• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Potpisujem sve kaj si napisao...
PS: Uz Karlu, Smiljana, Kobca (isprika ako sam nekog zaboravio) jedan si koji je uvijek za pomoć...

problem je u tome kaj sam ja pisao prije par godina da sam nasao na talijanskim stranicama tone stranica od njihovih strucnih ljudi koji su provodili razne studije o lijesci a nasi vrli fakultetlije ne mogu tako nesto ,,to bi bilo neka bitna pomoc ,,a ovo da ja ocu pomoci ocu al to kaj ja znam vec sve je napisano po stoti put u ovoj temi,, slaba je to pomoc

jedan moj savjet s kojim se ne morate slozit a mislim da ce se meni na kraju isplatiti, je da je bolje polako napredovati i ulaziti u manje rizike od podizanja velikih kredita na dugo godina kad se nezna ni kaj bude sutra a ne za 30 godina

a opet ja ulazim u godine kad ambicije polako opadaju mozda mlade snage budu agresivnije u pozitivnom smislu samo u jednoj ep.plodova zemlje je reko jedan gospon veliki vocar da mu je super kaj su legalizirali da mu u plantazi radi penzioner jer mladi nemogu duze vrijeme izdrzat raditi u poljoprivredi a mozda ih je i sram toga

uh dosadno namoru jos par dana i eto me u plantazi 14 dana mi je previse bez mog drveca
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
a opet ja ulazim u godine kad ambicije polako opadaju mozda mlade snage budu agresivnije u pozitivnom smislu samo u jednoj ep.plodova zemlje je reko jedan gospon veliki vocar da mu je super kaj su legalizirali da mu u plantazi radi penzioner jer mladi nemogu duze vrijeme izdrzat raditi u poljoprivredi a mozda ih je i sram toga.

Mnogi kukaju kako nemaju za osnovne potrebe,a kad im se da da rade onda su ili kao mrtva puhala ili trebam još jednog da pazi kako rade.
Danas smo plijevili travu i ispravljali dio cijevi kpk...i skužim da dosta,dosta toga kad je sađeno nije posađeno kako treba. Iako je pri sadnji bilo dosta improvizacije, nepojmljivo mi je kako kad se buši rupa može na dužini od 80 metara biti biti posađeno 200 komada pogrešno,pa sada sam preko njih izdizao cijevi. Užaš. Sve je teži naći nekoga tko zna,može i hoće raditi a da pol dana ne kuka kako ga bole leđa ili koljena. Bole i mene kad radim zajedno s njima , pa šta ću ? Ne bude lakše ako kukam.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Potpisujem sve kaj si napisao...
PS: Uz Karlu, Smiljana, Kobca (isprika ako sam nekog zaboravio) jedan si koji je uvijek za pomoć...

Gdje je Smiljan "nestao" ?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Talijanski neznam, ali bilo bi interesantno da netko prevede, nešto su poznate životinjice.
Mi smo pravi pioniri u proizvodnji - lješnjaka. 90% stvari se u vezi toga procesa nije ni slutilo što nas čeka od sadnje preko berbe do prodaje. I sad se još štošta nezna.
Slikovno: voliš konje i motaš se oko njih onako preko ograde ih hraniš neobavezno i malo po njušci dodirneš (ideja o sadnji lješnjaka prema svim izračunima, pozitivno isplativo); onda te netko stavi na neosedlanog, neujahanog konja i potjera ga, a ti se sad snađi da ne tresneš i čekaj da se konj umori pa ga ukroti, sa strane svi viču kako ga savladati, ali sve je u tvojim i Božjim rukama.
Tako se sada ja osjećam. Još jašem, najrađe bi da skočim, ali on prebrzo galopira pa mi nema druge prilagodit se, a konj se malo pomalo umara, ali s njim i ja...
Trebale bi mi slike da ih ovdje stavim pa da bude jasnije, naravno na temu lijeske.
Eto, a sad malo svakodnevne realnosti: kiše nema, ali ni kapi, punih mjesec dana. Ako se nastavi, bit će posljedica što se cijele priče oko berbe tiče. Za sada se još sve drži, ali dokle će, a mogućnost intervencije (zalijevanje i sl.) ne postoje. U zadnjih 10 dana mi se potpuno osušila dva stabla zajedno s lišćem i plodom!? To nije od suše sigurno ali teško će se otkriti što je uzrok, osim ako nije pojeden korijen.
 
D

Deanzg

Guest
q

Čuo se upravo sa Smiljanom, bio je na GO... Vjerujem da će se javit čim nađe vremena....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kakvo vam je stanje na plantažama?
Kada predviđate berbu?
Zanima me da li su Slavonci-Baranjci i ostali ugovorili kakav otkup s talijanima vezano na dogovore vođene na proljeće?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
zaljevanje mladog nasada


jel to bolest ili od suse al kak cujem da i kod drugih ima istog prije da je od suse i vruceg zraka


ovo sam dobio u buntovima sa rimskim sadnicama nemam pojma kaj je to bujniji je od rimskog a rodnost jako slaba sve vuce na halski ali mislim halski bi trebao imat na plodu neku spicu neznam
ovo je slika iz 6mj i ove trake sa sirkom su skroz otisle posle spricanja totalom a sad su opet takve samo sad necu vise spricat nego malcerom sa bocnim diskom na ticalo
http://imageshack.us/photo/my-images/84/22102010371.jpg/ovakvim a oko 15 og mislim isprobat jednu ideju da jos jednom isfrezam meduredno a posle s malčerom sredim trake ali da skinem remene tak da radi samo disk a po frezanom da odradi tezina malčera i valjak na njemu a ako treba jos stavit neki teret na nj da bude spremno na prvu strojnu berbu
 
E

Elvira

Guest
ljeska

Prije svega pozdrav svima na forumu i veliko hvala, jer mi je vaše iskustvo pomoglo riješiti mnoge nedoumice koje sam imala.
Ove jeseni sadimo 500 sadnica ljeske (1 ha)-trogodišnje sadnice, zemljište je obrađivano, odnosno, trenutno je na njemu kukuruz koji se bere sredinom 10. mjeseca, nakon toga ćemo prema preporuci pripremiti zemljište (prema rezultatima analize), duboko izorati i tanjurati, međutim, ono što mene muči je da li je to prekratko vrijeme da se "zemlja slegne"-od obrade tla do same sadnje će proći oko mjesec dana i koliko to može štetiti, budući da vidim da svugdje piše da se zemljište obrađuje u ljeti (odnosno kolovozu)?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
nemas brige to kaj je bil tu kukuruz je + meni su na parcelama gdje sam ujesen pobro kukuruz i odma priprema i sadnja tu su najbolji ljesnjaci,,
 
E

Elvira

Guest
ljeska

hvala ti puno, nadam se da ću i ja kroz neko vrijeme ponosno moći staviti koju sliku lijepe plantaže...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
od karla Kakvo vam je stanje na plantažama?
Kada predviđate berbu?
Zanima me da li su Slavonci-Baranjci i ostali ugovorili kakav otkup s talijanima vezano na dogovore vođene na proljeće?

pozdrav svima! kod nas je situacija loša. imali smo lane dvije elementarne, a to se prenijelo i na ovu godinu. elementarne su u pravom smislu rječi, a ne formalne kako to pokušaju prezentirati u medijima. takva situacija još nije zabilježena, kažu stariji.

kod nas lješnjaka neće biti. bar nasadi sa kojima sam ja upoznat ( a poznam ih većinu ). kasni mraz je napravio najviše štete. niži krajevi su skoro sa 90% štete. uglavnom preporučam da vi koji imate ploda,ne date ga jeftino, jer će ga brzo nestati. ja svoje neču dati ispod 15,00kn ( u ljusci ) ako ga uopće i budem prodavao u ljusci. berba će biti rekreativna. nešto se prića da je u turskoj dobro rodio ali mislim da to sa našom cijenom u HR nema veze.

talijan zove na sve strane nas plantažere da pokuša skupiti bar jedan šleper za probu i da krene posao. karla ugovor sa njim nije potreban jer je isplata isti dan i po njegovoj priči da imamo 3x više nasada i robe, on bi sve otkupio. inače cijeni rimski i krupnoću. ali morat će se strpiti do iduće godine. ova je "ciknila"

što da vam kažem kad mi se smrzlo pola sadnica u školi i to u zavjetrini kod kuće.!
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Sad cijene rimski i kurpnoću!!!!? Do sad se pričalo da je prednost u istarskom jer taj nemaju i da su više nego zadovoljni s njim. Tako nam je bilo rečeno kad smo kupovali prve sadnice, 2004. Pa to nisu jednogodišnje paprike pa ove godine ide bolje babura od roga. Dobro neka je kako je.
Nije to najveći problem, problem je ova suša, ako potraje kako najavljuju bit će posljedica od nje i slijedeće godine i kako stoje stvari bez zalijevanja ili navodnjavanja neće biti ništa zamislivo proizvest. Kod nas su ljudi počeli zalijevati vinograde jer se suše trsovi zajedno sa grožđem. Katastrofa! Zna se koliko je loza dublja u korijenu naspram lijeske. Vjerojatno zavisi puno i od vrste tla i od načina obrade. Očekujem od svojih lješnjaka da puste čim dublje korijen i pripreme se za izvanredna stanja.
Malčiram završno pred branje i to su uvjeti za popizditi koliko se diže prašina. Uopće se nevidi sunce samo pokoja zraka kako se uspije probiti kroz prašinu. Traktor bez kabine.Nakon obrade ostane oko 5 cm prašine na tlu.
Plairamo berbu kombajnom po prvi puta. Logično je da će on usisati s lješnjakom i svu tu prašinu i provuči je kroz cijeva i valjda negdje izbaciti pa to če biti za evakuaciju okolnog stanovništva. Ako kiša ne padne, neće se moći ni berba obaviti kako treba na taj strojni način.
Cijena lješnjaka? Za jesen je najavljen val poskupljenja,naročito hrane,pa ćemo vidjeti kako će se to odraziti na lješnjak.
Kada idete u berbu? Rimski se ubrzano sprema.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Znači ,planiramo berbu. Kako i svake godine vikendom ćemo imati dobrovoljnu radnu akciju rođaka i prijatelja, a ostale dane bi angažirali "vanjsku radnu snagu s markicom".
Zna li netko dali ovi vikendom što bi pomagali ne bi bili problem ako naiđe kontrola?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Sad cijene rimski i kurpnoću!!!!? Do sad se pričalo da je prednost u istarskom jer taj nemaju i da su više nego zadovoljni s njim. Tako nam je bilo rečeno kad smo kupovali prve sadnice, 2004. Pa to nisu jednogodišnje paprike pa ove godine ide bolje babura od roga. Dobro neka je kako je.
Nije to najveći problem, problem je ova suša, ako potraje kako najavljuju bit će posljedica od nje i slijedeće godine i kako stoje stvari bez zalijevanja ili navodnjavanja neće biti ništa zamislivo proizvest. Kod nas su ljudi počeli zalijevati vinograde jer se suše trsovi zajedno sa grožđem. Katastrofa!

što se tiće suše nemam što dodati! mene je ubila u startu 07,08 i 09 ali mikrolokacijski i nitko mi nije vjerovao da je to moguće. eto, nažalost, sada se sve prelilo i na ostale dijelove lijepe naše. meni je ova godina čak i dobra, jer sam dobi kišu kad i svi drugi ( 2 pljuska ). štete su ogromne i to za nekoliko godina. nažalost, još čemo vidjeti kako će sve završiti jer ako nebude kiše do nove godine ( kao i lane ) onda će biti veselo.

Zna li netko dali ovi vikendom što bi pomagali ne bi bili problem ako naiđe kontrola?

kontrola ti ide pogotovo vikendom ( bar ovi naši ). ali razumiju situaciju i do sada nisu pravili probleme. u biti ako imaš kukuruz kraj voćnjaka svi zbrišu u njega i gotovo. ako nemaš kukuruz onda drž gače.

eto rimski o kojem smo toliko pisali je sad ispao kao najtraženiji ( bar za talijana ).
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja zalijevao prije dva tjedna, oko 10 litara po sadnici... Jučer ih obišao, malo kosio, mogu reć daih je mnogo spašeno. U Lici su sad noći hlandije, ima rose, bila je jaka kiša prije 5 dana... Bez vode nema nam spasa!!!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Na plantaži još nema naznaka berbe za istarski, sigurno će početi padati za cca 15 dana. Toliko se čvrsto drži i zelena je ovojnica da ga je teško i rukom otkinuti.
Rimski tu i tamo polako ispada, ali ne sa svakog drveta.
Iznenađujuće je da nakon tako velike suše ima toliko puno lista i baš je zelen.
Na ponekom drvu tek pokoji žuto smeđi list.
Neznam što se tu desilo, navodnjavanja nema, ali iz ovoga što se vidi berba neće biti ranije u odnosu na prošlu godinu.
Zanima me kakva su Vam iskustva u berbi sa kombajnom, jer ćemo i mi raditi strojnu berbu pa što je važno u tome da se dobro odradi?
Teren je pripremljen, nadam se dobro. Probat ću popodne poslikati pa ako još šta treba da se odradi prije padanja lješnjaka.
 
S

sikinns

Guest
Pozdrav novi sam na forumu prije tri godine sam zasadio oko 1 hektar ljeske oko 400 komada oko sadnica okopavam a redove uredno kosim i drzim kao livadu postavio sam i navodnjavanje kap po kap ali unatoc svemu NIKAKO NA ZELENU GRANU cini mi se da mi jako sporo napreduju uredno ih tretiram i gnojim stajskim gnojem te zaljevam ali mi se događa sljedece kad prekinem zaljevanje listovi na pojedinim ljeskama jednostavno usahnu al ostanu zelene boje i tako stoje dok novi pup ne razvije list uz to mi je tuča 2 puta poharala nasad ali unatoc svemu mi se cini da jako slabo napreduju dali je to do loseg sadnog materijala ili do neceg drugog uz to nisam radio analizu tla jer vec ima nekoliko starih ljesa koje dobro rastu i rađaju bez ikakve brige oko njih
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pozdrav novi sam na forumu prije tri godine sam zasadio oko 1 hektar ljeske oko 400 komada oko sadnica okopavam a redove uredno kosim i drzim kao livadu postavio sam i navodnjavanje kap po kap ali unatoc svemu NIKAKO NA ZELENU GRANU cini mi se da mi jako sporo napreduju uredno ih tretiram i gnojim stajskim gnojem te zaljevam ali mi se događa sljedece kad prekinem zaljevanje listovi na pojedinim ljeskama jednostavno usahnu al ostanu zelene boje i tako stoje dok novi pup ne razvije list uz to mi je tuča 2 puta poharala nasad ali unatoc svemu mi se cini da jako slabo napreduju dali je to do loseg sadnog materijala ili do neceg drugog uz to nisam radio analizu tla jer vec ima nekoliko starih ljesa koje dobro rastu i rađaju bez ikakve brige oko njih

Stavi slike.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Da, bilo bih bolje da ima slika, a i bilo bih dobro kad bih stavili slike sistema za navodnjavanje kojeg imate, pošto se još nisam susreo s nekim tko navodnjava lješnjak u RH, bio bih Vam zahvalan ne nekoliko fotografija... nasad u trećoj godini ni ne može dati nekakve urode (eventualno šačicu dvije plodova), govorim iz mog iskustva jer mi smo sadili obične šibe (tako smo dobili pod dvogodišnje iz rasadne stanice) i sad je u četvrtoj godini. Ploda niti ove godine neće biti jer je mraz totalno 100% uništio urod ali i vegetativne pupove pa je vegetacija kasnila... analiza zemljišta je po mom mišljenju vrlo važna jel onda znate na čemu ste, ali dobro, opet netko radi po svojim mogućnostima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh