• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

zoky63

Novi član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
22
Ja sam nabavio zeolit jesenas i preporuka struke 1 kg na sadnicu (grm).
Samo je dvojbeno baciti na zemlju ili zagrnuti sa cca 10 cm zemlje izfrezati.
Čovjek kaže da ne bi trebalo prihrane tj.u jesen i da ima za proljetnu prihranu
neki pripravak,zaboravio kakose zove ali će mi donijeti na vrijeme.
Blizu smo oko 25 km.pozzzz
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Jesu li vam počeli cvasti lješnjaci?
Pitam zato jer kod mene nešto nešto kilavo cvatu. Moram dobro tražiti da nađem neki cvat. Možda ova zima smeta cvatnji.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bit ce toga vise sljedeci tjedan,,,

12553011_925518334222655_8907001858298410452_n.jpg
 

diti34

Novi član
Tu od
21 Sij 2016
Poruka
8
Dobar dan špricao bi lješnjake sa modrim uljem može li mi netko odgovoriti dali da špricam ili ne ako da kad je najbolje vrijeme jer pročitao sam negdje na forumu da ulje nije dobro za ženske cvijetove
 

Josip321

Novi član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
5
Molim one upućenije da mi razjasne neke stvari.
Nemam više knjigu od Ive Miljkovića, sprecijalno voćarstvo, pa da provjerim u njoj. Ali koliko me sjećanje služi on je nama na predavanjima spominjao kako postoje kontinentalni i primorski-mediteranski tipovi ljeske, odnosno sorte. Dakle one koje podnose niže temperature i one koje ne podnose. A kada sada guglam, nigdje ne nailazim na tu raščlanbu.
Drugo, koje sorte bi mi preporučili za sadnju na terenu koji je na nadmorskoj visini od 200-250m? Koju koristiti kao oprašivač, u sjemenarni mi rekao da odem u Ladinu i donesem divlje ljeske i da je posadim sa ovim istarskim duguljastim.
Imam milion pitanja ali za sada da samo krenem sa ovima.
Hvala.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Što se špricanja tiče, prvo bi trebalo završiti sa rezidbom.
Drugo pogledati što imamo od preparata na raspolaganju, lista dozvoljenih
Treće pričekati da lješnjak odcvate tj. završi oplodnja da se muške rese izduže postanu suhe i samim tim oplodnja je završena. Onda je preporuka da se ide bakrenim fungicidom - tipa bordoška juha ili neoram + sumpor kao dodatak dobar za grinje zbog toga što i nije tako skup a može pomoći.
Sada je na listi dozvoljenih registriran i Signum za lijesku i moje mišljenje je da bi trebalo njega primijeniti sada za vrijeme cvatnje zbog monilije a ne prvi put u 5. mjesecu kako je preporučeno. U 5. mjesecu išlo bi se s njim između ostalog, već drugi put zbog monilije.
Znači ako ste imali moniliju, Signum u toku cvatnje 1. put, nakon završetka oplodnje bakreni pripravak bordoška ili noram + sumpor i dalje prema planu odnosno stanju u nasadu. Ovo vrijedi za konvencionalnu, ekološka je druga priča.
 

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Pozdrav svima !
Posadio sam u jesen 2015 g. 480 sadnica lijeske, istarski i rimski.
Kako vi obrađujete zemlju oko sadnica ?
Za ručno kopanje nemam vremena, a imam i mladih nasada oraha, tako da bi to malo duže trajalo, a i pitanje je financijske isplativosti, a ako budu dobro rasle planiram i još saditi.
Razmišljao sam o pomičnim frezama ili kopačicama ?
Kakva su Vaša iskustva ?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ove ću godine na proljeće, potanjurat tanjuračom i traktorom uz redove lijeske i oraha da otvorim zemlju da "dođe do zraka".
Pazit ću da potanjuram dok u zemlji ima vlage dok je zemlja mokra, ali da istovremeno temperatura zraka ne prelazi preko 20 Celzijevih stupnjeva.Kada se otvara vlažna zemlja a temperatura zraka je preko 20 Celzijevih stupnjeva postoji mogućnost za obolijevanje sadnica od bolesti.......
Na orahe ću krajem ožujka gnojit stajnjak, pa to sve lagano zatanjurat...
Lijesku neću gnojit stajnjakom, već samo folijarno....
Što se tiće frezanja lješnjaka mislim da to nije dobra ideja.
Korijen lijeske je relativno plitak, 10-15 cm pod zemljom, tako da kad se freza ukopa u zemlju postoji mogućnost da porežeš korijen.....
Ja sam prošle godine mladi nasad potanjrao tanjuračom, ali nisam pazio na vlagu zemlje i vanjsku temperaturu.
Ove godine tanjuram vlažnu proljetnu zemlju prije nego vanjska temperatura poraste preko 20 stupnjeva....
 
Posljednje uređivanje:

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Molim pomoč, zaštita lešnika od monolije

Molim sve koji znaju za zaštitu lešnika od monolije da li može sredstvo Chorus da se zameni sa Signum i u kojoj koncentraciji i kada izvršiti zaštitu. Moja plantaža od 65 sadnica pune tri godine. Evo foto.
756c2e9737357e034992e795e0db6f47.jpg


Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Dragi kolege molim vaše mišljenje na ovo kišno vrijeme i njegov utjecaj na oplodnju lijeske s obzirom da su se muški cvjetovi već do kraja izdužili prije kiša...hoće li ta kiša isprati svu pelud?
Hvala vam na odgovoru
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Molim pomoč, zaštita lešnika od monolije

Stvarni, prije ljudi obrate pozornost kad napišeš u naslovu šta ti treba, na ovo molim pomoč, savjet i slične naslove nitko ne obrača pozornost.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Re: Molim pomoč, zaštita lešnika od monolije

daniels@puno hvala na pomoći i savetu!

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Molim pomoč, zaštita lešnika od monolije

Nema na čemu,
pričekaj da navrate na forum, ima par ljudi šta se bave lješnjacima.
 

ljeska

Novi član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
1
bok ljudi,početnik sam u sadnji ljesnjaka pa me za početak zanima koliko ima ljudi u turopolju da se bave ljesnjacima.Hvala
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Signum ili Chorus.
Kod nas je Signum registriran na lijesci, a Chorus nije, kako je kod Vas neznam-provjeri?? (možda još nemate taj režim jer niste po tim direktivama).
Kod prskanja Signumom treba potrošiti 1 kg/ha uz utrošak 1000 l škropiva.
Važna je i temperatura vani i ispod 10 stupnjeva ne bi imalo efekta dok Chorus može ići i na 5 stupnjeva.
Svrha ovog prskanja je zaštita od monilije jer je lijeska u cvatu, možda već i u završnoj fazi. Idealno je bilo za toplih dana u početku 2. mjeseca ali bilo pa prošlo.
Sada treba obići nasad i procijeniti u kojoj je fazi pa donijeti odluku.
Inače ovo prskanje ne bi trebalo da se radi u nasadima koji ne donose rod.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
karla@puno vam se zahvaljujem na vašem odgovoru. Kod nas isto može i signum ali ne znam da je sada već i kasno za tu zaštitu. Kada smo kod toga moj zasad ulazi u četvrtu godinu. Posle ove zaštite čitao sam vaš post da iza ide bordoška čorba ili noram+sumpor. Koji procenat ide sa vodom i kada to treba uraditi. Ako imate program cele zaštite molim vas da mi prosledite.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Molim one upućenije da mi razjasne neke stvari.
Nemam više knjigu od Ive Miljkovića, sprecijalno voćarstvo, pa da provjerim u njoj. Ali koliko me sjećanje služi on je nama na predavanjima spominjao kako postoje kontinentalni i primorski-mediteranski tipovi ljeske, odnosno sorte. Dakle one koje podnose niže temperature i one koje ne podnose. A kada sada guglam, nigdje ne nailazim na tu raščlanbu.
Drugo, koje sorte bi mi preporučili za sadnju na terenu koji je na nadmorskoj visini od 200-250m? Koju koristiti kao oprašivač, u sjemenarni mi rekao da odem u Ladinu i donesem divlje ljeske i da je posadim sa ovim istarskim duguljastim.
Imam milion pitanja ali za sada da samo krenem sa ovima.
Hvala.
josip321@Što se tiče oprašivača i nije toliko bitno samo je važno da imaš bar četiri vrste lešnika i tu će biti dobro oprašenje a sada kažu da je najbolji oprašivač crvenolisni lambert. Isto imaju sorte koje ranije cvetaju i kasnije i ako su minusi mogu da smrznu! Opet neka se neko stručniji javi da nas posavetuje! Pozzzz!

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
josip321@Ovo je foto samo jednog dela moje plantaže lešnika
1f569eeac75e2f57f68e55768fcfa8db.jpg


Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Jel ima netko sadnice Istarskog dugoljastog, dvogodišnje ili trogodišnje, 30kom, u Zagorju, Krapina?
Ako slučajno netko zna, ima...molim kontakt na PM
Hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh