• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

W

worm

Guest
Ja vas molim za vaše mišljenje kakve se vama čine sadnice,piše da su jednogodišnje a meni se čine ipak malo veće,jel korijen ok i jel rano što su neke već procvjetale kao šta se vidi na slici?
I dal ih trebam sad obrezat i koje grane,kako se obrezuju ako ću uzgajat stablo a kako ako ću grm,molim za pomoć?
100_5638.jpg

100_5640.jpg

100_5641.jpg

100_5642.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
RoRi to ti je velika vjerojatnost da je kriv onaj dušik koji si stavljao i kako nije bilo padalina da se razgradi, nego tek kad je pala prva kiša koja je abnormalno kasnila i došlo je do produženja vegetacije - mislim na stare - ovogodišnje listove jer su tako zeleni, i potakla je nove pupove koji su već bili formirani.
Da špricanje sada nebi bilo dobro, tako su i meni jedne godine savjetovali za zimsko špricanje s bakrom da može spržiti cvjetove i treba se prilagoditi prema situaciji u nasadu.
Općenito nije dobro forsirati sa gnojivom nego se prilagoditi uvjetima - kako vremenskim tako i potrebama biljke za njim prateći prije svega koliki je prirast jedogodišnjih izboja i balansirati rezidbom i gnojidbom - samo što je to malo veća nauka koju još moramo svi naučiti.
Deanzg, što se tiče gnojiva, razbacivali smo ručno ispod sadnica e sada koliko ispod kojih teško je reči jer smo se bazirali na veličinu sadnice. Trebalo bi izračunati jer smo ukupno potrošili 750 kg gnojiva a obuhvaliti smo time 1500 velikih 8 godišnjih ; 1000 sadnica 4 godišnjih 500 2 godišnjih. Ja sam kod kupovine gnojiva uzela preporuku Petrokemije prema površini razbacivanja pa sam otprilike uzela površinu ispod krošnje i kako sve pomnožila zbrojila i dobila tu neku količinu. Računala sam i po metodi koliko smo iznjeli ploda pa koliko je tu ugrađeno elemenata, ali sam uzela i u obzir da sam samljela ljusku od izlupanog ploda i to ponovno vratila kao i tretiranje kalcifertom 1500 kg/ha po cijeloj površini. Gnojidbu provodimo redovito svake godine a u toku vegetacije radimo i prihranu preko lista sa svim elementima i mikroelementima. Sadnice su nam dosta dobro podnijele sušu, a da je bilo više roda nebi se žalili - iskreno očekivali smo više, no s obzirom na godinu koja je iza nas - išćekujemo kakva će biti slijedeća.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
pozdrav

Ovako, kako stvari stoje. Slike koje su stavljene su slikane na sadnicama koje su posađene u školi u proljeće ove godine u kompost našeg komunalnog poduzeća čiji sastav ne znam, dosta su zaštićene od vremenskih uvjeta i sl. Međutim isto stanje je i u pravom nasadu, samo što je tamo palo nekih 30% lišća a ostalo je još zeleno, malo ima žutog.
Što se tiče ovogodišnje prihrane, stavljali smo samo KAN, nekih 25 dkg po sadnici u dva navrata krajem travnja i početkom svibnja. Dakle 12 dkg+12dkg. (Nadamo se da nije previše).Nasad je sađen u travnju 2009. godine, znači sada će u proljeće biti star 4 godine. Sada smo išli sa 25 dkg 0-10-30 + mikroelementi i 20 dkg kalciferta.
Kako Karla veli mi smo za naš slučaj cvjetanja lijeske kontaktirali našeg stručnjaka g. Šubića. Evo što kaže. Za lijeku svakako prerano, međutim i ostalo koštićavo voće na našem području je dosta s nabreklim pupovima. Savjetovao je da sada nikako ne prskamo sa bakrenim sredstvima jer bi time uništili reproduktivne organe cvjetova. Prskati eventualno nakon cvatnje i prije vegetacije na proljeće ali sa slabijom koncentracijom sredstva. Nije baš optimističan oko ostajanja tj. oplodnje tih cvjetova jer je kako kaže puno prerano.
Evo sada nam samo ostaje da čekamo drugu godinu i da vidimo što će nam ova zima donijeti.
Pozdrav svima
Nekoliko komentara na ovaj slucaj.
Prosle godine na sorti tonda djentila dele lange kod mene je bilo cvetanje u drugoj polovini novembra i tada sam prvi put prskao protiv monilije.Posle toga dani su zahladili i cvetanje je stalo da bi u januaru koji je bio poprilicno topao cvetanje ponovo nastavilo.Prskao sam i drugi put nakon cega je temperatura naglo pala na -28 stepeni ,prakticno u sred cvetanja.
U martu je zatim usledio i treci talas cvetanja posle kojega koliko se secam nije bilo nekog velikog minusa.
Ja se oprostio od roda ali rezultat svega ovoga je bila rodnost koju ja za sve ovo vreme ne pamtim.Cak neka prskanja pred berbu nisam obavio zato sto nisam mogao uci u red od grana koje su se savila na unutrasnjost reda.
Ovo nije prerano cvetanje za lesku ali neobicno jeste posto kod mene jos ni tonda nije cvetala a ona ubedljivo najranija po tom pitanju.Mada ovih dana najavljuju povecanje temperature i ja sam se spremio za prskanje posto ce tonda sigurno cvetati.
Sa onih slika ja ne vidim zenske cvetove.
A konkretno kod lesnika , tesko da moze da se dodje do tacke zasicenja sa azotom zato sto to nije ni jabuka ni kruska ni........cak sta vise bez puno azota kod lesnika nema roda.Ako ne u samoj godini deficit i to oho ,ce se videti u narednoj.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Tek sada su mi se otvorile slike sa gde se vide cvetovi.
Zaista zanimljivo da se na istarskom tako rano pojave.
Da li su grane na kojima su cvetovi blize zemlji?
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Tek sada su mi se otvorile slike sa gde se vide cvetovi.
Zaista zanimljivo da se na istarskom tako rano pojave.
Da li su grane na kojima su cvetovi blize zemlji?

Nenade nisu grane iznad zemlje, ima ih na svim mjestima grma. Ako sam dobro shvatio ti sad preporučaš prskanje?! Da li sad nije već prekasno, i ako može sa kojim sredstvom i koncentracijom da se prska? Lišće je još uvijek na stablu. Da li da sačekam i do koje temperature se može prskati? Još nisam na čistu da li prskati ili ne, pošto je nasad za sada zdrav, a Šubić je rekao da ako je zdrav nema potrebe prskati. Ne bi htio negdje pogriješiti.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
3,5km ili oko 14 kn,imaju dekleraciju agro-kalem srbija...
Jesu dobre?

ja sam moje plaćo 8 kn na crno bez deklaracije, i za razliku od nekih mojih su puno bolje, inaće ja sam u paketu dobio i jednogodišnje umjesto dvogodišnjih
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Nenade nisu grane iznad zemlje, ima ih na svim mjestima grma. Ako sam dobro shvatio ti sad preporučaš prskanje?! Da li sad nije već prekasno, i ako može sa kojim sredstvom i koncentracijom da se prska? Lišće je još uvijek na stablu. Da li da sačekam i do koje temperature se može prskati? Još nisam na čistu da li prskati ili ne, pošto je nasad za sada zdrav, a Šubić je rekao da ako je zdrav nema potrebe prskati. Ne bi htio negdje pogriješiti.

Pozdrav
Ako ti je na dosta sadnica takvo stanje i u tom obimu, obavezno prskaj.Pusti stucnjake.
Mozes prskati preparatom Alert , ne mogu se setiti firme koja ga radi.Iako taj preparat nije namenjen moniliji u praksi se pokazao kao izvrstan bas za nju.Mozes ga koristiti o,4l po hektaru.
A mozes i kupiti Signum koji je namenjen bas za moniliju i izuzetan je preparat ali je i visestruko skuplji od Alerta.
P.S. Kada lesnik cveta ,temparature su uglavnom visoke za to doba godine tako da slobodno mozes obaviti prskanje.
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
Pozdrav svima! Novi sam u ovome,imam od neki dan nesto vise od 1 hektra istarskog dugog glavni i oprasujuci rimski (grmlje) staro 6 god ali sada bi trebao neke savjete jer sam uletio u to neplanirano ali mi je drago sto sam ga uzeo ali sad trebam pomoc sta trebam sad radit u ovo doba godine,orezivanje mladih grana,neko prskanje,tanjuranje ili frezanje tla? Hvala
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svima! Novi sam u ovome,imam od neki dan nesto vise od 1 hektra istarskog dugog glavni i oprasujuci rimski (grmlje) staro 6 god ali sada bi trebao neke savjete jer sam uletio u to neplanirano ali mi je drago sto sam ga uzeo ali sad trebam pomoc sta trebam sad radit u ovo doba godine,orezivanje mladih grana,neko prskanje,tanjuranje ili frezanje tla? Hvala
Hajd' za početak stavi nekoliko slika da vidimo kako izgleda nasad; onda će se lakše nešto i preporučiti.
:D
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
evo nesto sto sam si zapisao a probat cu i stavit sliku kad budem mogao ali evo za sad opazanja,zemlja ima rupa od miseva i ima krtica,ima korova i ostalih gluposti izmedju redova,lisce dosta opalo,nasao sam par komada ali su suplji i imaju rupice po sebi,izasli pupoljci na granama,izlazi dosta mladih grana,dali treba kakvo prskanje,da zemlju tanjuram ili sta,mislim da nove grane moram sijeci jer sam procitao to negdje,treba sve ili?
 
Posljednje uređivanje:
W

worm

Guest
Ljudi ja sam stavio slike na zadnjoj stranici pa vas molim da mi date preporuke šta sad trebam raditi dal trebam išta obrezivati itd...I kakve vam se čine sadnice jer se naruzmjem baš jer sam novi u tome?
stavljo sam staro stajsko gnjojivo u rupu i npk 7-20-30 pa sloj zemlje,onda sadnica i zavaljivanje.gore sam isto šaku npk posuo i pognjojio. 7-20-30 je preporuka sa analize jer nedostaje mi kronično fosfora u zemlji...
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
Ljudi ja sam stavio slike na zadnjoj stranici pa vas molim da mi date preporuke šta sad trebam raditi dal trebam išta obrezivati itd...I kakve vam se čine sadnice jer se naruzmjem baš jer sam novi u tome?
stavljo sam staro stajsko gnjojivo u rupu i npk 7-20-30 pa sloj zemlje,onda sadnica i zavaljivanje.gore sam isto šaku npk posuo i pognjojio. 7-20-30 je preporuka sa analize jer nedostaje mi kronično fosfora u zemlji...

WORM ja također trebam savjet sta dalje, ja sam posadio 10.11. 750 sadnica i sad neznam sta dalje kako orezivat, ja planiram moje pustit u grm navodno je bolje, planiro sam stablo nekih 20-30 cm pa onda grm ali tu di sam kupio sadnice mi je reko da je bolje u grm, e sad nisam ga pito kako ih pustit u grm jel ostavljat sve izboje ili mozda 4-5
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
Molio bi nekoga tko je iz slavonije da mi se javi u vezi istarskog glavni i rimski oprasujuci grmlje staro 6 godina za par savjeta,hvala
 
Posljednje uređivanje:

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Ljudi dajte si malo truda i proćitajte prijašmje postove! oko svih teme vezano za lješnjaka smo raspravili i više puta (zato i ne dobivate odgovore ).Tek poslije postavite pitanje a mislim da će ih biti jako malo.
 
W

worm

Guest
Ljudi dajte si malo truda i proćitajte prijašmje postove! oko svih teme vezano za lješnjaka smo raspravili i više puta (zato i ne dobivate odgovore ).Tek poslije postavite pitanje a mislim da će ih biti jako malo.
pa nemogu u prijašnjim postovima naći slike svojih sadnica di sam pitao kako izgledaju kad sam ih sad tek uslikao i postavio a nitko neće da komentira.:mrgreen:
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
pa nemogu u prijašnjim postovima naći slike svojih sadnica di sam pitao kako izgledaju kad sam ih sad tek uslikao i postavio a nitko neće da komentira.:mrgreen:

Ja tvoje slike ne mogu niti otvoriti. Hajde ih prvo postavi kako treba i bez ljutnje sve se ovdje bazira na dobroj volji i najboljoj namjeri da si međusobno pomognemo....
 

Najnoviji postovi

Na vrh