• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pitanje na kvizu bilo bi : koje sve priozvode mogu plantažeri ljeske imati:
odgovor. lješnjak - uz sve produkte (keksi, čokolade, namazi i dr.
ljuska - grijanje, kompost, malč
komušina - kompost
granje - grijanje, ograda od pruća, kolci za visoki grah i paradajz
tartufi -
djetlići - prekrasne zaštićene ptice za promatranje
puhovi - pečeni za deliciju i ljekovitu puhovu mast
vjeverice - krzno
.....ima li još što??!!
Neznam ljudi je li Vam gore kad ga otkine vjetar pa ga nađeš ispod stabla i nije ti dobro od toga ili kada ga danas vidiš a sutra nevidiš. Vjetar ne puše svaki dan a ovi nose i danju i noću ....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam stavio na kontejner i solarne panele sa gsm dojavom, sad jos IP kamere sa senzorom pokreta.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
koliko te sve to košta? I kako to rješiti na prostoru od 7ha, ako recimo nema dostupne struje na svim pozicijama plantaže nego samo na dijelu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za takvu površinu ne znam, ne znam jel bi išlo na tu udaljenost sa žicama (moji senzori su bežični, na baterije i hvataju cca 20m).
Gsm alarm sa sirenom, detektorom pokreta i jednim magnetom 2200kn, dalnji magneti su po 250kn a detektori pokreta po negdje 350kn.
Imaš varijantu gsm router cca 350kn, par IP kamera sa detektorom pokreta, noćnim snimanje, zakretne. Ne znam jel te kamere idu na baterije, cijena kreće od 600kn ali mislim za nutarnje, vanjske su od oko 900kn. Ako idu na baterije samo pojačaš signal routera sa nekom vanjskom antenom. Pitanje je jedino koliko novaca misliš dat tj. koliku štetu trpiš. Meni je netko srezao preko 200 sadnica i to mi je šteta veća nego šta će me koštat cijeli sustav kad bude gotov, a gdje su još naredne godine, stvari u kontejneru...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Hele da li to sam postavljaš i konstruiraš ili imaš firmu koja ti je to montirala, predložila što bi trebalo?
Kad govorimo o cijeloj površini plantaže onda bi trebalo izdvojiti kritična mjesta ulaza nepozvanih gostiju i odrediti lokacije praćenja što bi kod mene bilo oko 15 tako da bi bila pokrivena cijela plantaža. A o šteti je teško govoriti jer je velika kad se pogleda samo godina a ne sve koje nadolaze. Svaki dan sam na plantaži i znam kako izgleda svako stablo što se tiče ploda, zvuči bolesno, ali već sam od ovog lješnjaka malo...i kad primjetim kroz 5 dana da na očigled fali onda je došlo do najezde koja zahtjeva konkretan odgovor. Imam neko poluprofesionalno rješenje za sada iako razmatram sve opcije. Sviđa mi se ovo o čemu Hele govorio jer sam danas cijeli dan u razmatranju što kako, gdje, koliko jer se nema puno vremena.
Vjeverice i puhovi po informacijama stalno nose ali puhovi su plemenitiji i ne nosi tako puno par šaka za cijelu sezonu, a vjeverice su veća napast.
Hele zanima me, što bi točno odradio tvoj sustav da ti navale vjeverice i puhovi, a što bi napravio da ti dođe nečovjek. a ti si u tom trenutku 10 km od plantaže??
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja da sam svaki dan u nasadu nabavio bi 2 psa (da jednom nije dosadno). Pošto nemam taj "luksuz" imam alarm. Za vjeverice i puhove normalno alarm ne pomaze (aktiviraju ga. al nemreš cijelu noć skakat po plantaži) ali pomaže za nečovjeka. Kada mi alarm zazvoni na mob zovem rođaka koji je blizu i policiju. Ako složiš samo kamere, mogu ti isto javljat na mob ili komp a da ovaj kojeg se snima niti ne zna, pa ga dođeš upoznat.
Montirala mi je firma gdje sam uzeo alarm, našao sam ih nekoliko na netu, ovi su bili među jeftinijima i imali su besplatnu montažu (bila akcija).
Daju ti prijedloge i čak izrađuju projekat ako treba.
Ja imam za sada nasad od 1ha i samo 2 ulaza pa neće bit problem postavit video nadzor, okolo je ograda od 1,5m, ako primjetim da jašu po ogradi nadogradit će se sustav.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm,
cini se da nas finalni proizvod zanima mnoge, jbte kao da konoplju sadimo,,,
citajuci Vase postove namece se mi se pitanje "kad li ce prestati ulaganja" ja naivno mislio da ce jos ove i naredne godine sve to zavrsiti ali kako se cini bit ce toga jos,,,,,,,
do sad nisam imao problema niti sa zivotinjam a niti sa (ne)ljudima, doduse nije bilo ni roda koji bi ih privlacio ali ove godine se sve mijenja,,,
mnogi se interesiraju ima li roda, sad dal radi toga sto ih zanima dal cu vec jednom poceti nesto od ulozenog vracati, poceti naplacivati muku i trud ili su nekima i druge stvari na pameti, neznam ali nadam se da jos uvijek necu morati poduzimati radnje koje Vi poduzimate,,,
Moja prednost je sto se vocnjak nalazi uz zadnju kocu, sto je cijeli vocnjak ograđen i sto je jedini ulaz bas sa te strane gdje se nalazi kuca,,,
sad dal' je to prednost ili mana vrijeme ce pokazati,,,
kazem za sad nemam nikakvih problema ni s jednima ni s drugima ali valja razmatrati i opcije koje Vi poduzimate,,,
volio bih kad bi na kraju sezone ipakmogli imati uvid u to kome je koja metoda najvise pomogla naravno u uvjetima koji su trenutno na tom lokalitetu,,,
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Zbog našeg poznatog jala nitko te ne pita da li ćeš imati roda jer te žali koliko radiš pa da ti je vrijeme da ti se već nešto i vrati nego da suprotno.
Što se ulaganja tiče u poslu je oduvijek bilo tako kad stanu ulaganja stao je i posao a to nije dobro.
Teško je o svim metodama govoriti ovako javno jer mnoge nisu za javnost jer dio te javnosti isto prati što pišemo i da ne pišem dalje....
nije da nebi razmjenili iskustva nego malo nas ovdje piše i iznosi svoje uspjehe i neuspjehe a čita ih toliko da to možda nismo ni svjesni da ne kažem i tko treba i ne treba, to je moje osobno mišljenje i s tom svom zaštitom s kojom još nemamo iskustva treba ići ovdje do određene granice....
zato bi trebalo naći i druge načine razmjene iskustva, i pomoći jedni drugima koji smo direktno u tome ...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zbog našeg poznatog jala nitko te ne pita da li ćeš imati roda jer te žali koliko radiš pa da ti je vrijeme da ti se već nešto i vrati nego da suprotno.
Što se ulaganja tiče u poslu je oduvijek bilo tako kad stanu ulaganja stao je i posao a to nije dobro.
Teško je o svim metodama govoriti ovako javno jer mnoge nisu za javnost jer dio te javnosti isto prati što pišemo i da ne pišem dalje....
nije da nebi razmjenili iskustva nego malo nas ovdje piše i iznosi svoje uspjehe i neuspjehe a čita ih toliko da to možda nismo ni svjesni da ne kažem i tko treba i ne treba, to je moje osobno mišljenje i s tom svom zaštitom s kojom još nemamo iskustva treba ići ovdje do određene granice....
zato bi trebalo naći i druge načine razmjene iskustva, i pomoći jedni drugima koji smo direktno u tome ...


Da mnogi citaju ovu temu tu se slazem s tobom jer kad god kliknem na "Trenutno aktivni korisnici" uvijek se moze vidjeti da je netko na toj temi,,,
i samom mi se ponekad lijeno logirati pa tu dođem samo kao gost

sto se pak tice razmjene iskustava tu sam, kao sto sam vec mnogo puta napisao, uvijek za, problem obicno nastaje radi kronicnog nedostatka vremena,,,

jedno-dva pitanja za kraj posta,
kad planirate berbu?
i nailazite li na stete od ljeskotoca?

zanima me dal' je u ovoj fazi vec vidljiva buduci da ja u svom nasadu do sad nisam naisao na niti jedan izbuseni ljesnjak a zastitu od ljeskotoca sam totalno izostavio,,,
rizik naravno,,,
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
što se berbe tiče teško je procjeniti točan termin, za sad se sve još dobro drži i rimski koji uvijek prvi počne ispadati, zeleno je i zavisi od vremena. Mislim u drugoj polovici 9. mjeseca da bi bio početak berbe.
Ljeskotoč? Štete? bit će vidljive kod berbe, ako radiš strojno onda ti stroj sam izbaci prazne, a ako ručno onda prilikom sakupljanja tj. pregleda u vrećama i kod krckanja.
Mislim da nisi trebao riskirati i ne špricati, to ti je jedna od najvažnijih zaštita ploda i morat ćeš redovito inače sve ode kad ti se on namnoži u nasadu. Možda bude sreće ove godine ako ti je mlad nasad i još nisi imao ozbiljniju berbe pa je to olakotna okolnost. 2-3 špricanja su obavezna sa insekticidom + sve što i do sad imaš.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Mislim da nisi trebao riskirati i ne špricati, to ti je jedna od najvažnijih zaštita ploda i morat ćeš redovito inače sve ode kad ti se on namnoži u nasadu. Možda bude sreće ove godine ako ti je mlad nasad i još nisi imao ozbiljniju berbe pa je to olakotna okolnost. 2-3 špricanja su obavezna sa insekticidom + sve što i do sad imaš.

Ma nije da nije bilo spricanja sa insekticidom ali bio to obicni karate zeon i to 3 puta koji mi je ove godine pomeo lisne usi,,,
zasto nisam prskao u kombinaciji sa akaricidom?
pa na lepljivim trakama nisam primjetio niti jednog ljeskotoca pa sam ove godine odlucio malo riskirati,,,
da ove godine navrsavaju 5 sezonu i tek sad imam neki iole ozbiljniji rod, buduci da je prosle godine sve pomrzlo,,,
odokativno ocekivanje je na razini 500 kg, e sad dal' ce oko biti pi*** ili ce ugodno iznenaditi vidjet cemo,,,
inace do sad nism primjetio niti jedan izbuseni od ljeskotoca pa me zanimalo iuma li ih vidljivih kod Vas koji ste imali evidentiran let,,,
 
L

ljeskograd

Guest
pozdrav!

iz varaždina sam i zanima me gdje mogu dati tlo na analizu? koliko vidim iz prijašnjih postova ima u križevcima... ima i negdje u vž?

isto tak molim savjet, sadim lješnjake i zanima me da li je dosta analiza kiselosti, odnosno kaj bi sve trebalo uzeti?

unaprijed hvala na odgovorima :)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pozdrav Ljeskograd i dobro došao na forum i svijet lješnjaka, baš mi je drago što je i naša regija krenula sa lješnjakom malim koracima ali i to je nešto.
Ono što te zanima za analizu već je pisano u ranijim postovima, a tko je sve radi možda da pitaš u savjetodavnoj službi, znam da su radili Križevci i Bioinstitut Čakovec, ali možda se na novo netko opremio i registrirao...
 
L

ljeskograd

Guest
Pozdrav Karla!

evo počinje se lagano, pa kaj Bog da :)

provjerit ću u čk... jel možda imaš koji savjet vezan za analizu? vidim da ima različitih opcija i cijena... treba za lješnjake potpuna analiza ili je možda dovoljno provjeriti samo kiselost?

hvala :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Analiza bi u biti trebala svake godine ali nitko ne radi. Kako ćeš gnojit bez analize?
 
L

ljeskograd

Guest
pročital sam ranije postove di netko piše da je dovoljna samo analiza kiselosti tla koja košta nekih 60 kn naspram kompletne analize koja košta 200-300 kn... pa sad ne znam jel možda dovoljna samo analiza kiselosti ili da obavim cijelu?
ili možda nekaj nisam povezal...
 

zagi

Novi član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
24
pozdrav
u Varaždinu u ulici brače radiča ti je poloprivredna stanica na onom križanju poslje suda a nasuprot friga tamo možeš uraditi analizu barom je bila dok sam ja radil prije par godina.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
pročital sam ranije postove di netko piše da je dovoljna samo analiza kiselosti tla koja košta nekih 60 kn naspram kompletne analize koja košta 200-300 kn... pa sad ne znam jel možda dovoljna samo analiza kiselosti ili da obavim cijelu?
ili možda nekaj nisam povezal...

Kompletna analiza košta nešto manje od 800kn. Za 300kn dobiješ samo PH, humus, dušik, kalij i fofsfor. Sa PH ne možeš ništa, jedino vivdiš da li je tlo prikladno ili treba popravljat, sa ostatkom možeš koliko toliko planirat gnojidbu a kompletna bi bila dobra zbog gnojidbe i navodnjavanja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh