• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Cobe,
svjestan sam da kemiju ne mogu izbjeći u potpunosti, ali tamo gdje mogu, izbjegavam. U ratarskim kulturama jedino krumpirove zlatice dobiju jednu dozu actare i to 4g/30 lit vode. Sve ostalo je bez zaštite. Životinje hranim domaćom hranom. Za komercijalnu proizvodnju se slažem s tobom, a to sam i napisal u prethodnom postu.

Karla,
već sam napisal isto kaj i ti u prvoj rečenici (citat: "Bez zaštite u komercijalnoj proizvodnji uopće ne vrijedi komentirati, bez zaštite nema ni isplative proizvodnje"). Tu se u potpunosti slažemo. Ove moje lijeske možemo promatrati na isti način kao tvoje u vrtu.
Hvala na savjetima, posebno onim o ekološkoj pomoći biljkama. :drink:

Također zahvaljujem svim ostalima na njihovim postovima. :icon_super:
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Bakterije su svuda oko nas. Njih ne možemo eliminirati. Ta gljivična oboljenja tipa nekroza, monilija i sl. nastaju ako se desi oštećenje na biljci tj. slobodni prolazi (promatramo biljku od korjena do vrha sa listovima i cjvetovima i plodovima). Znači moj zadatak kroz godinu- sezonu je da svedem oštećenja odnosno prolaze na biljci na minimum.
Oštećenja mogu biti od rezidbe: dezinficiram škare i premažem rane na rezu
Oštećenja od insekata: tamanimo sa insekticidom sve što leti, siše, grize
Oštećenja od obrade ako ima odmah sanirati, pili reži premaži voskom.
E sad gdje je još otvoreno kroz čega može da uđe. CVATNJA -najosjetljivije razdoblje. i kako onda ne ići sa zaštitom? Ja osobno nisam ove godine tj. ne volim petljati da ne naštetim ali jesam odmah nakon cvatnje i to bakrom. Sva druga tretiranja su mi bila pokrivena ko nikad dosad i opet ima tu i tamo problema. Znači ne možemo imati sve 100%. doduše kad je ovakva rodnost onda i nije problem. No sada se pokazuje na istarskom ono njegovo žutilo i pjegavost na lišću i na komušini, a ima nešto i monilije i nešto truleži. Pa razmišljam do berbe je1,5mjesec i to nije baš malo a ako nastanu povoljni uvjeti za razvoj bolesti da ne ode to sve u krivo. Znači moramo još jednom u zaštitu.
Bobiću ima jedan veliki problem što se desio u ovoj sezoni, uz sve ovo navedeno. Bio je dosta dug period suše, i sada je, stabla su prepuna roda, koji traži hranu, biljka je dala koliko je imala, oslabila je, iscrpila se maksimalno. Onda je došlo puno kišurine. biljka je naglo povukla vodu, unutar ploda dolazi do jakog tlaka usred čega dolazi do pucanja ploda (na lješnjaku nevidljivo golim okom, dok se na grožđu to vidi i golim okom) kroz te "pukotinice" ulaze gljive,bakterioza, koje su izazvale trulež ploda. On je propao prije nego se pošteno i oformio. ponegdje su vidljivi ti sivo smeđi nekrotični dijelovi izvana na ljusci a ponedgje je sve ostalo unutar ljuske. Taj dio bi se efikasno mogao rješiti samo navodnjavanjem da se ne dovede biljka u situaciju prevelike suše. Ili prskanjem prije kiše i nakon kiše samo što to opet nebi 100% pomoglo, jer negdje bi sigurno došlo do bolesti. Ovo je prva godina da je takav urod i mi nismo to spremno dočekali, odnosno nismo znali kakve ćemo prepreke morati preskakati. Sve u svemu moramo biti zahvalni i zadovoljni. Ali do berbe može još svašta, mimo naše volje da se desi.
Karla rekli ste još jednom mora da se zaštiti lešnik [emoji270] pa ako može odgovor sa kojim sredstvima i da li se sme ubaciti insekticid zbog raznih mušica naročito posle kiše. Srdačan pozdrav [emoji112].

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Stvarni neznam točno na koju zaštitu misliš, a što se tiče rezova ja premazujem sve što je veće od 1 cm u promjeru tj. reže nas 3 a jedan samo premazuje iza nas. inzistiram da premaže svaki rez ako ima vremena -ako je načekanju neka maže što vidi makar je i sitnije. Tako da potrošimo velike količine tog voska svake sezone.
Ja konkretno imam prijedlog za dvije zaštite jedna je bakar a druga je Done (impridion) -monilija, gnojivo naglasak kalij oko 40% i mankozeb zaštita lista.

No sad stanje na terenu je da treba vidjeti karencu jer je berba blizu tako da je to u ovom trenutku i važno kod izbora sredstva. kako se radi o zaštiti istarskog znači berba poč. 9mj. treba vagnuti: bakar mislim ne može kad su ovakve vrućine pa ćemo do ponedjeljka sačekati prognoze.
Kada ne bi bilo tih ograničenja onda bi trebalo ići sa svim gore navedenim ali opet se ne može miješati sve pa na dva navrata. Ma iskreno rečeno već me boli glava od svega ali bit će mi lakše ako odradimo to pa kako bude da nebi bilo e da smo a nismo a berba na dohvat ruke. Mislim da je kod mene najveći nedostatak što nemam navodnjavanje i koliko da uložim truda i svega nikad neću imati situaciju pod kontrolom.
Insekticid neću ubacivati makar nebi bilo na odmet radi neke od generacija stjenica da im se smanji populacija za slijedeću sezonu,no nismo imali s insektima problema jer smo svaki put išli s insekticidima.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Da li se ovo opadanje kod Talijana na linku odnosi na bolest ili su imali nevreme?
Ništa od kiše danas dva puta zagrmilo i otišlo na istok, sad će kod Bobića da namoći i usliši mu molbe.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Naravno kod Bobića je opet bilo dvije kapi u tri navrata, nista niti na prasini se nije primjetilo da je pala koja kap,,,
Svaki put je tako nad mojim krajem ako i ide neka fronta prije nas se razdvoji i jedna ode iznad Bilogore a drugu mađari prisvoje,,,

Zastita, sad u ovo vrijeme mislim da nema vise nekog efekta ali znam ja biti dobrano u krivu pa me ne slusaj,,,:icon_mrgreen:
Mislim da zastita do polovine sestog mjeseca ima smisla a sve nakon toga samo u slucaju ekstrema tipa tuce i tako nesto,,, :rolleyes:
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Znam da postavljanje navodnajvanja košta i sve to je izdatak, ali opet nije toliki, a prednosti bi mogle biti svakako daleko veće, pogotovo ako se iskopa jedan bunar/bušotina pa se u blizini može više parcela navodnjavati. Ja se spremam sljed godine prvih pol ha opremit navdnjavanjem, pa iduce godine opet pol ha i tak po malo, a sve ostalo sto cu saditi samo s navodnajvanjem. Ne mora to biti automatizirano ultra moderno navodnjavanje, dovoljno mi je kupit cisternu, odiči ju i slobodnim padom da ide voda crijevima kap po kap, a pumpom je puniti iz bunara, a kad ću biti u boljoj financijskoj situaciji lako nadogradim i moderniziram. Jer iskreno ne bi htio da posadim površinu i nastupi suša i sve sadnice mi se osuše. Dosad sam imao stvarno sreće, da kad sam sadio je bila kišna godina. Kakava su vaša iskustva s sadnjom i 1. godina bez navodnjavanja, jeste morali improvizirano zaljevati, ili je sve dobro prošlo? Znam opet da mnogi od vas imaju velike površine, po desetak ha pa treba to sve opremit i financirati... Ima li tko planova stavljat navodnajvanje?
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Evo neka slika kako to izgleda kod mene.Pusticu i neku sliku pojedinacnih lesnika slikano 23.06. i iste te posle mesec dana tj.22.07.
 

Prilozi

  • 20170603_184403.jpg
    20170603_184403.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 129
  • 20170603_184358.jpg
    20170603_184358.jpg
    79.9 KB · Pregleda: 127
  • 20170623_192320.jpg
    20170623_192320.jpg
    77.8 KB · Pregleda: 118
  • 20170623_192352.jpg
    20170623_192352.jpg
    76.2 KB · Pregleda: 109

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Evo i od 22.07. mislim da su to ista dva ...

Dobro mozda jedan i nije ali sam hteo da pokazem u mesec dana razlike kako to izgleda kod mene...a przi Boze sacuvaj kod mene,jos topao vetar,Sahara nije ravna...
 

Prilozi

  • 20170722_191608.jpg
    20170722_191608.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 125
  • 20170722_191548.jpg
    20170722_191548.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 120
Posljednje uređivanje od moderatora:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
U Srbiji 90% nasada ima navodnjavanje i ogradu, fascinantno.
Kod nas je obrnuta situacija, nažalost. Na tome trebamo poraditi jer dolaze sve ekstremniji uvjeti i zbog 20 dana suše problema ko u priči. Mi smo imali dva bušenja terena 18 i 19 m i vode na kapaljku. Da smo uspjeli doći do vode i kod nas bi se vijugale cijevi ovako skupljamo kišnicu jedva da ima za zaštitu i to ne svaki put pa moram uzeti iz vodovoda.
Što se ograde tiče isto je bitna ali navodnjavanje je br.1
Divljač na neograđenom nasadu može nanjeti velike štete, sve smo to iskusili (srndač, zec, divlje svinje) Ove godine je djetlić poludio, toliko ih puno ima i iskljucali su ma puno, jako puno. Oni su vrlo aktivni za vrijeme suša. Odgovara im istarski, rimskog ni jednog nisu taknuli. Tako da sam do sad bila u dilemi zašto djetlić kljuca, da li osjeti ljeskotoč u plodu pa ide po njega ili... No u ovoj ekstremnoj suši on vjerojatno jede plod da bi utažio žeđ. Jer u suprotnom nije valjda da na rimskom i halskom nema ni jedan ljeskotoč.
Cobe jel to na slici langa?
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Mi smo imali dva bušenja terena 18 i 19 m i vode na kapaljku. Da smo uspjeli doći do vode i kod nas bi se vijugale cijevi ovako skupljamo kišnicu jedva da ima za zaštitu i to ne svaki put pa moram uzeti iz vodovoda.
Što se ograde tiče isto je bitna ali navodnjavanje je br.1

Ozbiljno? 18-19 m i niste našli vodu ne mogu vjerovati, a kakav je teren?
ja sam na 3 m našao vodu već, ko iz slavine je počela curiti, nizinski dio.
Ja ogradu postavljam ovo ljeto, do jeseni će biti gotova, jedino se dovumim što uzeti farmer žicu ili pletenu, jer stupovi su betonski 2.5 m visine, a možemo u dubinu rupe kopati do 75 cm, pa ne znam jel to dovoljno, a farmer žica je lakša od pletene + jednostavnija za postavit + jeftinija, ali me muči zekonja, može li se provuč kroz farmer žicu.
Što se tiče ovoga za Srbiju ja sam bio u Čačku, ugl to je za ne povjerovat, večina voćaka tamo doslovce školski orezana dakle pomotehnika savršena, kao iz udđbenika, pravi su majstori, jedino što koliko sam uspio shvatiti nemaju baš novaca za ulagati u opremu tipa mreže protiv tuče... a pošto je to brdski kraj i sa vodom tj. navodnjavanjem imaju problema.
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Tonda jeste ali nisam siguran da li je langa ili romana,...imam i jedne i druge,pored njih imam jos istarski,rimski i halski dzin.P.S.Karla ono sto ti rece da bi trebalo prouciti sto se tice mesanja tiofanata i al-fosetila,kazu neki nasi stari vocari da je prava stvar a danas mi ovaj moj iz poljoapoteke kaze da aluminijum fosetil se ne mesa ni sa cim!Ne znam sta da radim sto se tice mesanja ali u svakom slucaju cu ici sa al-fosetilom,pod obavezno pred kraj vegetacije...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo i od 22.07. mislim da su to ista dva ...

U nekom od prijasnjih postova spomenuo sam ovu stvar koju sam obiljezio na Cobeovoj slici,,,
Zasto dolazi do prijevremenog zavrsetka vegetacije na vrhovima nekih grana dok neke na istom stablu nastavljaju rast,,,
Obiljezeno zutom i crvenom bojom,,,
 

Prilozi

  • cobe.jpg
    cobe.jpg
    74.7 KB · Pregleda: 117

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Bobicu bio bih ti zahvalan ako bi mogao jos jednom ponoviti jer nisam siguran o cemu se radi tj.nisam sasvim siguran na sta mislis!Mislis li da je neka boljka ili ....p.s.ipak sam ja jos uvek guster u ovoj prici :)!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Na tvojoj sslici sam crvenom bojom obiljezio grane koje su zavrsile sa vegetacijom, citaj nemaju vrh kao grana koja je obiljezena zutom bojom i koja uredno nastavlja rast,,,
Vec trecu sezonu to lagano pratim i dolazim do nekih zakljucaka ali prije nego li ih iznesem zanima me dal se itko zabavlja istom problematikom,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Reci mi jedan dobar razlog zasto ne, zasto ga neke imaju i sad a neke nemaju vec odavno?:tongue::(emo):
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Ja ti odgovoriti ne mogu jer ne znam ali sam bacio pogled na lesnik koji mi je ispred kuce na jako kvalitetnoj zemlji,u dobrom stanju,zdrav,treca godina,sorta rimski,list tamno zelen,ma za pozeleti i ista je situacija i na njemu ...neki imaju vrhove a neki nemaju,zanimljivo nema sta...bilo bi dobro da se jos neko javi...
 
Posljednje uređivanje:

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Tonda jeste ali nisam siguran da li je langa ili romana,...imam i jedne i druge,pored njih imam jos istarski,rimski i halski dzin.P.S.Karla ono sto ti rece da bi trebalo prouciti sto se tice mesanja tiofanata i al-fosetila,kazu neki nasi stari vocari da je prava stvar a danas mi ovaj moj iz poljoapoteke kaze da aluminijum fosetil se ne mesa ni sa cim!Ne znam sta da radim sto se tice mesanja ali u svakom slucaju cu ici sa al-fosetilom,pod obavezno pred kraj vegetacije...

U pitanju je langa.
Nije mi samo jasno Cobe ,sta ce tebi fosetil aluminijum?
Kakav ti problem imas kada ti on treba?
Pa i zreo zasad treba stedeti sto vise i prskati pametno.
Tebi je sada dovoljan samo bakar i njega se drzi.
Mislim da si svoj bonus za tebukonazol i tiofanat ove godine potrosio :)
Ja za njih nisam znao skoro prvih deset godina.
Jeste da je i klima sada teza ali ipak....
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Poštovani kolege,
Redovno vas pratim mada ne sudjelujem u diskusiji iz ne znam možda razloga što smatram da nisam još toliko stručan i prepun prakse da mogu nekome djeliti savjete.
Međutim došao sam do nekih svojih zaključaka a na temelju vaših pisanja što se tiče prvenstveno zaštite.
Moj nasad je na površini 1,3 hektara i ima 550 stabala ljeske, sađeni 5x5.
Ove godine doista nas vrijeme ne mazi, prvo nam je štetu nanio mraz, pa suša, pa eto neka bolest i na kraju olujno nevrijeme sa tučom.
Rodnost nam je ove godine bez obzira na sve bila jako dobra. Kažem bila jer malo po malo boleština i tuča uništile 50% roda.
E sada da se vratim na zaštitu. Govorite kako zaštitu treba obaviti za vrijeme cvatnje, a ni Karla ni Nenad je nisu obavili i imaju nadprosječnu rodnost. Ja nikada nisam prskao za vrijeme cvatnje i uvijek imam dobru rodnost.
Kada bi bilo to optimalno vrijeme, kada kod mene lijeska cvate od siječnja (ponekad i od prosinca) do kraja travnja???
Molim vas ako može da mi malo pojasnite.
Moja zaštita: rogor 40 (početak mišjih ušiju), rogor 40+mankozeb (i tu po mišljenju savjetodavne nastao problem fitotoksičnosti ??? opadanje zelenog lišća) , nakon toga jutarnja temperatura pala na 5 stupnjeva (19.05.), sljedeće prskam sa signum+calypso 08.06. i ponovno signum+calypso+bioplex tek 03.07. zbog vrućina.
Ljeska konačno ponovno krenula sa vegetacijom i novim prirastom a onda udarila tuča 11.07.
Imao sam problem opadanja zelenog lišća, na kraju je požutjelo i cca 40% lišća na pojedinim stablima sam izgubio već početkom lipnja.
Mišljenje su bila dvojaka, od vremenskih uvjeta, zatim od fitotoksičnosti jer sam prskao sa Rogor+mankozeb mada to radim svake godine i nije do sada bilo problema, do bakterioze.
Zadnje prskanje bilo je signum+calypso+bioplex, i onda tuča.
Još imam jednu nedoumicu a to je količina tvari. Po meni nije isto dali na hektar imaš 500 stabala ili 800 stabala, koliko je gusti sklop sadnje, pa onda i po tome količina škropiva, tako da 1 kg signuma na 500 stabala ili na 800 stabala ????HMMMM...ili netko prska jako malo ili netko jako puno...po meni sve ovisi...molim vas ispravak ako griješim.
Da bi sad na kraju iz vaših postova saznao za INTERNODIJ (a ja pomislio da mi svake godine to radi grinja zato prskam prvo sa rogorom 40). Kako spriječiti taj internodij i što sa stablima kje imaju puno toga???
Gledam lijeske po Međimurju (okućnice i velike nasade) sve žuto ko u jesen.
staviti ću neke slike međutim po slikama se nemože dočarati pravo stanje u nasadu. S time da moram napomenuti da je rimski lješnjak što se lišča tiče zdrav.
http://poljoprivredni-forum.com/picture.php?albumid=725&pictureid=4761[/IMG]
http://poljoprivredni-forum.com/picture.php?albumid=725&pictureid=4760[/IMG]
http://poljoprivredni-forum.com/picture.php?albumid=725&pictureid=4759[/IMG]
 

Najnoviji postovi

Na vrh