• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

do 150 kg dušika je dozvoljeno kroz cijelu godinu po 1 ha. Čak mislim za ovu godinu 170 kg do ulaska u EU. Mi ga stavljamo malo -pomalo u više navrata, a na mladima smo stavili prilikom sadnje 15/15/15 (ovogodišnja proljetna) pa sada samo šaku , i oko 20. idemo po treći put, kasnije samo prihrana preko lista.
Međutim iznad 100 kg /ha /godinu na starim stablima nećemo prijeći. KAN ima 27 % dušika.
To znači 300 kg bačenog gnojiva KAN mi nasadu dajemo 81 kg dušika. i tu nam je godišnja granica.
Stvar je i financija. Kad se sve zbroji i oduzme penju se troškovi. Sve od repromaterijala je skuplje iz godine u godinu.
Znam da si ti Nenade stalno pisao da stavljaš puno, pa sada bi me zanimalo koliko je to puno u kg i dali ideš po cijeloj površini ili samo oko i ispod krošnje? Kakve su cijene gnojiva kod Vas? Čula sam da se nudi iz subotičke azotare i kod nas nešto samo neznam tko prodaje.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

Karla ,po meni djubrenje je trosak koji ne sme i ne moze da se racuna.Ono je jednostavno prioritet ,zajedno sa prskanjem.
Ja sam bacio (ove godine) oko 500-550 kg uree po hektaru.Pri tom ne racunam Yaru.
Mislim da je to negde oko 220-250 kg aktivne materije po hektaru.
Sledece godine planiram to jos povecati na nekih 700 kg uree po jednom hektaru.
Mozda se nekom ovo nece svideti ali otkako tako radim ,rodnost mi se skoro udvostrucila.
A to sam se mogao uveriti na jos jednom mestu kod coveka koji zna da radi lesnik.
Inace ove godine sam bacao vasu ureu ,posto sam se prosle opekao sa ruskom koja je bila puna prasine.
Za suboticku nisam ni cuo a kutinsku sam placao negde oko pola eura(mozda nijansa manje) za kg.
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav svima! Trebam savjet,imam nasad star 7 godina,grmlje istarski i rimski,s cime da ga sad spricam protiv ljeskotoce i koliko toga ide po hektru? Hvala
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Uh baš si me iznenadio s količinama, ali sigurno si u pravu jer bez prirasta nema ni velikog roda, ali iskreno nisam se nadala da ideš s tim količinama (velikim).
Rod nam je bitan kako da ne, zbog njega i sve ovo radimo. Spremit ću si tvoje količine za plan za slijeduću sezonu. Možda uspijem i sada još nešto povećati.
najavljuju kišu pa bi bio idealno razbacati KAN neposredno prije.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

A znas Karla ,ljudi zaboravljaju koliko je sama po sebi velika leska.Sama lisna masa jednog grma veca je od ko zna koliko stabala jabuke,kruske........korenov sistem takodje daleko razgranatiji...
Plus kod leske ,recimo kod mene ,vec pocinjem zamenu poneke glavne grane a za 2-3 godine nova grana zadeblja ko samo stablo jedne jabuke.Svo to bujanje a da bude popraceno i dobrim rodom trazi na prvom mestu obilje azota.Lesnik je u mnogo cemu drugaciji od klasicnih vocnih kultura.
Zato mislim da si mnogo rizikovala jer sam jednom procitao da ces godinu terati bez bacanja azota.To bi se negativno odrazilo mozda tek na sledecu godinu.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Jedne godine smo radili bez dušika samo prihranom preko lista. Jedno veliko vlastito iskustvo.
To je bila preporuka iz savjetodavne službe na terenu radi drugih stvari čini mi se da su rekli s manje dušika kako bi biljka imala jači vlastiti obrambeni sustav prema bolestima. Imali smo tada nekih problema na jednom djelu sa stablima, nešto kao monilija, iako nikada nismo dobili službene rezultate iz laboratorija na materijal koji su odnjeli.
Druge godine je bio smanjen urod, e sada su se desile i druge stvari, viša sila, pa je vjerojatno sve zajedno rezultiralo s manjom berbom od očekivane. Dakle, bio je mraz koji je zahvatio donji dio plantaže i suša neviđenih razmjera. Rezultati prošlogodišnje suše će se osjetiti i ove godine zbog slabijeg prirasta.
Ja ne mogu ići nikako s tim količinama dušika s kojima ti ideš, ali u potpunosti razumijem o čemu pišeš, i slažem se s tvojim stavom 110%, ali ja mogu još povisiti granicu, što i namjeravam. Prema našem pravilniku zbog programa zaštite voda od onečišćenja dozvoljena granična vrijednost unosa dušika u tlo prema biljnim vrstama postavlja granicu na
150 kg N/ha i sada to nije samo za umjetno nego se zbrajaju unošenja svih gnojiva (stajski svih vrsta + umjetni svih vrsta). Nitratna direktiva, usklađenje zakonodavstva s EU i u prijelaznom razdoblju od ulaska dozvoljeno nam je još dvije godine stavljati 170 kg N /ha.
To što ti imaš riješeno navodnjavanje i možeš utjecati na mnoge stvari isto je velika stvar u dobro odrađenom poslu.
Zbir svega je u tome da učimo dok smo živi, najvrednije znanje je iz iskustva na vlastitim mukama.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

.... postavlja granicu na
150 kg N/ha i sada to nije samo za umjetno nego se zbrajaju unošenja svih gnojiva (stajski svih vrsta + umjetni svih vrsta). .......najvrednije znanje je iz iskustva na vlastitim mukama.
Ostalo je "vani" još dušik koji u tlu mogu fiksirati dušične bakterije (simbiotske u vezi sa leguminozama; a tu neke leguminoze mogu "tući" preko 100, a neke i 200 kg N/ha, te nesimbiotske, koje mogu dati 50-150 kg/ha).
I eto dušika koliko hočeš; a čak je i besplatan i ne moraš ga kupovati, voziti do imanja, rasipati trakotrom, trošiti vrijeme.... kud' češ bolje :(hi):.
Eto, nije taj limit od 150 kg/H dušika baš nešto toliko strašno. :tractor:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Limit od 150 N kg /ha nije strašno. Strašno je samo koliko je sve od repromaterijala i ulaznih troškova skupo a o fizičkom radu niti ne govorimo da bi sve izgledalo kako treba. Nenadove količine su duplo veće i proizvodnja udvostručena.
Radi isplativosti same proizvodnje bit će potrebno napraviti nove načine i pristupe. Jedan od njih najprihvatljiviji je taj o kojem ti bobo pišeš samo to treba odraditi planski , tekuća godina za godinu koja dolazi. S ovim kupovnim se može intervenirati ili odraditi odmah, ali ima i svoju cijenu.
Zadnju prihranu dušikom radili smo kombinirano. Kutinski KAN i Subotički azot (srpski proizvod) Postotak dušika isti. Cijenom jeftiniji subotički. Razlika u izgledu: kutinski bolje siv i ujednačenije granulacije duže se otapa. Subotički krupnije i neujednačene granulacije više bijel i lakše i brže se otopio, čak mu je dovoljna jača jutarnja rosa da se raziđe.
Koji će bolje djelovati ili je to isto vidjet ćemo uskoro.
U nasadu dolazi do formiranja plodova i predstoji zaštita insekticidom protiv ljeskotoča - najosjetljivija faza zaštite protiv ove nemani.
 

tekic1

Novi član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
5
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav!

Imam dva pitanja .Prvo za nenada:
Kada bacaš UREA-u na lijesku(oko kojeg datuma) i dali bacaš rasipačem širom po nasadu ili oko stabla?
Drugo pitanje vezano je za zaštitu lijeske za karlu ali i za sve ostale:Što koristite za prskanje?
Ja sam do sada(osim zimskog) išao dva puta:
-početkom 5.mjeseca ( Mankozeb + Karate zeon)
-sredinom 5 mjeseca ( Mankozeb + Zagor)

Planiram sada ići krajem mjeseca sa STOPER + neki insekticid (molim savjet sa kojim ili sa kojem će te vi prskati)

Ako netko od iskusnih ljeskara (nenad,karla...)ima nekakav svoj plan zaštite dali ga može podjeliti sa nama ,da usporedimo sa svojim ....
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Re: uzgoj ljeske

koega @tekiic1... već u startu vidim grešku jel ste mješali zagor (dimetoat) i mankozeb. Dimetoat je izrazito kisel insekticid pa se ne preporuča mješanje s mankozebom jer dolazi do inaktivacije aktivnih tvari... dosta ljudi to ne shvaća pa mješa i šta treba i netreba....

Ja ću sljedeće prskanje napraviti s mankozebom + Calipso ili Pirel d ili drugu opciju Perfekthion + Bor Feed + Folifertil T

Zamolio bih i ostale kolege da se jave i iznesu svoje predstojeće kombinacije... pozdrav i svako dobro
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

Tekic, ureu bacam pocetkom marta ,prvu polovinu a drugu bacim krajem aprila.
I Yaru bacam pocetkom marta.
Djubriva bacam iskljucivo rucno oko samih biljaka , jer smatram da je tako najbolja iskoristljivost a i sami vidite da je neka sadnica naprednija ,bujnija pa mozete korigovati i samu kolicinu od biljke do biljke.Mozda se nekome to ucini sve komplikovano ali ide to u principu brzo.Uspem to razbacati za jedan dan.
Dejan.pfos, ako ne gresim Perfektion je isto na bazi dimetogala.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Mi također gnojiva bacamo ručno iz razloga što ih Nenad navodi. Tako radimo i špricanje. Traktorskom špricom od Leška iz koje razvučemo dva crijeva i svaka palica ima po tri izlaza.
To špricanje traje dva puna dana, jako naporan posao.
Planiramo napraviti zaštitu početkom slijedećeg tjedna. Ja koristim ono što je na listi dozvoljenih sredstava za zaštitu lijeske. Bilo je o tome riječi prije od insekticida je dozvoljeno calypso, laser i kaiso. Za bolest lista, u ovoj fazi nema ništa, a drugo su herbicidi. Na proljeće smo išli sa bordoškom juhom jer je i ona na listi.
Zaštita mi je veliki financijski trošak, a kako smo registrirani kao obrt bitni su mi ti ulazni računi da ih mogu staviti u troškove i ne mogu onda u tablice upisivati nešto drugo.
Imala sam kontrolu u 3. mj i znam kako je s te strane priče.
Pošto nema za zaštitu lista ništa ja sam stavila (što je dozvoljeno) iz ekološkog plana smeđe alge i aminokiseline one u stvari podižu imunitet biljke tako barem piše.
Znači kod mene je bilo poč. 5. mj. calypso 20 ml/100 l vode
algovital plus -smeđe alge
aminovital -aminokiseline -stresne situacije zbog najezde gusjenica
Sada kod drugog prskanja stavljam potpuno isto samo ću još dodati mineralno tekuće gnojivo s dušikom,kalcijem, magnezijem i mikroelementima. (zove se Calmax).
Za sada mi sve izgleda zdravo u nasadu. Primjećujem drugu generaciju ljeskotoča u manjem broju pa je zaštita nužna. Imali smo početkom 5.mj. napad hrušteva i gusjenica. Kažem napad jer su za tri dana dosta toga obrstile. Uz sve ovo razbacali smo KAN a pala je noćas dobra kiša.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Re: uzgoj ljeske

@nenad tako je i u Perfekthion (BASF) je aktivna tvar dimetoat (Zagor, Rogor, Chromogor, itd...) pa u drugoj opciji koju sam i naveo neću koristiti fungicid samo kombinaciju s mikrohranivima (prvenstveno Bor i hraniva iz Folifertila T)... ali mogao bih dodati i fungicid npr. mješanje dimetoata i fungicida Score 250EC ide bez problema pa ću najvjerojatnije ovu kombinaciju izabrati... pozdrav, živili
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Zašto BOR u ovoj fazi? Ne može škoditi. Ali mislim da je možda prekasno za bor za njegovu pravu ulogu; cvjetanje je završilo davno, plodovi su zametnuti, plodovi su formirani.
Bor mi više pristaje s cinkom prije opadanja lišća tj. nakon berbe ili početkom 5. mj. kad se formiraju plodovi.
 

tekic1

Novi član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
5
Re: uzgoj ljeske

Hvala na savjetima,ali imam još jedno pitanje što se tiče koncentracije sredstava,pošto trošim smanjenu količinu vode po hektaru.
Ja prskam atomizerom i trošim oko 500 litara vode po hektaru ( imam nešto manje od 2 ha lijeske)
Ako za calypso piše koncentracija 0,02 %( 20 ml/ 100 lit, uz potrošnju vode 1000 lit/ha)., dali to znači da ja na atomizer od 500 lit. moram staviti ne 80 ml nego 160 ml Calypsa.
Isto tako se računa i koncentracija fungicida???
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
2v3khhi.jpg

Ovako izgleda u sadašnjoj fazi

5ls2oo.jpg

Plod je formiran i ako bi se još što moglo isformirati i spustiti od ploda ja bi isto odmah sa borom.

Pa ako ti je atomizer od 500 l onda, a ide 20 ml/100 l moraš stavaviti 100 ml/500 l a ne 80ml/500 l.

U koncentraciju se ne bi mješala jer postoje razne teorije i razna praksa, ja to cijenim i slažem se, a ako ovdje navedem kako sam ja radila i meni je dobro ispalo opet će nekima skočiti tlak, mislim nisam ispoštovala utrošak od 1000l/ha. Jer nisam mogla toliko potrošiti na mlađim sadnicama da sam ih i dvaput kupala nebi toliko potrošila, stavila sam i na njih istu koncentraciju i sve je odrađeno kako treba, crklo je sve što je grizlo i sisalo.

Tekic 1 sad sam pročitala da prskaš atomizerom i mislim da je to nešto drugo. Tu bi trebao koncentraciju povećati u odnosu na 20 ml/100l.
Moje iskustvo zadnjih par godina s atomizerom i vinogradom je takvo da povećam koncentraciju za 20-30% od one preporučene. Da li je to ispravno neznam, ali što se tiče vinograda dobro ispadne. Kada bi prskala atomizerom osobno bi povećala sredstva za 20-30%.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Re: uzgoj ljeske

@karla... primjena bora (B) u svibnju, dokazano je da povoljno utječe na rast i razvoj jezgre u ljusci. Folijarna gnojiva (mješavine kalcija, bora i dr. mikroelemenata) u kombinaciji s hranivima na bazi aminokiselina, uz pravovremenu uporabu dosta se istražuju kao sredstva za poboljšanje kvalitete ploda, prinosa i samog zdravlja lijeske. Dosadašnji rezultati studije u SAD-u (ljesici u Oregon-u) govore o povećanju prinosa od 8 čak 40%. Doduše oni koriste neke njihove preparate kojih kod nas nema ali imaju baš povećanu koncentraciju bora.

Program primjene je sljedeći pa se toga i držim: prvi tretman tijekom razvoja ljuske (sredina svibnja), a drugi tijekom embrionalnog razvoja jezgre u ljusci (sredina lipnja).

Karla na kojoj ste nadmorskoj visini (nasad)?? vidim da su krasna zdrava stabla i možda malo naprednija (formiranje plodova) u odnosu na naš kontinentalni dio
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Za kalcij i aminokiseline znam da povoljno utječu zato i njih stavljam, za bor iskreno u ovoj fazi nisam znala nego samo najesen i kod zametanja ploda.
Isto tako znam da je i kalij jako važan za lijesku samo treba znati termin kada ići s njim inače se čak može napraviti velika greška, šteta za slijedeću sezonu.
Mi smo isto kontinentalci, a za nadmorsku visinu neznam, jedan dio plantaže manji, je na ravnici dok je sve drugo povišeno, brdašce. Brdo je dobro za lijesku ali jako teško za obradu.
Imam dio koji su mi obrstile gusjenice i hruštevi, uslikat ću ga ovih dana, da vidite kako to može da izgleda, puno je ploda a lišće ko rupičasti sir. Sad treba turbo proizvest novo lišće da hrani ono što je zametnuto. Zato sam u mikro- makro- amino-alga stvarima. Ima li tko kakva iskustva s takvom situacijom? Stablo na granici golobrsta. Da li će održati plod?
Svaka godina u nasadu novi izazov i iskustvo. Posebno dobar osjećaj.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Re: uzgoj ljeske

Ja sam prošle godine imao taj problem s gusjenicama konkretno se radilo o gubaru...sve su mi lišće na početku vegetacije obrstili tako da u svibnju nisam imao lišća uopće + još onaj mraz koji je stopirao sve = niti jednog jedinog lješnjaka nismo imali prošle godine, strašno.... odličan insekticid protiv ovih napasnika (gusjenica) mi se pokazao Direkt, ali i Karate zeon će jako dobro obaviti posao kod gusjenica...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Ja sam prošle godine imao taj problem s gusjenicama konkretno se radilo o gubaru...sve su mi lišće na početku vegetacije obrstili tako da u svibnju nisam imao lišća uopće + još onaj mraz koji je stopirao sve = niti jednog jedinog lješnjaka nismo imali prošle godine, strašno.... odličan insekticid protiv ovih napasnika (gusjenica) mi se pokazao Direkt, ali i Karate zeon će jako dobro obaviti posao kod gusjenica...

Kod mene nije da nema lišća uopće ali je rupičasto pa mislim da nema baš veliku funkciju. Stabla su puna zametnutog ploda. I sada je počelo tjerati novo lišće na izbojima grančica koje imaju plod. Radi se oko 50 stabala što mi je puno ako propadne plod. Da li je kod tebe bilo ploda uopće kad su ti pojele lišće ili ne. Berbu nisi imao ...strašno. Ja forsiram sad novo lišće na razne načine na tim stablima pa neznam kako će ispasti. Meni je calypso sve napasnike potamanio samo je bilo 3 dana prekasno što se tiče gusjenica. On je sistemik i dobro djeluje u ovom nestabilnom vremenskom razdoblju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh