlavonci.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Imaš na njuškalu nekih oglasa pa si pogledaj. Ne razumijem kad ljudi idu za nekom egzotikom kad ima isprobanih pasmina. I simentalac ti može biti 365 dana vani, i Holstein garantiram da neće biti problema. Ali kod ekstenzivnog uzgoja je poanta da se iskoristi potencijal koji pasmina ima. Angus tu daje najbolje rezultate, simentalac bi bio bolji uz držanje vani i dohranu žitaricama ili silažom, ali sve to ima svoju računicu.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
Nije egzotika.
Treba mi govedo koje ne trebam musti,a koliko znam,simentalke su mliječne krave...ili se varam.
Zbog obaveza prema gradu ja uz krave neću biti svaki dan. Moje imanje granici s braticevim i on će paziti na goveda,a obavezu muznje ne želim ni ja ni on ni njegova obitelj.
 

veljo

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
81
Ja evo vec neko vrijeme planiram da pokrenem sistem krava-tele, posto kod mene u blizini nema niko takav nacin drzanja goveda, a zanima dosta stvari, recimo koliko bi bilo dovoljno krava za pocetak a koliko da se drzi da bi bilo ekonomski isplativo? Od rasa sam planirao simentalca kojeg bi ukrstao sa herefordom, jer mi se cini to kao solidna i jako isplativa solucija. Ima li ikog da me posavjetuje kao pocetnika, svaki savjet je dobrodosao.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
prvo ti pronađi kupca koji bude otkupio tvoju proizvodnju,normalno i platio to,a barem da ti je15-20 komada,ima blizu mene jedan švercer koji je uvezao iz Mađarije prije 3 godine nekakvu mesnatu pasminu,to ti je stalno vani,tele se ,rastu bez puno nekih dodataka,mislim da je prošle godine prodao prve bikove od tih junica,bili su samo tri mjeseca stariji od recimo čistih simentalaca koji su papali finu hranu,ovi su se prehranili na sijenu i travi u prirodi
 

veljo

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
81
Ma sa prodajom nije nekakav problem, kupaca, tj. svercera ima i previse. Dogovorio sam se i sa nekim mesarom, tako da se ne bojim za plasman. Puno je lakse prodati tele ili bika nego utovljenu svinju, znam jer ih imam, ili da kazem sam ih imao, nikada vise ne tovim svinje. Recimo u sistemu krava-tele, ako danas ne prodas tele ili bika mozes sutra ili za mjesec dana nije bitno jer ti nije na koncentratu kao svinje ili bikovi u tovilistima. Znaci za pocetak bi trebao bar 10-15 komada, pa i nije previse. Ja sam razmisljao da je za pocetak potrebno najmanje 30-ak komada.
 

Najnoviji postovi

Na vrh