• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
dejan.pfos@ opršći par stabala ako nisi siguran, pa ćeš vidjeti efekat. A možeš ići i sa manjom konc. npr 3% na sve a par stabala sa 5-6%.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
zato i pitam... mislim da je sada kasno jel je već lišće opalo
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Poštovani,

novi sam u ovom forumu i odnedavno imam zasađeno 500 dvogodišnjih sadnica (istarski+rimski).
Zbog mnogo kiše za vrijeme i nakon sadnje, teren je još dosta vlažan a na nekim mjestima voda i stoji.
Na proljeće planiram napraviti odvodne kanale, a do tada, zanima me kakva su vaša iskustva, odnosno da li previše vode u ovom periodu može jako naštetiti mladim zasađenim sadnicama.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

jedne godine mislim 2007 sam silom prilika sadio u blato do koljena nije ležala voda al ono iskopas štihacom a ono za par minuta se rupa ispuni vodom ,,sadnice su se primile ali dok nisam riješio oodvodnju sa iskopanim kanalima su slabo napredovale bas zbog toga kaj su im noge bile u vodi

ako nemas kud otpeljat vodu kanalima onda je rjesenje bilo naorati brazde al ti si to vec posadio

cekaj prvu priliku i iskopaj kanale za odvodnju
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
iz osobnog iskustva te savjetujem da prokopaš ispusne kanale gdje god možeš,naravno samo tamo gdje ti leži voda,jer provedu li sadnice jednu zimu u "vodi" neče se po prirastu naspram drugih oporavit narednih tri godine .
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
iz osobnog iskustva te savjetujem da prokopaš ispusne kanale gdje god možeš,naravno samo tamo gdje ti leži voda,jer provedu li sadnice jednu zimu u "vodi" neče se po prirastu naspram drugih oporavit narednih tri godine .

Potpisujem ovo u cijelosti,,,
Ja također vodim rat sa viskom vode koji se stvara radi same konfiguracije tla ali i nacina na koji danas kise padaju,,,
Kod mene se najboljim pokazalo kopanje dubljih rupa gotovo do razine podzemnih voda cca 2metra dubine,,,
Ako promatramo moje zemljiste u slojevima vidimo da je od nekih 80-90 cm pa sve do nekih 130-150 cm laporasti dio koji ne propusta vodu i kad se probije taj sloj dolazi se do bijelog pijeska a nakon njega sljunak zute boje odnosno razina podzemnih voda.
U tako iskopane rupe znade oteci i preko nekoliko desetina tisuca litara,,,

Zasto kopam rupe?
Jbg, nemam nikakvih drugih nacina na koji bi se mogao rijesiti viska vode,,,
Je da je posao nezahvalan ali za sada mi se to pokazalo najboljim rjesenjem,,,
 

conan

Novi član
Tu od
25 Stu 2013
Poruka
5
jedne godine mislim 2007 sam silom prilika sadio u blato do koljena nije ležala voda al ono iskopas štihacom a ono za par minuta se rupa ispuni vodom ,,sadnice su se primile ali dok nisam riješio oodvodnju sa iskopanim kanalima su slabo napredovale bas zbog toga kaj su im noge bile u vodi

ako nemas kud otpeljat vodu kanalima onda je rjesenje bilo naorati brazde al ti si to vec posadio

cekaj prvu priliku i iskopaj kanale za odvodnju

Hvala na informaciji.
Btw danas sam obišao sadnice i voda se skroz povukla, a mislim da će i bura ovaj tjedan još dodatno osušiti teren. Kako je izgledalo prije neki dan, skoro mi je srce stalo..
Ali imam mogućnost za odvodnju vode i to ću definitivno napraviti.
Na proljeće počinjem pripremati novi, puno veći teren za sadnju (6 Ha) i definitivno ću morati prije sadnje riješiti kanale i odvodnju.

iz osobnog iskustva te savjetujem da prokopaš ispusne kanale gdje god možeš,naravno samo tamo gdje ti leži voda,jer provedu li sadnice jednu zimu u "vodi" neče se po prirastu naspram drugih oporavit narednih tri godine .

Hvala.
Kasno sam krenuo u sadnju jer sam čekao sadnice da im otpadne lišće, a nisam uspio do kraja pripremiti teren...
Naravno, nakon sadnje uslijedilo je 10 dana kiše u komadu i mislio sad da je početak moje moje sadnje lješnjaka ujedno i kraj.
Hvala Bogu, voda se brzo povukla i sada je ok.
Sutra krećem u kopanje kanala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Šta se banke tiče nije nikakva muljaža, ja sam nedavno provjeravao banku jer nisam nikada čuo za nju, to je bivša Banka Brod (Slavonski Brod).

Točno banka je OK ali toga dana nije bilo nikakve uplate a ni kontrolni brojevi na ispisu banke ne odgovaraju stvarnima.
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Pozdrav društvo
Plod je pokupljen a niko da se pohvali :) , evo ja posle dva duga mjeseca kupljena uspeo sakupiti
nekih 900kg u ljusci što smatram da je odlično za petu godinu i s obzirom da mi je oluja pomlatila nekih 20-30% ploda u sedmom mjesecu.
emc0.jpg

80m1.jpg


Kupljenje je bilo ultrasporo (oraniziranje rodbine prijatelja, kiše...) tako da sam pred kraj kupljenja se morao ponoviti sa
odhc.jpg

Moj brat u akcji sa Cifarellijem v77s

Dosta dobro radi mada sam očekivao jos malo bolje ali šta je tu je :)
Što se tice prodaje ona ide na kućnom pragu u jezgri po cjeni 60kn (dosta njih prodaje
za 50kn), ta cjena koliko vidim ne utiče na prodaju jer se prodaje i bolje nego prošle godine.
Da cujem sad vas, zadovoljni urodom? prodajom?
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Površina je 1.3h, oko 650 stabala (430 stare 5g, a ostatak 4g). Sorte su istarski dugi i rimski
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Kako ste došli do usisavača i koja mu je cijena bila, jel novi ili polovni... koji mu je kapacitet spremnika, kako radi, jel usisava i čestice zemlje ili ima odušak gdje izlazi prašina i grumenčići, a čisti lješnjak ide u spremnik ili??... molim informacije o radu... hvala
 

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
Kupljen u zg-u novi, moze se naruciti i tu kod nas u belom (Peter trgovački obrt). Cjena je oko 1000e tamo di sam ja kupio, e sad ne znam koliko je tu kod nas jer ga je jedan poznanik kupio tu.
Spremnik je nekih 15-20kg, dosta je težak kad se napuni nekih 30kg na ledjima.
Odvaja sve sem grumenčića zemlje cak i istarski dosta odvoji od krunice.
Odvojen i očišcen lješnjak ide u spremnik a sve nečistoće izbacuje ako pogledaš na sliku onaj crni deo i cijev okrenutu prema zemlji, tu čak i ide dim od motora.
Plodove sam skupljao grabljama na hrpe pa kad dodjem do stabla stavim stroj na zemlju i usisavam jer je tezak za nositi na ledima. Kod istarskog zna se štopati ali kada usisavaš pomalo ide i on ok. Imam negde i video samo ne znam kako ga postaviti
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Kupljen u zg-u novi, moze se naruciti i tu kod nas u belom (Peter trgovački obrt). Cjena je oko 1000e tamo di sam ja kupio, e sad ne znam koliko je tu kod nas jer ga je jedan poznanik kupio tu.
Spremnik je nekih 15-20kg, dosta je težak kad se napuni nekih 30kg na ledjima.
Odvaja sve sem grumenčića zemlje cak i istarski dosta odvoji od krunice.
Odvojen i očišcen lješnjak ide u spremnik a sve nečistoće izbacuje ako pogledaš na sliku onaj crni deo i cijev okrenutu prema zemlji, tu čak i ide dim od motora.
Plodove sam skupljao grabljama na hrpe pa kad dodjem do stabla stavim stroj na zemlju i usisavam jer je tezak za nositi na ledima. Kod istarskog zna se štopati ali kada usisavaš pomalo ide i on ok. Imam negde i video samo ne znam kako ga postaviti


imam u planu izradu kombajna za lješnjak pa me zanima princip rada ovog rucnog mozda bi moj bio na istom samo na traktorski pogon

ako se moze postavit koja slikica unutrašnjosti di se vidi princip rada

stroj za odvajanje ljuske od jezgre lješnjaka imam na ponudi 4 komada raznih kapaciteta
http://www.njuskalo.hr/poljoprivreda-ostalo/stroj-odvajanje-ljuske-ljesnjaka-oglas-9727710
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
ljep pozdrav drustvo evo nov sam ovdje imam neke vizije za sadnju ljeske nekih 2500 sadnica pratim ovaj forum od samog pocetka i dobro sam pratio kako ste svi kretali sa kojim mukama se sretali itd itd itd...uglavnom nadam se da cu se moci pouzdat u vase savjete a koliko vidim ima na forumu i mojih podravaca koji ce mi biti ja se duboko nadam i veliki ucitelji...jos jednom ljep pozdrav svima....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Susjedi smo mi da ne mozemo biti blizi,,,
Vjerujem da bi se mozda mogli i znati,,,
moj ti je vocnjak tocno poprijeko lukoila, vidi se sa ceste pa ako te bude ista zanimalo javi se,,,
 
Posljednje uređivanje:

cubak

Novi član
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
27
imam u planu izradu kombajna za lješnjak pa me zanima princip rada ovog rucnog mozda bi moj bio na istom samo na traktorski pogon

ako se moze postavit koja slikica unutrašnjosti di se vidi princip rada

stroj za odvajanje ljuske od jezgre lješnjaka imam na ponudi 4 komada raznih kapaciteta
http://www.njuskalo.hr/poljoprivreda-ostalo/stroj-odvajanje-ljuske-ljesnjaka-oglas-9727710

nema problema cim uhvatim vremena poslikam pa cu staviti, mada je dosta zatvoren ali koliko budem mogao uslikacu
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hvala Žarko na lijepim zeljama,,,
nekako imam blagi osjecaj da smo se svi skupa udaljili jedni od drugih,,,
cini se kao da sad svi sve znamo, da radimo najbolje sto znamo i da je samo to pravi put,,,
nekako imam osjecaj kao da se neki boje podjeliti neka saznanja do kojih su dosli, mozda da ih netko ne pocne slijediti da to iskoristi i pretekne ih,,,:icon_scratch:
cisto me strah napisati da neki na ovu temu dolaze gotovo iskljucivo iz interesa,,,
no necu dublje ulaziti u sve to,,,

Nova nam je eto dosla, lijepo vrijeme da ne kazem prekrasno,,,
no ne pisem radi toga ovaj post vec radi jedne nedoumice, evo par slika da vidite o cemu se zapravo radi,,,

2gydfkl.jpg

b5g02h.jpg

oj2m9z.jpg


Istarski ljesnjak je u pitanju,,,
Izraslo resica se ove godine da je to prosto nevjerovatno,,,

sto to potice ili sto određuje kolicinu resica koje ce izrasti?

bilo je vidljivo u 8 ili 9-tom mjesecu da ce ih biti mnogo ali da ce ih biti toliko nisam se nadao,,,:icon_scratch:

Usput, zenski cvjetovi su poceli izbacivati crvene dlacice ali nekako sramezljivo, buduci da su prosle godine u 11-tom mjesecu bile mnogo vise otvorene nego sad u prvom,,,

Jos danas i sutra nadam se da ce svi izdanci biti pocisceni a onda kad malo bolje zahladi lagano u rezidbu,,,
bih ja i ranije ali bojim se da baktrije ne pocnu raditi na tako toplom vremenu,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh