• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako mi netko može pomoći savijetom bio bih jako zahvalan. Radi se o nasadu u prvoj godini gdje je lišće počelo žutiti i sušiti se.

Ovdje su stvari daleko izmakle kontroli i valjalo bi nastupiti odmah,,,
Bakar je jedan od preparata koji dokazano sprecavaju bakterije dok svi ostali pomazu ali preventivno,,,
Moja preporuka u ovom slucaju (od dozvoljenih sredstava za zastitu) bila bi Aliette flash kao sistemicni pripravak u koncentraciji 3 kg/ha + Neoram bakarni preparat također u koncentraciji od 3 kg/ha,,,
No pomazu i ostali preparati koji imaju izrazeno sistemico djelovanje (tipa ridomil gold plus) te svi ostali koji sluze za zastitu od plamenjace iliti peronospore a imaju izrazeno preventivno i kurativno djelovanje,,,

Buduci da je ovdje palez dobrano uznapredovala valjalo bi postupak ponoviti barem tri puta u razmacima od oko desetak dana kako bi se zaustavilo napredovanje bolesti i kako bi se podigao imunoloski sistem kod same biljke,,,
U ovom slucaju vjerovatno se radilo o zarazenom sadnom materijalu ali i bez obzira na to zastiti biljaka treba se pristupiti prema planu zastite odnosno korektivno prema opazanjima,,,
 

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Bobić , puno hvala na savjetu i potrebnim informacijama.

Evo da podijelim jedno iskustvo sa svima pa se nadam da će nekome koristiti.

Situacija je izmakla kontroli jer sam slušao agronoma koji je tvrdio da je to nedostatak mikroelemenata i da nije potrebno ništa, možda samo špricati s mikroelementima ako će malo lošije izgledati. Agronom je jako dobra osoba i prijatelj, ali što kad nema iskustva s lijeskom, a ja do sada i manje od njega. Na žalost čekajući je i situacija izmakla kontroli no kriv sam si sam.

Bobiću i svi, još jednom hvala za savijete, krećem sa spašavanjem, a nadam se da ću i ja uskoro nekome ovdje pomoći nekim dobrim savjetom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Chico u ovom slucaju nemoj ocekivati cuda, gancice koje su zahvacene bolescu odnosno pupovi listova koji su oboljeli nazalost sljedece sezone najvjerovatnije nece potjerati i taj dio grancice ce ostati gol bez mladica,,,
Buduci da ti nemas rod mozes ici sa onom kombinacijom 3 puta a onda predstoji glavna borba odnosno zimsko prskanje (zalijevanje) bakrom jer to je jedan od preduvjeta da se bakterijska palez nebi ponovila,,,
Istarski je vrlo osjetljiva sorta i gotovo uvijek ce na njemu biti palezi ali treba je svoditi na najmanju mogucu mjeru,,,

Na kraju jos samo jedno pitanje, imaju li bolescu zahvaceni mladari vrh koji i dalje raste ili im je zavrsetak pup?
 

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Bobić, da još jednom iskoristim priliku i zahvalim. Hvala ti na savijetima, nadam se da ću se uspjeti nekako i oduziti.

Sto se tiče tvog pitanja, vecina ima mladi vrh koji je zdrav i dalje raste. Ček sam se danas prilikom špricanja ugodno iznenadio izgledom nekih. Čini se da situacija i nije toliko gadna.

Osvrnuo bi se i na tvoj prethodni post. Najgore izgledaju sadnice koje su kupljene zadnje od iste osobe (cca 20 kom) dok je na sadnicama kupljenima prije od vlade moulisa tek 2-3 listića žuto. To bi moglo potvrditi tvoju sumnju da su sadnice vec bile zaražene prije sadnje. Vladine se drže super za sada.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Ovdje su stvari daleko izmakle kontroli i valjalo bi nastupiti odmah,,,
Bakar je jedan od preparata koji dokazano sprecavaju bakterije dok svi ostali pomazu ali preventivno,,,
Moja preporuka u ovom slucaju (od dozvoljenih sredstava za zastitu) bila bi Aliette flash kao sistemicni pripravak u koncentraciji 3 kg/ha + Neoram bakarni preparat također u koncentraciji od 3 kg/ha,,,
No pomazu i ostali preparati koji imaju izrazeno sistemico djelovanje (tipa ridomil gold plus) te svi ostali koji sluze za zastitu od plamenjace iliti peronospore a imaju izrazeno preventivno i kurativno djelovanje,,,

Buduci da je ovdje palez dobrano uznapredovala valjalo bi postupak ponoviti barem tri puta u razmacima od oko desetak dana kako bi se zaustavilo napredovanje bolesti i kako bi se podigao imunoloski sistem kod same biljke,,,
U ovom slucaju vjerovatno se radilo o zarazenom sadnom materijalu ali i bez obzira na to zastiti biljaka treba se pristupiti prema planu zastite odnosno korektivno prema opazanjima,,,
Ma tukli su ljudi sa alietom i kada su imali manjih problema pa je ucinak bio slab.Svi ti sistemici su efikasni kada se rade preventivno, pa i tada je pitanje kada bakterioza udari.
Mora se zastita raditi redovno ,bakar krenuti od zavrsetka berbe ,pa ga koristiti na prolece po otvaranju i u toku same sezone prateci prognozu.
Da imam napad kao kod Chica ,isao bih sa streptomicinom.Pa nek prica ko sta hoce.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
c090.gif
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Moja preporuka u ovom slucaju (od dozvoljenih sredstava za zastitu) bila bi Aliette flash kao sistemicni pripravak u koncentraciji 3 kg/ha + Neoram bakarni preparat također u koncentraciji od 3 kg/ha,,,
No pomazu i ostali preparati koji imaju izrazeno sistemico djelovanje (tipa ridomil gold plus) te svi ostali koji sluze za zastitu od plamenjace iliti peronospore a imaju izrazeno preventivno i kurativno djelovanje,,,
Kod nas Aliet je oko 45-50 eu za 1kg, sto dodje skoro 150eu po jednom hektaru.
Na otprilike 5h to dodje 750 a u blok tretmanu 1500eu a zamisli tek ti puta.Ridomil gold plus.....mogu zamisliti.
Mi koji imamo lesku smo ipak neka vrsta vocarske sirotinje kada je dobit po hektaru u pitanju tako da mislim da je ovakva vrsta hemije poprilicno.....ne znam kako bih to definisao ,mozda bi najbolja rec bila-neopravdana.Gde su ostali tretmani.
Mislim da se to ipak mora drugacije raditi i sa drugom vrstom hemije jer i ova cena leske nece dugo potrajati.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako se ne varam kod mene je cijena nekih 30 €
Buduci da je Chicin nasad u prvoj godini on ce imati 1 kg za 1 ha najmanje za pet tretmana pa u konacnici racunica da 2+2 ne daje uvijek 4,,,
U ovom slucaju on je stavljen pred gotov cin jer je debelo zakasnio sa bilo kojom zastitom, bakar kao preventiva ipak je daleko jeftiniji
c065.gif


Sto se antibiotika tice mislim da se u Hr niti nemoze nigdje nabaviti a za preko neke granice velik je rizik,,,
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Moguce, ja bih u ovom slucaju isao sa bakrom i maksimalnom dozom a posle toga nekim insekticidom i fungicidom sistemikom.
I za ovo zadnje si u pravu....antibiotika nigde osim u hrani i praskovima za pilice ,svinje....
Ako se ne varam kod mene je cijena nekih 30 €
Ovo dosta odstupa od cena ovamo...
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Dok mi je zasad bio mlad cesto sam umeo ici bakrom u julu-avgustu.
Lesnik spada u retke biljke koje podnose dobre doze bakra i u sred vegetacije.
Nocu su jos uvek hladne.Oko 10-11 uvece temperatura se spusti na 20 stepeni.
Obicno prskam od 8-9 pa do 11-12 nocu.
Sada da zatrebam isao bih bez razmisljanja sa 2kg Nordoxa po hektaru.To je 1,5kg aktivne materije.U svakom slucaju kao sto kazes ,nema mnogo izbora.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm, nenade ne mislis valjda da bi on sad trebao staviti 2 kg/ha ?
Njemu je dovoljna kolicina skropiva od cca. 30 do 50 litara (ako se ne varam jer davno je bilo kad mi je nasad bio mlad) da bi okupao te jednogodisnje sadnice a 1,5 kg aktivne materije na tu kolicinu skropiva mislim da bi ubilo njegov nasad,,,:icon_e_confused:

Dio biljke koji je trenutno zarazen nema pomoci i sreca njegova ako se ne pretvori u rak kore jer tad ce biti neminovno rezanje svih bolesnih grana,,,
Valja sad zastiti zdravi dio biljke na nacin na koji bakar djeluje a to je da se biljka okupa kako bi za vlazna vremena ubijao bakterije i na taj nacin sprijecio daljnji razvoj bolesti,,,
Bakarne cestice su prevelike da bi ih biljka upila i da bi je stitilo iznutra, dakle bakar mora biti na biljku nanesen preventivno kako bi je mogao stititi,,,
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Znam da mu ne treba tolika kolicina vode ,naravno.
Ali 20g na na 10l ,mislim da mu ne bi ubilo sadnice.
Pa evo ti jedan nas kolega koji nas prati i ovde :) , isao je sada pre neki dan sa 30-tak grama Galenikinog fungurana na 10l vode.Funguran ima 500 gr aktivne materije po kilogramu.Sadnice su mu stare dve godine.
U zimskom prskanju isao sam sa 3kg /h Nordoxa.
Ali kao sto rekoh ,u takvom slucaju ja bih se potrudio da nadjem streptomicin.
Kod Chica je kora vec ozbiljno ostecena i mislim da bi te delove trebalo na zimu odstraniti a najpametnije bi bilo da pusti mlade lastare iz zemlje i formira zbun.
Ono sto mi takodje upada u oci je da dosta ljudi pusta travu oko biljaka a odrzava to stanje trimovanjem.Imam delova zasada koje sam naknadno zasadio i nisam nikada stigao da isfreziram ili okopam nego sam ih tarupirao ali ono sto nikada nisam dozvolio je da oko njih bude trava.Uvek sam pojas od pola do metra u krug odrzavao cistim pomocu totala,ne sme biljka u tako mladom uzrastu da ima konkurenciju makar i travcica.Ako stignem uslikacu te sadnice koje su sada u petoj vegetaciji jer su napredovale od samog starta kao lude.Misli da je to jako bitno.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Zar nije da je bakar fitotoksičan na niskim temperaturama a sumpor da je na visokim?

Što se tiče bakterioza kod lijeske, naišao sam na jedan dosta dobar pregledni rad, relativno nov iz 2014 godine, o navedenoj temi. Jedini problem je što je na engleskom jeziku, ako kome treba prevest nešto mogu nije nikakav problem

Evo poveznice
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ppa.12152/epdf
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Pozdrav svim ljubiteljima lesnika,clanovima foruma,staroj gardi koja nesebicno prenosi svoja znanja na nas pocetnike a posebno,nemojte zameriti,mog zemljaka,starijeg kolegu i jos starijeg lesnikara,okosnicu nase borbe protiv nedaca koje sa sobom nosi ovaj posao-Nenada Bojovica :)!
Moje ime je Slobodan,imam zasad od
200 zbunastih lesnika u drugoj godini u okolini Beograda.Pratim ovaj forum duze vreme i dosta dobrih informacija sam pokupio citajuci ga.Jos jednom pozdrav i pomoci cu vrlo rado sta mogu!
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Moram se i ja pridružiti kao Cobe i svima zahvaliti na nesebičnim i veoma dragocenim savetima a posebno Bobiću, Karli i mom zemljaku Nenadu koji su u vrhu stručnog informisanja nas koji treba vremena da svatimo i da se prilagodimo gajenju kako ja kažem "Voćka Budućnosti Lešnik". Srdačani pozdravi za Sve na Forumu i naše Moderatore Sajta.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za jak napad bakterioze u mladom nasadu tj. 1.-2. godina kod mene bi išle prvo škare. Odrežeš što je zaraženo pokupiš i izneseš. Zatim pošpricaj sa bakrom i nakon toga prihrana kroz navodnjavanje-zalijevanje ili ako ga nemaš, oprskaj. i kraj priče tj. kraj velikih muka u slijedećoj sezoni. Najjeftinije+najefikasnije i ništa nećeš izgubiti.
ali onda slijedeće sezone pamet u glavu što se tiče prskanja-nema preskakanja ili nismo znali.
Ne isplati se silna skupa kemija u ovakom mladom nasadu. Ubit ćeš biljku i vuči ćeš problem kroz godine. Te "izlječene" biljke neće ti nikada kasnije izgledati ili te grane kako bi trebale.
Ova kemija o kojoj piše Bobić dobra je za plantažu u rodu ali više kao preventivno djelovanje u godinama kada se naslućuje da će biti problema.
Evo i nešto od struke: http://www.savjetodavna.hr/preporuke/9/9012/obavijest-vlasnicima-plantaznih-nasada-lijeske/
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Prostor oko sadnice mlade ili stare treba da ti izgleda kao obrijana brada u mladića od 25 godina s dozvoljenom starošću od 3-5 dana.
Također važna mjera da ne dođe do raznoraznih problema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh