• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pozdrav
Nebica,hvala, zasad je star 9 godina a razmak sadnje 5m sa 3m.
Po svim podacima koji su bili dostupni isao sam sasvim dobru prozracnost medjutim izgleda da je zasad da tako kazem pre vremena dosao u bujnost.Sto nije ni cudo ,koliko mu je pruzeno.
Evo da okacim jos koju sliku tonde gledano spreda.
DSCF267T9.jpg

Jedan red koji mi se granici sa dvoristem.
DSCF26G01.jpg

I jedan red istarskog koji za sada prolazi.
DSCF26T62.jpg


P.S. Turopoljac, glifosatom prskam iz agromehanikine prskalice.Jedan vozi traktor a ja prskam.
I ta prskalica mi sluzi samo za herbicide.
 

nebica933

Član
Tu od
8 Svi 2011
Poruka
33
Uh i ja sam išao 5x3.5m. Moje su leske u šestoj godini al ne mogu da ih merim sa tvojim nikako.Svaka čast na trudu, i baš su dobre, pa vidi se i po listu da su sve dobile što im treba
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Nenade nasad ti je u strašno dobroj kondiciji, kako to samo uspijevaš?
Jedino se sa slika ne vidi kakva je rodnost? Bio bi jako dobar podatak da nam nakon berbe kažeš koliko je prosječno po stablu dala pojedina sorta čisto da ljudi znaju što je realno za očekivati jer se mogu čuti svakakve nevjerojatne brojke...
Osim toga iz tvojeg primjera se vidi da je potreban prored od minimalno 4x5 metara, oko čega se isto vodi dosta polemika.

D&D gdje si nestao? Samo ti komentiraj za to forum i služi. Iz svakog komentara (dobrog i lošeg) se može nešto naučiti... I neki drugi su prebacili 1000 postova prije nego su zataknuli i šibu u zemlju, jeli tako Smiljane? Ne mislim ništa loše samo kažem da je bolje dobro promisliti jer kad jedanput kreneš nema više povratka...lješnjak je jako dugoročna investicija, za koju je u momentu podizanja plantaže teško procjeniti hoće li ti se isplatititi ili ne, pogotovo iz razloga što država nema neku dugoročnu politiku koja bi te pratila, nega danas ovako, sutra kad dođu oni drugi onako i sad ti znaj
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pojednostavljeno rečeno D&D, daj već jednom posadi nešto, čovjeće Božji ti ćeš se umoriti više od svih tih istraživanja nego ja od motike, da si posadio prije godinu dana sad bi već ima zimsku rezidbu. Nemožeš biti toliko neodlučan razmotrio si, našao si se u tome i ajmo, nema ti tu toliko filozofije. A šta će biti za ovoliko ili onoliko godina, pa to samo dragi Bog zna. Tko je mogao predvidjeti da će Amerika bankrotirati, tko da će Japan stradati u katastrofi, tko zna dal će uopće biti svijeta za 2-3 godine.


O lješnjaku i orasima sam intenzivno razmišljao prije 10-ak godina, čak i nagovorio prijatelja na sadnju ali ja nisam posadio. Prije godinu dana nisam niti razmišljao o lješnjacima.Tek početkom ove godine sam počeo opet razmišljati o tome ali i analizirati. Na ovaj forum sam došao u siječnju ove godine. U veljači se ukazala neka prilika za kuplju zemlje...cca 15 ha,ali čovjek se toliko premišljao, da sam jednostavno izgubio volju s njim sjditi i slušati njegove životne dogodovšine bez konkretnog dogovora. (Btw, još se nije odlučio što bi i kako ). Da sam koji slučajem i kupio tu zemlju te posadio...bila bi to velika pogreška jer sada znam puno više nego tada. Bila bi pogreška od pripreme zemljišta preko gustoće sadnje do najbitnijeg: samih sadnica. Vjerovatno bih ih kupio tamo gdje i ti i prošao i gore nego većina vas koji su imali loša iskustva. Proljetos sam posadio borove koje sam do sada vidio svega 3 puta jer imam čovjeka koji radi oko njih.Kupio sam oko 1000 komada sadnica oraha koji čekaju konačno mjesto sadnje, posadio sam cca 2000 komada oraha i sad imam malih sadnica oko 1200. Čak i da je fizički bilo moguće posaditi lješnjake proljetos to bi bila velika truba. Drago mi je da nisam. A što će biti za ovoliko ili onoliko godina, to se ne može znati.Slažem se. Ali neke stvari se mogu barem dijelom predvidjeti. Nije tajna da je Amerika godinama na rubu prezaduženosti kao niti da Japan svako malo tresu potresi pa ishod nije previše šokantan. Prije 6-7 godina sam imao veliku p..... sa nečim gdje sam ima tako veliki gubitak da za iznos koliko sam izgubio mogao sam kupiti svu potrebnu mehanizaciju za nasad od 50 ha i da mi još ostane love. Jednostavno nisam stigao izanalizirati sve parametre koji su mi takorekuć bili na stolu. Zato ne srljam.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D gdje si nestao? Samo ti komentiraj za to forum i služi. Iz svakog komentara (dobrog i lošeg) se može nešto naučiti... I neki drugi su prebacili 1000 postova prije nego su zataknuli i šibu u zemlju, jeli tako Smiljane? Ne mislim ništa loše samo kažem da je bolje dobro promisliti jer kad jedanput kreneš nema više povratka...lješnjak je jako dugoročna investicija, za koju je u momentu podizanja plantaže teško procjeniti hoće li ti se isplatititi ili ne, pogotovo iz razloga što država nema neku dugoročnu politiku koja bi te pratila, nega danas ovako, sutra kad dođu oni drugi onako i sad ti znaj[/QUOTE]


Nisam nestao, po noći radim projekte a po danu kunjam i hodam kao pijan. Oči me posve izdale, Autocad mi postao neprijatelj :roll: Možda većini zvuči suludo to što mislim da je 30 ha neka površina od koje se može živjeti. Kako je stanje trenutno, to može biti i znatno manja površina,ali tko zna kako će biti kasnije. Što se tiče države....iako uglavnom radim za državu i državne institucije te sam navikao na svašta, nema ministarstva za koje nisam radio,znam brdo ljudi, kužim se u papire....opet mogu reći da sam po pitanju nekih tema koje se tiču države a vezane su uz nasad na granici da počnem vrištati. Navodno kad se odmore od godišnjeg odmora dobit ću neke odgovore koji me pate. Btw, što se tiče toga "kad dođu oni drugi"...meni je svaka promjena vlasti,bez obzira koja bila kolac u leđa barem 6 mjeseci. Za nešto što je odrađeno, dobiven posao na javnom nadmetanju,sve potpisano od strane nadzora,sve uredno....čekam isplatu već 40 dana preko roka jer se promijenila faca br 1 kod tog naručitelja. Došla faca br 2 i ta faca još nema pravo potpisati da se plati. Navodno će u rujnu faca br 2 postati prava faca. Nevjerovatno. Tako da me skoro ništa ne čudi.
 
R

reddog

Guest
pozdrav ljudi. ja sam počeo nešto brati svoje lješnjake, svaka 4 dana po nešto. zanima me, pošto to sada neće biti neka velika količina, kako da ih osušim i uskladištim. što mislite, kako, kada, s kim i gdje bi bilo najbolje?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
... I neki drugi su prebacili 1000 postova prije nego su zataknuli i šibu u zemlju, jeli tako Smiljane?...
He he ;) tako je. Ali se mora uzeti u obzir da sam ja sa svojim postovima ovdje poceo bez ikakvog iskustva u poljoprivredi.
A sve sto se nauci je samo pocetak novog ucenja ;)

DD, isprika, nisam ti se mogao jucer javiti. cujemo se danas.

Nego, trebam nadosaditi jedno stotinjak sadnica rimskoga za jersensku sadnju. Dvogodisnji. Ako tko ima za prodati molim PP pa da se dogovorimo.
 
Posljednje uređivanje:

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
He he ;) tako je. Ali se mora uzeti u obzir da sam ja sa svojim postovima ovdje poceo bez ikakvog iskustva u poljoprivredi.
A sve sto se nauci je samo pocetak novog ucenja ;)

DD, isprika, nisam ti se mogao jucer javiti. cujemo se danas.

Nego, trebam nadosaditi jedno stotinjak sadnica rimskoga za jersensku sadnju. Dvogodisnji. Ako tko ima za prodati molim PP pa da se dogovorimo.

Ja sam nemam iskustva u voćarstvu, a ono što mi mater i otac znaju bez obzira što je mater iz obitelji koja je nekada imala relativno velike površine površine zemljišta,voćnjaka i šume je daleko od poluprofesionalnog bavljenja voćarstvom. Osim foruma, dosta sam naučio od ljudi koji su kod mene radili na baušteli a inače se bave voćarstvom godinama (od uzgoja sadnica ,kalemljenja, podizanja nasada do sječe i prodaje i sjeće trupaca orah ai slično.) Kad sam sam se informirao oko nekih faza rada ali pojaviše koliko treba vremena za neku fazu od par njih koje sam tu pitao isto možda bi bilo najzanimljivije napraviti usporedbu dogovora koje mi je dao Smiljan i Vuk.
Smiljan je ušao u to zelen a Vuk se bavi poljoprivredom tko zna koliko dugo. Osim toga, Vuk ima daleko jače i veće strojeve a i samo iskustvo rada sa tim strojevima mu je sigurno bolje. Utrošak vremena za iste opereacije je kod Vuka znatno manji nego kod Smiljana ponajviše radi strojeva. Ali ipak sam se vodio Smiljanovim jer što je sigurno,sigurno je makar mislim da je glavna stvar u strojevima. Osim toga Smiljanu za količinu nasada koji ima niti ne trebaju super moćni strojevi jer razlika na uštedi vremena i goriva nebi se vratila nikada.
 
D

Deanzg

Guest
q

Koga muči kiša, tj. njen manjak? Kod mene u Lici nije padala tjednima?!?!?! AKo ne bude padala nema druge nego da izvučem cijevi, napunim kanistere, boce i odem na njivu spasiti kaj se spasiti da!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Teško vrijeme, u nedjelju su najavili osvježenje samo da ne bude olujno. Za sada se sve dobro drži samo ako potraje bez kiše i s ovakvim temperaturama teško da nećemo imati posljedice. Toliko je teško vrijeme da ni drač ne raste. Rimski je počeo otpadati, a istarski još ništa sve je na krošnji. Kod mene je otprilike 10 dana razlike u sazrijevanju između te dvije sorte. Berba će ove godine biti odvojena, posebno rimski posebno istarski neki kupci su tako i tražili prošle godine. Možda se postigne koja lipa više u cijeni.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
mala turneja!!!

Evo smo u četvrtak Kobac,dBlaž i ja malo lutali po podravini i posjetili nekoliko uzgajivača lijeske i imali što vidjeti.
Hvala svima koji su nas primili,palffingeru,Željku iz Hlebina,i naravno Podravcu koji nas je i lijepo nahranio(IZVINJAVAM SE --NJEGOVA SUPRUGA)i napio,i njegovom puncu!!!!
nasadi su odlični pogotovo kod Željka,svaka čast.

Strojevi kod palffingera pravi ali puno za nas manje plantažere...možda jednoga dana...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Evo smo u četvrtak Kobac,dBlaž i ja malo lutali po podravini i posjetili nekoliko uzgajivača lijeske i imali što vidjeti.
Hvala svima koji su nas primili,palffingeru,Željku iz Hlebina,i naravno Podravcu koji nas je i lijepo nahranio(IZVINJAVAM SE --NJEGOVA SUPRUGA)i napio,i njegovom puncu!!!!
nasadi su odlični pogotovo kod Željka,svaka čast.

Strojevi kod palffingera pravi ali puno za nas manje plantažere...možda jednoga dana...

pridružujem se željama i pozdravima također. bilo je odlično! šteta što dan kratko traje.

vručine i suša ( ponovo ) mi počinju praviti probleme u mlađem nasadu! stariji se drži OK! već mi ove vremenske prilike/neprilike idu lagano na j..ja. nemoš sastaviti dvije normalne godine da se na glavu postaviš!

kako je kod ostalih! jel se berba! ima li roda?
 
L

lješko

Guest
Pozdrav društvu!

Nisam se duže vrijeme uspio uključiti u rasprave ali to ne znaći da redovito ne pročitam ono što se piše. Ima tu svašta. Od pametnih i vrijednih čitanja vaših iskustava o uzgoju nasada do gluposti koje nebi ni pas s maslom pojeo. No da ne pametujem i ja previše. Plodovi našeg truda su počeli padati na zemlju (mislim na lješnjake). Stoga ovaj vikend idem skupiti onih 50% rimskog koji je na zemlji uz prethodnu laganu trešnju rukama kako bi prvi prohod strojem bio što učinkovitji. S obzirom da padalina nema na vidiku, a temperature ne popuštaju vjerujem da za 15-20 dana če se sav urod ubrati. U mom nasadu primječujem ove godine veliku rodnost Rimskog dok istarski standardno dobro rodi. Međutim veličina plodova je znatno manja nego što je to bilo dosad. Pretpostavljam da je tome pridonjelo duže sušno razdoblje zbog čega je Zagrebačka županija proglasila elementarnu nepogodu obrazlažući da su najviše nastradale vočarske kulture sa plićim korjenom i kukuruz. Pitam se gdje smo tu mi? Ako znamo da ljeska ima plitki korjen.
Ne znam da li se uopće isplati prijavljivati štetu te kako je dokazati, a na kraju svega s obzirom na izdvojena sredstva iz proračuna županije koja če biti mizerna kad se podjele na sve koji su pretrpili štetu.
No ajmo na vedrije teme. U ponedjeljak nakon prvog prohoda moje Facme ču na forum posaviti nekoliko fotografija da se malo zasladimo. Bit ču iskren, nekako najviše volim pogledati fotografije koje se pojave na forumu.
Pozdrav svima!
 
D

Deanzg

Guest
q

U Lici i dalje nema kiše... Kanisteri i šlaufovi spremni pa budem malo dao vode sadnicama... Možda pomogne... Sve se to negdje piše, i svako malo pomaže... Barem se nadam... lol
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja jučer kosio oko ljesaka i polio... Svaka dobila 2-3 litre vode... Da li će pomoć, ne zna, vjerujem da ne može štetit...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
evo jednog lijepog uzgojnog primjera od kolege! slikica da malo razbijemo monotoniju!



Uploaded with ImageShack.us

to je nasad sađen u 1.mj 2008g ( ili jesen 07 trebalo biti pa malo vrijeme zeznilo ) znači 3,5g
star nasad. koliki če tek biti u 8 il 10 godini ? obrada je tanjuranje između redova, i total u trake oko stabala. sadnice su iz orahovice!

pa ga vi stignite ako možete! za par godina če biti blizu punog roda! tako se to radi!!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Lijep mladi nasad, samo da je išao na stablo sigurno u toj dobi nebi ovako izgledalo.
Uopće se ne čudim jer osobno imam istu godinu sadnje rađenu na dva različita uzgojna oblika (grm-stablo) i sve je u korist grma u ovoj starosti posađenih biljaka. Razlika je ogromna u veličini, neznam kako će se odraziti u rodnosti.
Tu se otvara niz novih diskusija, ali bilo je riječi da stablo pozitivnu stvar nosi kasnije, tj. da nadilazi grm, što nakon sadnje sve je na strani grma.
Primjer viđenog u Italiji, sve je sađeno u grm, tek rijetko koji mladi nasad se može vidjeti u obliku stabla.
Dileme na temu rodnosti po uzgojnom obliku i razmaci sadnje tj. broj sadnih mjesta po jedinici površine. Mislim da treba imati u obziru i sortu koja se sadi.
Osobno nailazim na niz zamjerki uzgojnog oblika vaze na stablu i mislim da nije idealno rješenje, možda kod mladog nasada da, ali nakon sedme godine uzgoja sigurno ne nikako.
 
L

lješko

Guest
Pozdrav društvu!
Evo nekoliko fotografija sa prvog prohoda berbe lješnjaka od 03. rujna u mlađem nasadu (četri i pol godine)
- Rimski-istarski 75-25%.
- U tom danu pobrano destak redova dužine 270 metara oko 650 sadnica.
- Uz trešnju cca 50-60 %.
- Ubrano 320 kg.
- početo branje oko 11 sati - završeno 18 sati

Evo još koja fotka!

I još ovo!
 

Prilozi

  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 001.jpg
    berba lješnjaka 2011. 001.jpg
    79.3 KB · Pregleda: 3,329
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 009.jpg
    berba lješnjaka 2011. 009.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 2,977
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 010.jpg
    berba lješnjaka 2011. 010.jpg
    67.3 KB · Pregleda: 1,705
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 011.jpg
    berba lješnjaka 2011. 011.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 1,132
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 012.jpg
    berba lješnjaka 2011. 012.jpg
    83.5 KB · Pregleda: 1,420
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 014.jpg
    berba lješnjaka 2011. 014.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 1,475
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 029.jpg
    berba lješnjaka 2011. 029.jpg
    64.9 KB · Pregleda: 1,426
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 027.jpg
    berba lješnjaka 2011. 027.jpg
    63.2 KB · Pregleda: 1,095
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 016.jpg
    berba lješnjaka 2011. 016.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 1,411
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 020.jpg
    berba lješnjaka 2011. 020.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 1,349
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 028.jpg
    berba lješnjaka 2011. 028.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 978
  • berba ljeÅ¡njaka 2011. 009.jpg
    berba lješnjaka 2011. 009.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 1,251
Posljednje uređivanje od moderatora:

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
jako lijepo lješko! jel možeš reči par karakteristika o usisavaču! da li si zadovoljan kako čisti istarski, i koji je model?

što se tiće nasada od kolege tako to izgleda kad se poklopi nekoliko dobrih stvari! dobar sadni materijal, tri kišna proljeća ( odnosno tri povoljne godine koje su dale vremena da se mladica dobro razvije, a samim tim i lakše podnese sušna razdoblja koja, čini mi se, prave najviše štete u mladim nasadima ), sorta uglavnom rimski ( 70% - 30%, nije osjetljiv toliko na sušu i dobro i brzo raste ), i uzgojni oblik - grm - koji puno brže napreduje od stabla. i naravno dobra obrada i sama priprema tla. također mu je i istarski dobro razvijen i velik. općenito nasad je ujednačen i odlično izgleda. sve pet. možda i najbolji nasad koji sam vidio!

evo još jedan primjer kako jeftine stvari ne moraju biti uopće lošije od skupih i kompliciranih. glupa tanjurača pomete sve freze i malčere zajedno. i u trake se prska totalom ( naravno da nije napravio nikakve štete voćkama - kako su nas plašili - a s njim si samo u prednosti i leđa ostaju čitava )

mi stablaši bi po literaturi trebali stići grmaše u 12-13 godini. neka sve ide malo sporije sa stablom ali draže mi je kad uđem u svoj voćnjak nego kad vidim grmove. brrrrrr!
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh