• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
drustvo molio bih nekoliko savjeta sta se tice certificiranih sadnica i mozda neki prijedlog od kog ih uzet ak nije problem...

Vlado Moulis iz Daruvara ti ima sadnice s papirima
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Definitivno su ti sadnice od gosp. Moulisa broj jedan u hrvatskoj, po kvaliteti a i po cijeni a i dobiješ sve uredne papire i certifikate!
Ovisno koliko uzimaš komada dobiješ i popust.
Pogledaj na njegovoj web stranici.

p.s. Evo upravo je sada u emisiji "Labirint" na HTV1 bila reportaža o njemu!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
ove noci bude -13 a cvatnja istarskog je na vrhuncu , a cvjetovi i rese su mokri to bi se sve moglo zamrznuti lagano

rimski prije dva dana kad sam gledal cvjetovi vec potamnili ,rese prazne sad jel se vec oprasio ko ce ga znat

moglo bi ove godine biti jako loše
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Mene skoro vise brine kolicina snjega koja se nalazi na granama,,,
naravno mokrog,,,
bojim se da bi moglo doci do velikih lomova,,,

nedaj Boze samo da jos dođe ledena kisa na ovo, bila bi katastrofa od ledoloma,,,:(
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
http://www.youtube.com/watch?v=S1cWHutUeH8

ovo prvi put vidim živica od lješnjaka i ovakav stroj

Piše na njihovim stranicama da je to križanac američki x europski lješnjak, koji ima tendenciju rasta u grmu.
Jedino, ne navode nigdje prinos/ha.

Inače, nešto slično već rade španjolci/i talijani već, sa strojnom berbom maslina, jer berba postaje kritičan moment proizvodnje; nema dovoljno jeftine radne snage, i jedina opcija je stroj.
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
ja sam bio tamo ali nisam vidio ništa takvog tipa. Bilo je par traktora a i sve je bilo prekriveno snijegom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jucer bio malo u obilasku plantaze,,,
ima dosta potisnutih grana gotovo do zemlje,,,

samo da jos ne dođe veca kolicina kise koja ce se lediti gore,,,
bila bi to katastrofa,,,:icon_scratch:


123ky85.jpg


2h4xic0.jpg


2nqs2sw.jpg


i zenke nesto stisle noge,,,
nema sexa dok je ovako hladno,,,
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
Piše na njihovim stranicama da je to križanac američki x europski lješnjak, koji ima tendenciju rasta u grmu.
Jedino, ne navode nigdje prinos/ha.

Inače, nešto slično već rade španjolci/i talijani već, sa strojnom berbom maslina, jer berba postaje kritičan moment proizvodnje; nema dovoljno jeftine radne snage, i jedina opcija je stroj.
Točnije talijani rade uzgoj maslina u obliku živice, strojno orezuju i sve, doslovcje je šišaju kao živicu. S tim smanjuju dakako trošak radne snage, ali zbog takvog načina uzgoja troše ogromne količine pesticida i kvaliteta je puno lošija. Dakako tu ne gledaju na kvalitetu, kolko samo da što jeftinije proizvedu i prodaju.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Prošli tjedan sam bio na sastanku koji održavaju savjetodavne službe. Stvar je u tome što pričaju da će od 2016. godine EU-a zahtjevati da svi poljoprivrednici pa tako i mi ljeskari budemo morali prijeći u integriranu ili ekološku proizvodnju ako čemo htjeti dobiti državni poticaj!

Pošto već noko vrijeme razmišljam o tome da prijeđem u ekološku proizvodnju ovo mi je dodatni poticaj da se na to i odlučim.
Zanima me kakvih tu ima caka, kako voditi papirologiju i koliko puta godišnje inspekcija dolazi u kontrolu?
Svaki savjet je dobrodošao!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Misljenja sam da cu se ja ipak odreci te crkavice od poticaja,,,
znam samo jedno, nitko me nebu, da prostis, je*al za tih par kuna,,,

nisam cak uzimao niti onih 16.800,oo kn poticaja bas iz razloga da mi danas sutra nebi netko rekao "i mi imamo tu udjela" "i mi smo ucestvovali"
ahaaa
g025.gif


I nekad su ljudi zivjeli bez poticaja i nitko ih nije ucjenjihao,,,
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
i nekad su zivjeli bez poticaja samo
kolko bi ljudi po evropi živjelo na selu i od poljoprivrede pored razvijene industrije u gradovima da ih dobro ne poticu na sve nacine da tamo ostanu i ne bune se

nije seljak režiser poticaja nego sporedna uloga tj nužno zlo jer ionak lova zavrsi opet kod drzave banaka trgovaca repromaterijalom ,,znaci mora se igrat po njihovim pravilima ili nema poticaja a ako nema poticaja nisi konkurentan evropi koja je visoko poticana

nije isto radit 1ha ili 7 ili 15 vocnjaka ,,u pocetku dok sam imal 1 ha sam se s malčerom i flaksericama namucio gadno a sad 8 ha rjesim za bez muke s malč.bocnim diskom i bocnom frezom isto i berba nije isto na ruke i s kombajnom ,, 8ha bez mehanizacije 0bodova,,mehanizacija bez poticaja 0bodova a ako imas 1 ha onda mozes kako oces

ja se spremam isto preci na ekolosku jel ce do toga morati doci kad tad a ljesnjak je u odnosu na ostalo voce nezahtjevan ,,za sd kakve ce se bolesti pojavit ko ce ga znat

svi koji su usli u eko sa ljesnjacima ne misle izlaziti tak da valjda ima racunice

važno je znati da se moze iz eko preci u konvencionalnu bez obaveza ako se neko predomisli
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pošto već noko vrijeme razmišljam o tome da prijeđem u ekološku proizvodnju ovo mi je dodatni poticaj da se na to i odlučim.
Zanima me kakvih tu ima caka, kako voditi papirologiju i koliko puta godišnje inspekcija dolazi u kontrolu?
Svaki savjet je dobrodošao!

Nema caka, organska paletirana gnojiva, stajnjak koji nije iz intenzivnog uzgoja, eko zaštitna sredstva. Papirologije nema, dobro bi bilo samo vodit u rokovniku kada si šta radio. Ako imaš bolest javiš u nadzornu stanicu, pošalješ slike, dobiš savjet i špricaš. Jedna kontrola godišnje je obavezna i nju plačaš, sa papirima za poticaje izađe oko 1000kn po ha (ovisi o udaljenosti). Možeš imat još koju kontrolu u godini ali to ne ide tebi na teret.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
lijep pozdrav forumaši

Javljam se da i ja stavim nesto u ovu temu.
Moja obitelj ima nasad lješnjaka 11ha 5godina je sad uz to imamo i farmu krava(koje neče još dugo, nažalost) to mje lijepši posao. Razmak sadnje je 5x4, i zatravnjeno je i kosi se za krave.
Ekološka proizvodnja(ove godine bude valjda i certifikat).
Gnojimo stajskim gnojem od krava.
Ove zime smo nabavili strojeve za kalibriranje, odvajanje ljuske... sad je na redu stroj za berbu. ovih godina smo brali ručno uz pomoč sezonaca i rodbine.
Urod ove godine, prostorija 4x4 zatrpana 30kg vrečama,nismo vagali. Prodaja ide odlično(na kučnom pragu).
Zanima me ako ima koga da ima pod eko, s čime prskate, gnojite....
slike ču staviti uskoro(nisam doma, na faksu sam u kž), ak imam kj na mob bum sutra stavio.
Ako vas kaj zanima slobodno se javite da razmjenimo iskustva.
I da iiz međimurja sam.
pozz

Zanima me kakvih tu ima caka, kako voditi papirologiju i koliko puta godišnje inspekcija dolazi u kontrolu?
Svaki savjet je dobrodošao!

Pozz
mi imamo nasad lješnjaka pod eko proizvodnjom.
Inspekcija dolazi 1godišnje. Nema nikakvih caka ako je sa naše strane uredu. Kontrolira se gnojidba i zastita.
Nadam se da sam vam pomogev.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Hvala "Hele" i "borovicb"

Sigurno ću predati zahtjev za prelazak u EKO nakon vaših savjeta podrške.
Imam dva hektara u drugoj godini koja imam u planu proširiti i sada dok nemam ploda da nešto zaradim zašto nebi dobio dodatnih 4300kn po hektaru!
Mislio sam da ima više komplikacija oko toga svega (nadzora i papira).
Ja sam do sada gnoio sa stajskim gnojem, sada sam pripremio za proljeće peletirano (konjsko, goveđe i pileće) gnojivo "Peletko" a ako bude bilo gusjenica ili uši ili sl. budem pošpricao sa smradom od kopriva.
Nadam se da će biti sve ok!

P.S.
Što se tiče ostalih eko sredstava za špricanje nametnika, gdje ih vi kupujete, jer toga nem svuda kao ostalih sredstava? Do Zagreba imam oko 100km pa bi bilo zgodno putem neta!
Ako imete ime ili link od neke trgovine da se može pogledati što nude!
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Poticaj po ha ti je 3600kn i računaj da te kontrola košta minimalno 700kn (kontrola + dnevnica + km) plus potvrda za poticaj 300 ili 350kn.
Dobru ponudu za špricanje ti ima http://www.proeco.hr/ , nazoveš i kažeš kakav problem imaš i onda ti oni preporuče sredstva i količine. Imaju ti dostavu putem agit-a, najkasnije u roku od 3 dana ti je roba doma. Za bočice i te gluposti ti je poštarina po cca 25kn, zavisi koliko si im usput a za paletu je oko 120kn.
Makar kako sam rekao prije špricanja moraš obavijestit nadzornu stanicu da ti odobre. Oni više ne daju preporuku preparata već sam gledaš na https://fis.mps.hr/trazilicaszb/ .
Ako misliš preć na eko sada ti je zadnji čas jer se sada predaju zahtjevi za kontrolu da bi mogao već ove godine prijavit nasad za eko poticaj.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Dobre su stranice, baš sam tako nešto tražio. Jedino mi se čini da prođe dosta vremena od kada se uoči štetočina, nazove nadzorna stanica za odobrenje, odabere preparat za špricanje, dok stigne poštom i dok se krene u akciju špricanja, nametnik u ta tri-četiri dana napravi puno štete. I još neka se poklopi da je vikend ili nešto drugo, eto velike štete!
Daj mi reci pošto ti već sada znaš da ćeš u 5. mjesecu morati špricati, dali možeš ranije nekako nabaviti potrebno sredstvo?
Ja nisam baš tako blizu Zagreba ili Novog Marofa da dođem osobno u trgovinu i kupim što trebam!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da nema preventivnog spricanja u eko proizvodnji. Mozes recimo spricat sodom bikarbonom do 2% kada je jako vlazno vrijeme.


Inace ide ovako: Pozdrav gospodine Marijan, xy na telefonu. Mislim da imam crvenu hrdju, s cim mogu spricat?
Jesi siguran da nije plamenjaca?
Pa sad kad pitate nisam.
Ajd posalji sliku na mail da vidim i imam za arhivu. Probaj sa maramicom sa lista skinut, ako nede onda nije hrdja.
Zove za par minuta, to ti je plamenjaca, kupi nesto na bazi bakra sa liste ministarstva za eko i spricaj 2 puta u 2 tjedna.
Hvala, bok.


Sta se tice cekanja dostave to je sve istina ali to su sve preparati od koprive, preslice, gaveza. Mozes sam smuckat doma za drugi dan.
Mozes i kupit unaprijed, mislim da imam doma nesto malo kalijevog sapuna i neemazal-a. Za brzu intervenciju dok ne dodje pojacanje. :)
Jedino moras javit da ides spricat a doma mozes imat cijelu apoteku.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Hele:

Daj mi molim te samo pojasni to što si napisao da je poticaj 3600kn a na stranici Ministarstva piše da je za ekološku proizvodnju 4300kn!?
 

Najnoviji postovi

Na vrh