• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj kupina

  • Temu pokrenuo hrvoje.crnjak
  • Datum prvog posta
H

hrvoje.crnjak

Guest
Pozdrav prije svega! U jesen sam sam posadio manji nasad kupina,više kao pilot projekt,nedaleko Velike Gorice. Posadio sam za prvu ruku 250 sadnica, u proljeće ću još 100,iz razloga da vidim razliku između jesenske i proljetne sadnje.Neki kažu da je bolje u jesen,a neki u proljeće,pa ću vidjeti.
U sadnju sm krenuo iz razloga što bih se htio baviti proizvodnjom kupinovog vina, pa ako se pokaže profitabilnim,išao bih i na veće količine,ali za početak mislim da mi je ovo čist dost.
Da bi došao do vina, najprije trebam naučiti kako pravilmo gnojiti,obrezivati,špricati,brati itd., i na kraju kako iz ploda dobiti željeni proizvod,u mom slučaju - vino !

Svaki komentar je dobro došao,iskustva,bilo što vezano na ovu temu.. :)
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
to je pravi potez jedino je gadno kada dođe berba treba puno brati a sitno i sporo a i ljetne vručine su opasne jer bez vode ništa od tog posla.ima moj susjed pa mu suša uzela preko 70 % uroda.ipak sretno u poslu
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
znam da je berba malo zeznuta baš zbog toga što ne možeš sve odjednom pobrat...ali ljudi koji se bave vele da se više od 50 % uroda pobere u prvom branju...a kaj se tiče vode,ovu prvu godinu ću nekak ručno zaljevat kolko ću moć ali u budućnosti planiram postavit navodnjavanje "kap po kap",to je onako malo veća investicija,ali korisna.....
 
P

pozna

Guest
a na kolikoj povrsini ti je nasad,nebi rekao da je bas velika pa ni navodnjavanje nebi trebalo biti skupo. nema nista bez vode a koliko znam,istina ne za kupine,nego maline,slicne kulture,trebaju puno vode. koliko sam ja upoznat izuzetno vazno je znati ih dobro orezati,kada i kolko,za cas podivljaju tj.prerastu svaku formu.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
je jako je važna rezidba ali nije komplicirana ali je još važnije navodnjavanje po mogučnosti kap na kap jer bez toga nema sigurne proizvodnje a bez sigurnosti uroda nema ni isplativosti. a zbog toga to i radimo. nego koliko si posadio i gdje je to?
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Ukupna površina polja je otprilike 1 120 kvadrata(80mx14m)...u jesen sam posadio 250 komada i s time da nisam iskoristio cijelo polje,još mi je ostalo nekih 30-tak metara dužine i 14 m širine...na proljeće planiram posaditi još sadnica da iskoristim cijelo polje i za to bi mi trebalo još 100 komada..ukupno bi onda imao 350 komada..Inače sam iz Velike Gorice a nasad je u jednom selu 6 km od V.Gorice.....
a što se tiče navodnjavanja,to se još nisam previše raspitivao ali mislim da ispod 5000,00 kn nije....iako sam planirao možda da ga i sam postavim...malo sam čitao po raznim forumima i ekipa si sama to postavlja.... voda mi je blizu a i struja...
rezidba je vrlo važna i učestala a ja baš i nemam iskustava s time jer se u mojoj okolici ljudi time baš i ne bave,jedino kaj znam je to kaj sam pročitao u knjizi i na netu....ali praksa je praksa :mrgreen:....stavit ću slike uskoro pa da vidite....
 
P

pozna

Guest
ma daj nabavi najjeftiniji materijal al stavi nekakvo navodnjavanje,ako bude suse proci ce ti godina uzalud. povrsina nije velika,malo redova,kazem ti i najobicniji sistem ce ti zlata vrijediti i mozes sve sam spojiti,nije nikakva nauka.
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
jel bi mi mogao reći koji su mi dijelovi sve potrebni za sustav navodnjavanja?ono,mlaznice,cijevi i kaj jos ide uz to.....inače,razmak između redova je 3 m i razmak između sadnica je 1 m,ima 5 redova duljine 50 m...s time da u proljeće produžujem svaki red za 20 m...i onda ću imati 5 redova po 70 metara....
 
P

pozna

Guest
sastavni djelovi za tvoj sistem navodnjavanja,vrlo jednostavno. alkatan cijevi 1/2 " - 365 metara ,
T-spojnica 1/2" x 1/2" x 1/2" - 4 komada
spojnica 1/2" x1/2" pod 90 stupnjeva ili jednostavnije LULA - 1 komad
kapaljke, 2 kom po sadnici
to je to,mozda jos neki sitni dio za spoj pumpe sa sistemom,sistem jednostavniji nemoze biti i to si smontiraj sam zaboravih, jos treba cep za kraj cijevi - 5 komada.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ako su sadnice 1 m rekao bih da bi traka/cijev sa vec ugradjenim mlaznicama bila OK, a mislim da je jeftinije nego alkatan+mlaznice , no oni koji to bolje znaju ce me ili demantirati ili potvrditi.
 
T

Tomazy

Guest
Smiljan kaže:
Ako su sadnice 1 m rekao bih da bi traka/cijev sa vec ugradjenim mlaznicama bila OK, a mislim da je jeftinije nego alkatan+mlaznice , no oni koji to bolje znaju ce me ili demantirati ili potvrditi.

Gle trake koje idu na zemlju su ti cca 50lipa dužni metar vrlo jednostavno polaganje može i slobodni padom postaviš neku posudu od 1000 lit na neko visoko postolje i to je to...nedostaci su glodavci koji svako malo pregrizu ali nije problem imas spojnice... a imaš i one ko alkaten koje idu na prvu žicu dripp ili tako već nekako kapaljke sa sustavom labirinta već ugrađene razmak između mlaznica biraš cjena je nešto malo ispod kune za dužni metar al su potrebne još neke komponente koje znatno sve poskupljuju, potreban kvalitetniji filter, pumpa sa tlačnom posudom nužan stalni pritisak, ventili ,ćepovi i nosači za žicu...a od nedostataka po nekim literaturama navodno širenje bolesti jer kap pada o zemju i zašprica biljku te tako prenosi bolesti... a sad ja tolko nisam stručan za to al ima neke logike... :scratch :scratch :scratch
 
T

Tomazy

Guest
hrvoje.crnjak kaže:
Pozdrav prije svega! U jesen sam sam posadio manji nasad kupina,više kao pilot projekt,nedaleko Velike Gorice. Posadio sam za prvu ruku 250 sadnica, u proljeće ću još 100,iz razloga da vidim razliku između jesenske i proljetne sadnje.Neki kažu da je bolje u jesen,a neki u proljeće,pa ću vidjeti.
U sadnju sm krenuo iz razloga što bih se htio baviti proizvodnjom kupinovog vina, pa ako se pokaže profitabilnim,išao bih i na veće količine,ali za početak mislim da mi je ovo čist dost.
Da bi došao do vina, najprije trebam naučiti kako pravilmo gnojiti,obrezivati,špricati,brati itd., i na kraju kako iz ploda dobiti željeni proizvod,u mom slučaju - vino !

Svaki komentar je dobro došao,iskustva,bilo što vezano na ovu temu.. :)

kupi si ovu knjigu ima dobrih objašnjenja i nije skupa
http://www.naklada-ljevak.hr/knjiga/show/id/1949
 
P

pozna

Guest
ma dajte ljudi ,pa to je samo 5 x 70 metara,kakve tu moze biti ustede,moze al samo na ustrb kvalitete. kupine i maline se okopavaju,znaci cijev neide po zemlji nego na zicu,i necu vise komentirati,jednostavnije nemoze biti.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
bok
nikako cijevi ili trake na zemlju .OBAVEZNO na prvu žicu i tako je postavi da ne bude višlja od 50-60 cm od zemlje. od cijevi nečeš inače moći obraditi ispod vočaka
sretno
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Tomazy kaže:
Smiljan kaže:
Ako su sadnice 1 m rekao bih da bi traka/cijev sa vec ugradjenim mlaznicama bila OK, a mislim da je jeftinije nego alkatan+mlaznice , no oni koji to bolje znaju ce me ili demantirati ili potvrditi.

Gle trake koje idu na zemlju su ti cca 50lipa dužni metar vrlo jednostavno polaganje može i slobodni padom postaviš neku posudu od 1000 lit na neko visoko postolje i to je to...nedostaci su glodavci koji svako malo pregrizu ali nije problem imas spojnice... a imaš i one ko alkaten koje idu na prvu žicu dripp ili tako već nekako kapaljke sa sustavom labirinta već ugrađene razmak između mlaznica biraš cjena je nešto malo ispod kune za dužni metar al su potrebne još neke komponente koje znatno sve poskupljuju, potreban kvalitetniji filter, pumpa sa tlačnom posudom nužan stalni pritisak, ventili ,ćepovi i nosači za žicu...a od nedostataka po nekim literaturama navodno širenje bolesti jer kap pada o zemju i zašprica biljku te tako prenosi bolesti... a sad ja tolko nisam stručan za to al ima neke logike... :scratch :scratch :scratch
Jeli moze malo vise podataka o ovome podebljanom? Ili telefon, ili jos bolje link. Uglavnom u cemu je razlika izmedju "toga" i pravih alkatan cijevi?
 
T

Tomazy

Guest
Moja isprika upisao sam krivu cijenu al imam podatke za taj sistem negdje samo da iskopam.
 
T

Tomazy

Guest
Evo našao. Dakle radi se o sistemu izraelskog proizvođača NETAFIM imaju cijevi sa ugrađenim DRIP mlaznicama sa sustavom labirinta,sprječavaju začepljivanje i osiguravaju nepromjenjenu količinu vode mlaznice su na 30, 40, 60, 90, 120 cm. Cijene imam samo za ove između kojih se dvoumim i to za razmak 30 cm 2,79kn + PDV dužni metar 1,1l/h i 40 cm 3,05kn + PDV 1,6 l/h, što veći razmak veća litraža na sat. garancija na proizvod 10 g. otporan na sve vanjske uvjete sunce , zima na jesen ju je samo potrebno dobro ispuhati. postavljati možete sami ili rade (poduzeće je u varaždinu) to oni za vas 75kn/h.

Obrisan neispravan link.
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Dečki hvala vam na vašim odgovorima...sad se samo treba bacit u kupovinu i na posao...sad imam dosta materijala za početak...ako se još čega dosjetite samo javite... :D
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Inače ako koga zanima, uvjet za državni poticaj za kupine je 0.5 ha.....uvjet za županijski(Zagrebačka) iznosi 300 komada sadnica i naravno otvoren OPG i ŽIRO račun....http://www.zagrebacka-zupanija.hr/novost.asp?id=1094 .... tel. 01/600 94 96 (upravni odjel za poljop. Zagrebačka žup.)....postoji i općinski(gradski) poticaj koji je za primjer Velike Gorice 500 komada...možda malo previsok kriterij obzirom da se prošle sezone nitko nije javio na natječaj...
 
V

Volintena

Guest
hrvoje.crnjak - oprosti, ali jednostavno me nešto zanima. Je li ti ovaj 'nick' tvoje pravo ime i prezime i odakle si?
 
Na vrh