• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Da li ste možda kombinirali zaštitna sredstva iz grupe triazola (konkretno tebukonazol) sa gnojivima na bazi fosfita?
Pitam radi dobrih učinaka u vinogradarstvu (preparati Nativo/Luna Expirence) u kombinaciji preparata koji sadrže tebukonazol sa fosfitima (kalij-fosfit ili magenzij-fosfit). U vinogradarstvu je učinak provjeren u različitim agroekološkim uvjetima....za ljesku još nemam podataka, ali mislim da bi vrijedilo probati.
Pozdrav Bobostar, konkretno tebukonazol i koristim ali nisam ga kombinovao ni sa jednim djubrivom.Njih inace retko koristim u prskanju ,cak do ove godine i ne pamtim kada sam ih dodavao.
Stvarni ,od fungicida u dva prskanja koristim neki od preparata na bazi tebukonazola a za druga dva sta se snadjes.....tifanat metil, signum.....
Od insekticida , nema pravila ....novi dolaze ,stare povlace, svake godina druga prica ne bas sjajna.Malo proguglaj na internetu sta je u ponudi i koji ti za koji deo godine vise odgovara (da li grickaju, da li se ubusuju) ,kao i kombinacija par insekticida koji mogu jedan drugog da nadopunjuju.
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Pozdrav svima!
Vidjevši kako je ovo suho ljeto postavio sam navodnjavanje kap po kap u nasadu lješnjaka gdje imam 2-godšnje i 1-godišnje sadnice. Sad me zanima dali tko ima iskustva ili saznanja koliko vode bi trebalo dati sadnici za nesmetan razvoj?
 

ernad

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
2
Pozdrav svima, hteo bih ove godine da zasadim pola hektara lesnika, zanima me koja je razlika izmedju dvogodisnjih i jednogodisnjih sadnica ? Konkretno da li ako sam zasadio dvogodisnju sadnicu fakticki znaci da cu sledece godine imati lesnik koji je u trecoj godini, za 4 godine u 6-toj god?
Hvala unapred na odgovoru
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Obicno je nebitno koliko su stare sadnice i nasadu starost brojimo od dana sadnje...
Upitno je ponekad dal je sadnica jedno ili dvogodisnja,,,
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Pozdrav,
prema vašim iskustvima, da li kod podizanja nasada postaviti kolce(stupove) i zaštitnu mrežicu ako nasad za sada neće biti ograđen ?
Vidio sam tu na forumu slike pojedinih nasada i negdje vidim stupce i mrežicu, a negdje nema, pa nisam pametan.
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Za zečeve dovoljna je mrežica (ako nije snijeg previsok). Za srne pomaže samo ograda.
Meni je prije mjesec dana jelen pokušao probiti ogradu visine 1,5m. Srećom nije uspio ali polomio je 4 stupa i smotao žicu.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Lijepi pozdrav, molim vas tko zna naziv, vrstu ovog kukca......da li je štetan. Našao sam ga na lijesci pa me interesira što je to u stvari. Hvala..







 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Sad sam pogledao slike ljeskotoča na internetu.
Mislim da na ovim mojim slikama nije ljeskotoč.
To je neka druga buba, a ne znam koja, možda nije štetnik....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
To je jedna od mnogobrojnih vrsta stjenica (insekt),,,
prekonekoliko puta se presvlace prije pune spolne zrelosti pa ih se moze pronaci u raznim bojama,,,
nametnik je to koji u svibnju i lipnju ugriza vrh ljesnjaka i sise sokove te ispusta svoje kiseline ta plodovi radi toga zuknu i gotovo su neupotrebljivi,,,
nerijetko izgriza i mlade listove lijeske,,,

Stjenice
 
Posljednje uređivanje:

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Da li ovo ima veze sa stenicom ili je posledica monilije!?
 

Prilozi

  • 20170716_081408.jpg
    20170716_081408.jpg
    35.1 KB · Pregleda: 111

dadovocar

Novi član
Tu od
3 Srp 2017
Poruka
11
Mislim da je moguće i jedno i drugo. Tehnički, sad ti nije bitno.
Na ovom linku pričaju o nekrozama lješnika, generalno.

http://www.nocciolare.it/difesa/syn...ifesa-contro-le-malattie-fungine-del-nocciolo

Ukratko, nekrozu može izazvati više vrsta gljivica, zbog čega je neophodno redovno štititi lješnike. Počev od cvjetanja, kad zarazu vrši monilija, do očvršćavanja ljuske, kad u međuvremenu, problem prave stjenice svojim usnim aparatom.

Eto, otkrih toplu vodu :(clap):
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Mislim da je moguće i jedno i drugo. Tehnički, sad ti nije bitno.
Na ovom linku pričaju o nekrozama lješnika, generalno.

http://www.nocciolare.it/difesa/syn...ifesa-contro-le-malattie-fungine-del-nocciolo

Ukratko, nekrozu može izazvati više vrsta gljivica, zbog čega je neophodno redovno štititi lješnike. Počev od cvjetanja, kad zarazu vrši monilija, do očvršćavanja ljuske, kad u međuvremenu, problem prave stjenice svojim usnim aparatom.

Eto, otkrih toplu vodu :(clap):
BRAVO, BRAVO za istaknuti link:
"Ova topla voda ti drži vodu", vrlo poučno štivo već dugo nismo imali nešto što je top tema a podkrijepljeno je istraživanjem i pokusima. Mislim da bi se svi nad tim člankom trebali dobro zamisliti. Ovo što vidim uživo na terenu je prosto rečeno zabrinjavajuće. Neke plantaže imaju više lješnjaka na zemlji nego na stablu baš zbog tih problema. E sad se postavlja pitanje struci: da li je preporuka u zaštiti dobra ili ne, doziranje, vrijeme primjene i koliko puta? po ovome što ovdje piše izgleda da nije.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nisam od onih koji vole prstom upirati u bilo koga, prozivati ikog bez razloga ili prebacivati odgovornost,,,
Ovdje bi se slozio s tobom karla da bi zastitari trebali preispitati to sto savjetuju,,,
Osobno imam vrlo malo kontakata sa savjetodavnom sluzbom i pitam se radi koga oni postoje,,,
Postavio sam pitanje (onima koji pisu preporuku za moju zupaniju) o programu zastite lijeske i uljane rotkve, odgovor vjerujem naslucujete, oni ga nemaju,,,

No pustimo sad njih jer na nesto drugo sam zelio skrenuti pozornost a sto je vjerujem vrlo vazno i sto jako mali broj nas cini,,,
Zelim reci da prije nego pocnemo prstom upirati u zastitare moramo prvo krenuti od sebe i radnji koje mi odrađujemo a pridonose bolestima o kojima pisemo u zadnje vrijeme,,,
A ko bi prenuo od samog pocetka paznju treba usmjeriti na kvalitetnu pripremu zemljista, nista manje nije vazan niti odabir sadnog materijala kojeg cemo zasaditi i od kojeg nam uvelike ovisi buducnost naseg nasada a vjerujem da ovim stavkama jako mali broj ljudi pridaje veliki znacaj zapravo sklon sam vjerovati da to uzimamo zdravo za gotovo,,,
Ako smo gore navedene stavke dobro odradili predstoji nam kvalitetna obrada oko sadnica barem u prvim godinama uz adekvatnu zastitu,,,
Ali prije nego li se razvije teorija zastite zelio sam skrenuti pozornost i na radnje koje radimo (barem koje sam ja radio) a ne obracamo previse paznje na to sto one mogu imati za posljedicu,,,
Jedna od tih radnji je i rezidba a sa njom i prenosenje gljivica i bakterija sa zarazenih stabala na ona koja to jos uvijek nisu pa na taj nacin direktno pilimo granu na kojoj sjedimo,,,
Moram biti skren da do sad nikad nisam dezinficirao skare sa kojima sa radio ali ubuduce to imam u planu,,,
Nadalje mehanicki ostecene grane, danas znam da ih je najbolje odmah ukloniti jer one su visestruko izlozenije napadima od zdravih, meni ih je do sad bilo steta uklanjeti pogotovo one iza kojih bi ostala praznina i sad vidim da sam tu grijesio,,,
Prozracnost krosnje jedan je od vrlo vaznih cinbenika u kvalitetnom apliciranju zastitnih sredstava a da ne spominjem osuncanost i stvaranje rodnih pupova,,,
Apliciranje, atomizeri, dizne, kolicina i protok zraka, kolicina skropiva te kolicina aktivne tvari po jedinici povrsine također su vrlo vazni cinbenici da bi se ostvarila kvalitetna zastita bez obzira na kvalitetu zastitnog sredstva,,,
I sad na kraju dolazimo do onoga gdje je i po meni struka zakazala a to je savjet o odabiru sredstava kao i vremenu primjene istih,,,

Rezime, polazim od cinjenice da sam mnoge greske napravio svojim neiskustvom i neznanjem te ne zelim radi toga sa sebe skidati dio odgovornosti ali molim sve one koji svojim doprinosom mogu pomoci da nase nasade odrzimo zdravima da se aktivno ukljuce u rjesavanje nasih problema ako radi nicega drugog onda radi one cinjenice da ih placamo i da su tu radi nas,,,

I sam imam problem opadanja plodova (ali najvise uzrokovanih vremenskim neprilikama) ali i antraknozom i to u obujmu vecem nego bilo koje godine do sad iako je zastita bila na najvisem nivou do sad uz relativno susnu godinu,,,
Zima ce vjerujem dati dovoljno vremena da se uvidi gdje se pogresilo ove godine,,,
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
BRAVO, BRAVO za istaknuti link:
"Ova topla voda ti drži vodu", vrlo poučno štivo već dugo nismo imali nešto što je top tema a podkrijepljeno je istraživanjem i pokusima. Mislim da bi se svi nad tim člankom trebali dobro zamisliti. Ovo što vidim uživo na terenu je prosto rečeno zabrinjavajuće. Neke plantaže imaju više lješnjaka na zemlji nego na stablu baš zbog tih problema. E sad se postavlja pitanje struci: da li je preporuka u zaštiti dobra ili ne, doziranje, vrijeme primjene i koliko puta? po ovome što ovdje piše izgleda da nije.
To je stivo koje sam bio pomenuo u p.porukama.
Ove godine sam malo prema njemu ,malo po pisanju sa njihovih foruma primenio i rezultat je bio vise nego odlican sobzirom na godinu.
Po prvi put opalih da skoro nisam imao.A opalih-praznih kada se otvore ,sam uvek imao dosta zato sto mi je i rodnost bila jaka.Neki se prvi put srecu sa tim problemom zato sto mozda i tek sada stupaju u vecu rodnost pa su takvi detalji uocljiviji.
Zaista se oseti razlika.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Moram priznati da smo forsirali jednim djelom rodnost u nasadu ali sada kada se desila, teško se nosim sa ovom enormnom rodnošću. Na zaštitu je otišlo duplo više nego prošle godine po financijama i broju prohoda.To je i očekivano. Kvaliteta za sada za mršavu 4 zbog dobrog omjera padalina, inače bi bilo slabije. Da mogu da biram ja bi rađe nešto u prosjeku što se rodnosti tiče -možda izgleda poremećeno- ali bojim se za slijedeću godinu jer mi je prirast jedva da ima nešto pa se pitam što ćemo brati slijedeće godine išta ili ništa.
Vezano za talijanski link o zaštiti tu smo negdje bili 4 zaštite: 2 tebukonazol + 1 pirus + 1 signum ali mislim da smo prekasno počeli s tretmanom tog tipa.
Lješkotoč je mala beba naspram bakterija u punoj rodnosti. Ponekad mi dođe da stresem nešto ploda da stablo može to podnijeti sistem prorjeđivanja kao kod jabuke, ali neide to sa lješnjakom. (Struka kaže 1kg signuma/ha kraj 5. početak 6. mjeseca-puno premalo.!!!)
Bobiću s jednim djelom se nemogu s tobom složiti, a to je: kada netko posadi sadnicu koja nije u redu (bolesna-zaražena) teško da će dočekati da takva dođe u puni rod. Ovdje u linku je obrađen problem ploda u punoj rodnosti. Dok mlađa stabla to drugačije nose.s manje problema.mislim na bakterije.Sve drugo je i moje mišljenje. Dezinfekcija škara, pila i reznih rana se podrazumijeva.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Moje mišljenje o svemu napisanom je da zaštitu treba započeti u vrijeme cvatnje, bez obzira što znamo kad je to. Znači 4 x se usredotočiti na bakterioze. Kada se dočeka 6 mjesec, a sve je odrađeno 4x za vrijeme cvatnje i poslije. Od pojave insekata treba stavljati i neki od insekticida u zaštitu.
Zaključak: bakterije svih onih naziva su stalno sveopće prisutne u nasadu, a ulaze kroz otvore (vrijeme cvatnje kad se otvaraju ženski )+ ugrizi insekata. Eliminirati zarazu u to vrijeme i dočekati 6 mj. sa zdravim urodom.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
...... sa uputstva na SIGNUM-u
lijeski i orahu


•sive pjegavosti lista u količini 1,0 kg/ha. Tretiranje započeti početkom razvoja listova.
Dopuštene su maksimalno dvije primjene u vegetaciji
Dok savjetodavna navodi tretirati krajem 5. mjeseca.

Lijeska cvjeta prije listanja i zaštitu od ovih bakterioza bi onda trebalo obaviti u punoj cvatnji po ovome izgleda nekim drugim sredstvom u tu svrhu npr. tebukonazol. a mi se u to vrijeme vrtimo sa bakrenim preparatima što je opet po ovome zakašnjela priča koja treba da se dogodi još ranije.
Dakle neki orjentacijski plan bi bio nakon berbe bakar 1x, kad otpadne sve lišće opet bakar 1x, u punoj cvatnji tebukonazol 1x, za 14 dana tebukonazol 1x, kod prolistavanja signum 1x, za 14 dana signum opet, krajem 5. mjeseca signum 3. put. (može i ne mora zavisi od godine ako je suho možda ne) A kombinirati ovo sa insekticidom od pojave prvih plodova (stjenica i ljeskotoč), gusjenica također dolazi u redovitoj zaštiti. Sada još ova količina signuma kod nas je preporuka 1 kg/ha, a na talijanskom linku stavljeno je 33,4g/100 l to je sadržaj aktivne tvari sa signuma pa nije valjda da stavljaju 1kg/100 l.??!! Molim komentar!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh