• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Molim za odgovor da li je isto CHORUS I CORMAX za zaštitu lešnika protiv Monilije i da li se oba preparata upotrebljavaju na temperaturi 5 stepeni.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

NikolaGudlin

Novi član
Tu od
14 Sij 2018
Poruka
2
Dobro jutro
Imam u planu da posadim sadnice lijeske.Pa ako ima ko za prodat kvalitetne 150 komada slobodno mi se javite u inboks.U obzir dolaze dvogodisnje oko 90 posto istarski i 10 posto rimski.
Hvala
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Molim za odgovor da li je isto CHORUS I CORMAX za zaštitu lešnika protiv Monilije i da li se oba preparata upotrebljavaju na temperaturi 5 stepeni.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока

Koliko vidim ista je aktivna materija pa bi i ucinak trebao biti isti,,,

Nadam se da neces krivo shvatiti pitanje koje cu ti postaviti,,,
Stvarni imas li ti zaista problem sa moniliom ili ovo radis samo radi preventive?
Imas li problem sa plodom ili sa susenjem grancica?

Da budem iskren nikad do sad nisam radio to zimsko prskanje vec to obicno odradim u svibnju (citaj maju) kad velicina ploda bude do 1 mm i do sad nikad nisam imao problem sa moniliom ploda,,,
Susenja grancica imam ali sve vise sam siguran da to nije od monilije vec radi drugih faktora,,,

Mora se imati u vidu da lijeska nije kao druge vocne vrste pa da ni zastita kao takva nemoze se primjenjivati kao ona za druge vocne vrste,,,

Kad znam gledati te programe zastite koji se nude na netu pa mi dođe muka kad vidim sto se sve preporuca za vrijeme cvatnje,,,

Mozda se varam ali ne vidim potrebu za zastitom u vrijeme mirovanja vegetacije, (citaj prije pocetka otvaranja pupova),,,
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Bobicu bio bih ti zahvalan ako bi mi napisao kojim insekticidom i fungicidom pokrivas april(travanj) a kojim maj(svibanj)?Mozda okvirno neki tvoj plan prskanja...?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Sto se insekticida tice kroz cijelu sezonu koristio sam dva insekticida, Karate zeon i Rogor 40,,,
Koristeno naizmjenicno jednom Karate a nakon dva tjedna Rogor,,,
Ove godine planiram raditi na nacin da s jedne strane bude prskano kontaktnim a sa druge strane sistemikom,,,
Od fungicida koristeno Signum, Chorus, Falkon, sredastva na bazi kaptana te mankozeba,,,
Naravno i bakar kao neizostavni dio,,,
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Sto se insekticida tice kroz cijelu sezonu koristio sam dva insekticida, Karate zeon i Rogor 40,,,
Koristeno naizmjenicno jednom Karate a nakon dva tjedna Rogor,,,
Ove godine planiram raditi na nacin da s jedne strane bude prskano kontaktnim a sa druge strane sistemikom,,,
Od fungicida koristeno Signum, Chorus, Falkon, sredastva na bazi kaptana te mankozeba,,,
Naravno i bakar kao neizostavni dio,,,
Odakle ti Karate Zeon?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dali će bit velikih posljedica od ovih narednih minusa, meni su se većina reza otvorile, kako je kod vas

Bez brige, za sad je sve to jos uvijek u granicama normale i ima jos uvijek prostora iohohoooo,,,
Oscilacije temperature u ovo godisnje doba je sasvim normalno i lijeska je tome vrlo dobro prilagođena,,,

Odakle ti Karate Zeon?

Kupljen u regularnoj prodaji, doduse nije u skladu sa onim sto propisuje ministarstvo ali Lambda cihalotrin je aktivna tvar koja u full kratkom vremenu odradi to sto treba odraditi a sto je vrlo bitno kod pojave stetnika tipa stjenice ili strizibuba.
Cetiri puta je jeftiniji od razvikanog Calypsa a meni on odradi posao sa kojim sam vrlo zadovoljan,,,
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Bobić veoma sam zahvalan na vašem odgovoru jer ste uvek korektni i veoma savetodavni I bez rezerve pomažete koliko možete. Što bih rekao za tu Moniliju ne znam ni sam ali imao sam prošle a i ove godine osušenih plodova a na Poljoinfo su rekli da je za zaštitu kasno pa sada vidim da su neki već upotrebili dve zaštite CHORUS pa sam mislio da odradim jednu alu evo sneg pao i ladno pa od toga ništa. Veliki pozdrav [emoji112]

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Kupljen u regularnoj prodaji, doduse nije u skladu sa onim sto propisuje ministarstvo ali Lambda cihalotrin je aktivna tvar koja u full kratkom vremenu odradi to sto treba odraditi a sto je vrlo bitno kod pojave stetnika tipa stjenice ili strizibuba.
Cetiri puta je jeftiniji od razvikanog Calypsa a meni on odradi posao sa kojim sam vrlo zadovoljan,,,
Ima dosta preparata na bazi lambda cihalotrina ali koliko sam razumeo Karte zeon je imao jos nesto sto ovi preparati koji su sada u regularnoj prodaji ,nemaju.
Kod nas Karatea nema u prodaji vec vise godina ,zato sam te i pitao.
Pozdrav.
 

dadovocar

Novi član
Tu od
3 Srp 2017
Poruka
11
Koliko znam, Karate Zeon ima tu tzv zeon tehnologiju, koja mu omogućava veću postojanost poslije prskanja i duže djelovanje. Piretrodi su fotolabilni, na suncu se raspadaju i gube efikasnost. Zato se za njih kaže da imaju knock down efekat - brzu inicijalnu otrovnost, nakon koje relativno brzo nestaju.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
BOBIĆ: Da budem iskren nikad do sad nisam radio to zimsko prskanje vec to obicno odradim u svibnju (citaj maju) kad velicina ploda bude do 1 mm i do sad nikad nisam imao problem sa moniliom ploda,,,
Susenja grancica imam ali sve vise sam siguran da to nije od monilije vec radi drugih faktora,,,
BOBIĆU ako nisi 2017. godine imao moniliju ploda onda je nikad apsolutno nikad nećeš ni imati. sreća tvoja.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Neznam niti jedna mi nije pokazala putovnicu. Ja sam ih ove tj. prošle godine uspješno počastila raznim koktelima tako da sam po tom pitanju iznimno zadovoljna, a tim više jer samo imali na preradi poveću količinu lješnjaka koji se sreo s tim insektom pa znam o čemu je riječ i o kakvoj šteti se radi.
Sreli smo se s pretjeranim urodom i velikom sušom.
A sada je situacija da su se muške rese već poprilično izdužile, a ženskih cvijetova se isto puno otvorilo. Nočas je pao snijeg i temperature su se nešto spustile, iako je to daleko od prave zime.
Čekam priliku da oprskam sa Corusom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
BOBIĆU ako nisi 2017. godine imao moniliju ploda onda je nikad apsolutno nikad nećeš ni imati. sreća tvoja.

Vidjela si dio plodova kad si dolazila kod mene a i trenutno stanje u nasadu pa ti ne moram objesnjavati sto i koliko,,,
Moje isprike, citirani dio odnoosio se na godine prije ove 2017.
u ovoj godini svi proizvođaci koje znam imali su isti problem,,,

Ni ovom prilikom ne pisem da u prijasnjim godinama uopce nisam imao monilije na plodu vec da se ona kretala u zaista zanemarivim razmjerima i opravdanost zastite u ovo vrijeme ne vidim,,,
U 2017. godini osjetno sam vise potrosio na zastitna sredstva a ucinak nikad gori pa preispitujem jos uvijek kad i gdje sam pogrijesio i treba li toliko stititi ili je bit da samo treba pogoditi pravi termin,,,

2017 je bila zaista posebna godina i mislim da ne mozemo samo olako donosti odluke jer pitanje je koliko je plodova bilo zarazeno "gljivicnim" bolestima, koliko je praznih plodova bilo kao posljedica suse a koliko njih kao posljedica stjenica jer bilo je tu zaista svega,,,
Da sam imao barem na dijelu nasada navodnjavanje bio bih barem malo pametniji ali nisam nazalost,,,
No da je sve idealno nebi bilo zanimljivo,,,:(blush):
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Neznam niti jedna mi nije pokazala putovnicu. Ja sam ih ove tj. prošle godine uspješno počastila raznim koktelima tako da sam po tom pitanju iznimno zadovoljna, a tim više jer samo imali na preradi poveću količinu lješnjaka koji se sreo s tim insektom pa znam o čemu je riječ i o kakvoj šteti se radi.
Sreli smo se s pretjeranim urodom i velikom sušom.
A sada je situacija da su se muške rese već poprilično izdužile, a ženskih cvijetova se isto puno otvorilo. Nočas je pao snijeg i temperature su se nešto spustile, iako je to daleko od prave zime.
Čekam priliku da oprskam sa Corusom.
Mislim da putovnicu nikada neces ni videti :)
Ja sam se ove godine prvi put sreo sa njima ....bilo je stete iako sam prskao, ne drasticne ali je bilo.Moguce je da sam propust napravio sto nisam insekticide koristio u julu, racunajuci kako je bilo ranijih godina.Dokle si prskala protiv insekata?
Koliko vidim spremas se za Horus....a opet ja vec evo koju godinu za redom ne prskam u cvetu .Prskam isto pocetkom maja i ako sam u godini kao sto je bila prosla bio zadovoljan rezultatima...zasada ovu praksu necu menjati.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za chorus ide eksperimentalno ove godine. Nikad dosad nisam u cvatnji s ničim, ali mislim eksperimentirati na 1 ha. Iz razloga što ima logike da zaraza ulazi kroz cvijet. Na tom 1 ha imam točne pokazatelje ubranog lješnjaka pa da usporedim.
A insekti su mi po važnosti zaštite na prvom mjestu. Dakle, prva borba protiv njih ide već u početku sezone. Radi se o agrotehničkim mjerama.
Protiv ljeskotoča, radim jesensko frezanje ispod krošnje, svaka strana 80 cm.
To mi je prva mjera obrane. A protiv stjenice, koju smatram daleko opasnijim insektom, prskam modrim uljem onako detaljno stablo,ručne palice, od prvih račvi grana prema dolje, sa svih strana. Ako one odlažu jajašca ispod kore ili u nekim pukotinama onda to ima efekta. Druga sva prskanja obavezno uključuju insekticid, koji pokriva i ljeskotoč i stjenicu. Prošle godine toga je bilo dosta. Kad pogledam po papirima, tablicama, javit ću. Calipso mi je neizostavan, a ove druge insekticide izmjenjujem.
Nenade na koji oblik štete kod stjenica misliš? Ubod u već formiranu jezgru, nerazvijen plod, prazan plod? Ili nešto sasvim drugo?
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pitanje za Nenada,vidim da ste napisali da par godina u nazad ne prskate fungicidima u fazi cvetanja vec pocetkom Maja i da ste zadovoljni ucinkom.Ja sam po vasoj preporuci prskao u Januaru i Februaru fungicidima.Interesuje me da li ste dosli do nekih novih saznanja u vezi ove zastite i koja je sada preporuka,hvala unapred.
 

Najnoviji postovi

Na vrh