D
Deanzg
Guest
q
Bravo Krki!!!
Bravo Krki!!!
Centor, baš bi bilo zanimljivo da nam staviš slike svog nasada kako danas izgleda s obzirom da imaš nešto drugačije nego večina nas. Ipak 2000 kom / ha je nešto sasvim drugo nego recimo naših 500 kom/ha.
I kolika je starost tvog nasada? Sjećam se tvojih slika od prije, ne baš ono 100% ali ostalo mi je nešto.
Ispraznio si novčanik za berbu, ali kad sve prodaš lijepo će se napuniti. Tako i treba da čovjek zna zašto radi.
Ooo Krki svaka cast, pa ovo radi ko ludo. Nadam se da cemo se i mi opremiti ovakvim nekim cudom.[YT]http://www.youtube.com/watch?v=VfQENSY9y8o&feature=[/YT]
berba 2012
Centor, baš bi bilo zanimljivo da nam staviš slike svog nasada kako danas izgleda s obzirom da imaš nešto drugačije nego večina nas. Ipak 2000 kom / ha je nešto sasvim drugo
@centor kako se borite s korijenovim izdancima, kako ih uklanjate.... jel s starenjem nasada opada i intenzitet izbijanja ili je isto??? za mene korijenovi izdanci predstavljaju jedan od najvećih ako ne i najveći problem u uzgoju lijeske, ove godine smo ih 5 puta uklanjali (uzgojni oblik nam je grm s kratkim deblom 20-40cm) i sad već opet treba... ali pričekat ćemo prvi mraz da ih opali i onda ukloniti zadnji put ove godine... a i Vi ostali s teme kako se borite s izdancima tijekom vegetacije????
Gle, u članku nisam spomenuo ljesku (http://www.gnojidba.info/gnojidba-jabuka/defolijacija-lisca-vocaka-primjenom-uree/) jer osobno sam to radio samo na jabukama i na vinovoj lozi (znam i kolege koje su to radile na ostalim kulturama, ali baš za ljesku nemam nikakvu informaciju).kakva su Vam iskustva sa UREOM folijarno u nasadu lijeske, u ovom periodu. Na tu temu piše Bobostar i još neki. Dali je netko ikad to radio i kakvi su rezultati.
Za ljeskotoča, iako nisam zaštitar, znam da primjena kalcij-cijanamida (CaCn2), gnojivo dušik-kalcij, 3-4 tjedna prije kretanja vegetacije, značajno reducira broj jediniki ljeskotoča koji će izaći iz tla na proljeće (zimuje u tlu, te kasnije izlazi u proljeće van).Stabla su puna lišća i nikako da otpadne, naveliko se sve zeleni kao da je sredina vegetacije a ne njen kraj.
U tom slučaju bi bilo dobro Ureom proći da to lišće otpadne, ali obzirom na godinu punu stresa, kakva je bila ova, pitanje je da li se time neće produžiti vegetacija i kad dođe zima mogu li se očekivati štete od izmrzavanja.
Druga tema vezana na lijesku, napad LJESKOTOČA. Ove godine na jednom dijelu plantaže ga je bilo kao sve godine do sada zbrojeno. Sve špricano istim sredstvom i na isti način. Ima li nekih novih metoda za bolje djelovanje protiv te napasti?
Evo tu ima više: http://www.gnojidba.info/makroelementi/dusicna-gnojiva-4-dio/Taj CaCn2 kakvo je to gnojivo? Daj neki trgovački naziv?