• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj goveda u sustavu KRAVA-TELE

berek03

Novi član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
9
Poštovane kolege, u procesu sam nabave 5 ženskih teladi težine oko cca 200 -250 kg. Objekat imam, pašnjak ograđen nekih 7,5 jutara + prihrana. Nisam početnik što se tiče držanja životinja, jedina stvar koja me muči jest odabir pasmine. Mislio sam prvo crni angus, nakon toga hereford, a sad na kraju ću se ipak izgleda odlučiti za limuzin. Svaki savjet dobro došao.

komer

Dobro znana faca
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
2,502
Nećeš pogriješiti s limouzinom.imam 11 junica steonih limouzina..imam i simentalke 12 junica steonih.i 7 krava simentalki..
Jedino ćeš se do teljena načekati..
Da li ćeš bika imati ili umjetno?
Ako nećeš imati bika,bit će ti veselo uhvatiti onu koja se tjera na toj površini pod uvjetom da primjetiš da se tjera..
Ja bih ti preporučio da uzmeš steone junice ako si u mogućnosti..
Pasmini karakteriziraju laka teljenja i dobre su majke..kod nas u Lonjskom polju se same tele i nema problema..

berek03

Novi član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
9
Nisam u nekakvoj žurbi, a cijena te teladi je dosta manja nego junica tako da mi to nije uvjet. Bika ću imati, mislio sam ga nabaviti u proljeće, isto manjeg otpirlike starosti kao i junice kako bih jeftnije prošao, a računao sam da on stasa negdje u isto vrijeme kada i junice. E sad, da li bih toga bika trebao držati odvjeno? Da li je pasmina pitoma ili to zavisi o pristupu pojedinca? Kod mene bi svaku večer bile zatvorene, na jaslama i brašnu tako da, razmišljao sam i o vezu, neznam koliko je to pametno

komer

Dobro znana faca
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
2,502
Ako bika pustiš među manje junice,čim se budu tjerale bik će ih "sprašiti"..ostat će ti male krave i upitan je ishod teljenja( nedovoljno razvijena junica).
Pitome su ako kupiš pitome tj da ti netko ne podvali divljake..vezati ih nemoraš,niti zatvarati..ogradiš pastirom i to bude odlično...
Svakako ih možeš naučiti da na jednom mjestu ih dohranjuješ,iako na toj površini bez brige u pašnom periodu ide i bez dohrane..
A ako ih svaki dan obilaziš i daješ im soli i šrot iz ruke,naučit ćeš ih na ljude i bit će ti lakše s njima.
Ovo ti je trenutno kod mene u boksu..nisu vezane.

Attachments

berek03

Novi član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
9
To ste u pravu. Uzeti ću ja svejedno bika pa ga držati odvojeno onda iako ću imati dosta "zezancije" sa jednim bikom toru, jer rasplodni bikovi su dosta skupi. E sad, što me zanima za poticaj i licenciranje. Bik, da bi se licencirao kada odraste treba imati podrijetlo? Da li to znači da bih ja trebao kupiti nekoga sa papirima pod selekcijom ili kasnije neće biti moguće ako uzmem bez podrijetla ili kako to već ide danas?
Boks Vam izgleda vrlo jednostavno bez kompliciranja, pa ću i ja dio svoje nadstrešnice pregraditi na sličan način. Malo ću imati problema jedino sa pitkom vodom, mislio sam kopati neku akumualciju za tokom godine, a sada, vijdeti ću još to.
Puno hvala na dosadašnjim odgovorima.

komer

Dobro znana faca
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
2,502
Bez puno kemijanja moraš uzeti bika sa licencom.
Sve ostalo nije vrijedno zafrkancije.
Jer tele bez licenciranog bika se upisuje da nije poznat otac i već imaš problema sa prodajom teladi ukoliko netko želi za daljnji uzgoj.
Bilo je pravilo da se do 3mj. Starosti muškog teleta mora prijaviti u HPA da bi se moglo licencirati,neznam da li je sada ostalo isto.
Ako umjetno osjemenjuješ onda nemaš problema sa onim što sam gore napisao.
Ako zezneš sa bikom,sav podmladak imaš lošiji i to ti nije u interesu.
Ja sam simentalca bika platio 16300kn 15mjeseci starog.
Mislim da ću ukoliko bude para i limouzina uzeti da imam čiste simentalce podmladak i čisti limuzin..ženske ostaju doma,muški u tov ili prodaju i to je to..

Najnoviji postovi

Na vrh