• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

dadovocar

Novi član
Tu od
3 Srp 2017
Poruka
11
Karla, stjenice uglavnom prezimljuju kao odrasli insekti, na skrovitim mjestima, u šušnju i međama oko parcela, gdje nisu plavna mjesta, a na biljke se vraćaju kada se pojave listovi.
Ulje djeluje tako što zatvori otvore na insektu kroz koje diše i tako ga uguši. Zato preporučuju veće količine prilikom prskanja (20 do 30 l/ha). E sad, one koje ostanu u ljeskaru, najčešće su u lišću ispod žbuna, budu zaštićene lišćem koje tu napada.
Ulje je u svakom slučaju dobro zbog insekata koje prezime kao jaje (vaši).
Ovo drugo prskanje koje navede, u toku vegetacije je definitivno efikasnije protiv stjenica.
Vjerovatno ti nisam rekao ništa novo, ali eto...
 
Posljednje uređivanje:

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
pozdrav,

imam jedno pitanje, malo delikatno

posadil sam ljesnjake, nekih 130 komada, rado bih ih stavio u ekolosku proizvodnju, ali rekli su mi da mi treba racun za to, a ja ga nemam jer sam kupio privatne sadnice, jel bi mi ko mogao pomoći sa racunom

hvala

odgovor u pp ako može
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Problem moze biti i racun ako je vec napravljena prenamjena ili je prijavljeno u sustav poticaja,,,
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
jos nije nista prijavljeno, niti prenamjenjeno, znam samo da kada sam zvao neku zenu koja se bavi sa tim poticajima, veli ona da mi treba racun od rasadnika gdje sam kupio, a da mi netrebaju eko certificirane sadnice

i ja bi po tome samo morao nać nekoga ko bi mi mogao izdati racun za sadnice
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako u hrvatskoj postoje eko sadnice koje ti trebaju onda moraš kupit eko sadnice, jedino u slučaju da nema eko sadnica smiješ koristiti iz konvencionalne proizvodnje ali da nisu tretirane nedozvoljenim sredstvima u eko proizvodnji.
Za svaku sadnicu koju kupiš trebaš dobit certifikat, bila sadnica eko ili konvencionalna. Problem sa certifikatom je sljedeći, rasadničari imaju više kontrola godišnje, na početku sezone prijavljuju broj sadnica određene sorte koje će uzgojiti i na osnovu toga izdaju račune i certifikate. Na kraju im zavod za rasadničarstvo kontrolira broj prijavljenih i prodanih sadnica. Može se na svoju ruku uzgojit sadnica na crno ako ih ovi ne nađu, ali za njih ne možeš izdat certifikat.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
=karla;1270957

Nenade na koji oblik štete kod stjenica misliš? Ubod u već formiranu jezgru, nerazvijen plod, prazan plod? Ili nešto sasvim drugo?
Da , mislim na ubod na vec formiranom plodu.Kod mene najverovatnije na vec prakticno sazrelom plodu.
Nikada nisam imao problema sa insektima, praznim ,ubusenim plodovima jer redovno prskam.Medjutim mislim da ova (konkretno da ne trazim sada kako se na latinskom pise ali halimorfa halis-braon stenica) stenica pravi veliku stetu i u krajnjoj fazi razvoja ploda tacnije u samom zrenju i cak pri njegovom opadanju.Nisam se nikada ranije sretao sa ovim problemom ,tako da sam prskanja uglavnom zavrsavao pre pocetka opadanja plodova a izgleda da ova gamad bas tada umeju da budu aktivna.Sta bi bilo da sam propustao prskanja na pocetku i sredini ciklusa....bolje ni ne misliti.
Dosta sam pitanja dobio od ljudi na temu monilije i bortritisa.Kazu da su im rodovi bili unisteni u ranijim vegetacijama .....mislim da monilija i bortritis nikako ne mogu u tom procentu praviti toliku stetu.Sada sam pre ubedjen kada vidim taj deo koji se kod mene pojavio da su oni jednostavno imali upravo ubode stenice samo u masovnom obimu, jer stenica prilikom uboda kroz svoju pljuvacku unosi gljivice koje parazitiraju na ljusci i eto stete za koju ljudi misle da je bortritis ili po njihovom monilija.Sada zamislite kada ih imate u zasadu a ne vrsite redovnu ili nikakvu zastitu.
Misljenja sam da ce se ubuduce vise paznje morati posvetiti upravo ovoj vrsti stetocina.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pitanje za Nenada,vidim da ste napisali da par godina u nazad ne prskate fungicidima u fazi cvetanja vec pocetkom Maja i da ste zadovoljni ucinkom.Ja sam po vasoj preporuci prskao u Januaru i Februaru fungicidima.Interesuje me da li ste dosli do nekih novih saznanja u vezi ove zastite i koja je sada preporuka,hvala unapred.
A zasada ne vidim da se nesto promenilo ,cak sta vise mislim da se u godini kao ovoj za nama to mozda i pokazalo dobro jer sam uprkos velikim padavinama i jakim vetrovima kako je bilo na pocetku prosle godine, klasicnog bortritisa-monilije nisam prakticno ni imao_Ono sto mi se takodje smanjilo ili da slobodno kazem nije ga uopste bilo .....koju nedelju pre pocetka opadanja plodova uvek bude prevremeno opalih praznih plodova ,sad zbog cega je to da ne ulazim ali karakteristicno je posebno za tonde (naravno i druge sorte ali u manjem obimu) ,ove godine to prakticno nisam ni primetio.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Hvala Nenade na odgovoru,cim se prolepsa prskacu Chorusom,nadam se da cu uspeti dva puta u razmaku od 10 do 15 dana da to obavim.Inace stenica ima i kod mene,prvi put sam primetio na plodu ubode pre tri godine,ja prskam redovno insekticidima i opet sam ove godine imao ubode na jezgru,ne nesto puno ali ih ima.
 

djomla

Novi član
Tu od
25 Srp 2015
Poruka
3
Pozdrav, ako ste primjetili kapljice smeđe boje na plodu, gotovo sigurno je bolest porjeklom od stjenica, nastala ubodom u ranoj fazi razvoja ploda. Jako puno ploda propada prilikom invazije i zna ih biti jako velik broj u nasadu. Ja sam pre dve sezone to osjetio na svom zasadu, i ako sam gotovo redovno prskao insekticidom, obavezno sada prskam i u 7 mjesecu sa koktelom insekticid-funficid.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Postovani nasao sam na nekim Italijanskim sajtovima tri preparata za borbu protiv stenica a to su EPIK SL,TREBON UP,SPARVIERO,problem je sto neznam Italijanski pa nemogu procitati koje su aktivne materije,tako bi mogli uporediti sa nasim insekticidima i primeniti ih.Evo i sajta,mozda ce koristiti.Ima i vide sta stenice urade zrnu lesnika,ja sam mislio da to prouzrokuje Monlija,medjutim kako Nenad kaze izgleda da ce mo morati vise paznje posvetiti stenicama koje su igleda glavni prouzrokovaci ovih bolesti.

http://www.sipcamitalia.it/it/news/12/la-cimice-asiatica/116_NC

https://www.youtube.com/watch?v=uDSj5ZOfBdw
 
Posljednje uređivanje:

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Babin-ja kolko sam razumeo,akt.materije su acetamiprid I lambda cihalotrin.

I neki etofenprox...sto se tice ovog "TREBON UP" preparata.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Oko koje godine starosti nasada ste otprilike počeli provoditi redovitu zaštitu (ne računajuči bakar), pretpostavljam od oko 4 s dolaskom ozbiljnijeg roda.
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Pozdrav,

malo sam pretraživao po ovom temi, ali nisam uspio naći odgovor (vjv nisam skužio).
Trebam preporuku za stroj s kojim obrađivati jesenas posađeni nasad prema vašem iskustvu.
Roto malčer, malčer (s batovima ili kako se već zove) ili frezu ?
Radi se o 1,7Ha površini.

Hvala
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
freza traktorska tanjuraca i freza na ticalo prve 3 do 4 godine a zatim zatraviti ili i dalje nastaviti frezanje
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Hvala Krki na odgovoru :)
I još jedno pitanje.
Kada sam uzimao sadnice kod Moulisa pitao sam ga kako prskati sada kada su mali. Odgovor koji sam dobio je da ne prskam ništa (samo gnojidba i obrada) sve dok se ne pojave prvi plodovi (2-3 godine) jer nema smisla voćki davati kemiju prije ploda.
Ovo meni kao laiku ima smisla, ali me zanima i vaše mišljenje ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh