• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

S

sikinns

Guest
nisam mislio na kolicinu ploda vec na spor rast biljke a slike cu stavit cim budem u mogucnosti pozdrav
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
dejan
vidim da si iz baranje jel može malo točnije, pošto se i ja planiram bavit lješnjacima mogli bi se nać pa da uhvatim koji korisni savjet
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
picture.php

http://poljoprivredni-forum.com/picture.php?albumid=380&pictureid=2169
http://poljoprivredni-forum.com/picture.php?albumid=380&pictureid=2168
http://poljoprivredni-forum.com/picture.php?albumid=380&pictureid=2170

Pozdrav svima
Redovito pratimo ovaj forum i puno smo naučili od vas, tj. ovo što se vidi na slikama je naš nasad iz travnja 2009. godine. Ove smo godine nabrali 115 kg lješnjaka na cca 380 sadnica. molimo vaše mišljenje o tome, nekoji su rodili dobro nekoji slabije. Većina je u grmu sa 4-5 grana, da li je to previše, prirast zelenila je pola metra i više, što nam je dalje činiti, dali je grm pregust, dali je rodnost bila dobra s obzirom da je nasad star 3 godine. Zatravnjen je poradi sprečavanja erozije tla s obzirom na nagib od cca 10%.
Hvala vam unaprijed i dobru berbu svima
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
nasad je super za za 3 godine samo tako nastavi ,,kako mi se cini da su ti ovo na slikama istarski dugi ,,kod mene rimski najlaksi za oblikovanje grma dok istarski ima tendenciju ici u sirinu a neki ljepo ispadnu al rimski fakat jednostavan ,,samo cistis sredinu i to je to ,,uklanjas izdanke ,,prinos u 3 godini je u vecine prosjecnih ljeskara takav da imas za kolace a ovo kod tebe je ok,,u grmu bi trebalo biti oko 3 do 4 stozerne grane ali ja sam ostavio kako gdje min3 do max 5 ,,vise od 3 sam ostavljao iz straha od srna koje si mi izmasakrirale vocnjak pa sam vec velike grane morao rezat do temelja al vidim da imas ogradu pa te taj dio ne bu mucio

prvih godina se bolje pokazalo frezanje cjele povrsine od malčiranja al opet ak te muci erozija tla bolje malčirat ili kositi


e da bez rezidbe tj ak ostane grm pregust kak je meni ostalo par grmova neorezano reko bas da vidim kaj bude ,,ovi neorezani tj s pregustom krosnjom su rodili skoro nis a pored njih manji krosnjom i orezano skolski puni plodova
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
ekipa imam viška jedno 300-400 trogodišnjih sadnica Istarskog visine i preko 1,5 m
sadnice su zalijevane pa su vrlo uznapredovale. inače sam ih uzgajao za sebe ali sam ipak odustao od njih jer se prebacujem samo na cijepljene. može i zamjena za lješnjake jer je mojih 90% pobro mraz u proljeće...

 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za Turopoljca: ako možeš svima objasniti svoju odluku "da se ti prebacuješ na cijepljeni?" Cijela plantaža po sorti ti je kao ove sadnice koje prodaješ, koliko se sjećam. Zašto to pitam:.... pitanje muči jednog početnika u ovom poslu s kojim ja kanim nešto raditi po pitanju lješnjaka pa da stvar bude čista od početka...
Koliko ćeš saditi cijepljenog? Kakva je cijena sadnica cijepljenih, a pošto su ove tvoje?
 
C

chadjo

Guest
Pozdrav svima

novi sam na forumu i novi sam u voćarstvu.posadio bi lješnjak,ili je ispravnije reći lijesku...nije sad bitno,ali me muči jedan problem.danas sam zvao nekog profu na agronomski fax da ga pitam za analizu tla,pa me pitao na kojoj nadmorskoj visini se nalazi parcela.naime parcela je na Baniji i nalazi se na 94 m n.m.aa on je rekao da je donja granica 130 m n.m.

da li netko zna nešto o tome i da li da se ipak upuštam u rizik sadnje tj.što se može najgore dogoditi ako sadim ispod 130m n.m.

unaprijed hvala
 
S

sikinns

Guest
ovo mi se događa na pojedinim ljeskama kad prestanem sa zaljevanjem
ljenjaci015.jpg
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Pozdrav svima
da li netko zna nešto o tome i da li da se ipak upuštam u rizik sadnje tj.što se može najgore dogoditi ako sadim ispod 130m n.m.
unaprijed hvala

Pozdrav, evo ovako iz prve ruke, ako netko ima iste probleme neka se nadoveže.... ove godine svi znamo što se desilo u travnju, mraz, koji se na nekim lokalitetima spuštao i do -10"C, ja sam iz Baranje i potukao mi je sav urod, nema niti jednog ploda. Nasad mi je na 89 metara nadmorske visine kao i većini nasada u Baranji i svi imaju velike štete od 50, 80 do 100%. Dok recimo nasad na Baranjskoj planini Banovo brdo koji je na nadmorskoj od 150 metara nema nikakve štete... iz toga sve zaključujete jel..
Struka navodi da je optimalna nadmorska visina za lijesku 140 metara, tu se neće desiti ovo... a sada vi vidite, kako kažu "tko ne riskira ne profitira"

@sikinns ne valjaju slike, nisi dobro postavio
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ovo što kaže dejan.pfos za nadmorsku visinu je jedino ispravno inače lješnjak će uspjevati i niže ali rizik od mraza je velik.
Nagnuti teren je isto preporučljiv, ali u periodima jakih kiša i puno vlage (kojih u budućnosti kako se čini neće biti) ali se to još može riješiti kopanjem odvodnih kanala da se višak vode odvede iz nasada, jer ljeska ne trpi preveliku vlagu.
Kako po pitanju vremenskih prilika više ništa nije normalno i sve je više izgleda u budućnosti za ekstremnim situacijama treba o svemu razmišljati i o navodnjavanju jer sve prilike i neprilike (mraz, suša, prevelika vlaga) utječu na krajnji prinos a radi toga smo i u ovome poslu.
Također je vjerotanost da svaka godina neće biti po svemu ista (suša, mraz) kao prethodna.
Berba još nije počela. Istarski se čvrsto drži i neće da otpada sa stabla.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
chadjo: "da li netko zna nešto o tome i da li da se ipak upuštam u rizik sadnje tj.što se može najgore dogoditi ako sadim ispod 130m n.m.

u poljoprivredi je sve rizik i zato je to najveći i najstariji izazov - tvornica pod otvorenim nebom.
Svaka godina nosi nove mogućnosti i prepreke, nema šablone od 8- 16 s pauzom od 1 sata, slobodnim vikendom i državnim praznicima. Tko voli, ako ima mogućnosti - nek izvoli. Ako postigneš pozitivan uspjeh na kraju -neprocjenjivo zadovoljstvo.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
eto ja opet nemrem objasnit mozda ima neko pametniji kako kod mene i kod jos 2 u krugu 5 km ljesnjaci nisu ni malo stradali od mraza sve je do 1 km od save a opet tu je sve ostalo voce jabuke itd stradalo jedino imam dunje drugo nis
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Upravo sam kupio "Orahovačke" lješnjake u Konzumu na akcijskoj cijeni od 59,00 KN/Kg.
Izvana lijepi i okrugli; iznutra pljesnivi... :cry:
Isto tako, akcijski su završili u smeću... toliko o "Orahovačkim lješnacima" i Konzumu.

P.s. Nije nitko umro od malo plijesni (ta od nje se radi i penicilin) ali ostaje gorak okus u ustima. :butthead:
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
evo slika mog kombajna radi dobro,,s obzirom da sam jos u 7 mj frezal i naivno mislio bude kisa a ono sve prah i pepeo sad uvlaci i zemlju sa ljesnjacima

kakva su kod drugih iskustva s strojnom berbom








 

ECO Plantaža

Novi član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
4
Pozdrav Krki,
stroj ti lijepo izgleda, nadam se i funkcionise. Jesi li razmisljao o seriskoj proizvodnji.( ima zainteresovanih )
 
D

djemmar

Guest
tražim zlatne mare ( aka Cetonia aurata) za magistarski rad

Ukoliko ima zainteresiranih da se riješe 200 zlatnih mara ( Cetonia aurata) a pri tome nešto i zarade neka mi se slobodno jave. Naime, radim magistarstarski rad i u tu svrhu mi je potrebno 200 primjeraka ove vrste koju je nakon ulova potrebno odmah staviti u otopinu za konzerviranje koju bih dostavila zainteresiranima za ulov. Jedinke bi morale biti apsolutno neoštećene kako bi ih mogla iskoristiti i izvrsiti mjerenja neophodna za moje istrazivanje.
Bila bih jako zahvalna na pomoći i spremna sam platiti za 200 primjeraka jedinki Cetonia aurata 700 do 1000 kn. Molim da poruku prenesete svim zainteresiranima koji me mogu kontaktirati e-mailom na djemmar@hotmail.com ili na broj telefona 0958911546
 

Najnoviji postovi

Na vrh