• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Na temu monilije, ima dosta diskusije na p.p. pa evo ovdje.
Mankozeb nije fungicid za tretiranje monilije, a ovo na slici što je stavio
josipg6, je definitivno monilija ploda.(TRULEŽ ploda)
Mankozeb-naziv djelatne tvari je fungicid za bolest lista tipa plamenjače ili pjegavosti ili rđe.
Monilija dolazi kao ono na slici na plodu ili se suše mlade grančice-ljetorasti koje su važne za rodnost slijedeće godine.
Ja sam ove godine u svoje drugo prskanje, koje je završeno jučer, protiv monilije stavila SIGNUM u koncentraciji 75 gr/100l vode uz sve druge pripravke koje kombiniram prema potrebi koju zateknem na plantaži.
Moramo imati na umu da svaka godina uzgoja ima svoje posebnosti i programi prskanja koji su poznati nam daju neki osnovni pravac kojeg svatko treba prilagoditi svojoj situaciji.
Nadam se da je to 2. ovogodišnje i moje zadnje prskanje pred berbu i onda idem sa bakrom do sad NORDOX kad padne više od pola lista.
Štete od mraza nismo imali i urod se za sada pokazuje odličnim i na istarskom i rimskom lješnjaku. Čak mi se čini da je plod krupniji i bolje ispunjen u ovom periodu zbog dosta vlage. Također primječujem prvi nalet djetlića za sada bez štete na plodu, ili samo motre teren pred prvi napad.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
ako nekog zanima prosle godine na par stabala imal sam tamne mrlje na kori drveta tzv rak kore na visini oko 20-30cm ,,od savjetodavne sluzbe je bio savjet odsjeci do zdravog i spaliti ,,a posto mi se nije dalo rezat najbolje grmove pitao sam svog prodavaca szb-a i po nj uputi tretirao sa folijarnim gnojivom na bazi bakra labicuper ili coptrel

jer izgubit nisam mogao nista sredstvo nije skupo pa zakaj ne probat

nisam stel nis pisat dok nisam siguran ali sad nakon godinu dana od tada rezultat toga je da se bolest povukla rane su se osusile i vide se ostecenja ali nema sirenja dalje za sada
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Da, savjet stručnih službi je odrezati, išćupati, iznjeti i spaliti. to je lako napraviti onome tko nije uložio 8 teških godina u uzgoj da od biljčice postane stablo koje nosi rod.
Moje iskustvo: bolest na ljesci napada najčešće ona stabla koja imaju mehaničko oštećenje ili od flaksa ili od nekog alata kojim se obrađuje (freza, drljača i sl.) a onda ako ima ugriza insekata (gusjenice, osice, ljeskotoč). Kada se sve ovo svede na minimum i ako se radi jesensko-zimska zaštita bakrom (trebalo bi dvaput) uz zaštitu u vegetaciji od dva prskanja do tri neće biti problema sa bolestima niti stabla niti ploda.
Kod rezidbe obavezno veće rezove zaštiti voskom.
I još nešto što je isprobano, ne forsirati prihranom, dušik (urea i kan) ove godine ih uopće nismo stavljali osim jesenskog 7/20/30. Radili smo dvije prihrane preko lista a godišnji prirast mase nam je idealan 15-20 cm., urod odličan i krupnoća odlična.
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja jučer kosio i pustio malo vode sadnicama, oko 10 l po sadnici s obzirom da mi potok ide preko njive... Vjerujem da će im pomoć... Plodova ima, odlično izgledaju, koliko vidim najviše bude rimskih... List je zdrav, ima ga dosta, lijepo napreduju.... Vidjet ćemo kaj bude sutra donijelo...
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja jučer u banku, kad tamo na šircu neka lova od agencije za plaćanje... Vjerujem da je to drugi dio poticaja za ovu god... Kak ostatak ekipe stoji?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Blago tebi, mi smo tek prije mjesec dana dobili prvi dio, pa ako će ići prema prvoj isplati drugi dio čemo čekati do 10 mjeseca.
 
D

Deanzg

Guest
q

Na jesen će mi trebati još sadnica, ali se čujemo na vrijeme za to...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Sve posađene sadnice (osim jedne jedine) i to 1. klasa što smo stavljali na jesen 2011. da popunimo gdje što fali, prije nekog vremena obišao je srndač i skinuo kompletnu koru ostavio od zemlje 10 cm i do početka krošnje i sad su se počele sušiti. Nevjerojatno kako ih je uspio pronači na površini od 7ha i više, a nisu bile na istom mjestu.
Postoji li kakva aktivnost da ih spasim? (mehanička ili kemijska zaštita) - znam da je korijen živ i da će potjerati, ali zanima me cijelo drvce koje je sad oštećeno.
Naknada štete od lovačke družine?
 
D

Deanzg

Guest
q

Obavezno se javiti lokalnom LU ili LD... Naime i sam sam lovac pa znam da oko toga zna biti problema... Iskreno meni je ožuljao 1 (jednu) sadnicu tako da me ne boli jako, ali kolegi je valjda 10 komada a ima posađemo 40-50... Lovci mogu reć zakaj niste ogradili, onda zakaj nemate repelent, ali na kraju dana njihova je divljač napravila tebi štetu! Uvijek mogu tog problematičnog srnjaka "maknut"... Ali će za koji dan-tjedna doć drugi.... Dakle potrebna je suradnje njih i tebe da se problem riješi na opće zadovoljstvo! Javi kaj ste dogovorili...
 
M

Momir

Guest
Ja sam imao isti problem do ove godine. Zecovi i srndaći su mi oglobali dvadesetak lešnika. Pošto je u Srbiji jako teško nabaviti neku zaštitu i preparat za teranje divljači od voćaka pribegao sam ogradjivanju svake voćke posebno. Jedan dan mi je brat iz Kanade poslao link http://www.buzzle.com/articles/homemade-rabbit-repellent.html gde mogu napraviti svoj Repellent na bazi biljaka i mogu vam reci da radi. Traje od 30-60 dana i od prskanja nisam imao ni jednog uljeza u voćnjaku.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
pozdrav svima, zanima me posto cu najesen sadit ljesnjake dali je dobro pognojit ispod sadnice sa stajnjakom od ovaca
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Meni treba cca 130 m1 ograde+stupovi kojom bi onemogućio ulazak zeca i srna. Pošto na toj parceli neću ostati trajno, bitno mi je da izdrži par godina makar je poslije bacio. Gdje da potražim istu ?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ovo s eventualnom naknadom štete od LD za oštećenja na sadnicama od strane srndača u mojem slučaju izgleda ovako:
1. nasad nije ograđen (prva prepreka)
2. sadnice nisu tretirane sredstvom koje odbija divljač (kulinet po lovačkom)
Znači od odštete ništa jer nije ni jedan uvjet zadovoljen.
Lovci mogu po prijavi štete napraviti odstrijel srndača jer je izvjesno po njihovom da to jedan (srndač) radi, a onda može doći i drugi.
Dali su upute da srndač čisti rogove krajem trećeg, u četvrtom i petom mjesecu. U kori ljeske ima neki enzim koji rastvara neku mahovinu na rogovima i zato mu je ljeska mila. Bilo je u toku zime oštećenja na grančicama od strane zeca -mladi nasad, a u početku vegetacije dio vrhova su pojele srne, lovci vele da im onda trebaju vitamini jer nose mlade i to im je omiljena hrana. Tko je šta pojeo oni prepoznaju po vrsti ugriza na grančici, meni nije nikakva utjeha. Izgleda da ću se morati upisati u lovce čuvare i dati im vitamine od olova. Ovdje ima: srna , srndača, fazana, zečeva, lisica, divljih svinja, jelena, djetlića, vuloharica, viđen čagalj, valjda fali samo lički međed.
Ako uspijem uslikati stavit ću slike ili da pričekam da još tuča odradi svoje. A tek dvonošci pred berbu, kao prošle godine ... To bi bile sve najezde kod mene.
 
R

robert2706

Guest
sadnice

pozdrav,

zalim na kasnom uključivanju u raspravu o sadnicama.sadnice na podlozi medvjeđe lijeske moguče je nabaviti u Srbiji tzv.trogodisnje sadnice (dvogodisnja medvjeđa i jednogodisnja plemka)Za ovu godinu imam naručene sadnice pa ču rezultate najranije moći komentirati iduće godine.
Sto se plasmana ekoloških proizvoda opčenito kon nas je crna rupa,ukoliko se radi o večim količinama postoji mogučnost kontakata na sajmovima npr Nunberg koji je najveći.Interes za takvu robu je ogroman.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
"....interes za takvu robu je ogroman", ......pitanje je: samo za koje količine?
Mi individualno ne možemo, s količinom zadovoljit niti jednog ozbiljnog kupca.
Opet se postavlja pitanje udruživanja radi nastupa na tržištu, a to se nije maknulo ni milimetar s mrtve točke, hoće li?
Plantažeri iz Italije imaju po 100 ha i plasman rješavaju udruživanjem njih 4-5, pa ti vidi količine, već smo o tome pisali.
Domaće tržište ne daje za eko proizvodnju ništa ,bar za sada, gleda se cijena, krupnoća i radman, jedino u toj priči igra ulogu viši poticaj, bar za sada.
Srbi su prodavali, možda još i sada prodaju sadnice lijeske sa micelijem tartufa, da li je tko probao saditi i kakvi su rezultati, mislim na tartufe.
 
R

robert2706

Guest
Karla tu ste potpuno u pravu .Kod nas u poljoprivredi opčenito najveći problem je udruzivanje.Cim spomenes tako nešto svi se ponasaju kao da je 1948 pa ce im se uzeti zemlja (ako se tako odluci uzeti će je i ovako :D).Sa manjim količinama moguč je samo eko proizvod.Sto se lješnjaka tiče najveći apsurd je da je Predstojnik našeg Zavoda za vočarstvo doktorirao na lijeski a praktično nema niti jedne njegove publikacije,materijala ili sl.Tako da i dalje najviše materijala ili recimo tako znanja mozemo naci u Srbiji naročito na poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu kod prof.Cerovića inaće nasljednika prof.Korača.
Što se tartufa tiče nisam se nikada interesirao pa ne znam nista o tome.
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja sam jučer kod sebe kosio i kopao rupe za nove sadnice koje će doć na jesen...
Kaj se tiče udruživanja... Prije god-dvije dana sam postavio to pitanje jer sam imao na par mjesta mogućnost plasmana praktički neograničenih količina... Pošto je dobrota sirota, i pomaganje drugima (u procesu i samom sebi) nezahvalno, odmah sam prozvan prekupcem i kaj ti ja znam kakve sve romantične riječi su mi upućene... I opet mogu odradit puno toga, ali će sad to sve ljude dobre volje koštat... Naravno barem 4 ljudi s foruma ću pomoć jer su i oni meni... Sami će se prepoznat...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Ja sam jučer kod sebe kosio i kopao rupe za nove sadnice koje će doć na jesen...
Kaj se tiče udruživanja... Prije god-dvije dana sam postavio to pitanje jer sam imao na par mjesta mogućnost plasmana praktički neograničenih količina... Pošto je dobrota sirota, i pomaganje drugima (u procesu i samom sebi) nezahvalno, odmah sam prozvan prekupcem i kaj ti ja znam kakve sve romantične riječi su mi upućene... I opet mogu odradit puno toga, ali će sad to sve ljude dobre volje koštat... Naravno barem 4 ljudi s foruma ću pomoć jer su i oni meni... Sami će se prepoznat...

dokle god svi mogu prodati svoj urod na malo po prosjecnoj cjeni oko 50 kuna a motiv poticaj je umreo , tesko da ce bit sluha za udruge zadruge itd treba cekat dok prosjecan ljeskar bude proizveo par tona koje u svojoj blizoj okolini na malo i daljoj na veliko nece moci sam rijesiti,,onda bude moguce ostvarit neki vid udruzivanja do tad 0 bodova



ja sam do sad prodaval ociscene po 60 kn +pdv na malo i da nisam prodal sve svoje mogo bi prodat jos ,,ali ako neko misli da ako bi recimo svoje navlacenje za rukav kupaca pakiranje i nanasanje okolo do kucnog praga trebao raditi besplatno i bez svoje zarade, nek se snade sam

vrijeme nevinosti je davno proslo za mene rijec prekupac znaci neko ko ce umjesto mene za svoju i moju korist stajati negdje za standom nositi do kucnog praga, pakirati
a nikako neko ko ce zaraditi na mojoj muci

kupiti neku kolicinu ljesnjaka u ljusci po cca 15 kuna posto su isli prosle zime je itekako riskantno znam jel sam se i sam opekao kupio tada 60 kg po 15kn u ljusci a da ih nisam probao jesti vjerovao covjeku da su super a bili su na izgled ali okus koma radi se o istarskom ljesnjaku svaki drugi je bio gorak{ gdje je pogrijesio neznam a cini mi se da ni on sam nezna} i kaj sad bacit ili prodavat pa si srusiti ugled sa losom robom a zarada po kili cca 20 kn bez da racunas svoj rad ako to racunas nema logike

tako da mozda ideja o 12 kn na veliko i nije tako crna u kontekstu kolicina od par tona na vise lova na ruke

kod mene rodno mraz nije nista nastetio a nizinski kraj jedva cekam berbu da isprobam kombajn koji bude uskoro zavrsen trenutno je na servisu pa ce i slike
 
D

Deanzg

Guest
q

Potpisujem sve kaj si napisao...
PS: Uz Karlu, Smiljana, Kobca (isprika ako sam nekog zaboravio) jedan si koji je uvijek za pomoć...
 
Na vrh