• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj goveda u sustavu KRAVA-TELE

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Potrebna ti je površina za ispašu cca 2-3 ha po grlu ovisno o klimi prirastu trave(meni treba 4).
Ako uspiješ nabaviti čistokrvno stado sa rodovnicama, onda možeš uzgajat junice za rasplod koje postižu cjenu kao i tovljen bik.
Križanje stada od 30 kom. meni i nije neka ideja, samo meso teladi za prodaju nije neka lova.

Možda griješim sa svojim stadom.
Krave mi se u 90% tele svaku godinu.

Junicama odbijam tele sa 4mj. u pravilu ide na klaonicu.
Kravama sa 10 mj. i idu na drugu pašu sa dohranom.
Mušku telad kastriram tako mogu imat samo jedno stado junadi.
Bik je sa stadom od 15 04 do 01 01
Krave mi se tele od 15 01 do 01 09
15 04 sve ujedinjavam i šaljem na pašu tj. junice na pripust za prodaju.
Junce se ubija u 11 mj. meso krajnjem potrošaču.

Znači stado od 30 krava imaš 80 kom. većinu godine.
ali je veća lova nego prodavat telad.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
evo kravica od bratića :)
DSC_1539.jpg


ima ih još al su se rastrčale po livadi pa nisu u kadru....
 

farmboy

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
20
krava-tele

ima li tko iskustva sa sustavom krava tele? da li se to bolje isplati nego proizvodnja mlijeka? koliki su poticaji ili kako to vec ide? i kakva je ishrana?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel to iz tvog uzgoja ili nabavljaš negdi?
Kak se ponašaju nakon kaj dođu u zatvoreni prostor??
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Tonka škotsko govedo je najbolje za ekstenzivan način držanja na ispaši bez dodatne hrane,ta pasmina ima najbolju konverziju hrane i ne treba im ništa drugo osim ispaše i vode.Angus je mesnatiji ali i manje otporan,dakle Škotsko govedo je broj 1 za potrebe koje si ti navela.Telci ako se i otele u zimi u pola metra snijega ništa im neće biti dok kod ostalih pasmina je to problem prvih par dana života,ono što je tebi još bitnije je da imaju mlijeka tek koliko treba teletu i mastitisi su toliko rijetki da je stopa zanemariva.Crsh ima sjeme jednog bika Škotske pasmine a zove se Chur
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Jel to iz tvog uzgoja ili nabavljaš negdi?
Kak se ponašaju nakon kaj dođu u zatvoreni prostor??

To su od ujaka

Nisu skroz zatvorene, imaju jedan mali dio dvorišta i za šetnju al ne vidi se na slici. Prošlu godinu preko zime su bile zatvorene baš u staji. Nema nikakvih problema s divljaštvom, pitome su ko neki kućni ljubimci.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Ako ih držiš cijelo vrijeme vani i ne dodaješ hranu onda ti treba i 2 hektara,zbog toga što je proizvodnja krme u zimi i jeseni puno manja a stoka jede više zbog hladnoće
 

charola

Novi član
Tu od
17 Ožu 2015
Poruka
1
Najprije pozdrav za sve članove ja razmišljam o uzgoju krava-tele, pasmine charolais, živim u Lici, pa me zanimaju vaša mišljenja o tome i gdje se mogu kupiti i po kojoj cijeni? Hvala unaprijed
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
krenula prva ovogodišnja teljenja

Taman se otelio :
20150322_161919.jpg


Prvo teljenje za ovu junicu...
20150322_161257.jpg


nadam se da vidite slike
 
Posljednje uređivanje:

sandokan

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
15
imam kravu otelila prvo tele a mljeka ima malo i malo je vima dali ce se povecat kolicina posle ako neko zna koliko dana treba da se to popravi do nekok njenog punog ucinka.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
malo novijih slika.

Napredujemo :)

plfP0hwvmCJlmrQBovWGpcUikuF6AgUoz-s3uxcd4MY=w1631-h917-no



tD_JeIlFO8CitVNU1HdVUlArErEaABPOReS-qKH4dCQ=w1631-h917-no



edit: popravio sam linkove, valjda se sad vidi
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh