• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

juanjuaninho89

Novi član
Tu od
16 Stu 2017
Poruka
26
Koje sorte lesnika posaditi da bi bilo dobrog oprasivanja i sta bi ste vi sadili ovde? Hvala
bbc93609f49b1d343a2f9826ebbad4c0.jpg


Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 

juanjuaninho89

Novi član
Tu od
16 Stu 2017
Poruka
26
65 kom
Halski dzin 53
Enis 4
Kosford 4
Crvenolisni lambert 4
Sta mislite?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Krki zašto je loš izbor. Haleški Džin je dobar. Pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
419
Na tako maloj površini ja bih pokušao sa pistacijem, kod vas u Nišu sam vidio da imaju ljudi i da daje rod a daleko je profitabilnije od tako malog broja stabala lješnjaka
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Po meni,halski je sve-samo nije losa sorta!Daleko bolja od rimskog.Ponavljam,po meni.
 

juanjuaninho89

Novi član
Tu od
16 Stu 2017
Poruka
26
A sto se tice ostalih sorti jel ok?
Sta bi ste vi sadili? Na mojoj semi primer
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
65 komada za posaditi i razbiti tu malu količinu na 4 različite sorte?? Zbog čega? Vjerojatno da se toliko, kako se ispravno veli, "izoplođivaju" da donesu 2 tone lješnjaka. Nemoguće.
Radimo preradu lješnjaka i trenutno nam je na liniji poveća količina, sa veće neke površine, 100% istarski. S čeme se on "izoplođivao", a donio je urod. Da li bi bilo više ploda kada bi postojalo više sorti, iskreno ne znam.
Prije toga čovjek donio samo rimski, nema niti jednu drugu sortu u nasadu, opet rodilo...
Kod nas u nasadu čak 7 različitih sorti, a trebale su biti samo dvije. Opet rodilo.
Iz navedenog izbora u 65 komada, crveni lambert nikako, Kosford - nemam iskustva osim literature, halski div i ennis vrlo dobre sorte. Halskog imam u nasadu oko 20% a ennis smo radili u preradi.
Halski + istarski + ennis / Gledaj i na mogućnost prodaje, nisi ti neki faktor u ponudi sa 65 jedinica pa ćeš to morati prodati na malo, a tamo vrijedi čim krupnije to bolje ode. Mada ima krupnijih sorti od halskog, ali ima on to nešto što zapne za oko.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Halski div ima jednu jedinu manu a to je da mu je nešto manji radman jezgre, a vrlina mu je zbroj vrlina svih ostalih sorti od okruglih do duguljastih.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Radimo preradu lješnjaka i trenutno nam je na liniji poveća količina, sa veće neke površine, 100% istarski. S čeme se on "izoplođivao", a donio je urod. Da li bi bilo više ploda kada bi postojalo više sorti, iskreno ne znam.
Prije toga čovjek donio samo rimski, nema niti jednu drugu sortu u nasadu, opet rodilo...
Kod nas u nasadu čak 7 različitih sorti, a trebale su biti samo dvije. Opet rodilo.

O samooplodnji nekih sorti ja govorim vec nekoliko godina,,,
Ove godine oplodilo se nenormalno mnogo plodova pa su manje vise ostali sitni,,,
Ne sjecam se vise gdje sam u nekoliko navrata procitao (ako se ne varam na nekim Kanadskim stranicama) da je znanstveno dokazano da pelud lijeske leti i preko 60km te da moze oploditi stabla i na udaljenostima od preko 100 km,,,
To bi opet moglo znaciti da moje mozda oprasuju Karlini, neki međimurski ili cak mozda neki mađari,,,:icon_weed:

Ja sam svoj nasad posadio na nagovor covijeka ciji je nasad također bio 100% istarski, te godine (svjedocim jer sam bio u berbi) urod je bio prosjecno tri kante jupola u komusini po stablu i to je bilo ono sto je u mom slucaju presudilo,,,
c065.gif


Bez obzira na sve sto se ovih 9 godina događalo, od losih sadnica, gresaka koje sam radio, kolicina uroda i svega ostalog do dana danasnjeg nisam pozalio sto sam se upustio u taj biznis,,,
Zapravo preporucam ga svakom tko se iole ozbiljnije misli primit posla jer uzgoj lijeske sve je samo ne ono sto se u medijima prezentira,,,
Zadnjih godina cijena je i vise nego dobra ali vjerujem da bi nazalost u vrlo kratkom vremenu moglo doci do promjene pa da svi koji sad krecu u sadnju preispitaju isplativost,,,

c085.gif
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
....... ali vjerujem da bi nazalost u vrlo kratkom vremenu moglo doci do promjene pa da svi koji sad krecu u sadnju preispitaju isplativost,,,

c085.gif
Kod nas se to desilo bukvalno preko noci, ali bukvalno.
Nepostojanje carine u uvozu turskog lesnika kao i vestacko odrzavanje kursa po kome je evro ni manje ni vise nego slabiji od pre godinu-dve (sto je fantasticno pogodovalo uvoznickom lobiju),ucinio je da pored ekstremno dobrog roda u Turskoj kao i prenamnozenja zasada u Srbiji ,sve ode u.......
Nisam skoro bio ovako razocaran.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nenade, ako si razocaran ti koji zaista imas primjeren nasad sto li je tek sa onima koji ne ulazu ni u zemljiste niti se brinu za sadnice,,,

Buduci da je moja plantaza zaista mala ja proodajem iskljucivo na malo, ove godine je doslo do malog pada cijene ali jos uvijek ne mogu reci da sam nezadovoljan kolicinom dobivenog,,,
Zapravo usudio bih se reci ponovila se ovako losa godina,,,:icon_weed:
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Nenade, ako si razocaran ti koji zaista imas primjeren nasad sto li je tek sa onima koji ne ulazu ni u zemljiste niti se brinu za sadnice,,,
Pa Bobicu pravo da ti kazem, ne smem ni da pomislim sta ce biti sa ljudima koji imaju iole slabiju rodnost jer ja sam ove godine tukao blizu 4t po hektaru. Na zalost i pored navodnjavanja susa je uzela danak ,pa imam i suvaraka-nepopunjenih u ne ni tako malom procentu.
Zanimljiv podatak je da mi prijatelj ima poznanika koji uvozi turski lesnik a bio je dobio i ponudu od vasih iz Orahovice.........kada je vasim poslao fakturu iz Turske ,nije im bilo dobro.
Otprilike ili tacno 580 dinara po kilogramu .....ako ti kazem da je jedan evro oko 118 ili 119 dinara ,izracunaj koliko to dodje.
Plus vise nece biti trosenja zaliha (domaceg koliko hoces) u toku godine kao ranije sto je bio slucaj pa da mozes racunati na kasniju prodaju i makar neko cupanje iz te bede.
Jos kamen o vratu, ferero ide svuda po terenu i takvu propagandu vrsi da je to strasno.Znam ljude iskusne u trgovini ali koji su tako legli na pricu da ne vide ni belu macku pred sobom.Sta onda ocekivati od ljudi koji u ovoj bedi veruju i u cuda ne bi li se nekako izvukli od ovog sivila.
P.S. I na onu cenu ,cujem da turski jos pada.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bobicu kolika je cena trenutno kod vas na pijacama?

Huhhhh, za cijene na pijacama nemam pojma jer ne prodajem na njima ali vidim na internet trznicama da se krece oko 8 do 9 € za kilo ociscenih,,,
Buduci da sam ove godine totalno zakazao u prodaji (zbog nedostatka vremena) ostalo mi je jos neka mala kolicina koju sam ovih dana snizio na oko 8 €
Između 8 i 9 € je redovita cijena i za moje preprodavace u gradskim centrima,,,

Sto se tice cijene Orahovice ako je tocna informacija oni su ljesnjak u ljusci placali 12 kn odnosno oko 1,6 €
Ove godine je opasno bilo kupovati u ljusci buduci da je dosta velik postotak plodova bio prazan pa su valjda radi toga i cijene bile nesto nize,,,
Taj postotak jos je veci kod rucnog nacina skupljanja,,,
Zato ja ne prodajem macka u vreci vec samo ociscene no kako se cini za sljedecu sezonu imam u planu malo se prilagoditi zahtjevima trzista pa ponuditi malo siri asortiman,,,

Buduci da je ljesnjak, kao uostalom i sve ostale grickalice, zarazan treba i nacin pakiranja biti tome prilagođen, pogotovo uredskim sluzbama,,,
Kilogramska pakiranja cini se da su prevelika za takve kupce,,,:icon_weed:

Jos uvijek stojim pred odlukom dal' ce mi proizvodnja i prodaja ljesnjaka biti glavno zanimanjea to ce uvelike utjecati i na odluke o ulaganjima u tu proizvodnju,,,
Da budem iskren sve sam vise skeptican prema tom vidu zanimanja jer prevelika medijska pompa (i ljudi koji laziraju proizvodne podatke) pridonose tome da se i u ovu granu proizvodnje uvlaci uvoznicki sljam koji ce unistiti odnosno na koljena staviti i tu proizvodnju,,,
Veseli samo cinjenica da plod moze podnijeti duza vremenska razdoblja do prodaje pa je u tome "mozda" nasa sansa,,,
Mada ni u to vise nisam siguran,,,
c090.gif
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
P.S. I na onu cenu ,cujem da turski jos pada.

Turska je navodno pokusala nesto na razini drzave kako bi se zastitio nacionalni proizvod ali kako se cini i kod njih ima korumpiranih koji popustaju pritiscima,,,
Trgovina je umjetnost na svoj nacin,,,
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Čitam komentare veoma iskusnih i volim takvu diskusiju. Veoma je po meni važna priča kako da Svi dobijemo dobru finansijsku dobit i sa što manjim ulaganjima. Mogu reći da sam imao veliku želju da imam jednu plantažicu na 15ari lešnika od 65 stabala. Još uz to imam u 1200 živića jagode za
prodaju. Uz sve to imam trideset stabala jabuke i tako da nemam problema sa plasmanom. Lešnik trenutno sam prodavao a i sada po 10e po kilogramu očišćenog. U Priboju piljare su u nedostatku lešnika i bilo je na Hronici Tv Priboj da bi cena bila 1700din ili 15e. Mislim da se ne može ništa postići za kratko vreme a to mislim da smo mi koji imamo malu količinu veoma slabi za kao Nenad koji ima rod od 14t i uvek može da diktira i da ima opet neku veliku dobit u odnosu na sva svoja ulaganja. Komentarišite da čujem mišljenje i drugih.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Turska je navodno pokusala nesto na razini drzave kako bi se zastitio nacionalni proizvod ali kako se cini i kod njih ima korumpiranih koji popustaju pritiscima,,,
Trgovina je umjetnost na svoj nacin,,,
Turskoj svaka cast na nekim potezima koje ranije nije ni pokusavala ali mislim da nije stvar u korupciji nego jednostavno toliko je veliki rod da to je to tesko ili nemoguce drzati pod kontrolom.Ona je otkupila jedan deo roda i sklonila ga sa trzista da sama ponuda ne bi bila prevelika ali izgleda da je tu dodatno opterecenje sto je ostalo i proslogodisnjeg.Plus u svetu je osim turske u opticaju sve vise lesnika a zbog same krize koja se oseti u svetu i sama kupovna moc je opala.
Orahovica je placala onoliko koliko i u Turskoj kosta lesnik u ljusci, mada je u jednom momentu turska drzava garantovala otkup lesnika u ljusci po 10 turskih lira.E da je to ostalo situacija bi bila sasvim drugacija ali sistem ponude i potraznje je bio i uvek ce biti jedini merodavan.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Mislim da se ne može ništa postići za kratko vreme a to mislim da smo mi koji imamo malu količinu veoma slabi za kao Nenad koji ima rod od 14t i uvek može da diktira i da ima opet neku veliku dobit u odnosu na sva svoja ulaganja.
Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Nazalost oni koji imaju vecu kolicinu lesnika ce moci naimanje da diktiraju i prvi ce se naci na udaru svake krizne situacije, jer su i njihova ulaganja najveca a sanse da na malo prodaju po 1-2 evra vise kao sto to rade oni koji imaju 200,300 pa i do 1000 kilograma su nikakve.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
419
Nenade koliko su troškovi održavanja tvog nasada ako nije tajna :D Znači gnojivo,gorivo, zaštita?
 

Najnoviji postovi

Na vrh