• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj goveda u sustavu KRAVA-TELE

bilogorec

Član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
81
Poštovane kolege, u procesu sam nabave 5 ženskih teladi težine oko cca 200 -250 kg. Objekat imam, pašnjak ograđen nekih 7,5 jutara + prihrana. Nisam početnik što se tiče držanja životinja, jedina stvar koja me muči jest odabir pasmine. Mislio sam prvo crni angus, nakon toga hereford, a sad na kraju ću se ipak izgleda odlučiti za limuzin. Svaki savjet dobro došao.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Nećeš pogriješiti s limouzinom.imam 11 junica steonih limouzina..imam i simentalke 12 junica steonih.i 7 krava simentalki..
Jedino ćeš se do teljena načekati..
Da li ćeš bika imati ili umjetno?
Ako nećeš imati bika,bit će ti veselo uhvatiti onu koja se tjera na toj površini pod uvjetom da primjetiš da se tjera..
Ja bih ti preporučio da uzmeš steone junice ako si u mogućnosti..
Pasmini karakteriziraju laka teljenja i dobre su majke..kod nas u Lonjskom polju se same tele i nema problema..
 

bilogorec

Član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
81
Nisam u nekakvoj žurbi, a cijena te teladi je dosta manja nego junica tako da mi to nije uvjet. Bika ću imati, mislio sam ga nabaviti u proljeće, isto manjeg otpirlike starosti kao i junice kako bih jeftnije prošao, a računao sam da on stasa negdje u isto vrijeme kada i junice. E sad, da li bih toga bika trebao držati odvjeno? Da li je pasmina pitoma ili to zavisi o pristupu pojedinca? Kod mene bi svaku večer bile zatvorene, na jaslama i brašnu tako da, razmišljao sam i o vezu, neznam koliko je to pametno
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ako bika pustiš među manje junice,čim se budu tjerale bik će ih "sprašiti"..ostat će ti male krave i upitan je ishod teljenja( nedovoljno razvijena junica).
Pitome su ako kupiš pitome tj da ti netko ne podvali divljake..vezati ih nemoraš,niti zatvarati..ogradiš pastirom i to bude odlično...
Svakako ih možeš naučiti da na jednom mjestu ih dohranjuješ,iako na toj površini bez brige u pašnom periodu ide i bez dohrane..
A ako ih svaki dan obilaziš i daješ im soli i šrot iz ruke,naučit ćeš ih na ljude i bit će ti lakše s njima.
Ovo ti je trenutno kod mene u boksu..nisu vezane.
 

Prilozi

  • 15749258934402833175481961279821.jpg
    15749258934402833175481961279821.jpg
    243.8 KB · Pregleda: 67

bilogorec

Član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
81
To ste u pravu. Uzeti ću ja svejedno bika pa ga držati odvojeno onda iako ću imati dosta "zezancije" sa jednim bikom toru, jer rasplodni bikovi su dosta skupi. E sad, što me zanima za poticaj i licenciranje. Bik, da bi se licencirao kada odraste treba imati podrijetlo? Da li to znači da bih ja trebao kupiti nekoga sa papirima pod selekcijom ili kasnije neće biti moguće ako uzmem bez podrijetla ili kako to već ide danas?
Boks Vam izgleda vrlo jednostavno bez kompliciranja, pa ću i ja dio svoje nadstrešnice pregraditi na sličan način. Malo ću imati problema jedino sa pitkom vodom, mislio sam kopati neku akumualciju za tokom godine, a sada, vijdeti ću još to.
Puno hvala na dosadašnjim odgovorima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Bez puno kemijanja moraš uzeti bika sa licencom.
Sve ostalo nije vrijedno zafrkancije.
Jer tele bez licenciranog bika se upisuje da nije poznat otac i već imaš problema sa prodajom teladi ukoliko netko želi za daljnji uzgoj.
Bilo je pravilo da se do 3mj. Starosti muškog teleta mora prijaviti u HPA da bi se moglo licencirati,neznam da li je sada ostalo isto.
Ako umjetno osjemenjuješ onda nemaš problema sa onim što sam gore napisao.
Ako zezneš sa bikom,sav podmladak imaš lošiji i to ti nije u interesu.
Ja sam simentalca bika platio 16300kn 15mjeseci starog.
Mislim da ću ukoliko bude para i limouzina uzeti da imam čiste simentalce podmladak i čisti limuzin..ženske ostaju doma,muški u tov ili prodaju i to je to..
 

bilogorec

Član
Tu od
25 Sij 2018
Poruka
81
Pozdrav kolege. Sa koliko starosti pripuštate junice (limuzin). Čitam raznorazne komentare, od 18mj pa čak do 2. godine. Moje su sad stare 14 mjeseci, imaju oko 400 kg manje više.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Kolega ima limouzinke i što starije pripusti,to su mu veće junice.
Nerijetko imaju 700-800kg junice na teljenju.
Na tebi je odluka.
Ja bih se strpio;)
 

Aristos

Novi član
Tu od
21 Srp 2020
Poruka
1
Pozdrav svima,
Ima li tko sustav krava-tele na eko livadama i pašnjacima?
Zanima koje su obaveze kod takvog uzgoja, broj UG po ha?
 

kosacica

Novi član
Tu od
31 Pro 2020
Poruka
5
Pozdrav, koliko bi mi trebalo kukuruzne silaže po kravi u sustavu krava-tele kad ne bi išle na pašnjak?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ovisi koliko im daješ,ali za 35 komada kao kod mene bi trebao imati barem 5ha za cijelu godinu,možda sam premalo i rekao...
 

kosacica

Novi član
Tu od
31 Pro 2020
Poruka
5
Ovisi koliko im daješ,ali za 35 komada kao kod mene bi trebao imati barem 5ha za cijelu godinu,možda sam premalo i rekao...
Idu li na pašnjak ili imaju ispust?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Na pašnjaku su 6 mjeseci,a 6 su doma.
Za 6 mjeseci im 2ha naknap,s tim da su kraći dani,dulja noć,itd..s 5ha bi bio cijelu godinu miran.
e sad,nije ni bitna površina već kakav je kukuruz,dobar kukuruz 5ha..ako je slabiji,povećavaš površinu.
neznam koliko imaš grla,ali isprobaj jednu godinu sa nekom površinom,tipa 1ha,pa vidiš do kad imaš...onda povećavaš ili smanjuješ.
+ sijeno im je stalno dostupno(1 rolo bala dnevno,nekad dvije).
 

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Molio bih pomoć iskusnijih ljudi ovdje. Imam cca 3000 m2 koji su ograđeni. Imam i štalu (u produžetku kuće, ne preveliku, cca 30 m2). Koliko je realno imati dvije krave, slavonsko-srijemski podolac pasmine na toj površini?

Koliko bi me izašlo godišnje, držanje dvaju krava (što se sve mora plaćati, veterinar, hrana, još nešto)? Ne bi ih prodavao, niti bi ih muzao, samo da mi pasu travu.

Je li to premala površina? Ako je, koliko bi mi sijena trebalo cca ili dodatne hrane općenito (koje i koliko)?

Mogu li biti na otvorenom tokom zime? Može li ih se naučiti da same odu u štalu? Koliko bi bilo radno intenzivno takvo iskustvo? Odnosno, mogu li ih ostaviti npr. 10-15 dana same?

Poticaji me ne zanimaju, želim doslovno imati dvije krave, koje će mi od tih 3000 m2 napraviti lijepi pašnjak.

Hvala unaprijed na odgovoru.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Mala ti je površina za 2 krave bez dohrane.
Obavezna dohrana sijeno + neke žitarice po izboru.
Ako se ne razbole nemaš veterinarske usluge,a to ti nitko nemože reći koliko bi koštalo u slučaju bolesti.
Ako imaju vodu,daš im rolo balu sijena i mogle bi biti 10ak dana bez brige,ali nije na odmet da netko baci pogled.
Hoće se pojilica zaštopati,pukne crijevo,svašta nešto,nebih ih bez nadzora toliko ostavljao.
Vjerujem da bi ti mjesečno 2 rolo bale bile sasvim dovoljne.
Zimi mogu biti vani,nisu ni one blesave ako pada kiša ili snijeg a imaš natkriveno,budu se sklonile od vremenskih nepogoda.
 

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Mala ti je površina za 2 krave bez dohrane.
Obavezna dohrana sijeno + neke žitarice po izboru.

O kojim količinama i cijenama pričamo kada je u pitanju sijeno i žitarice, na nekoj mjesečnoj bazi (sijeno+žitarice)?

Ako se ne razbole nemaš veterinarske usluge,a to ti nitko nemože reći koliko bi koštalo u slučaju bolesti.
Ako imaju vodu,daš im rolo balu sijena i mogle bi biti 10ak dana bez brige,ali nije na odmet da netko baci pogled.
Hoće se pojilica zaštopati,pukne crijevo,svašta nešto,nebih ih bez nadzora toliko ostavljao.

Dobro, tu su uvijek susjedi koji bi bacili oko, ne bi bile u potpunosti bez nadzora.

Vjerujem da bi ti mjesečno 2 rolo bale bile sasvim dovoljne.
Zimi mogu biti vani,nisu ni one blesave ako pada kiša ili snijeg a imaš natkriveno,budu se sklonile od vremenskih nepogoda.

Dvije rolo bale bez ispaše na ovoj površini ili s ispašom?

Koja masa rolo bale i koja je neka prosječna cijena?

Hvala unaprijed na odgovorima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
250-300kg ima prava roto bala,e sad neki baliraju grmlje i panjeve,a neki pravu livadsku travu,pa moraš imati pouzdanog čovjeka,iako navijam za lucernu,jer sa lucernom bi se "provukao" sa manjom količinom žita(kukuruz-šrot).
Netko prodaje bale po 100kn,netko po 300kn,moraš sam vidjeti gdje je najbolje i po kojoj cijeni.
Edit: ta ispaša ti je "tanka" tako da ja računam da je nema,to je ispust za protezanje nogu;)
Osim ako ne posiješ kakvu travu,pa radiš pregon,tj na polovici su par dana,pa ih premjestiš ba drugu polovicu dok se ova ne oporavi.

Ps. Cijena žita ti varira od godine do godine.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Ovisi koliko im daješ,ali za 35 komada kao kod mene bi trebao imati barem 5ha za cijelu godinu,možda sam premalo i rekao...
za 35 krava da bi bile na ispaši 6-7 mjeseci....koliko treba pašnjaka ako je kvalitetna zemlja i sijana trava......i čime i s koliko po kravi hraniti preko ostalih 5-6 mjeseci.....? Hvala unaprijed.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Negdje sam čitao 1 krava = 1ha da nemoraš dohranjivati,ali nitko ne spominje što je na toj površini,vjerovatno se misli na kvalitetniju ispašu.
Ostatak kukuruzna silaža i sijeno.
Kad potrošim silažu dajem šrot i sijeno.
Nisu mliječne krave i bitno je da su site i zadovoljne i da pritom nemoraju dati 35l mlijeka,već jedno tele godišnje,al ni to baš neide samo tako;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh