• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
A što se dešava s resama na lješnjaku ako se pošprica krošnja sa UREOM, pita jedan ljeskar. Da li i one otpadnu kao i lišće? Zanimljivo pitanje za nas, a zakaj nije stavio na forum pitanje, i još je član foruma neznam.

Odlično pitanje, nisam ni razmišljao o tome.....sad sam malo skeptičan po pitanju prskanja??

Možda napraviti pokusno na samo par stabala....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ako ne uspije, ili se pokaže krivo, šteta je i par stabla.
U svoj toj literaturi lijeska je u nizu drugih vrsta nabrojena, a da li je stvarno tako ili ima najviše specifičnosti trebalo bi tko se malo bolje razumije ili je ima iskustva. Tako da sam i ja sada s UREOM NA STOP! dok netko ne dokaže suprotno.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
sadnja ljeske

Evo kod mene sve spremno za sadnju, ali eto vremenski uvjeti su malo zeznili cijelu situaciju, trebalo se za vikend sadit na 2h lješnjaka, istarskog i rimskog.
Jel netko zna možda do kada ova kišurina misli padat, i do kada se može obavit sadnja da nebi bilo da sadim preko zime.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Evo kod mene sve spremno za sadnju, ali eto vremenski uvjeti su malo zeznili cijelu situaciju, trebalo se za vikend sadit na 2h lješnjaka, istarskog i rimskog.
Jel netko zna možda do kada ova kišurina misli padat, i do kada se može obavit sadnja da nebi bilo da sadim preko zime.

Ma stigneš.... ja se sjećam, mi smo počeli saditi 06.11.2008. i sve se primilo.....
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
pozdrav svim uzgajivacima i ljubiteljima ljesnjaka.da budem iskren ne znam mnogo o lijeski ali razmisljam vec neko vrijeme o podizanju nasada.prije nekoliko godina sam gledao u plodovima zemlje reportazu o agronomu iz lijepe nase koji je osmislio nacin uzgoja kojim se povecava uobicajeni broj sadnica po hektaru a time se garantira veci prinos.koliko se sjecam spomenut je i prijeveremeni puni rod itd.pretpostavljam da se njegovo ime i metode rada mogu naci na ovim stranicama ali buduci da ih ima preko 300 zamolio bih nekoga od vas,cesto aktivnih na ovom podforumu,da mi prenese informaciju.naravno da cu i procitati svih 300 stranica ali trenutacno nisam u mogucnosti jer sam na putu i bez lako dostupnog interneta.unaprijed zahvaljujem,veselim se daljnjem izmjenjivanju informacija od vas iskusnijih,pozdrav
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Molimo forumaše za savjet oko prskanja lješnjaka. Prskanje nakon berbe nije obavljeno zbog lišča koje nikako nije padalo, a tek je sad počelo, još ga ima uveliko na stablima. Molimo savjet da li ići sada prskati i s kojim sredstvom ili pričekati da padne sve. Hvala.
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Hvala na brzom odgovoru dejan.pfos. Još samo pitanje vezano uz rimski lješnjak ove godine koji je bio jako rodan ali je više od polovice ploda bilo šuplje ili se nije niti razvila ljuska, ili je bio unutra plod deformiran a košuljica smeđe crna. Možda je to ta bakterioza? Ili? Do sada smo prskali leđnom prskalicom a sada ćemo atomizerom. Da li je moguće da smo slabo prskali. Išli smo predhodnih godina s crvenim uljem. Nasad će u proljeće biti star 4 godine.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Ono što ja znam za rimski lješnjak je da praznih (gluhih) plodova ima dosta kod te sorte, ali i vjerovatno ove godine je suša bila presudna, te su stabla ili grmovi doživjeli šok uslijed čega zna doći i do osipanja plodova ljeti ili razvijanja praznih, a i sorta je sklona alternaciji... ovo što vi spominjete je vjerovatno bolest... ja u našem nasadu nisam još naišao na takve simptome liči mi na bakteriozu, pričekajte odgovor ostalih kolega s teme koji imaju veći staž, vjerujem da su se susretali s takvim plodovima i da znaju o čemu je riječ... pozdrav
 
W

worm

Guest
Pozdrav dobri ljudi...

Evo novi sam ovde.Zanima me ljeska,baš danas sam iskopao 200 rupa za ljesku,sadnice mi trebaju doć za tjedan dana 80%Istarski i rimski kao oprašivač.to sam ovde pročitao da su te dvi sorte dobre.Bili bilo dobro da malo stajnjaka bacim u rupe?
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Pozdrav svima,
Kad ste upisivali parcele pod ljeskom u ARKOD dali ste upisali pod voćne vrste ili pod orašaste voćne vrste, meni je žena u agenciji upisala pod orašaste, jel to ima kake veze ako sam krivo upiso ili je svejedno
 
G

golub na

Guest
evo novi sam na forumu. Imam 1h lijeske nasad je star 5 god.
pozdrav svima!
 
N

nestorov

Guest
dali im a neko iskustva sa sadnjom lesnjaka na razamaku od 5 metara izmegu redova i 2 metra izmegu sadnice proctao sam da je vlasnik plantaze u surcinu ima takava nasad zvuci intersantno ako ima neko iskustva neka pise zelim posadim pored drugog vocnjaka nesto slicno na manjoj parceli od 4000 kvadrata pozdav svima
 
W

worm

Guest
Molim Vas hoće li mi netko reći kako da posadim lješnjak,koliko duboko,trebali malo djubriva ubacit u rupu itd...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Molim Vas hoće li mi netko reći kako da posadim lješnjak,koliko duboko,trebali malo djubriva ubacit u rupu itd...
Sadnja kao i za sve ostale voćke (iskopati jamu, dubina sadnje kao što je sadnica već bila zasađena/ili je u kontejneru, odnosno par cm dublje).
Koliko gnojiva dodati u rupu, ovisi o plodnosti tla.
Ovako napamet, bar 2-3 lopate zrelog stajskog gnoja, i šaku-dvije mineralnog (7-20-30).
I to ti je to.
Za precizniji odgovor trebalo bi malo više podataka (dubina tla, tip tla, pa na kraju i rezultati analize tla, količina skeleta/kamenja, nagib terena, predkultura, način pripreme tla itd.).
8)
 
Posljednje uređivanje:
W

worm

Guest
Sadnja kao i za sve ostale voćke (iskopati jamu, dubina sadnje kao što je sadnica već bila zasađena/ili je u kontejneru, odnosno par cm dublje).
Koliko gnojiva dodati u rupu, ovisi o plodnosti tla.
Ovako napamet, bar 2-3 lopate zrelog stajskog gnoja, i šaku-dvije mineralnog (7-20-30).
I to ti je to.
Za precizniji odgovor trebalo bi malo više podataka (dubina tla, tip tla, pa na kraju i rezultati analize tla, količina skeleta/kamenja, nagib terena, predkultura, način pripreme tla itd.).
8)
Sutra ću saznat analizu pa javim?
 
D

Deanzg

Guest
q

Pozdrav ljudi... Kolegi treba 10 kila lješnjaka... Tko ima, kojih i po kojoj cijeni? Hvala!
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Molim za još jedan savjet. Lješnjake još uvijek nismo prskali zbog neotpalog lišća i kiša. Danas smo konačno htjeli prskati sa cuprablau, međutim našli smo rascvjetale ženske cvijetove. Da li je to normalno za ovaj dio godine, mislim nije li prebrzo i dali prskanje neće sad naštetiti tim cvjetovima. Hvala unaprijed!
 

Najnoviji postovi

Na vrh