• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj koprive

  • Temu pokrenuo ivakopriva
  • Datum prvog posta
I

ivakopriva

Guest
evo ovako.. početnik u tome.. ali mislim da ću ove jeseni zasaditi prvi hektar pokusno..
jel zna netko šta više o tome? prikupio sam informacija.. ali bih volio još.. :)
znači o svemu.. sadnja, branje, otkup..
 
K

kemicar

Guest
ajde daj i ti neke informacije ovo izgleda zanimljivo. Ima ljudi koji o koprivi znaju i manje od tebe.
 
I

ivakopriva

Guest
hmmm.. a što te zanima?? ako ti treba o uzgoju.. mogu ti poslati na mail..
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
hmmm.. a što te zanima?? ako ti treba o uzgoju.. mogu ti poslati na mail..

Cijenjeni ivakopriva ovdje komuniciramo na forumu otvoreno da svi imamo koristi od pojediih informacija a ne dilamo ih privatnom postom ! jednako kao je tebi dostupan svaki post na forumu red je i tvoja informacija koju mozes dati da bude vidljiva zainteresiranima !
Hvala na razumjevanju .
 
I

ivakopriva

Guest
ja se ispričavam.. nisam uopće ništa loše mislio, ili sakrivati.. već mi je to u pdf formatu.. pa sam zbog toga tako to napisao..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ivakopriva kaže:
već mi je to u pdf formatu..
Imaš dva rješenja: dodaj kao sliku ili slektiraj tekst i probaj copy-paste. Ako ne ide direktno, a trebalo bi, koristi Word kao međuspremnik. :idea:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
iwanho kaže:
ivakopriva kaže:
već mi je to u pdf formatu..
Imaš dva rješenja: dodaj kao sliku ili slektiraj tekst i probaj copy-paste. Ako ne ide direktno, a trebalo bi, koristi Word kao međuspremnik. :idea:
P.S.
ako ne prolazi pošalji mi na pp paću ja postavit na forum.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Hoće li koji recept o uzgoju koprive :scratch:scratch
 
C

chickenlover

Guest
Hoće li koji recept o uzgoju koprive :scratch:scratch

Kakav recept, sta tacno trazis? Sad u jesen se skuplja koren. Inace, kopriva voli azot. I ne treba je nikad saditi ili sakupljati blizu cesti jer upije olovo. Sad ti reci sta te jos zanima.
 
Posljednje uređivanje:
C

chickenlover

Guest
Da li ko odkupljuje koprivu i naravno cena?

Koliko je meni poznato, otkupljuju Slovenci jer je jako lekovita i ima niz namena u lecenju, vrtlarstvu, ratarstvu i jos mnogo gdegod. Cenu ne znam, gajim kolko za svoje potrebe.
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Da znaju ljudi koliko je kopriva lekovita gajili bi je u saksiji.
Ja je imam mnogo, mnogo više nego što je potrebno, da mi je da se upoznam sa nekim ko otkupljuje koprivu pa da pravimo posao, chickenlover ako šta saznaš javi na pp. Poz.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
uzgoj koprive

Kakav recept, sta tacno trazis? Sad u jesen se skuplja koren. Inace, kopriva voli azot. I ne treba je nikad saditi ili sakupljati blizu cesti jer upije olovo. Sad ti reci sta te jos zanima.

:confused: pitanje se odnosilo na priče forumskog prijatelja ili prijateljice @ivakopriva koja je u postovima pisala da zna uzgajat koprivu, al očito ne želi podijelit svoje znanje s nama, pu mi je kufer takvih koji pišu hvale se da znaju sve a na kraju nemaju pojma :mad::mad: .
Zanima me kak ju posijat, općenito početak ?:idea:
Do sada sam skupljao koprive uokolo, sad je ponestalo i nemam za svoje potrebe pa sam mislio posijat manju površinu za sebe, sam jbga neznam kak :scratch:scratch.
 
C

chickenlover

Guest
U hrv već nekolko godina ne koristimo olovni benzin pa vjerojatno ni nema više olova uz cestu

Ima, ima, zemlja ga je tu puna. A nema veze i da nema, ima drugih stetnih stvari. Ja ne bih, al drugi kako im volja.

@pele, ne znam ko i zasto krije informacije, to ti je prosto saditi da nemoze biti prostije. Samo pobacas seme po povrsini i malo podrljas. A ni to ne moras.

Postoji i drugi metod. Da se vade sa korenom iz sume ili gdegod ti lepo izgledaju, pa se koren secka i komadici sade (kao sa hrenom, gde god ostane komadic korena, tu ce opet rasti). Onda ti raste u redovima (razmak oko 30 cm, da se moze hodati) i okopavas je ko druge kulture, il malcujes, hehe, dok ne ojaca i rasiri se, a onda bog nek ti je u pomoci, jer je otud ne mozes vise iskoreniti. :lol::lol::lol: Salu na stranu, najbolje je da tu ne ostane duze od 4 godine, a onda moras povaditi svo korenje do mikrona, pa sadi sta te volja i bice mu odlicno.

Najbolji deo korena (koji inace moze biti vrlo dug) je onaj sto se nadovezuje na samu stabljiku. Ovo treba raditi kad je biljka u najjacem izdanju, nikad kad je vec pustila seme.

Kad ces je kositi zavisi od toga sta sa njom nameravas.

Inace, kopriva je stimulator rasta i razvoja mnogih povrtarskih kultura. Zato je valja sejati i uz rubove 1:100 u odnosu na glavnu kulturu.

Jos jedna napomena: nemoj da neko pokusa da sadi sadilicama, zeznuce se grdno.

@kosjerac, rece mi drugar da ide za 5-8 kuna po kg, zavisno dal je list, cela biljka il koren. A placa se i ubiranje semena, samo jos ne znam tacno koliko.
 
C

chickenlover

Guest
Jel stimulira rast krastavaca ili im šteti

Ne steti. Koristi. I deluje kao pesticid, cak i sa daljine. A kad nacupas malo i stavis na tlo oko biljke (krastavca recimo), onda jos vise koristi. Al ne uz sam koren, nego onako okolo, na oko pet cm od stabljike. A ako potopis seme krastavca pre sadnje u kupku od koprive, tek ces onda da vidis zmaja na delu.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Zmaja na delu :weedman: nemoj da me plašiš ko dete sam se bojao ti priča o zmajevima a sad još i u krastavcima jao meni :finga:
Šala vidiš ovo nisam znao da djeluje sa daljine da se može posijat uokolo, i kažeš samo bacim sjeme i ono niče a reci kad otprilike sijat koprivu.
 
C

chickenlover

Guest
Zmaja na delu :weedman: nemoj da me plašiš ko dete sam se bojao ti priča o zmajevima a sad još i u krastavcima jao meni :finga:
Šala vidiš ovo nisam znao da djeluje sa daljine da se može posijat uokolo, i kažeš samo bacim sjeme i ono niče a reci kad otprilike sijat koprivu.

Posejes uokolo, al moras je kontrolisati jer je invazivna (gazi sve na putu :lol:)

Sto se tice sejanja, seme klija na 15/20 C, pa mozes u prolece (kod vas verovatno u februaru, a kod nas u martu). A mozes i sad u kasnu jesen, ko srebrenac, pa ti nikne u prolece kad joj odgovara. Samo je malo zamalcujes sa nesto suske il slame. Mozes i rasad da napravis, jer njeno seme nikad ne "spava", vec nice 5-10 dana nakon sto je sazrelo, tako da je mozes non stop gajiti u saksiji. Neki tvrde da se rasad moze rasaditi sadilicom za kupus. Nisam probala.

Rizomi se sade u leto, al to je meni dosadno i nikad ga nisam radila, pa ne znam kolko joj treba.

Inace, trpi skoro sve klime. U hladu svaki struk da do 5000 semena, a na suncu i do 20 000 (statistika, sta li ga znam, nisam brojala). Mozes je mnoziti i preko pelcera.

U prvoj godini voli vlagu, a posle trpi sve. Ako moze da bira, preferira laku zemlju, sa dosta azota i jos vise fosfora, al generalno ce rasti svuda gde jednom krene, jer je uzasno prilagodljiva.

Seme ostaje na biljci do prvog mraza i onda otpadne. Moze se cuvati hermeticki zatvoreno na -18 do 8 godina, a pod obicnim uslovima do 3.

Prosecno cveta od maja do septembra (mislim da se kod vas kaze od lipnja do rujna?)
 
C

Chainee

Guest
Jel ima negdje za kupiti sjeme koprive ?

Osim toga, mislim da nitko nije spomenuo... kopriva se otkupljuje sušena. Tako da vi koji ste zainteresirani za uzgoj, razmislite o tome kako ćete je posušiti prije prodaje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh