• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kolega Rori kod internodija si ti nesto krivo pokopcao,,,
internodij je dio grane između dva pupa, dva lista, dva koljenca ili kako vec hoces to nazvati,,,
Duzina internodija je razlicita i najcesce ovisi o bujnosti mlade grane, sto je mladar bujniji internodij (razmak između pupova) je veci,,,
Sto se rimskog ljesnjaka tice, njegova boja i izgled listova je uvijek drugacija od istarskog,,,
u istarskog to zutilo kao da je neka odlika sorte :icon_scratch:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
...
Sto se rimskog ljesnjaka tice, njegova boja i izgled listova je uvijek drugacija od istarskog,,,
u istarskog to zutilo kao da je neka odlika sorte :icon_scratch:

Ispravak krivog navoda: mana sorte, bobiću, jer da je odlika nitko sretniji od nas.

RoRi:Još imam jednu nedoumicu a to je količina tvari. Po meni nije isto dali na hektar imaš 500 stabala ili 800 stabala, koliko je gusti sklop sadnje, pa onda i po tome količina škropiva, tako da 1 kg signuma na 500 stabala ili na 800 stabala ????HMMMM...ili netko prska jako malo ili netko jako puno...po meni sve ovisi...molim vas ispravak ako griješim.

Isto ti je RoRi da li ti imaš na 1ha 500 ili 800 stabala ti prskaš 1 ha. Znači ti ne staješ traktorom kod svakog stabla pa gasiš pumpu na razmaku pa opet pališ kad dođeš do slijedećeg stabla, e da imaš takav sistem onda ti nebi bilo isto. Onda bi se bazirao na broj jedinica koje prskaš ovako kada ideš u prohodu baziraš se na površinu. Tebi treba pumpa na atomizeru raditi non stop. Drugo je možda kod mladog nasada npr. ako je sadnja 5x4 razmak u redu 4 m sadnice male i bilo bi uludo špricati kao u starom nasadu, nego kod tih mladih ja zatvaram kod međuprostora, a otvaram kod svakog grma.
Istina da neki nasadi, odnosno dosta njih, izgledaju kao da je sredina jeseni.
Ako internodij tj. razmak nije ravnomjeran onda je problem ili bolest ili grinja ili kondicija nasada ili prekomjerno forsiranje. Tj. taj famozni internodij meni je jedini relevantni pokazatelj povijesti nasada.
kada prolazim kroz svoj nasad u rezidbi promatrajući internodij jasno mi je dali na dotičnom stablu-grmu postoji kakav problem, što odrezati, gdje odrezati ako je problem u pitanju, također kada uđem u tuđi nasad mogu iz internodija iščitati bar 2-3godine u rikverc što je bilo. I onda slijedi "pa kako znate".. To ti je kao kad gatara čita iz dlana ali samo ono što je bilo a što će biti iz internodija se ne može zaključiti ali se daje savjet što poduzeti da stvar dođe na pravi put.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ispravak krivog navoda: mana sorte, bobiću, jer da je odlika nitko sretniji od nas.

Mogo bi se sloziti oko ove teze ali i ustvrditi da bez obzira na tu svoju "šugavost" uredno rađa iz godine u godinu,,,


Isto ti je RoRi da li ti imaš na 1ha 500 ili 800 stabala ti prskaš 1 ha.

E oko ovoga bi se vec dalo raspravljati i u globalu se ne slazem sa ovom tezom a dokaze vucem iz vlastitog nasada u kojem je bilo 900 stabala na hektar i kusur a sljedecu sezonu ce ih biti samo 450,,,
Razlika je u kolicini "redova" i prohoda, prije ih je bilo 6 a sad ce ih biti samo 3 i tu kolicina skropiva mora varirati po jedinici povrsine,,,
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
U pitanju je langa.
Nije mi samo jasno Cobe ,sta ce tebi fosetil aluminijum?
Kakav ti problem imas kada ti on treba?
Pa i zreo zasad treba stedeti sto vise i prskati pametno.
Tebi je sada dovoljan samo bakar i njega se drzi.
Mislim da si svoj bonus za tebukonazol i tiofanat ove godine potrosio :)
Ja za njih nisam znao skoro prvih deset godina.
Jeste da je i klima sada teza ali ipak....

Nisam znao da treba da postoji odredjen problem da bi se on koristio!Znam samo da on procisti biljku uzduz i popreko i to vrlo efikasno i da je zato dobar pred kraj vegetacije a pre bakra!Druga stvar,ja sam jos uvek na samom pocetku i bicu jos dugo pa gledam da "ukradem zanat":),malo ovde malo onde,a da li je sve to ispravno to cu tek da vidim...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Mogo bi se sloziti oko ove teze ali i ustvrditi da bez obzira na tu svoju "šugavost" uredno rađa iz godine u godinu,,,




E oko ovoga bi se vec dalo raspravljati i u globalu se ne slazem sa ovom tezom a dokaze vucem iz vlastitog nasada u kojem je bilo 900 stabala na hektar i kusur a sljedecu sezonu ce ih biti samo 450,,,
Razlika je u kolicini "redova" i prohoda, prije ih je bilo 6 a sad ce ih biti samo 3 i tu kolicina skropiva mora varirati po jedinici povrsine,,,

Škropivo nije važno nego količina djelatne tvari, o tome smo govorili. ako ide 1 kg signuma na 1ha onda ćeš ga potrošiti na 1ha da li sa 1000l vode ili sa 500l vode važna je količina škropiva. voda je samo otapalo i sredstvo prijenosa fungicija/insekticida
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
U pitanju je langa.
Nije mi samo jasno Cobe ,sta ce tebi fosetil aluminijum?
Kakav ti problem imas kada ti on treba?
Pa i zreo zasad treba stedeti sto vise i prskati pametno.
Tebi je sada dovoljan samo bakar i njega se drzi.
Mislim da si svoj bonus za tebukonazol i tiofanat ove godine potrosio :)
Ja za njih nisam znao skoro prvih deset godina.
Jeste da je i klima sada teza ali ipak....

Istog sam mišljenja, o tome ćeš razmišljati kad ti uđe duboko u rod.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Karla ako sam dobro shvatio što si htjela reči je da nije bitno koliko je vode već koliko je sredstva tj. aktivne tvari, tj. da je svejedno hoćeš potrošiti 500 il i1000 l vode, već da je bitno da ćeš potrošiti 1 kg sredstva tj. aktivne tvari? Ako sam te dobro shvatio da si to htjela reči, ili si obrnuto mislila, teško mi je shvatit što si htjela reči točno.
Koliko ja znam situacija je obrnuta, najbitnija je koncentracija sredstva tj. aktivne tvari u vodi, jer ako je manja koncentracija sredstva u vodi onda je manje djelotvorno ili uopće nije, jer da i nekoliko puta pređeš sa pre niskom koncentracijom neće imati nikakav učinak.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
koncentracija, mislim da je na svim fungicidima, bar s onima kojima sam ja radila, bazirana po uputi proizvođača na 1000 l vode/1ha. A to je količina vode koju je teško potrošiti ako nasad, stabla nisu enormno velika pa onda ide i više (Nenad).
Ja kod sebe trošim od 500-600 l vode/ha a zimsko oko 800 l (ova godina je bila tako). Na tu količinu stavim 1 kg signuma (kad smo već kod tog signuma zapeli da bude lakše razumljivo). To sam htjela reći a ti sad na tom 1 ha površine imaj 400 sadnica ili 800 pa ako ćeš trošiti više vode od 1000 l onda šeć shodno tom povećanju povećati i sredstva, ali ako trošiš kao ja 500-600 l vode a imam cca 420 sadnica /ha (okretišta, prilazni put sve minus pa je ta količina ili 1 kg signuma. To sam rekla tako si i napisao i što bi sad tu obrnuto mislila, vidiš da si dobro shvatio i sad neznam zašto dalje pišeš da je situacija obrnuta....
Ali da se razumijemo ne možeš sad potrošiti i 200 l vode i staviti 1 kg signuma pa ti to ne bude opet zadovoljavajuće pošpricano, mislim sve ima neke svoje norme. Idealno bi bilo 1000 l na nasadu u punom rodu. Moj stroj to nemože postići. Dio problema koji su se sad pojavili u mnogim nasadima vrlo je vjerojatno u premalom doziranju sredstva jer su se rukovodili postotkom sredstva u odnosu na vodu koju potroše. Evo to je moje mišljenje ništa obrnuto.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ta tema sa koncentracijom je već sto puta napisana a koliko se sjećam i nedavno.
Da mi sad idemo aktualizirati što se predviđa po pitanju CIJENA/2017.???!!!
Turci, Talijani, ima li kakvih predviđanja???
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Ta tema sa koncentracijom je već sto puta napisana a koliko se sjećam i nedavno.
Da mi sad idemo aktualizirati što se predviđa po pitanju CIJENA/2017.???!!!
Turci, Talijani, ima li kakvih predviđanja???
To ce biti jako zanimljivo i vruce pitanje u narednom periodu.
Cena u Turskoj pada, e sad da li ce ovih zadnjih nekoliko nedelja uticati da se nesto promeni ....ko ce znati.
Budi pametan ,pa ili ga prodaj odmah ili sacekaj decembar?
Jedno kajanje ne gine.
Plus kod nas u Srbiji nikakvih dazbina na uvoz turskog lesnika.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
To sam rekla tako si i napisao i što bi sad tu obrnuto mislila, vidiš da si dobro shvatio i sad neznam zašto dalje pišeš da je situacija obrnuta.....

očito sam napisao "da li možda obrnuto misliš" jer nisam dobro shvatio što si htjela reči onom rečenicom, da jesam ne bi to napisao a ja dalje pišem da je obrnuto jer sam ja smatrao tako tj. da se izjasnim ukratko kako ja shvaćam na što jednostavniji mogući način - najbitnija stvar je količina škropiva i koncentracija. Prvo odredimo koliko nam škropiva treba s obzirom na veličinu voćnjaka iliti ako smo limitirani veličinom atomizera koliko stane. Kada odredimo količinu škropiva (vode koju ćemo staviti) koliko će nam trebati, tipa 100 l, onda dodajemo onoliku količinu sredstva da postignemo željenu koncentraciju koja je u uputama navedena, tipa za cupprablauz za suzbijanje venturie kod jabuke u mirovanju je koncentracija od 0,8%, što bi reklo da na 100 l vode ide 800 g sredstva ili točno zna pisati koliko sredstva ide u koliko l vode.
Pitao sam za navedeno samo iz razloga jer znam ljude koji znaju primjera radi staviti istu količinu sredstva i na 500 l i na 1000l pa misle da je učinak isti ako više puta prođu po istom mjestu (voćki) kada stave na 1000l, što nikako nije točno jer je koncentracija manja od one u uputama i s time učinkovitost sredstva.
To je to od mene neću više dosađivati o navedenoj temi :)

denisvalesic - jako lijepo ti izgleda nasad :). Koliko vidim ideš na malo stablo? Ja nažalost ne mogu tako fino kultivirati unutar reda jer nemam mehanizaciju za to, no i to si planiram uskoro nabaviti :) Što misliš hoćeš li zbog blizine šume imati problema sa štetnicima? Ja sam u sličnoj situaciji, nije šuma, ali je 2 ha zaralse i zapuštene njihve odmah do mene, razmišljam da odkupim pa uredim, ali problem je što su vlasnici poumirali a sinovi ošli za Australiju...
 
Posljednje uređivanje:

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
za sada nisam imao štete od divljači kod nas zec je čista rijetkost ja ga nisam godinama vidio a što se tiče srna vidjećemo da ulažem u ogradu to mi je za sada prevelika investicija. nasad se nalazi odmah iza kuće (podkućnica) tako da ga imam stalno na oku.
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Imam jednu nejasnocu glede broja sadnica po hektru. Dakle neznam kojim matematickim izracunom dobivate 500 600 i vise sadnica po hektru uzevsi u obzirom da se nemoze saditi uz sami rub parcele ni u jednom smjeru. Ja dobivam ispod 400 a uskoro bi avansirao sadnice i neznam kako da izracunam. Hvala unaprijed na otkrivanju tajne formule
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Denis nasad ti odlicno izgleda i vidi se da dosta truda ulazes u njega, vjerujem da ce ti on jednog dana debelo zahvaliti za to,,,
Jedan savjet samo vezan uz proljetnu gnojidbu, kad budes bacao dusik onda onim sadnicama cije grane imaju manji porast i kraci internodij malo povecaj gnojidbenu normu,,,:)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
To ce biti jako zanimljivo i vruce pitanje u narednom periodu.
Cena u Turskoj pada, e sad da li ce ovih zadnjih nekoliko nedelja uticati da se nesto promeni ....ko ce znati.
Budi pametan ,pa ili ga prodaj odmah ili sacekaj decembar?
Jedno kajanje ne gine.
Plus kod nas u Srbiji nikakvih dazbina na uvoz turskog lesnika.

Nikako da sjedne ona zlatna godina s lješnjakom, sad kad je urodilo pa da bude cijena kao prošle godine e to bi bio šou. Ako padne samo rulet kojeg treba imati sreće zavrtjeti (suša kiša mraz sunce tuča turci talijani sve raspoređeno na onoj tabli kad se kolo sreće okreće)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nino 1005Broj sadnica ti ovisi na koji razmak ćeš saditi. ako te savjetuju oni koji prodaju sadnice to bude uvijek debelo više nego je optimalno. Ako ideš nešto klasično kao grm 5x4 onda ti na jednu sadnicu otpada 20 kvadrata a 1 ha ima 10 000 metara kvadratnih tj na tu površinu stane 500 komada kada bi posadio baš totalno ali sad oduzmi okretište za traktor, susjedne parcele , znači može biti samo nešto manje od 500. Ako ti koja ostane viška ukopaj nastranu pa možda se nešto ne primi ili ošteti pa da imaš na nadopunu na dohvat ruke.
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nonsense:.... najbitnija stvar je količina škropiva i koncentracija. Prvo odredimo koliko nam škropiva treba s obzirom na veličinu voćnjaka iliti ako smo limitirani veličinom atomizera koliko stane. Kada odredimo količinu škropiva (vode koju ćemo staviti) koliko će nam trebati, tipa 100 l, onda dodajemo onoliku količinu sredstva da postignemo željenu koncentraciju koja je u uputama navedena, tipa za cupprablauz za suzbijanje venturie kod jabuke u mirovanju je koncentracija od 0,8%, što bi reklo da na 100 l vode ide 800 g sredstva ili točno zna pisati koliko sredstva ide u koliko l vode.
Pitao sam za navedeno samo iz razloga jer znam ljude koji znaju primjera radi staviti istu količinu sredstva i na 500 l i na 1000l pa misle da je učinak isti ako više puta prođu po istom mjestu (voćki) kada stave na 1000l, što nikako nije točno jer je koncentracija manja od one u uputama i s time učinkovitost sredstva.
To je to od mene neću više dosađivati o navedenoj temi
Ovo što je istaknuto u tekstu tu se slažemo, a dalje si mi pobjegao u krivom smjeru. pa idemo ovako pustimo jabuku idemo na lijesku:
Preuzeto DSZB Lijeska bakterijska pjegavost
(Xanthomonas campestris)
Primjena: u količini 2 kg/ha uz utrošak vode 350-700 l/ha te u vremenskom razmaku od 7-10 dana između primjena. Primjenjuje se u proljeće nakon zimske rezidbe, u trenutku pupanja (prije cvatnje) te na jesen nakon berbe i opadanja lišća. Sredstvo se smije primijeniti najviše dva puta tijekom jedne vegetacijske sezone.
Recimo ti imaš špricu u koju stane 100 l vode a na tvoj nasad trošiš 300 l vode jer ti je nasad recimo 0,5 ha i sad na to bi trebao ukupno staviti (proljeće) 1kg znači pola od predviđena 2 kg koja idu na 1ha Kako ti u špricu stane 100 l ići ćeš je 3x puniti vodom i 1 kg dijeliš na 3. Zimsko prskanje zahtjeva znatno više sredstva ... Ako ideš na postotak onda to ispadne manje, slabija je koncentracija i tu uglavnom dolazi do pogrešaka. Ja sam isto tako na početku pogrešno,.. Kod nasada u rodu na to treba naročito paziti jer su krošnje velike i treba to dobro pokriti sa zaštitom ako nije problemi su začas tu, više je uočljivije nego kada još ne rađa.
Forum je da se vodi rasprava pa ako treba ajmo još na tu temu. Mislim da su to važne stvari ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh