• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
što je bilo...gotovo sa uzgojem i zanimanjem za lavandu :D :scratch ...niste se valjda preplašili?? ajmo dečki i cure..tko koliko planira posaditi...ili već ima posađenu lavandu... :D :D koji su problemi oko uzgoja,,,kupnje sadnica.....
 
M

Master

Guest
mi nabavljamo sadnice po 1,50kn + pdv, za kooperante je besplatno

obišao sam nasade ovih dana kod Zlatar Bistrice, reklo bi se da su žbunovi bujni i da će dobro rasti ovu godinu

btw - danas su nas kontaktirali da bi u Slavoniji sadili kadulju, a namjeravamo preraditi i znatne količine ostataka od kamilice
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
koliko ima sadnica u kontejneru ako su po 1,5kn+PDV...dali je budrovka ili neka druga sorta.. i ja sam razmišljao o kadulji,isto dobro podnosi klimu u kontinetnu i mislim da se kosi par puta godišnje...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
bome jeftino,nemam riječi... Koliko imaju oni svoje lavande a koliko su kooperanti, ja planiram u 2.godine dignuti oko 20 hektara i posaditi oko 140.000 sadnica (plan mi je oko 40-ak hektara, sve zavisi koliko ću zemlje naći) i imam u planu vršiti otkup i preradu te usluge sušenja ljekovitog bilja, voća i povrća....
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,593
roko kaže:
bome jeftino,nemam riječi... Koliko imaju oni svoje lavande a koliko su kooperanti, ja planiram u 2.godine dignuti oko 20 hektara i posaditi oko 140.000 sadnica (plan mi je oko 40-ak hektara, sve zavisi koliko ću zemlje naći) i imam u planu vršiti otkup i preradu te usluge sušenja ljekovitog bilja, voća i povrća....


hrabar si mi ti
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
možda malo više lud nego hrabar :D ...jedna firma iz moje županije mi pravi poslovni plan i jako su dobri, pa kad ga slože vidjet ću...planiram veći dio prodavati van Hrvatske....prije 10-ak mjeseci došao mi upit za ulje lavande čak iz japana i njemačke, na žalost sadnice su mlade i nemam tu količinu...bar još ne :D ...
Živim na takvom području gdje je jako malo posla za mlade a svi se uglavnom bave politikom, a sve školovani i stručni ljudi "MOŠ MISLIT" i glavan im je briga čija će "guzica" biti na fotelji u gradskom poglavarstvu...
Imamo tako puno neobrađene zemlje da ti pamet stane (ljudi navikli na socijalu i rijetki su oni koji hoće nešto postići preko svojih leđa i sa svojim rukama), i tko god je bio za izradu neke studije, savjetuje EKOLOŠKI uzgoj (voća,povrća,ljekovitog bilja)...što je cijenjeno na svim tržištima... "uzdaj se u se i u svoje kljuse" :D :D
 
M

Master

Guest
@roko

zanš roko 40 ha lavande je oko 4-5 t ulja na godinu u punom rodu - prosječna francuska plantaža koja se ozbiljno bavi lavandom ne proizvodi manje od 50t ulja na godinu

možda da se javiš na private - mi već imamo 40 ha pod lavandom
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Master kaže:
roko kaže:
Koliko imaju oni svoje lavande a koliko su kooperanti,
tko oni????

mislio sam na te ljude kod zlatar bistrice, koliko imaju posađene lavande
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
bio mi je danas čovjek u polju lavande, kaže da pozna onog gospodina što ima 30-ak hektara lavande kod Bjelovara :scratch :scratch rekao mi je da je sadnice špricao sa svim i svačim te da su mu jako slabe... :scratch :scratch nije ih frezao nego je valjda samo kosio travu i tek pod jesen uskopao
 
M

Master

Guest
znaš najgore je što ljudi svašta pričaju a ništa nisu probali radit'
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja sam probao i mogu samo reći da je najteži nači-najbolji način...nema tu puno filozofije,motiku u ruke i udri....
 
X

xxSplicoxx

Guest
Pozdrav svima,
iman par pitanja, zanima me kako početi sa uzgojem lavande?
Iman zemljište oko 1ha u blizini Zadra i na njemu bi posadio lavandu budrovku!

1. Kako dobiti poticaj?
Što mi je za to potrebno? Jel moram imati obiteljsko gospodarstvo da bi dobio poticaj?
Ako dobijem poticaj (14000 po ha), onda vjerovatno ulazim u sustav PDV-a, što ja sve moram plaćati državi, kakve poreze(na zemljište, na vodu)??

2. Sad me zanima, ima li razlike između lavnde od ovih ovlaštenih uzgajivača i recimo lavande u mom parku ispred kuće, ako su ista vrsta(lavanda budrovka)? Mislim na kvalitetu ulja, prinosa? Pitam zato jer sam prije dvi godine otrgnio par grančica od te lavande iz parka posadio ih onako bezveze na tu zemlju da vidim oće li uspjevati i sve se primilo! Već je naraslo oko stotinjak grmića, pa sam mislio opet odlomiti grana od tih grmova i posaditi koliko got mogu...ili je bolje da kupim sigurne sadnice od uzgajivača?

3.Na kraju ako i posadim i uberem nekih par tona lavande, šta ću ja s njom? Tko vrši otkup i na koji način?
Da li će neka firma, recimo aris2000, htjeti otkupiti od mene ulje ili lavandu ako neman unaprijed potpisan ugovor o otkupu na 10 godina?

4.Ima li koja destilerija blizu Zadra, negdi sam pročitao da ima neka u Gorskom kotaru? Koliko naplaćuju za destilaciju?

Hvala na odgovorima!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pozdrav!!
1.da bi dobio poticaj moraš imati OPG, zamlju prepisanu na sebe ili na ugovor preko 5 godina, kupljen deklarirani sadni materijal (naravno sa računom), moraš podnijeti zahtjev za podizanje nasada i kad dobiješ odobrenje i posadiš lavandu tek onda tražiš poticaj... PDV-as 14.000 kn ne ulaziš u sustav PDV-a i nisi obavezan, osim ako ti prihodi od prodaje te lavande ne pređu 85.000,00 kuna godišnje...što čisto sumnjam...drugo ništa više ne plaćaš...e da i svake godine dobiješ 1.250,oo kn po hektaru poticaja..

2.razlike u sadnicama ima kao i u kvaliteti cvijeta, lavandin-puno kvalitetniji ali ga ima manje, budrovka-puno više cvijeta ali malo slabije kvalitete. ako nisi kupio sadnice od ovlaštenog proizvođača onda nećeš dobiti poticaj...

3. svi ti vrše otkup samokoliko je to isplativo?? ireks aroma vrši otkup i to po cijeni od 3-4kn/kg cvijeta

4.za destileriju kod zadra nemam pojma ali ovi u ireks aromi imaju i nemam pojma koliko uzmu po procesu destiliranja

ako imaš kakvih pitanja slobodno se javi, ako mogu pomoći tu sam...pozz
 
X

xxSplicoxx

Guest
Hvala Roko, sad mi je malo jasnije!
samo zanima me još, kome trebam podnijeti zahtjev za podizanje nasada i gdje to mogu napravit?
Kako misliš otkup nije isplativ? Mislim znam da je isplativije radit ulje ili sapune ili.. al za to bi treba imat nekakav dućan gdje bi moga prodavati!
Jel mi možeš reć što ti radiš sa svojom lavandom, jel je daješ na otkup ili..., ako nije tajna?
 
M

Master

Guest
xxSplicoxx kaže:
3.Na kraju ako i posadim i uberem nekih par tona lavande, šta ću ja s njom? Tko vrši otkup i na koji način?
Da li će neka firma, recimo aris2000, htjeti otkupiti od mene ulje ili lavandu ako neman unaprijed potpisan ugovor o otkupu na 10 godina?

4.Koliko naplaćuju za destilaciju?
3 hoće
4 naplaćuje se od 1/4 do 1/3 - tzv ušur - ovisno o kvaliteti cvijeta
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
xxSplicoxx kaže:
Hvala Roko, sad mi je malo jasnije!
samo zanima me još, kome trebam podnijeti zahtjev za podizanje nasada i gdje to mogu napravit?
Kako misliš otkup nije isplativ? Mislim znam da je isplativije radit ulje ili sapune ili.. al za to bi treba imat nekakav dućan gdje bi moga prodavati!
Jel mi možeš reć što ti radiš sa svojom lavandom, jel je daješ na otkup ili..., ako nije tajna?

Imas na glavnoj stranic grupu tema o propisima Obrisan neispravan link. i tamo ima par topika gdje se raspravljau formalne stvari oko OPG-a, PDV-a, poticaja i takvih stvari koje su vise ili manje zajednicke za sve kulture.
 

Najnoviji postovi

Na vrh