• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Markos

Novi član
Tu od
11 Stu 2015
Poruka
5
Hele, hvala od srca. Jos samo jedno. Kolko sad na kraju da rezem tu sibu kad ju zasadim? Kolko iznad zemlje,odnosno, dali da idem kak mi je receno u ducanu - cca. 70cm iznad zemlje sa cetiri pupa od vrha ili? Pitam cisto zbog toga jer si me zbunil sa onih deset cm iznad zemlje.. Napominjem ponovo, dvogodisnje su sadnice u pitanju, hocu stablo, a sibe su sad dosta duge.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To ti ne znam , nemam ljeske, sve ovo što sam ti govorio vrijedi općenito. Ovo što sam ti rekao za 10cm se odnosi na mjesto cijepljenja kod voćaka, ono nakon sadnje mora biti desetak cm iznad zemlje. Voćke ovisno o uzgojnom obliku kratiš na puno duže, 80cm, 100cm... Znači ni u kojem slučaju je ne kratit na 10cm to se odnosilo na mjesto cijepljenja.
I još nešto jako važno, sadnice poslije dobro zagazit i pošteno zalijat.
 

Babushka

Novi član
Tu od
12 Stu 2015
Poruka
11
Pozdrav svima! Imam par pitanja pa molim ako me može netko savjetovati. Napravila sam analizu zemljišta ali još mi nije stigla preporuka za gnojidbu ( ph KCl 5,71 i ph KCl 6,17) Na zemljištu je bila soja, Sadnice sam naručila ali očito da sam se zaletila grlom u jagode jer nisam računala na to da bi se zemlja trebala odmarati bar par mjeseci. Zanima me do kada se može napraviti a jesenska sadnja? Negdje sam pročitala da se zemlja za voćnjake rigola,ne ore pa me zanima što to znači?
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
ako ćeš saditi na stablo sadnicu nemoj skračivati ispod 50 cm da možeš kasnije ispod nje raditi sa strojevima a da ti ne smeta. Može biti i do 70 cm (ovisi kolika ti je sadnica) najbitnije da si ostaviš 3-4 dobra pupa iz kojih će ti kasnije narasti skeletne grane koje će ti tvoriti krošnju.


Hele, hvala od srca. Jos samo jedno. Kolko sad na kraju da rezem tu sibu kad ju zasadim? Kolko iznad zemlje,odnosno, dali da idem kak mi je receno u ducanu - cca. 70cm iznad zemlje sa cetiri pupa od vrha ili? Pitam cisto zbog toga jer si me zbunil sa onih deset cm iznad zemlje.. Napominjem ponovo, dvogodisnje su sadnice u pitanju, hocu stablo, a sibe su sad dosta duge.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zanima me do kada se može napraviti a jesenska sadnja? Negdje sam pročitala da se zemlja za voćnjake rigola,ne ore pa me zanima što to znači?

Možeš sadit kad god nije smrznuto tlo, što prije posadiš bolje će se biljke ukorijenit do proljeća.
Rigolanje, google, youtube...
 

Babushka

Novi član
Tu od
12 Stu 2015
Poruka
11
Ima netko savjet gdje bi u Osječkoj-baranjskoj županiji ili Vukovarsko-srijemskoj mogla nabaviti 150 sadnica? Na njuškalu je sve prodano :s:
 

Babushka

Novi član
Tu od
12 Stu 2015
Poruka
11
Hvala NEWHOLLAND ali 45kn mi je stvarno previše :icon_e_surprised:
nisam navela da sadnice ne moraju imati papire
 
Posljednje uređivanje:

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Uskoro planiram saditi po prvi put pa me zanima da li sadnice prikraćujem odmah kod sadnje (na 30-40cm -uzgojni oblik grm) ili da to napravim u siječnju/veljači?
 

ivankr

Novi član
Tu od
17 Stu 2015
Poruka
4
Ljudi imam pitanje(a). Prije svega jedna napomena. Ovo je zasad još sve teorija.
Znači ovako. Razmišljam da zasadim lješnjak (oko 5 jutara na 2 površine). Pročitao sam manje - više sve ovdje na forumu vezano uz lješnjak.
Nezaposlen sam agronom te razmišljam da se nagodinu prijavim na mjeru 6.1 (mladi poljoprivrednici) iz ruralnog razvoja. Po nekim početnim izračunima imam skoro 70 bodova.
E sad...stavite se u moju kožu. Da prođete na natječaju i dobijete novce kaj bi sve kupili od strojeva?
Još jedna napomena. Otac se bavi ratarstvom tako da klasične ratarske strojeve posjedujemo. Imamo i žitni kombajn.
Znači ja bi sve novce uložio u strojeve za lješnjak. Kolko je to po Vama pametno i kaj bi vi sve pokupovali za te novce (50.000,00 eur)?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Po meni bi uz lješnjak trebao naći i neku kulturu koja će ti dati prihod odmah iduće godine jer lješnjak moraš čekat najmanje pet godina, a za lješnjak ti mogu reći iz iskustva ljudi tu blizu mene. Dakle treba ti neki manji traktor, malčer, šprica, prikolica, za strojeve za branje nemoj trošit novce jer oni su kupili usisivač i odustali pa opet plaćali radnike, nasad obavezno ogradi i pazi se voluharica, njima su napravile dar mar dok ih nisu počeli trovati, eto toliko možda netko zna više..
 

ivankr

Novi član
Tu od
17 Stu 2015
Poruka
4
Hvala na savjetima. Da, tamo kad sam spomenuo da imamo žitni kombajn nisam spomenuo i to da idemo u usluge kombajniranja, a ostalo bi mi nešto i naše zemlje. Ne bi sve zasadio lješnjacima. Znači neku zaradu, barem za sebe imam i mogao bi "dočekat" urod lješnjaka.
Moram priznat da radnike nisam uračunavao u svoje planove nego sam planirao isključivo strojno branje. Vidio sam na stranici Facme onaj njihov mehanički berač lješnjaka MEK. Koristi li tko to od Vas koji imate lješnjake? Iskustva s drugim strojnim beračima lješnjaka?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nasad ćeš financirat svojim novcima, mislim na ovih 5 jutara? Ograda, rigolanje, gnojidba, navodnjavanje, sadnice...
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Pozdrav svima! Imam par pitanja pa molim ako me može netko savjetovati. Napravila sam analizu zemljišta ali još mi nije stigla preporuka za gnojidbu ( ph KCl 5,71 i ph KCl 6,17) Na zemljištu je bila soja, Sadnice sam naručila ali očito da sam se zaletila grlom u jagode jer nisam računala na to da bi se zemlja trebala odmarati bar par mjeseci. Zanima me do kada se može napraviti a jesenska sadnja? Negdje sam pročitala da se zemlja za voćnjake rigola,ne ore pa me zanima što to znači?

Mis smo rigolali na dubinu od 70 cm. To ti je plug ali 3 puta veći od normalnmog:(happy):
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Evo jedno pitanje.
Gdje da kupim bakar za špricanje ekološkog nasada i koji je dozvoljen?

hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pogledaj FIS bazu na stranici ministarstva.

Bordoška juha caffaro 20wp
Cosavete DF
Neoram WG

Ovi su fungicidi registrirani za lijesku. Ne znam tko ti je nadzorna, pa pitaj da li smije nešto drugo ako već imaš doma. Za neke kulture nije registrirano niti jedno sredstvo pa odabereš bakarni preparat koji želiš ili već imaš doma.
 
Posljednje uređivanje:

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Evo sad sam razgovarao sa Berislavom iz Bioinspekta idem na NEORAM WG iz razloga što mi je putnik iz Slatine, a i PPorahovica to koristi
 

ivankr

Novi član
Tu od
17 Stu 2015
Poruka
4
Nasad ćeš financirat svojim novcima, mislim na ovih 5 jutara? Ograda, rigolanje, gnojidba, navodnjavanje, sadnice...

Pa sadnice i ogradu bi svakako uvrstio u poslovni plan, vjerojatno i navodnjavanje, a ostale radove vezane uz pripremu zemlje bi sam financirao jer imam prijatelje s kojima bi se dalo dogovorit svašta.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ivankr tu djelatnost koju planiraš uzmi samo kao dopunsku. Moraš negdje naći posao za imati radni odnos i plaću.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh