• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
¸Nadam se da nisi u pravu. Možda je razlog previše posla jer su nasadi rodniji pa su u pitanju slatke brige oko prodaje. Ali nisam mogao vjerovati da je zadnji post stavljen 8.12. prošle godine.
Da li još vrijedi poziv za sastanak ljskara kod Karle u Ludbregu.

....Nova nam je eto dosla, lijepo vrijeme da ne kazem prekrasno,,,
no ne pisem radi toga ovaj post vec radi jedne nedoumice, evo par slika da vidite o cemu se zapravo radi,,,

Svaka čast lijep prizor. Da li su ta stabla dobro rodila prošle godine. Ja sam primijetio da u dijelu nasada gdje je bio nešto slabiji urod stabla imaju puno više resa .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pa nekako bas u tom dijelu su bili najrodniji,,,,
ali rese su se izbacile u cijelom vocnjaku, mozda ne bas svud tim intenzitetom ali,,,
inace na tom mjestu smo imali cik pauzu pa sam malo popunjavao arhivu,,,

kakvo je kod tebe stanje sa zenskim pupovima?
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Jučer u nedjelju kad je bilo sunčano vidio sam puno ženskih cvjetova koji od kojih su neki samo promolili crvenu perjanicu dok kod istarskih je ta perjanica jarko crvene boje i dosta vani.
Ja nisam vrijedan kao ti do sada sam obavio zimsku gnojidbu sa 7-14-21 SO2 sa oko pola kg po sadnici.
Planiram krenuti sa obrezivanjem izdanaka i gnojidbom stajnjakom pa obrezivanje.
Ne znam koliko bi bilo pametno u ovo vrijeme pošpricati plavim uljem.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm,
za plavo ili ostala ulja nisam bas siguran
nekako sam skeptik i sto se tice ulja ali i bakra u ovoj fazi kad se cvatnja zahuktava,,,

ako se dobro sjecam, neki su usporedno radili neke testove i ulja se nisu pokazala bas u nekom pozitivnom svijetlu,,,
prekriju onaj dio zenskog cijeta na kojem se odvija klijanje pa teze dolazi do oplodnje,,,

no sto se tice vremena, ovakvo vrijeme trebalo bi potrajati do nedjelje kad se ocekuju neka pogorsanja, male padaline i pad temperature,,,
svakako ukoliko netko planira obaviti prskanje bilo bi pozeljno da to sto prije odradi, ono, cisto da ga ne iznenadi,,,

sto se pak gnojidbe tice,
hmmm, moj 7-20-30 se vec odavno rastopio,,,
buduci da nisam stigao baciti stajnjak u vrijeme kad se to smjelo sad postujem nitratnu direktivu
na svoju stetu odgađam to do proljeca jer do tad bi trebale biti odrađeni jos neki poslovi koji su u planu, (rezidba, rjesavanje korova, dopuna strojnog parka itd.)

svijestan sam cinjenice da bi mnogo bolje bilo da sam to odradio postujuci nitratnu direktivu, ali nisam jer tad su poslovi koje sam obavljao bili daleko od vocnjaka,,,
sramotno ali vise od mjesec dana nisam ga obisao,,,
naravno ako ne racunamo brzopotenu gnojidbu i prskanje bakrom,,,

buduci da prosle godine nisam odradio ni cetvrtinu rezidbe ove godine ima ohohooooo toga za pocistiti,,,
tako da planiram, od sljedeceg tjedna, kad bi se trebale barem jutarnje temperature spustiti na neku normalu u odnosu prema godisnjem dobu, pozabaviti se samo tim ciscenjem unutrasnjisti krosnje,,,
pravu rezidbu, odnosno balansiranje planiram odraditi mnogo kasnije jer dusa me boli kad odrezem granu koja je puna resica jer znam da kolicina peludnih zrnaca koja je u njima moze oploditi pola mog vocnjaka ili pola necijeg nasada koji se nalazi u radiusu 50-tak km,,,
mozda ce bas pelud iz mog vosnjaka sexati tvoje Zarko ili ce oploditi Martinine (Drazenove), Karline, Podravceve, Gingijeve ili one mog skolskog kolege o kojem sam davno davno pisao,,,
pozz Sembo

nisu samo pelud i rese glavni razlog sto ne obrezujem do kraja vec i ovo sugavo i pretoplo vrijeme za ovo doba godine,,,


Vidim mnogi jos uvijek imaju slatke muke oko plasmana robe na trziste,,,
ja sam te slatke muke vec odavno zaboravio, tako-reci vec sam i novac potrosio u daljnja ulaganja,,,
jedino u cemu smo istinski uzivali, moja skwo i ja, bili su cevapi kod Čingaća kod zadnje otpreme ljesnjaka u metropolu,,,
rado bih ja da imam problema s prodajom, taman da je jos nekoliko desetaka tona ali nemam jbg,,,

Buduci da do sad nisam cestitao nikome zelim iskoristiti priliku i svima skupa, koji ga slave, cestit i blagoslovljen Bozic i mnogo poslovnog i inog uspjeha u Novoj 2014,,,
a najvise ljubavi, srece, zdravlja i unutarnjeg zadovoljstva,,,

svako dobro svima,,,


 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Mislim zasadit oko 200 komada lijeske,pa me zanima sljedece.
Mislim kupit jednogodisnje,znaci to je samo ona jedna "siba".
Kad ju posadim gdje ju trebam odrezat da mi ide u grmoliku vazu ili drugi oblik stablo pa onda na stabli vaza???
Jer mislim u ta dva uzgojna oblika po pola ili barem 50 komada u stablo.
Znaci sta trebam napravit kad ih zasadim,gdje odrezat???
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
moj savjet ti je da ipak uzmes dvogodisnju sadnicu
(kad govorim dvogodisnja to se odnosi na cinjenicu da je jednogodisnja ona koja je rasla uz maticno stablo dok je dvogodisnja ona koja je jos godinu dana rasla u rasadniku,,,)
sa dvogodisnjim sadnicama imat ces mnogo manji postotak susenja a samim tim i ujednaceniji vocnjak,,,
bilo bi pozeljno i da znas od koga ces uzeti sadnice pa bi onda (ukoliko se odlucis za dvogodisnje) mogao dogovoriti i visinu na kojoj ce sadnica biti orezana,,,
naravno ovisno o uzgojnom obliku,,,

iz dosadasnjih zapazanja mogu reci da sadnice koje s nize distance pocinju racvanje imaju i vece duzine izboja ali i vecu rodnost,,,
ali su zato one s visljim racvanjem mnogo lakse za obradu odrzavanje i samo skupljanje plodova,,,

pa ti sad biraj,,,
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
A jos neznam ni od kog cu uzet,Ja sam iz medimurja,tak da neznam ni kod kog bi uzimal,ne mora znacit da cu uzet iz medimurja moze i okolne zupanije,sad ko ima kakvu kvalitetu,neznam.A onda cu uzet dvogodisnje,makar su i skupnje....

Na sta onda pripazim kod sadnje kod dvogodisnjih?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Na sta onda pripazim kod sadnje kod dvogodisnjih?

Najbitnije je da su sadnice u dobroj kondiciji, da je donekle proporcionalno izrasla (korijen i krosnja), da rasadnik nije na gotovo samom tresetu ili da hormoni nisu igrali glavnu ulogu,,,

vidio sam prekrasnih sadnica sa vise nego odlicno razgranatim korjenovim sistemom a onda kad su posađene pola i se osusilo u prvoj godini,,, :s:

ja sam sadio vrlo lose sadnice sa gotovo nikakvim korijenovim sistemom u susnoj godini i imao samo nekih 2,5% susenja,,, :icon_scratch:

dakle mnogo je stvari u igri, od pripreme zemljista, analize, popravljanja kvalitete, nacina obrade, itd, itd,,,
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Znaci zasadim ju i nista ne rezem?Zelim ih imati u grmoliki vazi!!!Znaci iz te koje sam posadio izrast ce mi iz korjena vise mladica i onda stavim 3-4 komada glavne grade?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Znaci zasadim ju i nista ne rezem?Zelim ih imati u grmoliki vazi!!!Znaci iz te koje sam posadio izrast ce mi iz korjena vise mladica i onda stavim 3-4 komada glavne grade?

Ma neeeeeeeee,,,
zasto sam ti rekao da bi bilo bolje da unaprijed dogovoris sadnice?
ako znas koji uzgojni oblik zelis tad ces moci dogovoriti i na kojoj visini da ti se podesi racvanje,,,
moras znati i koliko ce biti primarnih grana (onih koje ce nositi cijelu krosnju)

dakle ajmo malo karikirati,

zelis uzgojni oblik "grmolika vaza"
ok zelis da budu 3 do 4 osnovne iliti primarne grane koje ce biti desetak centimetara od tla,,,
takvih zelis recimo 50 komada,,,
dakle onaj s kim dogovoris i od kog ces kupiti sadnice ostavit ce ti oko 8 do 10 pupova iz kojih ce se odabrati 3 do 4 osnovne grane koje imaju najidealniji raspored,,,
visina sadnice nebi trebala prelaziti 50-tak cm. mjereno od zemlje,,,

idemo dalje,
zelis recimo 150 stablasica kojoj ce krosnja poceti sa nekih 70 cm visine sa 3 do 4 osnovne grane gotovo idealno raspoređene,,,
onaj s kim ces dogovoriti kupnju sadnica ce je orezati na visini cca 100 cm te ostaviti 6 - 8 - 10 grana iz kojih ce se kasnijom selekcijom odabrati 3 do 4 gotovo idealno raspoređene dok ce ostatak grana ukloniti,,,

da ce sve biti idealno, nece, nikad nije bilo niti ce ikad ikome biti, ali valja teziti ka najboljemu,,,

ali prednosti dogovora oko uzgojnig oblika su te da ce rasadnicar tocno znati za tvoje potrebe te sadnicu tome maximalno prilagoditi za razliku od onih koje se uzgajaju univerzalno,,,
naravno ukoliko se bude htio s tim zaje*avati,,,

eto neznam moze li jednostavnije,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma nema potrebe da se zahvaljujes jer svi smo ovdje da si pomazemo i da bi sa drugima podjelili svoja saznanja,,,
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Pozdrav ljudi 7-20-30 bačen već odavno, sad se rješavam izdanaka. Da li netko ima iskustava sa gnojivom na bazi bora. Pročitao sam na jednom portalu (ne znam da li smijem napsati ime) da je za bolju oplodnju potrebno pognojiti lješnjake sa tim gnojivom na bazi bora. Da li to netko radi i kakva su iskustva? Ja sam gnojivo kupio i ovaj vikend ga bacam pa ćemo vidjeti.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne bavim se ljesnjacima a nisam ni ekspert za gnojivo, bude valjda bobostar rekao zadnju.
Koliko vidim ljesnjaci su vec procvjetali, ne znam do kada cvatu ali mislim da ti je za granule bor-a kasno, ne znam koliko dugo traje otpustanje tj. nakon koliko ga biljka povuce iz zemlje. Bor ide najcesce folijarno i to prije cvatnje.
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
pa lješnjaci su tek počeli cvasti i mislim da hoće još barem 21 dan. Ma i u trgovini su mi rekli da to gnojivo ide folijarno prije cvatnje ali ima jedan problem kod lješnjaka a to je da oni cvatu prije nego puste lišće pa se ne može folijarno gnojiti već samo putem korijena.
Ne znam ni sam, ja ću ga sada baciti pa valjda će pomoći a na godinu onda paziti da to bude puno prije nove godine. Svaka škola košta.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam jel imas analizu zemlje, mozda imas dosta bora pa ovaj sto sada bacis dobro dodje na godinu.
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
nemam neku noviju analizu ali 2013. godine su se i prerodili pa će valjda dobro doći za ovu godinu. Ma ja ti to bacam prvi puta od kada imam nasad lješnjaka a to je već sedma godina. Do sada nisam ni znao da je to potrebno.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Bok. Dali je netko sada išao sa zimskim špricanjem, bakrom, pošto je ovako toplo?
I kako se zove sredstvo koje ste koristili ili namjeravate koristiti?
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
ja ti sada kada cvjetaju ne bi sa ničime špricao jer možeš samo oštetiti cvatnju a posebno ne sa bakrom. Možda da pričekaš da ocvatu pa onda ako već nisi prije cvatnje.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
ostavi se bakra sad to se sad ne radi... u proljeće ćeš ne boj se... normalno kad bude išlo krajem zime do bubrenja pupova + neko mineralno ulje obično je to u ožujku...
 
Na vrh