• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
img52
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
sadnja ljeske

evo pošto se polako blizi vrijeme sadnje zanima me koliki postotak sadnica oprašivača je potrebno na 520 sadnica te kako ih sadit na kojoj udaljenosti, e sad ja ču sadit istarski i rimski a ako se nevaram rimski je oprašivač
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Slike nisam uspjela staviti - neznam više kako se stavljaju- treba bi mi detaljnija uputa. Bit će prilike, nadam se drugi put.
Bobo što se lješnjaka tiče:moj nije pljesnivi, ali eto nas nema u velikom centru da prodajemo nego na sitno, preporučujem se, ako ćeš trebati.
Oprašivač je kod nas 20 % u onosu na osnovnu sortu, a sadili smo ga u početku rasštrkano po plantaži prema nekom izračunu od npr. 100 sadnica 80 istarskog+ 20 rimskog ; svaka sadnica zauzima 20 kvadrata 5x4 sadnja i tako raspodijeliš.
Najnoviju sadnju smo imali tako da smo stavljali nekoliko stabala rimskog jedan do drugoga i tako dijelili tih 20% jer smo planirali berbu zasebno rimskog od istarskog pošto ranije dozriva i da si berbu tako olakšamo. Mislim da se tu ne može puno pogriješiti jer peludi ima u zraku i kad vjetar to pomiješa dolazi do oplodnje.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
kolko ks traktor i koja facma jel to 200 il 300 moj je velicine sadasnje nove facme200 nisam probal al mislim da bi ga vrtio i imt539 samo je malo tesko dok ga zavrti posle nema opterecenja tolko
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Facmu 200 vrtim sa IMT 560, i mislim da pi optimum bilo još 10 KS gore, što se tiče 539, probao sam i neide, razvrti ga ali pod punim gasom, na prazno (dimi ko lud).

Preporučena snaga traktora od strane proizvođača je 80 KS
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Upravo sam kupio "Orahovačke" lješnjake u Konzumu na akcijskoj cijeni od 59,00 KN/Kg.
Izvana lijepi i okrugli; iznutra pljesnivi... :cry:
Isto tako, akcijski su završili u smeću... toliko o "Orahovačkim lješnacima" i Konzumu.

P.s. Nije nitko umro od malo plijesni (ta od nje se radi i penicilin) ali ostaje gorak okus u ustima. :butthead:
Jučer zvali iz KOnzuma (isprika) a danas iz Orahovice (isprika i poklon paket :D).
Eto, nije sve baš tako crno... :p
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Podrav

Evo nakon 3 mjeseca uspio sam pomno pročitati temu od samog početka.
Najprije da se predstavim, živim i radim u Slatini, poslovno sam povezan s PP Orahovicom i nakon dugotrajnih razgovora odlučio sam ući u posao sa ljeskom.
Kompletan posao smo dogovorili i krenuli sa realizacijom projekta.
Plan je zasaditi u konačnici oko 20ha ljeske u tjeku ove i iduće jeseni naravno u kooperaciji sa PPO.
Nkon pregleda pozicije od strane tehnologa iz PPO krenuli smo u posao uklanjaja dijela šume i svih radnji vezano za to.Na dijelu površine je zasađen kukuruz a ostali dio se krči šuma.
Plan je pripremiti navodnjavanje, ograditi i ovisno o tempu krenuti sa sadnjom.
Imam dosta fotografija od samog početka pripreme tla i to budem periodično stavio na forum da vidite kako to napreduje pa ako nešto ne valja da me:axe:.

Ovaj forum mi je riješio bezbroj nedoumica.

Toliko za sada i hvala svima dragim ljudima na ovom forumu pojajviše zbog nesebičnog dijeljena veoma korisnih informcija.

pozdrav svima
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Evo nakon 3 mjeseca uspio sam pomno pročitati temu od samog početka.
Najprije da se predstavim, živim i radim u Slatini, poslovno sam povezan s PP Orahovicom i nakon dugotrajnih razgovora odlučio sam ući u posao sa ljeskom.
Kompletan posao smo dogovorili i krenuli sa realizacijom projekta.
Plan je zasaditi u konačnici oko 20ha ljeske u tjeku ove i iduće jeseni naravno u kooperaciji sa PPO.
Nkon pregleda pozicije od strane tehnologa iz PPO krenuli smo u posao uklanjaja dijela šume i svih radnji vezano za to.Na dijelu površine je zasađen kukuruz a ostali dio se krči šuma.
Plan je pripremiti navodnjavanje, ograditi i ovisno o tempu krenuti sa sadnjom.
Imam dosta fotografija od samog početka pripreme tla i to budem periodično stavio na forum da vidite kako to napreduje pa ako nešto ne valja da me.
:axe:
Ovaj forum mi je riješio bezbroj nedoumica.

Toliko za sada i hvala svima dragim ljudima na ovom forumu pojajviše zbog nesebičnog dijeljena veoma korisnih informcija.

pozdrav svima
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
evo slika mog kombajna radi dobro,,s obzirom da sam jos u 7 mj frezal i naivno mislio bude kisa a ono sve prah i pepeo sad uvlaci i zemlju sa ljesnjacima

kakva su kod drugih iskustva s strojnom berbom









Krki nisam baš skužio da li si pravio stroj od početka ili si kupio polovan pa ga renovirao. U svakom slučaju izgleda dobro.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
kupio polovan u koma stanju rastavio ga do kraja i isao na pjeskarenje pa temelj i uljani lak promjenio neke lezajeve i onu glavnu osovinu dao istokariti novu, sve skupa oko 2200eura me doslo stroj djelovi i rad vecinu sam odradio sam


moram priznat da me dost namucio dok sam ga sklopio al je meni veci gust nek da sam kupio novog a novi se razlikuje samo po izgledu princip je isti
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
kupio polovan u koma stanju rastavio ga do kraja i isao na pjeskarenje pa temelj i uljani lak promjenio neke lezajeve i onu glavnu osovinu dao istokariti novu, sve skupa oko 2200eura me doslo stroj djelovi i rad vecinu sam odradio sam


moram priznat da me dost namucio dok sam ga sklopio al je meni veci gust nek da sam kupio novog a novi se razlikuje samo po izgledu princip je isti

Dobro odrađeno, svaka čast
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
kolko ks traktor i koja facma jel to 200 il 300 moj je velicine sadasnje nove facme200 nisam probal al mislim da bi ga vrtio i imt539 samo je malo tesko dok ga zavrti posle nema opterecenja tolko

Traktor je 65 ks odnosno precizno 62 ks, facma je C200T i dobro radi, što se probnog rada tiče.
Odlučili smo se skupljati lješnjak nešto različito od prikazanog na Krkijevom videu, a po sistemu kako rade na plantaži vlasnika Facme. Jedino što oni to odrade strojno, a mi ručno jer nismo kupovali priključke za strojno, zbog specifičnosti samog terena.
Prije ulaska kombajna u berbu, isčetkamo-grabljamo sav lješnjak ispod stabla na jednu stranu, u neku hrpicu. Onda ide skupljanje kombajnom tako da se brže odradi i on tu hrpicu lješnjaka-grančica-lišća-zemlje usisa u trenu tako da je traktor stalno u hodu. Četkanje - grabljanje je vrlo lako i brzo jer je teren prije same berbe odlično pripremljen facminim malčerom sa diskom koji odlazi pod svako stablo i sasječe travu drač u korijen, ono malo što je ostalo smo ručno odradili flaksom. I ono što mi je najbitnije sav lješnjak pokupimo odjednom jer kod grabljanja se stablo protrese da ispadne sve što je još gore na drvetu.
Pokupljeni lješnjak ćemo separirati -ventilirati na stroju za odvajanje nećistoća i kao takav bi trebao biti maksimalno čist.
Danas je praznik pada kiša.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Karla potpisujem sve ovo što je napisano i mi smo ovaj vikend kupili lješnjake sa Facmom C 200 T, također je riječ o IMT 560, ali kako sam prethodno i napisao nebi bilo na odmet još kojih 10 KS, išao u 1 sporoj, ali još uvijek prebrzo pa je bilo dosta zastajkivanja, i ubijanja lamele. Imamo isti sistem kupljenja dakle, tresemo, grabljamo, a nakon toga strojno sakupljanje. Što se tiče uroda "ubitačno"- mraz pobrao svoje, na ukupnoj površini od oko 5 hektara, radi se o nasadu 2006. godina, dakle 6. godina sakupljeno oko 350 kg, podbačaj na lanjsku godinu oko 70 %. Još jedno pitanje po kojoj cijeni vršite separiranje i krckanje ako netko to radi, jer trenutno imam sve strojeve za taj rad a biti će neiskorišteni, da vidim kakva bi eventualno bila kalkulacija. Po kojoj cijeni vrište strojno sakupljanje, te eventualno samo komušanje dakle u dvorištu.
 
Posljednje uređivanje:

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Pozdrav,
kolega me je iz usluge zamolio da se raspitam ovdje na forumu, da li netko ima za prodati 1500-2000 kg lješnjaka neočišćenih.
Pa ako je netko zainteresiran molim pp da vam prosljedim ime i broj telefona.

lp
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
http://imageshack.us/v_images.php[/IMG]

prvi put stavljam slike :) na ovaj forum
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
po kojoj cijeni vršite separiranje i krckanje ako netko to radi.

I moji strojevi će ove godine slabo raditi za osobne potrebe. Ako netko treba mogu mu kalibrirati, polupati i ventilirati u zamjenu za 3 kn po kg ili čak u zamjenu za lješnjake ako su dobri (imao sam prilike vidjeti svakakve pa i nejestive)
 

Najnoviji postovi

Na vrh