• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=VfQENSY9y8o&feature=[/YT]

berba 2012

Krki, ti si svoj stroj rastavljao i farbao, zanima me da li si vidio na stroju koji je način odvajanja komušine sa istarskog. Za sljedeću godinu pokušao bi napraviti stroj za osvajanje komušine. Već sam pokušavao sa komušačem za kukuruz ali to nije dobar sistem. Koliko vidim jedino si ti rastavljao stroj pa možda nešto znaš. pozdrav
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
dali im a neko iskustva sa sadnjom lesnjaka na razamaku od 5 metara izmegu redova i 2 metra izmegu sadnice proctao sam da je vlasnik plantaze u surcinu ima takava nasad zvuci intersantno ako ima neko iskustva neka pise zelim posadim pored drugog vocnjaka nesto slicno na manjoj parceli od 4000 kvadrata pozdav svima

Moje iskustvo s tim je loše. Jako loše. Imam probno red od 50 m. Sve je bilo dobro dok su bile male. Sada su se krošnje spojile i na tom djelu nema roda.
Stabla su stara 8 godina. Rod je samo na vanjskoj strani dakle ono što ulazi u međuredni razmak od 5 m. U 12. mjesecu idemo na rasađivanje svakog drugog stabla. Dakle, uopće neisplativa proba. Jer za rasađivanje moram angažirati bager da bi ono koliko toliko uspjelo, ako će??
Mislim da sve manje od 5x4 je kasnije veliki problem, koji se onda više ne može bez štete rješiti. Kako je nasad sve stariji i krošnje se sve više šire, dolazim do saznanja da je 5x4 minimum minimuma, a sve što je više u prednosti je nego što je niže od toga (6x5 bolje nego 4x4 ili 5x3 ili 5x2 ili druge kombinacije)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Molim za još jedan savjet. Lješnjake još uvijek nismo prskali zbog neotpalog lišća i kiša. Danas smo konačno htjeli prskati sa cuprablau, međutim našli smo rascvjetale ženske cvijetove. Da li je to normalno za ovaj dio godine, mislim nije li prebrzo i dali prskanje neće sad naštetiti tim cvjetovima. Hvala unaprijed!

Rascvjetale ženske cvjetove u Međimurju u ovo doba, vrlo čudno? Daj ih uslikaj i stavi da vidimo. Naravno da je prebrzo ako je tako.
 
P

perota

Guest
kako najbolje obnoviti zapušteni nasad?

Pozdrav

Trebao bih savjet kako obnoviti stari i zapušteni nasad lješnjaka. Riječe je o cca 200-tinjak grmova lijeske starih između 15 i 20 godina.

Želio bi od ovih starih preraslih grmova dobiti grm na stablu. Ideja mi je otpiliti sve grane iz grma u razini zemlje i ostaviti samo jednu (najdeblju, najravniju,....) koju bi onda skratio na cca 80cm od zemlje i tako dobio stablo za budući novi grm.

Pošto ne znam puno o ugoju lješnjaka molim vas za savjet. Da li je ovo ispravan put ili samo potpuno fulao :oops:
 
N

nestorov

Guest
Moje iskustvo s tim je loše. Jako loše. Imam probno red od 50 m. Sve je bilo dobro dok su bile male. Sada su se krošnje spojile i na tom djelu nema roda.
Stabla su stara 8 godina. Rod je samo na vanjskoj strani dakle ono što ulazi u međuredni razmak od 5 m. U 12. mjesecu idemo na rasađivanje svakog drugog stabla. Dakle, uopće neisplativa proba. Jer za rasađivanje moram angažirati bager da bi ono koliko toliko uspjelo, ako će??
Mislim da sve manje od 5x4 je kasnije veliki problem, koji se onda više ne može bez štete rješiti. Kako je nasad sve stariji i krošnje se sve više šire, dolazim do saznanja da je 5x4 minimum minimuma, a sve što je više u prednosti je nego što je niže od toga (6x5 bolje nego 4x4 ili 5x3 ili 5x2 ili druge kombinacije)

hvala na odgovoru ja imam nasd od 1ha 4x4 ali spremam mali 0.5 ha ali i ja mislim da je gusto vidim da neki taljani probaju ali kao eksperiment pozzz
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Evo nekoliko slika rasvjetalih lješnjaka, a lišće još uvijek tamno zelene boje
picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Moram priznati da je ovo fenomen, ja to nisam nigdje do sada vidjela niti na slici. Ovo mora da se radi o nekom poremećaju. Ili si tretirao s dosta dušika koji je produžio ovogodišnju vegetaciju, probudio pupove od buduće vegetacije i uslijed dosta vlage i povišenih temperatura je došlo do ovoga procvjetavanja, a lišće još nije otpalo i toliko je zeleno?
Što će se sada dogoditi, pa zima nije ni počela, ja ti savjetujem da se obratiš nekom stručnom za mišljenje, imate vrlo stručnog savjetnika g. M. Šubića iz savjetodavne službe. Bilo bi dobro za forum u cjelini da pratimo tvoja događanja i svi nešto naučimo.
Kod mene je situacija takva da je 60 % lišća otpalo, ostalo je požutjelo, samo još na rimskom ima nešto zelenoga. Ja ove godine nisam ništa stavljala dušika u obliku mineralnog gnojiva jedino mi je prihrana išla preko lista s njim.
Sada smo stavili 7.20.30 + kalcifert. Imam također nekoliko nedoumica vezanih uz rezidbu starih stabala i želja mi je pozvati nekog stručnog u nasad da razjasnim to, imate li kakav prijedlog u vezi toga - preporuka nekoga sa stručnošću i iskustvom?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
RoRi koliko je nasad star?
Za ostale forumaše: Kako ocjenjujete ovogodišnju proizvodnju-berbu?
Koje ste najveće probleme imali? (u voćnjaku; berbi; prodaji...)
Što ćete promijeniti slijedeće godine?
 
W

worm

Guest
Sutra mi dolaze sadnice,molim vas odgovorite mi dali trebam sadnice prvo držat u vodi par sati ili...?
 
W

worm

Guest
Analiza tla je sljedeća-Reakcija tla-pH u H2O=8.o3
-pH u 1MKCI=7.23
-CaCO3=37.6
-vapno14.3
-Dušik=0.77
-Kalij=20.2
-Fosfor2.86
-Humus=10.5

Prema ovome ima malo fosfora,kako da to poboljšam i kako snizit PH?
Šta Vi kažete na ovu analizu?
 
W

worm

Guest
Analiza tla je sljedeća-Reakcija tla-pH u H2O=8.o3
-pH u 1MKCI=7.23
-CaCO3=37.6
-vapno14.3
-Dušik=0.77
-Kalij=20.2
-Fosfor2.86
-Humus=10.5

Prema ovome ima malo fosfora,kako da to poboljšam i kako snizit PH?
Šta Vi kažete na ovu analizu?
Preporuka mi je gnjojivo Npk 7-20-30,jeli to mogu npr.po šaku dvije oko sadnice posuti il mogu malo okopati oko njih pa posuti i zavaliti...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Preporuka mi je gnjojivo Npk 7-20-30,jeli to mogu npr.po šaku dvije oko sadnice posuti il mogu malo okopati oko njih pa posuti i zavaliti...
Gle Worm;
Analiza je vjerovatno točna (znači vapneno tlo sa malo fosfora), ali preporuka definitivno nije.
NPK 7-20-30 ima kalij u obilku kalij-klorida (koji alkalizira tlo) te svakako nije primjereno za ovo tvoje tlo.
Imaš dvije mogućnosti;
- jeftiniju (uzmi NPK 5:20:30S ili NPK 7:14:21S - znači kalij u obliku kalij sulfata)
- skuplju - nedostak fosfora riješi upotrebom posebno formuliralnih gnojiva (ima tu: http://www.gnojidba.info/gnojiva/gnojiva-agrofill/microphos/), jer upotrebom standardnih fosfornih gnojiva nečeš puno postići (karbonati reagiraju sa fosforom i čine neteopive kalcij-fosfate). Skuplja varijanta; ali nedvojbeno bolja.
;)

p.s. Prije ili kasnije morati češ upotrijebiti neko od posebno formuliranih fosfornih gnojiva. Tlo ti je slabo opskrbljeno, i ljeska će konstatno gladovati za fosforom, tako da će uvjetno "skuplja" varijanta, zbog boljeg učinka, kasnije ispasti puno "jeftinija". :partyman:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
NPK 7-20-30 ima kalij u obilku kalij-klorida (koji alkalizira tlo) te svakako nije primjereno za ovo tvoje tlo.
Imaš dvije mogućnosti;
- jeftiniju (uzmi NPK 5:20:30S ili NPK 7:14:21S - znači kalij u obliku kalij sulfata)

bobo, da li možeš malo pojasniti ove dvije stvari, tj. što znači K klorid za tlo i K sulfat i zašto jedan a ne drugi


Temperatura djeluje na procese koji prethode fazi cvjetanja i poče¬tak cvjetanja muških cvijetova. Niska temperatura usporava početak cvjeta¬nja muških cvijetova za razliku od faze cvjetanja ženskih cvijetova. Da procvjetaju ženski cvijetovi potrebna je niska temperatura za jedan period prije faze cvjetanja. To su sume temperature koje utiječu na datum po¬četka cvjetanja. Datum cvjetanja je uvjetovan temperaturom, ali ona nije definirana. Baldini i Pisani navode da niže temperature od 9° ubrzavaju otvaranje ženskih cvijetova, a više od 9° favoriziraju otvaranje muških cvijetova. Ženske cvasti zahtjevaju niže temperature nego rese - muški cvijetovi.

ova pojava ženskih cvjetova je dosta čudna, s obzirom na toplo vrijeme to je tzv.protoginija ( ranije pojava ž.cvjetova od muških ) a po ovom ulomku iz knjige se to dešava ako ima niskih temp. a upravo je suprotno. uglavnom su temp. povišene i ne bi se još trebali pojavljivati ž.cvijetovi. ili nisam dobro shvatio......

warm, sadnice eventualno možeš prije sadnje ( 1 h ) umočiti u otopinu zemlje i stajnjaka 1/3 u korist zemlje ) npr u kanti od jupola i ništa više. ja sam lane pravio 10 % otopinu sa megagrinom ( npr 5l H2O/0,5kg megagrina ). što se pokazalo odličnim. nijedna se nije smrzla a dobro su podnijele i kasniju sušu!
a nije loše dodati lončič humusa - zemlje za cvijeće kad zatrpaš sadnicu sa zemljom ( da ne dođe do korjena ) i ponovo prekriti zemlju. nije skupo, a ima dovoljno hrane za prve periode preživljavanja
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobo, da li možeš malo pojasniti ove dvije stvari, tj. što znači K klorid za tlo i K sulfat i zašto jedan a ne drugi
Evo vrlo jednostavno; kalij-klorid djeluje alklano, a uz to sadrži klor kojeg ljeska ne voli. Kalij sulfat dijeluje kiselo (zakiseljava tlo; snižava pH) a ljeska iskorištava i kalij i sumpor.
PRvi jeftiniji, drugi skuplji :gitarist:
A evo i par kratkih postova:
http://www.gnojidba.info/mala-skola-gnojidbe/kalijeva-gnojiva-1-dio/
http://www.gnojidba.info/makroelementi/kalijeva-gnojiva-2-dio/
http://www.gnojidba.info/mala-skola-gnojidbe/kalijeva-gnojiva-3-dio/
:mrgreen:
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Evo obavljena i sadnja, u subotu posađeno cca 700 sadnica lješnjak, istarskog i rimskog, na površini od 2,3 ha razmak sadnje je 5x5, e sad zanima me što se tiče rezidbe, dali je potrebna već sad ili tek sljedeće godine pošto bi ih pustio u grm, te s čime ih špricat sad na zimu.
 
W

worm

Guest
Dobio sam sadnice te sam pola već posadio,uslikat ću ih pa me zanima vaše stručno mišljenje jesu dobre sadnice.3 vrste imam istarski okrugli kao glavni a rimski i halški džin kao oprašivači....Jesu dobre te tri konbinacije?
 
D

Deanzg

Guest
q

Karla, kaj ćemo sa novim sadnicama? Stare bi gnojio sa 7-20-30 kao i ti, koju količinu si stavljala?
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Ovako, kako stvari stoje. Slike koje su stavljene su slikane na sadnicama koje su posađene u školi u proljeće ove godine u kompost našeg komunalnog poduzeća čiji sastav ne znam, dosta su zaštićene od vremenskih uvjeta i sl. Međutim isto stanje je i u pravom nasadu, samo što je tamo palo nekih 30% lišća a ostalo je još zeleno, malo ima žutog.
Što se tiče ovogodišnje prihrane, stavljali smo samo KAN, nekih 25 dkg po sadnici u dva navrata krajem travnja i početkom svibnja. Dakle 12 dkg+12dkg. (Nadamo se da nije previše).Nasad je sađen u travnju 2009. godine, znači sada će u proljeće biti star 4 godine. Sada smo išli sa 25 dkg 0-10-30 + mikroelementi i 20 dkg kalciferta.
Kako Karla veli mi smo za naš slučaj cvjetanja lijeske kontaktirali našeg stručnjaka g. Šubića. Evo što kaže. Za lijeku svakako prerano, međutim i ostalo koštićavo voće na našem području je dosta s nabreklim pupovima. Savjetovao je da sada nikako ne prskamo sa bakrenim sredstvima jer bi time uništili reproduktivne organe cvjetova. Prskati eventualno nakon cvatnje i prije vegetacije na proljeće ali sa slabijom koncentracijom sredstva. Nije baš optimističan oko ostajanja tj. oplodnje tih cvjetova jer je kako kaže puno prerano.
Evo sada nam samo ostaje da čekamo drugu godinu i da vidimo što će nam ova zima donijeti.
 
Na vrh