• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Hvala na odgovoru. Koliko mi je poznato on ne posipa hrpu s ničim. E sad bi me zanimalo gdje se može nabaviti superfostaf i koliko bi ga trebalo na kamion od 10 m3 za posipavanje. Pokazivao mi je kukuruze koje on sadi na njivi na koju dovozi to gnojivo, jako su napredni i za
30 % bolje izgledaju nego susjedni. Za cijenu jednog kamiona 10 m3,bez prevoza i utovara traži
1000 kn. Jel to skupo?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

Hvala na odgovoru. Koliko mi je poznato on ne posipa hrpu s ničim. E sad bi me zanimalo gdje se može nabaviti superfostaf
Trebalo bi ga biti u svim boljim agro dućanima; nije baš čest, ali se uspije naći.
i koliko bi ga trebalo na kamion od 10 m3 za posipavanje.
Ide 20 kg/1 tonu nezrelog/poluzrelog gnoja. Na kubik je teško dati preporuku, točnije je na ukupnu masu, jer masa kubika je vrlo varijabilna (1m3 zbijenog poluzrelog stajskog gnoja, trebao bi imati oko 800-900 kg).
Pokazivao mi je kukuruze koje on sadi na njivi na koju dovozi to gnojivo, jako su napredni i za
30 % bolje izgledaju nego susjedni.
Uz sav razvoj kemijske industrije, zreli stajski gnoj je i dalje materijal br.1 za gnojidbu (nije u pitanju samo čista količina hraniva, ima tu i cijela masa ostalih organskih spojeva (primjerice hormona iz životinjske mokraće....), te poticanje biološke aktivnosti tla, itd., itd.... problem je jedino što je stoke sve manje (bar ove četvoronožne :(giggle):), i mogućnost nabave gnoja sve je manja. Evo, samo u okolici moga sela (cca 20-tak km) sigurno nema niti jedne krave, magarca, konja... a nekad je samo u mom selu (koje je onda imalo oko 150 duša) bilo preko 100 magaraca i 100 krava. Jednostavno nema se gdje nabaviti.[/QUOTE]
Za cijenu jednog kamiona 10 m3,bez prevoza i utovara traži
1000 kn. Jel to skupo?
Teško je to reći. Ako ima kupca za 1.000 kn, teško da će dati za jeftinije. Tu igra samo odnos ponuda/potražnja.
NIšta, testiraj ga. Ponudi mu 100 EUR/1 kamion (tih 10 m3), i to odmah vadi "na sunce". Ako pristane, onda je to to. Ako ne, ne gine 1.000 kn za kamion.
Inače 1 ovca daje godišnje oko 1 m3 stajskog gnoja, znači da "prihoduje" oko 100 kn/godišnje po ovci gnoja :^):
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Meni se u početku jako dopalo peletrirano gnojivo, naročito manipulacija s njim. U prilog nabave njega bila su i nagovaranja ljudi koji su ga i koristili. Sada vidim, gledajući unatrag par godina da ono što je odradio stajnjak u odnosu na peletrirani sa kvalitetom tla stvar je na strani stajskog. Pitam se dali je ipak trebalo puno više bacati tog peletriranog ili njegovo djelovanje ni onda ne bi moglo dostići stajnjak. Govorimo o kvalitetnom zrelom stajnjaku.
Drugo negativno iskustvo je bilo sa lošim stajnjakom/svinjskim gnojem; 50/50, Bio je svakakav, zreli, poluzreli i nešto svježeg. Ja neznam čime su oni hranili tu stoku / svinje ali to je bilo joj. Drek miriše naspram tog gnoja. Najviše negativnog što mi je donio u nasad je bilo nicanje i razvoj svih mogućih vrsta korova koji su mi ubili posijanu djetelinu. Vrlo negativno iskustvo. Cijena toga je bila 400 kn / kamion.+ utovar +prijevoz. S obzirom na to ova cijena od 1000kn /kamion je dosta visoka, ali mislim da bi kvaliteta trebala ipak biti tu.
Nešto razmišljam s tim ovcama. Kako bi izgledalo da se recimo pusti u nasad jedno stado mladih ovaca kad ima za ispašu dosta kvalitetne trave, djeteline. Bi li one to pasle i (odmah vršile gnojidbu) ili bi brstile stabla lješnjaka. Pitanje možda izgleda blesavo ali mislim ozbiljno.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

....
Nešto razmišljam s tim ovcama. Kako bi izgledalo da se recimo pusti u nasad jedno stado mladih ovaca kad ima za ispašu dosta kvalitetne trave, djeteline. Bi li one to pasle i (odmah vršile gnojidbu) ili bi brstile stabla lješnjaka. Pitanje možda izgleda blesavo ali mislim ozbiljno.
Stvar bi bila zanimljiva (primjerice na mediteranu je to kombinacija ovca-maslina) ali za ljesku bi to bilo loše; naime papkari zbijaju tlo, pogotovo ako je to ograđeni nasad, i time je to vrlo nepovoljno za kulture koje se pliće zakorijenjavaju (poput ljeske). Zasad takva kombinacija ide samo za masline, jer ima dubok korijen, pa je zbijanje površinskog sloja toliko ne smeta.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

A da li znaš bi li ovce brstile lješnjak, recimo koza brsti, a kako je s ovcama jel one samo pasu ili i brste. Naravno ako imaju dosta ponuđene hrane.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Hmmm,,, :icon_scratch:
vidim pocelo se promisljati i na drugacije nacine gnojidbe od onih najjednostavnijih tj. umjetnim gnojivima,,,
Ja vec neko vrijeme odgađam pustanje kokosi u nasad ali mislim da je sazrijelo vrijeme da se i to isproba,,,
odrzavanje vocnjaka kopanjem postaje sve teze jer se krosnja sve vise siri a opcija s kokosima mislim da ce rijesiti mnoge probleme vezane uz redovito odrzavanje ljesnjaka,,,
naime poznavajuci kokosi i njihov nacin zivota znam da ce rijesiti sav korov koji se pojavi, znam i da ce s njima nestati svi problemi vezani uz mlade izboje jer ce i njih isceprkati jos dok su u fazi izbijanja iz zemlje,,,
nije zanemariv niti ucnak postotka gnojiva kojeg ce tom prilikom ostaviti iza sebe,,,
ali, kazem ali najveci ucinak koji bi trebale ostaviti je rjesavanje sve gamadi koja gmize, hoda ili leti u njihovom vidokrugu,,,
u prvom redu mislim na ljeskotoca koji koliko vidim nekima zadaje muke,,,
dosadasnjim nacinom obrade (kopanjem) uspio sam se rijesiti tog nametnika te ove godine, iako se pokazalo dosta roda, nasad nisam tretirao nikakvim sredstvima protiv njega, koliko je to pametno pokazat ce jesen,,,
citajuci davno (prije nekih 4-5 godina) na nekom turskom sajtu neku studiju utjecaja kokosi na nasadu ljesnjaka dosao sam do nekih saznanja koja bi trebala imati i neki ucinak,,,
poznavajuci evolucijski tijek zivljenja ljeskotoca kokos bi trebala imati vaznu ulogu u njegovom projeđivanju ili iskorjenjavanju, naime, ukoliko zastitu vrsimo ili ne vrsimo uvijek postoji mogucnost da neki od njih i prezive ali tad u dijelu ciklusa kad ljeskotoc busi rupu u ljesnjaku i izlazi iz njega (kao crv) bacajuci se na tlo u nadi ukopavanja radi prezimljavanja kokos bi tu trebala imati veliku ulogu
ista stvar bi se trebala događati i u proljece, odnosno u vrijeme kad ljeskotoc kao odrasli kornjecas izlazi iz zemlje, ali i u toku leta po vocnjaku,,,
no to ce biti velika stvar za testiranje,,,

Dakle u odnosu na papkare mislim da je kokos u velikoj prednosti (plitka obrada tla, iskorjenjavanje korova, gnojidba, unistavanje svih vrsta kukaca a uz to dat ce i pokoje jaje )

E sad ima i ona svojih mana, tipa lisica ili jastreb, no to je vec druga prica,,,

Lijep Vam pozdrav iz Podravine,,,

kf2lfq.jpg

aooyro.jpg

6f08s2.jpg


a ovo su muke po Karli

w0g7dt.jpg


a ovdje se nazire kraj tih muka,,,

2r2ouw4.jpg


trenutno rastavljen na proste dijelove,,,
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Nije problem ovim tvojim što se voze, makar ni to nije lako ako je velika površina u pitanju. Kod velikih stabala nemožeš kvalitetno odraditi sa cijevima ako je ne obiđeš s unutarnje i vanjske strane svaku krošnju, pa svako malo na drugi brijeg po novo škropivo i tako odoše puna dva dana za jedno špricanje. Vidim da imaš i ovaj sa ventilatorom da li se radi o preradi onog sa granama ili je ovo potpuno drugi stroj.
Moj savjet ti je da svakako pošpricaš protiv ljeskotoča, nemoj da ti se desi toliki trud kroz godinu s rupom najesen na plodu. Meni je dobra škola bilo na početku par gusjenica pa eto problema.
Još ćemo vidjeti kako će i završiti. Pročitaj Nenadov odgovor , čovjek ima iskustva i od takvih trebamo učiti.
Kokoši? Nebi mi palo na pamet. Pa koliko bi ih trebalo na 1 ha da odrade posao. A što s njima kroz zimu. Ograda protiv lisice, a mreža protiv jastreba ili neki zvučni rastjerivač..
Ovce, ima jedna velika plantaža u Italiji, nisam vidjela samo načula, da ovce odrađuju velik dio posla. Ali bobo kaže da ima nedostataka zbog ugaženosti tla a to nije dobro, znamo svi. Mislim ja da će bobo dati neki dobar prijedlog šta ubaciti u nasad a da bude zadovoljavajuće. Mlado od ovce se prodaje i po 100€, a nemože mu jastreb ništa, u zimi im napraviš montažnu nastrešnicu od kockastih bala slame samo treba kukuruza ili što već jedu na prežive zimu. One bi isto brstile izboje, samo ih treba uvježbati da ne dižu glavu prema krošnji.
A što ćemo po cijele dane pada kiša došla neka viroza i onda prepusti brigu na veselje i čovjeka ponese, a baš iz takvih situacija zna se desiti velika stvar.
bobić lijep nasad, svaka čast.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: uzgoj ljeske

Tehnički da, iako ni to nije baš najbolje riješenje (hidratizirano vapno je vrlo agresivno i uništava bakterije, a upravo one razgrađuju sviježi stajski gnoj). :(doh):

Zahvaljujem na informaciji.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Nije problem ovim tvojim što se voze, makar ni to nije lako ako je velika površina u pitanju.

To smo skwo i ja
i samo je jedan hektar u pitanju,,,

Vidim da imaš i ovaj sa ventilatorom da li se radi o preradi onog sa granama ili je ovo potpuno drugi stroj.

Taj sa ventilatorom je potpuno drugi stroj jucer dovezen a vec danas je rastavljeno na njemu sve sto se dalo rastaviti
vec sutra sam u nabavci novih dijelova za pumpu jer je ona i bila vidljivo ostecena


Moj savjet ti je da svakako pošpricaš protiv ljeskotoča, nemoj da ti se desi toliki trud kroz godinu s rupom najesen na plodu. Meni je dobra škola bilo na početku par gusjenica pa eto problema.
Još ćemo vidjeti kako će i završiti. Pročitaj Nenadov odgovor , čovjek ima iskustva i od takvih trebamo učiti.

Ma pratim ja Vas uredno ali mi lijeno tipkati,,,


Kokoši? Nebi mi palo na pamet. Pa koliko bi ih trebalo na 1 ha da odrade posao. A što s njima kroz zimu.

Ja ih planiram u proljece pustiti cca. 40-50 komada na hektar i mislim da ce to biti vise nego dovoljno da odrade posao,,,
ukoliko ne budu stigle cijelu povrsinu odrzavati imam im namjeru pripomoci sa sjetvospremacem ili sa tanjuracom, ovisno o tome sto ce u datom trenutku dati vise koristi,,,
a kroz zimu ce one doma blagovati,,,


bobić lijep nasad, svaka čast.



A kokoši i ovce u kombinaciji?


Trebali bi mi stosta kombinirati i udruzivati, jer samo zajednickim snagamo mozemo do boljeg sutra,,,
jer drugacije nam ne gine
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Re: uzgoj ljeske

Mislim da su kokice odlično rješenje i sam razmišljam o tome, no nikako da se odlučim.:(envy):
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Re: uzgoj ljeske

Meni se u početku jako dopalo peletrirano gnojivo, naročito manipulacija s njim. U prilog nabave njega bila su i nagovaranja ljudi koji su ga i koristili. Sada vidim, gledajući unatrag par godina da ono što je odradio stajnjak u odnosu na peletrirani sa kvalitetom tla stvar je na strani stajskog. Pitam se dali je ipak trebalo puno više bacati tog peletriranog ili njegovo djelovanje ni onda ne bi moglo dostići stajnjak. Govorimo o kvalitetnom zrelom stajnjaku.
Drugo negativno iskustvo je bilo sa lošim stajnjakom/svinjskim gnojem; 50/50, Bio je svakakav, zreli, poluzreli i nešto svježeg. Ja neznam čime su oni hranili tu stoku / svinje ali to je bilo joj. Drek miriše naspram tog gnoja. Najviše negativnog što mi je donio u nasad je bilo nicanje i razvoj svih mogućih vrsta korova koji su mi ubili posijanu djetelinu. Vrlo negativno iskustvo. Cijena toga je bila 400 kn / kamion.+ utovar +prijevoz. S obzirom na to ova cijena od 1000kn /kamion je dosta visoka, ali mislim da bi kvaliteta trebala ipak biti tu.
Nešto razmišljam s tim ovcama. Kako bi izgledalo da se recimo pusti u nasad jedno stado mladih ovaca kad ima za ispašu dosta kvalitetne trave, djeteline. Bi li one to pasle i (odmah vršile gnojidbu) ili bi brstile stabla lješnjaka. Pitanje možda izgleda blesavo ali mislim ozbiljno.

Siguran sam da sa ovcama u nasadu to nikako ne bi bila dobra ideja jer bi vrlo brzo obrstile sve do čega dođu. Susjed mi ima ovce pa je sve voćke norao ograditi jer čak ogule i koru s drveta. Mislim da ideja s kokošima nije loša samo na manjim nasadima i koji su bliži kući zbog brige o njima
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Bobiću, koliko si platio taj s ventilatorom i koje je zapremnine? I ja sam u nabavi sličnog, novo mi je preskupo. 400 l = preko 17.000 kn mpc.
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Re: uzgoj ljeske

Bobiću, koliko si platio taj s ventilatorom i koje je zapremnine? I ja sam u nabavi sličnog, novo mi je preskupo. 400 l = preko 17.000 kn mpc.

Pazite kod kupovine atomizera jer za koju godinu morati ćemo ispoštivati da atomizer ima poseban spremnik za škropivo, poseban za vodu za ispiranje i poseban za pranje ruku jer se poseban napor ulaže prema zaštiti okoliša. Možda se može kupiti jeftinije ali možda će se za koju godinu morati mijenjati pa će u konačnici biti skuplje
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

Između ova dva izbora, moj glas je za koke :icon_cool:
A moj izbor je dobar atomizer :) i nista vise.
Zemlju nisam frezirao ,tanjirao,.....jedno 5 godina a djubrio nisam sa stajnjakom od sadnje ,znaci 11 godina.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Znam , Žarko za tu regulativu kao i periodični pregledi prskalica, ali čini mi se da ima neko prelazno razdoblje, nisam detaljno to proučavala, ali bit će i po tom pitanju da se nešto novo mora. Ova za 17000 nova ta ima sve što treba da se zadovolji. Ali mislim da olakšam muku jer uvijek moram imati trojicu na raspolaganju inače nema od špricanja ništa.
Ja trenutno polažem i za traktor kao radni stroj s priključcima, teoretski dio rješen lječnički također sad samo ispit. Vrijedi 2 godine pa opet . Cijena 450 lječ. +850 ostalo. Jako nam se regulativa oko svega promijenila i nije više sve samo tako. Neki odmahuju rukom ali morat će ako žele zadržati poticaje i ne platiti kaznu kad dođe inspektor. Kontrole će biti strože i češće za sada se još desi sve na upozorenju i prenosu informacija.
Bobiću imam idejno rješenje za ljeskotoč a nisu kokoši ni nikakva živina. Kad isprobam a to bi moglo biti dogodine stavit ću na forum bili rezultati zadovoljavajući ili onak bez veze.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav Nenade, vidim da si prisutan, pa i meni je atomizer jedino moguće rješenje i sva sredstva za sutrašnju zaštitu su već u autu samo da vrijeme posluži. Pada kod nas već 2 tjedna nemožeš spojiti dva dana bez kiše. Kako će se to odraziti na ovogodišnji urod ... za sada se lijepo zametnulo daleko više nego prošle godine.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Bobiću, koliko si platio taj s ventilatorom i koje je zapremnine? I ja sam u nabavi sličnog, novo mi je preskupo. 400 l = preko 17.000 kn mpc.

Karka, iskreno nemam pojma, ali pretpostavljam da je tu negdje oko 450-500 litara,,,
jer prvotno mi je prodana prica da je to kzk Kranj da bi kod odlaska u trgovinu rezervnim dijelovima dosli do zakljucka da to ipak pumpa nije kzk, :icon_hang:
zapravo je talijanska Comet, danas sam bas zvao Zg. radi dijelova,,, buduci da je popravak neisplativ idem na novu pumpu (sad buduci da imam oko 80% dijelova gotovo novih vjerujem da ce izbor pasti na isti model,,,
Sto ce tice cijene koju sam platio, hmm,, kod nas je jos uvijek moderno kompenzirati tako da me kostala 10 metara drva,,,
Sad se samo nadam da na kraju nebude

Bobiću imam idejno rješenje za ljeskotoč a nisu kokoši ni nikakva živina. Kad isprobam a to bi moglo biti dogodine stavit ću na forum bili rezultati zadovoljavajući ili onak bez veze.

A sto te sprecava da to napises sada?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: uzgoj ljeske

Pazite kod kupovine atomizera jer za koju godinu morati ćemo ispoštivati da atomizer ima poseban spremnik za škropivo, poseban za vodu za ispiranje i poseban za pranje ruku jer se poseban napor ulaže prema zaštiti okoliša. Možda se može kupiti jeftinije ali možda će se za koju godinu morati mijenjati pa će u konačnici biti skuplje

Žarko, sve je to ok i svi smo mi svijesni te cinjenice i svi bi mi radije kupili novi sa bezicnom regulacijom iz kabine i svi mi mi rado imali male vocarske traktore i nove kombajne za branje novi Audi (ne treba bas biti mercedes :(giggle): ) i svi bi mi jednom malog crnca da rinta umjesto nas, ali jedno veliko ALI zelje su jedno a trenutne mogucnosti drugo,,,
Znam da je tvoj post pisan u dobroj namjeri ali,,,
Ja gledam na svom primjeru, vjerujem da me nece kostati vise od 7000,oo kn ukupno sa promjenom (lehlerovih) dizni, ali tad imam gotovo nov atomizer za 50% cijene novog,,,
smatram da su novi bezobrazno skupi,,,

Sto se tice poticaja, bojim se da cu i od njega odustati budu li ti zahtjevi poceli graniciti s ludoscu jer 2100,oo kn nije vrijedno mojih zivaca,,,
jer ni tih 2100,oo i nije bas 2100,oo ako cemo iskreno,,,:wink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh