• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Bobiću ti moraš pod hitno početi proizvoditi lješnjakovo ulje, to ti koriste mlade i zgodne... a sve koje uđu u nasad i režu izboje, okopavaju ako su i bile zgodne dok lješnjak ne uđe u rod brzo to prestaju biti...

Po meni bi bilo korisno održati jedan radni sastanak da se nađu proizvođači lješnjaka, da svatko tko ima "neku" proizvodnju predstavi svoje gospodarstvo i da iznese konkretne probleme što ga muči, a struka koja je relevantna da sjedi i to odsluša pa da pruži konkretan odgovor i da se dobije konkretan savjet, informacija... od zaštite, trendova, dostignuća razvijenih zemalja i sl.
Forum je dobar i dobro da postoji, ali koliko puno raznoraznih situacija na terenu...naročito onih nasada koji su proizvodni.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Karla je žestoko odgovorila. [emoji106] [emoji106] [emoji106]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bobiću ti moraš pod hitno početi proizvoditi lješnjakovo ulje, to ti koriste mlade i zgodne... a sve koje uđu u nasad i režu izboje, okopavaju ako su i bile zgodne dok lješnjak ne uđe u rod brzo to prestaju biti...

Po meni bi bilo korisno održati jedan radni sastanak da se nađu proizvođači lješnjaka,

Pa ti meni uopce ne zelis dobro, ccc
c100.gif

Kao prvo lijepe, zdopadne i malde ne sluze za ulazak u nasad vec za neke druge stvari, ccc,,,
c065.gif

A izboji, ccc
i to malo zarade sto u toj proizvodnji ima ti bi da mi one uniste, ccc,,,
a050.gif

Vise ne razgovaramo,

e025.gif


:icon_weed:

Iz citata druge recenice, radi se na tome,,,:(emo)::tongue:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pa zar se sumnja?

Ipak sam ja samosvjestan i dobro pazim da dupe ne dođe na hladno hemeroida radi,,,:icon_weed:
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Uz forum i knjigu, nadam se uspjesnom pocetku.
YzQlFsI.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Ništa mnogo u toj knjizi jer posedujem tu knjigu. [emoji106]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
13.Skup HVZ - Detaljan program izlaganja i predavanja

Poštovani kolege evo detaljnog programa predavanja sa nazivima tema i imenima predavača za skup HVZ-e u Daruvaru.
Vjerujem da će svatko naći neko predavanje koje mu je interesantno, a uz izlaganja biti će i dvije panel diskusije sa sudjelovanjem publike.
 

Prilozi

  • POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-001 (1).jpg
    POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-001 (1).jpg
    61.7 KB · Pregleda: 127
  • POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-012 (1).jpg
    POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-012 (1).jpg
    64.5 KB · Pregleda: 144

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
13.Skup HVZ - Detaljan program izlaganja i predavanja

...nastavak.
 

Prilozi

  • POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-003 (1).jpg
    POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-003 (1).jpg
    39.8 KB · Pregleda: 117
  • POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-004 (1).jpg
    POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-004 (1).jpg
    45.5 KB · Pregleda: 125
  • POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-005 (1).jpg
    POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-005 (1).jpg
    53.1 KB · Pregleda: 130
  • POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-006 (1).jpg
    POZIVNICA savjetovanje vocara 2018.3-page-006 (1).jpg
    53.6 KB · Pregleda: 104

dadovocar

Novi član
Tu od
3 Srp 2017
Poruka
11
Šta mi vrijedi i što mi je pred nosem, kad ne mogu doći zbog posla, a vidim i kolega Bobostar će imati svoje izlaganje. Ovo je nekima postavljeno kao obavijest, a nekima da se jedu...
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Po vama, koju bi vrstu trebao da uzmem kao primarnu, a koju kao oprasivac?

Negdje sam procitao, da je preporuka ici na dve primarne sorte, a da treca bude oprasivac, nekih 10% sadnica, u odnosu na broj posadjenih primarnih.

Za oprasivac sam procitao da je crveni lambert dobra sorta
 
Posljednje uređivanje:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Lp,molim savjet.
8.3. planiram pošpricati lijesku sa Cuprablau Z i Modro ulje.
Pitanje je :
da li je to kasno s obzirom na to da je cvatnja lijeske već prošla, i da li ima opasnosti sada ići sa bakarnim preparatom Cuprablau Z i Modrim uljem na lijesku koja je ocvala?

U jesen 2017. sam zaštitio lijesku sa Cuprablau Z i Modrim uljem... Hvala!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bojim se da je to jos puno prerano za bakar jer bakar zahtjeva temperature preko 10°c
Nisam siguran niti da u ovoj fazi razvoja pozeljno ici sa uljima jer ulja rade finu prevlaku a polen je tek prihvacen na tucak,,,
Prosle godine je cvatnja isla u dva navrata sto ne znaci da mozda neke sorte nece i ove godine ponoviti isto,,,
U svakom slucaju ja bi sa bakrom jos pricekao,,, :icon_e_confused:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Može jedno pitanje vezano za gnojidbu.
Koja vrsta gnojidbe vam se pokazala kao najbolja kod mladog nasada (prve 3-4 godine) ?
Stajsko gnojivo, mineralna gnojiva ili folijarna ?

Nisam siguran s čim gnojiti mladi nasad :icon_e_confused:

Kombiniraj sve tri... ;-)
Za mladi nasad je obavezna gnojidba u tlo;
- proljetna KAN: (1. god-50 grama po sadnici/2. god - 100 grama/3. godina-150 grama/4 god.-200-250 grama/sadnici)
- jesenska NPK (naglasak na fosfor i kalij, tipa 7:20:30 ili slično): po godinama cca. 100 grama/150 grama/200 grama/300 grama

Ovo je za neko srednje plodno tlo. Ako je tlo karbonatno; umejsto KAN-a ići sa amonij-sulfatom. Isto tako, odnos P:K u jesenskoj gnojidbi ovisi o stanju fosfora i kalija u tlo.

A za folijarnu gnojidbu ostavi mikroelemente, jer je korijen u tlu još mali i usvajanje mikroelemenata iz tla je slabo. Trebalo bi 2-3x tijekom vegetacije odraditi mješavinu mikroelemenata folijarno.
Uz to odradi i biostimulator.

I to je što se tiče gnojidbe mladog nasada u redu. Postoji nekoliko varijacija na ovu temu, ali to je to.

Dodatne opcije bi bile;
- u jesenskoj gnojidbi odraditi organsko-mineralna gnojiva umjesto minerlanih NPK (pa će se popraviti i stanje oko organske tvari u tlu)
- i u folijarnoj gnojidbi u vegetaciji odraditi 2-3 tretmana sa fosforom, jer je korijen još uvijek mali i slabo se usvaja fosfor iz tla, pa ga je tehnološki bolje odraditi preko lista (poput gnojiva Niuper 75, tu je i link: http://www.gnojidba.info/gnojidba-vinove-loze/niuper-75/ ), i rast i razvoj nadzemnog dijela će biti puno jači.
:icon_pidu:
I neka samo raste....
 

Najnoviji postovi

Na vrh