• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Re: uzgoj ljeske

Mislim da je veći utjecaj imao onaj mraz jel su se svi pupovi smrzli, a točku na i su samo dodale gusjenice... kad bih prodrmao malo stablo svi pupovi bih poodpadali kao snijeg sa stabla, suhi pupovi naravno... Ne bojte se, koliko ja vidim na slici ima tu dosta zelene mase potrebne za ishranu, pa i same vezice dok su zelene (klorofil) vrše fotosintezu tako da se tu ne morate brinuti... samo ih po hitno morate uništiti jel će se masovno razmnožiti i napraviti još veću štetu... kod ovakvih situacija nemojte se držati s tim što je propisano za lijesku od ministarstva, a što nije, bitno da vi spasite vaša stabla i urod za ovu godinu...
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

Da ne ispadne da pametujem.....ajde po neku stenicu, leskotoc da ponekada i vidite ali gusenice i nesto slicno bi ste trebali da vidite uglavnom samo na slikama.Mislim da za svaku kulturu imate faze kada sta prskati i onda ne bi trebalo da bude problema.Sto je zasad stariji misljenja sam da zastiti ipak pre od svega ostalog treba dati mesto br 1.
Zasto bi ste nesto ispravljali tek kada to postane vidljivo?
Em je skuplje ,em ostavlja traga i na narednoj godini.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

Tekic 1 sad sam pročitala da prskaš atomizerom i mislim da je to nešto drugo. Tu bi trebao koncentraciju povećati u odnosu na 20 ml/100l.
Moje iskustvo zadnjih par godina s atomizerom i vinogradom je takvo da povećam koncentraciju za 20-30% od one preporučene. Da li je to ispravno neznam, ali što se tiče vinograda dobro ispadne. Kada bi prskala atomizerom osobno bi povećala sredstva za 20-30%.
Doza se povecava uglavnom ako se trosi preko 1000 l po hektaru.Za normalan utrosak vode ne vidim razlog za dizanje kolicine hemije.
Ja konkretno u zadnjih par godina trosim preko 1200l po h i ne dizem nesto posebno koncentraciju hemije zbog toga.Samo pravovremeno sprovoditi zastitu i to vas uglanom spasava muke a verovatno stedi i vas dzep.O samom ucinku na rodnost , da ne pricamo.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Kada ti se desi najezda onda je to nešto drugo. To nisu normalne redovne okolnosti. Prve gusjenice sporadično /tu i tamo poneka onako da se jave) sam primjetila u četvrtak (radi se o samom početku 5. mjeseca- sad ih naravno nema niti u tragovima). Četvrtak popodne kiša, petak nestabilno i onda planiram prskanje u subotu. Kad smo došli u subotu oko 9 sati na taj dio plantaže da prskamo to je trebalo snimiti. Ali nije bilo vremena ni za slikanje a kamo li za snimanje. Samo da opištem kakvno je stanje bilo tog jutra.
Na jednoj grančici koja je bila dugačka cca 15 cm ukupno 5 hrušteva - kornjaša zakvačilo se i deru lišće. Grančica se presavinula od njihove težine.A gusjenice-nisu to bile obične gusjenice kao što znaju biti zelene kao list, ove su bile dugačke oko 5-7 cm.a debele kao dvogodišnja grančica čak jako teško se zamječuje kad je sama, ali bilo ih je. Izgleda kao prava grančica. Navodno se zove velika grbica. Taman su se svi fino nadoručkovali i onda smo mi došli sa koktel party. :drink:
I tako što je tu je sada ćemo vidjeti što će se dalje dešavati sa plodom. Iz savjetodavne službe su nas obavijestili da je najezda tih štetočina na našem terenu, ali mi smo već tada završili s prskanjem. Rekli su da se tako nešto može očekivati svake 6.-te godine. Zašto svake 6-te iskreno neznam valjda ima nešto. Mislim da će plod opstati ali neznam kako će se razvijati sve ovisi o prirastu nove listne mase.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Re: uzgoj ljeske

Ja krecem sa prskanjem pocetkom aprila i onda hvatam "ritam" na svakih 15 do eventualno 20 dana.
Jednostavno to je period kada su insekti najaktivniji i treba ga pokriti dobrim insekicidima (na pocetku i akaricidima).Mislim da se na taj nacin dobro stitite i od ovakvih napasnika.
Po meni pocetak petog meseca i jeste rezervisan za insekte i tada im ne treba dati vremena da dodju do daha.Pogotovo sa sistemicima.
Ono sto je teze preduprediti je neka najezda grinja jer akaricide sigurno necete koristiti u maju-junu.To je po meni veca opasnost.Ili eventualno sada moze biti i pojava vasiju.To su po meni neke specificnosti na koje treba obratiti paznju a na insekte uvek racunate.
 
M

martinicaa

Guest
Re: uzgoj ljeske

Bok!!
Jel mi može netko pomoć? Trebala bi izradit konceptualnu mapu na temu '' Mogućnosti ekološkog uzgoja lješnjaka?''. Pa ako ima netko ko išta o tome na nek se javi. :)

LP :D
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

@karla... primjena bora (B) u svibnju, dokazano je da povoljno utječe na rast i razvoj jezgre u ljusci.....
Upravo to. Bor je važan za stvaranje "pune" jezgre kod ljeske, a budući da danas borna gnojiva nisu više tako skupa, primjena bora u početnoj fazi rasta jezgre je gotovo obavezna.
:icon_e_ugeek:
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Re: uzgoj ljeske

http://www.youtube.com/watch?v=GGcs6b2CcvQ

oko 130 kubika gnoja razbacano na oko 4ha i odmah zafrezano a na to kišica ,,,tesko je nabaviti stajski vise nema stoke u okolici ko zna oce bit jos takve prilike

plodovi kod rimskog su se pokazali teško je još vidjeti rodnost kak je kod drugih ova godina bi mogla biti dost rodna
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Lijepo odrađen posao. Vratit će se uložen trud. Ova godina bi mogla biti više nego dobra po rodu, ali daleko je berba treba još štošta prebroditi

http://www.youtube.com/watch?v=GGcs6b2CcvQ

oko 130 kubika gnoja razbacano na oko 4ha i odmah zafrezano a na to kišica ,,,tesko je nabaviti stajski vise nema stoke u okolici ko zna oce bit jos takve prilike

plodovi kod rimskog su se pokazali teško je još vidjeti rodnost kak je kod drugih ova godina bi mogla biti dost rodna

Teško je nabaviti pravi gnoj ovakav kao tvoj. Naročitu tu količinu. Nema više kravica, ima par modernih farmi koje ispiru vodom bez slame i stelje, pune to u tankove i sve je tekuće. Dokle će i one postojati sam Bog zna. Svi peleti koji se pojavljuju na tržištu, svaka im čast i prednosti njihove , ali u paksi na duže vrijeme samo su replika pravom stajnjaku. Kroz ovih 9 godina isprobali smo i jedno i drugo i kod mene je dugoročno prednost na kvalitetnom stajnjaku. Ipak ima svoju cijenu ta muka kod utovara i razbacivanja te silne količine i smrad koji se širi. A i cijena nije zanemariva, jedino ako se naleti.Koliko si ti plaćao, po prikolici ili m3 ili kg? Kod mene je na ponudi ovčji vrlo kvalitetan ali jako skupo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

....Ipak ima svoju cijenu ta muka kod utovara i razbacivanja te silne količine i smrad koji se širi...
Zreli stajski gnoj ne smrdi :icon_cool:.
Štoviše ima miris na mokri duhan, ili mokro lišće... smard je nula.
:icon_eyes:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Pa kad smo ga pretovarali meni se taj miris ne sviđa, meni smrdi i nije mi prijatan. Što ćeš ukusi su različiti.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Re: uzgoj ljeske

Nisam placao gnoj nek sam odradio tj izorao nekoliko rali zemlje vlasniku gnoja plus posao tak sve zajedno oko 4000kn gorivo i posao za oko 130 m3 gnoja zafrezanog po cjeloj povrsini ,,,bolje bi bilo da se rucno bacalo samo pod vocku al to bi bilo nemoguca misija ,,,smrdi zreli gnoj ,,a nekad kad su moji prestali bavit se kravama ostalo je na hrpi gnoja cca 3 godine e taj je izgledao ko crna zemlja i nije imao miris ,,,ljudi svaki dan izba uju iz stale gnoj od krava i pomjesan je i friski i stari,,,jel problem ako sam razbacao i neki udio nedozrelog
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

...ljudi svaki dan izba uju iz stale gnoj od krava i pomjesan je i friski i stari,,,jel problem ako sam razbacao i neki udio nedozrelog
To mješanje "starog" i "novog" gnoja je problem; nikome se neda imati dva boksa, pa kada je jedan pun, ostaviti ga da sazrije do kraja a do tada puniti drugi (uz dodatak 16% superfosfata tijekom zrenja dobija se gotovo savršen materijal za gnojidbu).
A što se tiče ljeske, bilo bilo bi dobro da je tog nezrelog bilo što manje. Naime, tijekom razgradnje u tlu, nedozreli stajski gnoj zakiseljava tlo, a to ljeska baš i ne voli.
Ta kombinacija "igra" samo ako je tlo već karbonatno, ali ako nije, onda je tlo loša opcije, pogotovo sada kada počinje faza razvoja i rasta plodova (kada ljeska zahtjeva puno kalcija).
Kada je već bila mješavina zreli-nezreli, bilo bi bolje da je provedena jesenska gnojidba.
:smile:
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Re: uzgoj ljeske

Kod mene po analizama od prije par god. 6.8 do 7.2 kako koja parcela a i mislim da se radi o manjem postotku nedozrelog ,,,kaj je tu je nema natrag ,,bolje ista nego nista
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: uzgoj ljeske

To mješanje "starog" i "novog" gnoja je problem; nikome se neda imati dva boksa, pa kada je jedan pun, ostaviti ga da sazrije do kraja a do tada puniti drugi (uz dodatak 16% superfosfata tijekom zrenja dobija se gotovo savršen materijal za gnojidbu).
A što se tiče ljeske, bilo bilo bi dobro da je tog nezrelog bilo što manje. Naime, tijekom razgradnje u tlu, nedozreli stajski gnoj zakiseljava tlo, a to ljeska baš i ne voli.
Ta kombinacija "igra" samo ako je tlo već karbonatno, ali ako nije, onda je tlo loša opcije, pogotovo sada kada počinje faza razvoja i rasta plodova (kada ljeska zahtjeva puno kalcija).
Kada je već bila mješavina zreli-nezreli, bilo bi bolje da je provedena jesenska gnojidba.
:smile:

Jel se izbjegne ili barem smanji kiselost ak se u friški gnoj dodaje hidratizirano vapno?
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Re: uzgoj ljeske

Ja mislim da neće doći do nekog drastičnog i kritičnog zakiseljavanja tla, koliko vidim na videu da se rasipa po cijeloj površini, a ne samo ispod stabla. Mislim da nema razloga za brigu, ali tako se uči i zato hvala kolegi @bobostar na upozorenju i maloj edukaciji u prethodnom postu....
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Re: uzgoj ljeske

Potpisujem,,,i zahvale bobostaru,,,,dobro je znati cim vise
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

Jel se izbjegne ili barem smanji kiselost ak se u friški gnoj dodaje hidratizirano vapno?
Tehnički da, iako ni to nije baš najbolje riješenje (hidratizirano vapno je vrlo agresivno i uništava bakterije, a upravo one razgrađuju sviježi stajski gnoj). :(doh):
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: uzgoj ljeske

Vezano za gnoj i vapno, mene zanima slijedeće. Želim nabaviti kvalitetan gnoj za jesen. Dosta blizu mi je jedna farma ovaca. Bila sam proljetos tamo da probam dogovoriti veću količinu. Vlasnik me uveo u objekt (jako lijepo uređeno i planski napravljeno po uzoru na Austriju) i sve je od drveta (pregrade, kutije za hranu, i sl.) Ovce su mi se činile nekako previsoko u odnosu na nivo gdje smo mi stajali i u odnosu na hranu, vodu. Karikiram -kao žirafe kad dođu na izvor vode. pitam ja gazdu zašto su one tako visoko, barem 70 cm od nivoa. Veli on jer moram izbaciti gnoj iz objekta bagerom kad se vrijeme proljepša. Masa na kojoj su stajale bila je jako čista - slama i nešto sitno nasječene kukurozovine. Postupak kod njega je takav da on svaka 2-3 mjeseca prazni gnoj iz objekta bagerom -vrlo ugažena masa. kad one naprave sloj od 10-15 cm to posipa vapnom radi dezinfekcije. Taj gnoj stavi van na hrpu i za 4-5 mjeseci veli može se koristiti, kao zreli gnoj. Takav gnoj vrećira i najviše ga tako prodaje. Ljudi se predbilježavaju za njegov gnoj. Da li je to radi kvalitete ili jer je teško nabaviti pravi gnoj, neznam. Kakva bi bila kvaliteta kakvog gnoja? Evo i oko običnog dreka nauke! Da li je netko radio sa sličnim?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: uzgoj ljeske

Vezano za gnoj i vapno, mene zanima slijedeće. Želim nabaviti kvalitetan gnoj za jesen. Dosta blizu mi je jedna farma ovaca. Bila sam proljetos tamo da probam dogovoriti veću količinu. Vlasnik me uveo u objekt (jako lijepo uređeno i planski napravljeno po uzoru na Austriju) i sve je od drveta (pregrade, kutije za hranu, i sl.) Ovce su mi se činile nekako previsoko u odnosu na nivo gdje smo mi stajali i u odnosu na hranu, vodu. Karikiram -kao žirafe kad dođu na izvor vode. pitam ja gazdu zašto su one tako visoko, barem 70 cm od nivoa. Veli on jer moram izbaciti gnoj iz objekta bagerom kad se vrijeme proljepša. Masa na kojoj su stajale bila je jako čista - slama i nešto sitno nasječene kukurozovine. Postupak kod njega je takav da on svaka 2-3 mjeseca prazni gnoj iz objekta bagerom -vrlo ugažena masa. kad one naprave sloj od 10-15 cm to posipa vapnom radi dezinfekcije. Taj gnoj stavi van na hrpu i za 4-5 mjeseci veli može se koristiti, kao zreli gnoj. Takav gnoj vrećira i najviše ga tako prodaje. Ljudi se predbilježavaju za njegov gnoj. Da li je to radi kvalitete ili jer je teško nabaviti pravi gnoj, neznam. Kakva bi bila kvaliteta kakvog gnoja? Evo i oko običnog dreka nauke! Da li je netko radio sa sličnim?
Kvaliteta je 4+ (teško da se kod nas može bolje dobiti). :rolleyes:
Još samo da posipa malo superfosfata po gnoju kada ga izbaci van na hrpu, bila bi čista petica :icon_biggrin:
Ova kombinacija (dozrijevanje stajskog gnoja + dodatak superfosfata) čini izvrsni organski kompleks sa fosforom, na koje biljke izvrsno reagiraju. Vjeruj da vrijedi truda. Ako imaš prostora, neka ga odmah iz staje doveze do vas, pa neka zrije kod vas (i samo ga malo posipajte sa superfosfatom).
Ljeska će biti :icon_pidu:
 

Najnoviji postovi

Na vrh