• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

.....od jedne i druge strane, a različitosti u preporuci postoje zatražio od Agronomskog fakulteta očitovanje jer na....

Ma da se ne dižu nepotrebne tenzije; ovaj moj post (komentar na analizu) je kao u medicini "pravo na drugo mišljenje"; nema nikakvog rata :icon_e_wink:
U medicini je to gotovo uobičajena norma, da pacijent ima pravo zatražiti (tamo i dobro naplatiti) drugo mišljenje specijalista (u odnosu na onoga koje je već dobio); pa onda i taj slučaj treba tako razmatrati
:(party):
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Re: uzgoj ljeske

da li je netko ovih dana bio u mađarskoj i kakve su sada cijene atomizera leđnih, te kako proči granicu.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav, na nekim lješnjacima sam primjetio da su listovi ispucali, imaju rupe, pa ako može savjet s kojim preparatom pošpricat
 

knezo

Novi član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
17
Re: uzgoj ljeske

Pozdrav svima
2011 posadio sam 2 400 sadnica lješnjaka na 5 ha, sadnice sam kupio od Corliusa , u startu se nije primilo oko 500 komada, neznam dali je bila u pitanju suša ,po mojoj procijeni prodali su mi žnj klasu. Sad je situacija šarena ima svačega tj. ima sadnica koje su se ljepo primile ali ima i onih na kojima je po dva tri lista, više sam nego očajan... Neznam ni sam kaj da radim... Dali mi neko može preporučiti nekog stručnjaka koji bi mogel sve to skupa pregledat i dati neki savjet pošto su mi u vočnjak dolazili kojekakvi "eksperti" a svaki drugu priču priča. Naravno ne tražim ništa zabadava.
Hvala unaprijed
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

za baranjca. prvo je važno u kojoj si vrsti proizvodnje registriran konvencionalna, integrirana ili ekološka. Prema tome možeš na stranicama ministarstva polj. pogledati na listi dozvoljenih sredstava s kojim preparatom možeš prskati.
Za ekološku proizvodnju se ne upuštam u komentar jer tamo nisam pa ni ne pratim situaciju, ali u ovoj našoj "običnoj" -konvencionalnoj gdje vele da je svega najviše dozvoljeno a nije nego je sve isto ograničeno nemaš puno izbora. Imaš tri insekticida, bordošku juhu i nekoliko herbicida. Za bolesti lista i bolesti poloda (monilije) nema apsolutno ništa.
Ako prskaš s nečim što ti nije na listi a dođe ti inspekcija, sankcije su veoma velike (ukidanje poticaja). Liste se čuvaju 5 godina. Ovo je iz vlastitog iskustva. Uz ove liste treba voditi i liste o upotrebi gnojiva.
Recimo to je jedan od jako velikih problema u održavanju nasada. I sve službe koje su nadležne da nas savjetuju i pomognu oko problema upućuju na prskanje sa sredstvima iz programa eko proizvodnje, ako nema pripravaka na listi koja nas prati u običnoj prizvodnji.
Pregledajte nasade jer je jako veliki napad gusjenica i hrušteva a ljeskotoča isto ne manjka i krajnje je vrijeme za prvi rok zaštite protiv insekata.
Uz navedeno, rečeno je da će se integrirana prizvodnja ukinuti. Bit će samo obična-konvencionalna i ekološka. Razlika u visini poticaja je dosta velika, ali i cijena zaštite po jednom tretiranju također, mislim za nasad u punom rodu.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
Re: uzgoj ljeske

ZA KALRU U nisam ni u integriranoj ni u ekološkoj nasad mi je star svega 6 mj i na mladicama mi se to pojavilo do sada sam pošprico sa NORDOXOM u 2 mj; zimsko špricanje kako kažu. Jedno pitanje jel to ima neki posebni obrazac ili nešta za popunjavanje ili to ovako u neku bilježnicu, Bio sam prije par mj. u savjetodavnoj i gledala mi je u dozvoljenim sredstvima i našla je samo nordox i još jedan preparat al sam zaboravio kako se zove mislim da počinje nešta na C, i to su bila dva jedina dozvoljena preparata, ostalo su bile agrotehničke mjere.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Neznam gdje ti je gledala jer je lista objavljena na stranicama ministarstva i da se ne ponavljam vrijedila je i za 2012. jer su meni to kontrolirali a do sada u 2013. godini su mi bile 3
inspekcije (poljoprivredna, zaštita na radu, i zaštita okoliša) i vrlo je stroga kontrola jer se usklađuje s normama EU.
Dozvoljena sredstva za zaštitu u "običnoj" -prostoj-konvencionalnoj proizvodnji gdje dobivamo poticaj po ha 2150 kn godišnje (da ne bi bilo zabune brojke svi pamte, naročito ako nešto dobimo) je slijedeća :
Rezultati pretrage

ID Naziv SZB Klasa Vlasnik registracije
1 BORDOŠKA JUHA
CAFFARO 20 WP UP/I-320-20/04-01/155 Isagro S.p.A.
108 CALYPSO SC 480 UP/I-320-20/08-01/203 Bayer CropScience AG
277 FUSILADE FORTE UP/I-320-20/00-01/164 Syngenta Crop Protection AG
336 KAISO UP/I-320-20/06-01/293 Nufarm GmbH & Co KG
374 LASER UP/I-320-20/01-01/275 Dow AgroSciences V.m.b.H
425 MESUROL WP 50 UP/I-320-20/98-01/89 Bayer CropScience AG
487 "PENDIGAN 330 EC" UP/I-320-20/06-01/194 Agan Chemical Manufacturers
587 ROUNDUP BIACTIVE UP/I-320-20/98-01/290 Monsanto Europe N.V/S.A
729 REGLONE 200 SL UP/I-320-20/09-01/320 Syngenta Crop Protection AG
stranica 1 / 1, ukupno 9




Naslovna stranica

Copyright © 2010 Ministarstvo poljoprivrede
Sva prava pridržana

Ima posebno i za ekološku, ja koristim dio njihove prihrane i nešto na bazi morskih algi za jačanje biljke. Znači sva sredstva koja su u ekološkoj možeš također koristiti i u konvencionalnoj samo što su jako skupa obzirom da dobivamo ove najniže poticaje.
Obrasce za evidenciju ću staviti sutra, objavljeni su u NN uz pravilnik ali neznam napamet koji broj. Ja imam napravljen svoj bitno je da ima sve elemente koje oni traže a možeš ubaciti ako ti treba i neku svoju kolonu dapače to im znači da si detaljan i brižan uzgajivač..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

Neznam gdje ti je gledala jer je lista objavljena na stranicama ministarstva .....
Rezultati pretrage

ID Naziv SZB Klasa Vlasnik registracije
1 BORDOŠKA JUHA
CAFFARO 20 WP UP/I-320-20/04-01/155 Isagro S.p.A.
..... uzgajivač..

Zar ne bi trebalo na popisu biti aktivne tvari a ne određena sredstva?
Pa zašto bi baš trebala bordoška juha biti Caffaro, a na tržištu ima ih 6 različitih?
:icon_scratch:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: uzgoj ljeske

@ karla: moze link na dozvoljena sredstva, konkretno za ekoloski uzgoj, ne mogu nac na stranicama ministarstva.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Na popisu nisu aktivne tvari nego baš određena sredstva jer vjerojatno zavisi od proizvođača tko je platio registraciju. Tako bordoške juhe ima od više proizvođača uz Caffaro npr i Manica i dr. ali je Caffaro samo registrirao za lješnjak.
A pregledavanje popisa registriranih sredstava za zaštitu bilja (SZB) možete vidjeti kad otvorite stranicu ministastva poljoprivrede i sa desne strane je link Fitosanitarnog informacijskog sustava (skroz dolje s desne strane) piše REGISTRIRANA SREDSTVA ZA ZAŠTITU BILJA i klikom uđeš u popis pa si odrediš postavke prema kojima želiš pretraživati.
Za ekološki uzgoj je dozvoljena BORDOŠKA JUHA CAFFARO i LASER kao insekticid. I sada jedino kod Calypsa piše da je za ljeskotoč a kod Lasera piše da je za jabučni savijač.
Ja sam jučer završila prvo prskanje sa insekticidom i koristila sam Calypso, jer sam se usmjerila na ljeskotoč iako imam i gusjenica i hrušteva i nekih mušica pa mislim da bi Calypso trebao to sve odraditi (ubija sve što siše i grize). Jako je skupo sredstvo.
U nasadu je sve vrlo živo sve bruji, zuji, gmiže, leti, a komarci su enormno veliki i u rojevima .
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
Re: uzgoj ljeske

Evo i ja sam jučer pošprico jednu parcelu i koristio sam CAYPSO makar nemam ljeskotoča, ostale mi jošdvije parcele to sam planiro za danas al je neki vjetar pa možda popodne ako se smiri.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

Na popisu nisu aktivne tvari nego baš određena sredstva jer vjerojatno zavisi od proizvođača tko je platio :icon_butt:.....
Sere mi se od tih birokrata i njihovih izmišljotina.... ako govorimo o bordoškoj juhi (gotovoj) onda je to bakar-hidorksid kalcij sulfat, pa makar ga radili na Mjesecu; razlika između Caffara i Manice je nula, vjeorvatno samo u glavi nekog birokrate; a sa druge strane to proizvođača tjera da kupuje samo jedno (i vjeorvatno skuplje sredstvo). :icon_hang:
A što je sa onima koji sami naprave bordošku juhu, primjerice od modre galice i hidratiziranog vapna (ide omjer 1:0,55) i samo kontrola sa pH listićima.
Zar to nije ista bordoška juha? :eek:
Gle čuda neviđena; mješanjem bakar(III) sulfat pentahidrata sa hidratiziranim vapnom dobija se bakar-hidroksid kalcij sulfat; ma čudo neviđeno.
:(nerd):
Pa zar netko mora registrirati mješanje modre galice i vapna?
Ma mogao bi ja to sada i registrirati u ministarstvu, pa ćete mi svi vi koji mješate sami bordošku juhu morati plaćati penale..... e, moj narode?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Ah, bobo ti se čudiš kaj picek glisti kaj se sve dešava, kao da ne vidiš da na svim područjima bilo kakve proizvodnje vezano uz proizvodnju hrane postoje ogromni problemi zbog nelogičnosti jer odluke donose birokrati a praksa na terenu je nešto drugo ( sjemenarstvo, uzgoj pilića, proizvodnja kave, i na kraju sami poticaji) - u ovim temama znam dosta nebuloza.
Ti poticaji su potakli mnoge da krenu i svaka im čast na tome, ali poticaje dobivaju svi koji su bilo kakvo sranje posadili. Dovoljno je da to jednom godišnje pokose. Nakon niza godina uzimanja poticaja, tko je pitao koga gdje je proizvedena roba, gdje je izlazni račun za tu robu gdje je profit od toga radi čega je država dala novce.
Liste za zaštitu su objavljene i na nama je da ih primjenjujemo ili ne, a sve nelogičnosti trebamo rješavati kroz sustav i izboriti se za što lakše uvjete proizvodnje. Kakva korist sada da svi seremo na to, sa tim govnima sigurno nećemo ništa šrpicati, i razumijem što si sve htio reći po pitanju sranja...

Što se tiče zaštite lijeske od bolesti lista i ploda u toku vegetacije, nema niti jedan preparat, ja sam postavila to pitanje pa je došla preporuka neka se nas više javi sa zahtjevom za odobrenjem nekog sredstva koje bi nam najviše odgovarala ( npr. recimo nešto na bazi mankozeba ili nešto drugo) i moralo bi nam biti odobreno. Nakon odobrenja možemo to koristiti i zavesti u liste kao i staviti račun u troškove.
Tako je bio slučaj sa udrugom Varaždinsko zelje, kojima je odobren na njihov zahtjev jedan odnosno više preparata.
Sad je pitanje što bi tko od nas za lijesku trebao a da toga nema na listi? Reagirati bi morali odmah jer sve ide kroz birokratsku proceduru.
Znači imamo bordošku juhu (dozvoljeno 2 puta u vegetaciji) insekticide koji jesu ajmo reči da pokrivaju, herbicide isto tako (dosta skupa kemija-mogli su i jeftinije)), a za zaštitu lista i ploda nema ništa. Dajte konkretne komentare, bez:icon_hang::icon_butt:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Baš lijepo radi. Bilo bi dobro imati takvo što. meni bi jako dobro koristilo za obradu kod bacanja gnojiva svih vrsta, prorahljivanje tla radi smanjenja ljeskotoča i rastjerivanje vuluharica, te uništavanje korova, herbicidni pojas. Znači višestruko koristan stroj.
Cijena im je oko 10000 kn rabljeno ili se nešto promijenilo? Koliko ti treba vremena da odradiš 1 ha i u kojoj brzini radiš?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Re: uzgoj ljeske

Baš lijepo radi. Bilo bi dobro imati takvo što. meni bi jako dobro koristilo za obradu kod bacanja gnojiva svih vrsta, prorahljivanje tla radi smanjenja ljeskotoča i rastjerivanje vuluharica, te uništavanje korova, herbicidni pojas. Znači višestruko koristan stroj.
Cijena im je oko 10000 kn rabljeno ili se nešto promijenilo? Koliko ti treba vremena da odradiš 1 ha i u kojoj brzini radiš?

10000+200kn farba + moj posel šmirglanja farbanja,,,samo to je rabljeni stroj pa mozes na svasta naletjeti a nemozes znat u kakvom su stanju cilindri i pumpa dok ne otvoris

u nnajsporijoj grupi sa drugom brzinom na oko 1500obrtaja i to po ledini tj nije frezano godinama ovo na snimci je lani tretirano herbicidom ali na drugoj parceli gdje e trava do koljena odradi ko i na ovoj snimci

nisam mjerio al cini mise 1ha 2 sata tesko se okretat na krajevima jel je vucena da je nosena bilo bi bolje

al opet snaga koju treba ova freza je nikakva tak da ubuducnosti bude to neki manji traktor odrađivao a takav pak nebi mogao nositi na polugama tak da ce ostati kako je za sada

na jednom djelu mi ostala voda dost dugo a sada je neko blato na listovima se vidi da su vise žuti neg zeleni kakva ima je prognoza ,,,bilo bi šteta da umru 7 godina od sadnje nikafd nije bilo vode do sada

jel bi pomoglo kakvo špricanje ,,odvest vodu nije bilo moguce jel nema kanala uokolo tek kad se osussi budem navozio malo sa zemljom da podignem bar malo taj dio
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

To što je vučena čini mi se da može bolje odraditi i približiti se sadnici nego nošena, kod starog nasada gdje su velike krošnje.
No taj problem okretanja je veoma bitan naročito ako nema mjesta i ako je jaka strmina, kao na nekim djelovima kod mene, to bi bio problem na kojeg nismo računali, a jako bitno.

Ja nemam dobro iskustva sa skretanjem vode na način navoženja materijala. Sve što je bio dovoz sve to u ovakvim uvjetima ta silina vode odnese, raznese. Bolje su se pokazali kanali i kanalići za odvodnju.
Još sad kroz njih teče i odlazi višak, ali je teren ostao isti.
Ovo što žuti, a ne zeleni je zbog viška vode, korijen kao da nema zraka, ako si odradio s frezom ispod njih mislim da će pomoći jer će brže ispariti višak vode, lijeska ima plitki korijen.
Meni se dobro pokazalala primjena što se špricanja tiće tj. organsko mineralno gnojivo željezo + dušik (energija i izgradnja klorofila-zelena boja lista) i biostimulator sa aminokiselinama za bolje usvajanje i transport hranjiva, naročito kod stresnih situacija kao što je i ova.
Koristila sam Protifert Fe + Protifert LMW. Sad ćemo ići s malo KAN-a. Tu se radi kod starijih sadnica, koje imaju lisnu masu.
Kod mlađih ili tek posađenih, najvažnije je u grubo okopati da voda ode i nakon 10-tak dana smo stavili malo, vrlo malo KAN-a i ponovno okopali. Biljke su žive samo im treba više njege da prevladaju nepovoljnu situaciju.
 
Na vrh