• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Pozdrav svima, evo dugo nisam pisao ali tu sam sa vama i pratim temu, naravno prolazim kroz sve to kao i vi svi od suse, bolesti, prskanja, oluja, trave (brdo trave :) )....... Malo sam sakupio slikica ove godine pa cu da podelim sa vama.
Evo prskanje:
fmcy.th.jpg
atbf.th.jpg


Plod prije oluje koja mi je pomlatila oko 30% ploda:
3lhp.th.jpg


Ovi mali su godinu kasnije sadjeni, malo su sada krenuli inace jako los sadni materijel sam dobio
tako da ko ulazi u to treba jako obratiti paznju na sadnice:

wo11.th.jpg


Resavanje izdanaka:
nb47.th.jpg
jgsr.th.jpg


Priprema sa tako dugo cekanu nagradu-berbu:
wvhz.th.jpg
qrw9.th.jpg
uc1r.th.jpg


I evo malo pticije perspektive:
http://imageshack.us/photo/my-images/546/80dq.jpg/

Upustvo za postavljanje slika......Link

Slike su postavljene u smanjenoj verziju zbog prevelike rezolucije, postavljajte u rezoluciji 800x600. tatkodvd
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Lijep nasad Cubak. Ja isto u nasadu imam travu zbog erozije tla, nasad se nalazi na kosini. Molim te samo odgovor da li je to ispod tvojih lješnjaka košena trava do nule s trimerom ili je prskano s nekim herbicidom. Hvala.
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Lijep nasad Cubak. Ja isto u nasadu imam travu zbog erozije tla, nasad se nalazi na kosini. Molim te samo odgovor da li je to ispod tvojih lješnjaka košena trava do nule s trimerom ili je prskano s nekim herbicidom. Hvala.
Hvala, oko stabala je sve sa trimerom radjeno
 
R

reddog

Guest
r1n9.jpg



bok, jel možda neko zna koja štetočina bi to napravila. ja sumnjam na dijetlića
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Pozdrav svima, treba mi jedan savjet, imam dosta mladica koje mi se nisu primile, osušile su se, e sad ove koje su se primile pustile su izboje koje mogu odvojit i presadit, dali bi bilo dobro kad ih odvojim stavit jednu godinu u kućice ili školu kako se to već kaže ali recimo da bude zemlja za cvijeće pošto ima više humusa.
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
...
bok, jel možda neko zna koja štetočina bi to napravila. ja sumnjam na dijetlića

Te pojave imam i ja podosta.
I ja sam sumnjal na djetlića, ali na kraju sam uočil jato škvorcov (čvorak) u drugoj dekadi 7.-og mj. kako rade posel. Kljucaju ljusku dok još nije tvrda i jedu taman izraslu zelenu jezgru.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Poštovani forumaši - ljeskari,
već smo prije pisali o nekakvom zajedničkom sastanku i osnivanju nekakvog udruženja, pa je po toj temi bilo dosta zainteresiranih.
Bliži se berba i svi se ubrzano spremamo za to pa ima dosta aktivnosti još u samom nasadu, što otežava i ova kiša.
Zanima me da li bi bio bolji termin kad odradimo berbu ili sad pred berbu recimo jednu subotu ili petak popodne koji bi svima najviše odgovarao. Tema skupa bi bila udruživanje radi postizanja zajedničkih ciljeva što bolje prodaje ploda, a kasnije ako bi uspjeli barem nešto pokrenuti i svi zajednički interesi koje možemo kroz udruženje ostvariti da sada ne nabrajam pojedinosti, ima puno toga po uzoru na neke koji jako dobro funkcioniraju.
Molim vaše komentare i prijedloge oko termina, a ako ste suglasni za mjesto ja bi u tom slučaju organizirala na našem gospodarstvu.

lješnjaci segovina 2013 pogon 051.jpg
U sklopu plantaže nalazi se naš novi, opremljen pogon za skladištenje i preradu lješnjaka to je na lokaciji okolica Koprivnice cca 14 km prema Varaždinu iako spada u Varaždinsku županiju.
Tako da bi to bilo mjesto okupljanja ako Vam odgovara, iako su već neki bili ovdje pa znaju za lokaciju.
Možemo se sastati i negdje drugdje gdje bi većini odgovaralo, nemam ništa protiv, bitno je da se nešto pokrene, a vjerujte ima gorućih problema i pitanja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
View attachment 6034
U sklopu plantaže nalazi se naš novi, opremljen pogon za skladištenje i preradu lješnjaka to je na lokaciji okolica Koprivnice cca 14 km prema Varaždinu iako spada u Varaždinsku županiju.
Tako da bi to bilo mjesto okupljanja ako Vam odgovara, iako su već neki bili ovdje pa znaju za lokaciju.
Možemo se sastati i negdje drugdje gdje bi većini odgovaralo, nemam ništa protiv, bitno je da se nešto pokrene, a vjerujte ima gorućih problema i pitanja.

Mislim da bi bolje bio termin poslije berbe dok se lješnjaci suše.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Od Žarka: Mislim da bi bolje bio termin poslije berbe dok se lješnjaci suše.
I ja se slažem iako su sve opcije otvorene...
 

ALAN

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
20
...poštovani forumaši ljeskari vlasnici ponosnih parcela lješnjaka lijep i srdačan pozdrav...evo po prvi puta se javljam na forum pa vas prije svega želim pozdraviti...i naravno poželjeti što obilniji prinos ove godine...vidim puno korisnih informacija koje mi budu dobro došle u daljnjoj proizvodnji lješnjaka...lijep pozdrav
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
Lijep pozdrav svima! Da vas pitam sve koliko ocekujete ljesnjaka po hektru od prilike ove godine i dali ga je vec netko kupio i koliko ga dana susite na suncu i vjetru? Hvala na odgovorima...
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Na suncu ga drži dok ne požuti ovojnica jer će ti bti lakše odvajanje. Koliko dugo ovisi o suncu. Može biti dan ili tri.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Da li ima netko tko je zainteresiran za uslugu prženja lješnjaka. Znači pržena jezgra lješnjaka?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Aktivnost na temi gotovo zanemariva,,,
kisni su dani i ne vjerujem da se prikupljaju plodovi a mi ipak umuknuli, hmmm,,,
termin skupa i dalje visi u zraku i imam nekako blagi osjecaj da ga nece niti biti,,,
pa nije valjda da se nemozemo dogovoriti bas oko nicega jer zadnji su nam dani prije nego se pojavi netko poput Ivice Todija,,,


Ja evo dvije trecine svojih plodova obrao, pronasao tehniku i sad ostaje samo da kad se malo prosusi skupim ekipu i kroz nekih par sati odradim ono sto je ostalo,,,
najveci problem mi se cini da bi mogao biti skupljanje onih koji su ostali na zemlji a koji su otpali prije tresnje,,,
postotak toga je jako mali cca. 5% al' jbg treba se saginjat,,,
evo kako je to odprilike izgledalo,,,

2m2x9ib.jpg


2a7bf4y.jpg
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
Hmm zar se ljesnjak nesmije tresti nego se mora cekati dok sam ne padne? Ja sam barem tako cuo od par ljudi koji ga imaju vec duze vrijeme,neznam dali sazrije skroz kad se tako trese....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Termin skupa visi u zraku jer su svi u pripremni za berbu i bio je prijedlog da se održi poslije berbe pa ćemo već znati i ubrane količine s kojima raspolažemo, uostalom na termin prijedloga vrlo malo ljudi se javilo, ako će takav interes biti i dalje ništa od svega, to dobro kažeš. Pa nek se pojavi netko poput Ivice i dobro nam plati nemam ništa protiv.
Bobić ti se baš nestrpljiv što se berbe tiče, što ih nisi još malo ostavio da vise i onda uzeo on mene kombajn i sve fino pokupio bez sagibanja. Mislim da su ti još malo prezeleni za berbu, kako će se to odraziti kasnije na plod, neznam, možda ispadne i dobro, probaj ih dobro raširiti da se prosuše.
Prema onome što se vidi stabla još dosta zelena kao i komušina na lješnjacima.
Mi krećemo u subotu s prvom berbom ako vrijeme posluži.
Stabla se prilikom berbe smiju protresti da otpadne što je ostalo gore, ali berbu smo radili svaki put kad ga je oko polovice samo palo na zemlju. To protresanje ne znači nasilno skidanje jer ono u fazi kada je 50% dolje, nije ni potrebno .
U ovoj godini kasnije dozrijeva u odnosu na prošlu jer su zadnje kiše produžile vegetaciju, a prošle godine je bila jaka suša i bilo je sve za barem 15 dana ranije.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
[

da malo su ljudi nezainteresirani za udruzivanja zbog radova u plantazama a i negativnim iskustvima od prije ,,ali treba preci preko svega i okrenut novi list ,,,ova godina s najacim urodom do sada ce pokazati dal je dosadasnje stanje dobro il ne ,,,prije smo govorili da nam ne treba nikakav vid udruga jer nemamo kolicine ljesnjaka

ja bi dosao na skup al malo mi daleko,,da je blize zg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pa nek se pojavi netko poput Ivice i dobro nam plati nemam ništa protiv.

Hmmm, bojim se samo da to nece biti tako jednostavno, prije da cemo raditi za dzabaluk nego da nam netko dozvoli da zaradimo vise nego na repi ili bundevama koje su kako kazu danas u poljoprivredi najdohodovnije,,,

Bobić ti se baš nestrpljiv što se berbe tiče, što ih nisi još malo ostavio da vise i onda uzeo on mene kombajn i sve fino pokupio bez sagibanja. Mislim da su ti još malo prezeleni za berbu, kako će se to odraziti kasnije na plod, neznam, možda ispadne i dobro, probaj ih dobro raširiti da se prosuše.
Prema onome što se vidi stabla još dosta zelena kao i komušina na lješnjacima.

Eh da je to bar tako jednostavno, pricekao bih ja da nisu druge stvari u pitanju,,,
treba dati caru carevo a popu popovo pa tako i drzavinjeno jer sam inace najeeee, jel,,,
uglavnom, misljenja sam da slika malo vara (slikano mobom) i da je tresenjem pa makar i strojnim tesko skinuti one koji su zeleni jer oni se toliko dobro drze za stabiljku da je to gotovo nemoguce napraviti,,,
ili su mozda moji posebni,,,
U biti najveci razlog radi kojeg sam isao u berbu je dugorocna najava ovih kisnih oblaka a kod mene ima dijelova koji lose podnose vece kolicine vode, zapravo je tad gotovo nemoguce uci u vocnjak, zato je ostavljen i dio trave kako bi se sve to nekako lakse podnijelo,,,
Inace vocnjak obiluje razlicitim predjelima a između ostalog dobar dio je pijeska i na njemu su plodovi sasvim dozreli i ispadaju u 100% iznosu blagim rucnim tresenjem,,,
Sto se pak tice tehnike sakupljanja, mislim da cu ostati na dosadasnjoj jer mi se pokazala vise nego dobra a jos uvijek ima prostora za poboljsanje,,,
u planu je (iz dosadasnjeg iskustva) da se sve to obavi familijarno u roku jednog dana,,,
sedam ljudi bi u normalnim uvjetima trebalo u roku jednog radnog dana sve ono odraditi,,,
i onda jos jedan dan da se pokupi ono sto je prije palo na zemlju, pa onda jos jedan da za drugu turu i to je to,,,
ako me moj blagi osjecaj za vrijeme ne prevari,,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh