• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Leglo jos nekih 400 sadnica.
7dc9817a0a8282431620db222d973bd0.jpg
36a1840af580ecb16b1c72d54a7b45d7.jpg
1e457ecbb7400f0e0286dadfa7f41d08.jpg
ae17ba080c452dcc0019fd80c12dd1ec.jpg
a560e82f5f6bf11cd9a4f84cf9087748.jpg
582bfc58ac4739f7d2f2b3b4e86780c8.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Neka ti je sa srecom i da mnogo para donese kad jednom bude u punom rodu,,,

Daklem razmak 5 x 4 je prevagnuo,,,:icon_thumright:

Jos samo da priupitam jer se ne sjecam dal se pisalo koji sortiment si sadio?
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Razmak je 5,5x 4, isao bi na 6x5 ali nemam zemlje,sorte su romana i de la langa a oprasivaci kosford i halski dzin.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Vec sam pisao o tome pa da se ne ponavljam za velike međuredne razmake treba i dobar atomizer ali i dosta jak traktor koji ce to pogoniti, no pustimo sad to,,,
Buduci da sunca nema pa nema ni sjena gotovo je nemoguce zakljuciti u kojem polozaju stoji zemljiste, ako onih nekoliko krosnji ne vara cini se da stoji istok-zapad?:icon_scratch:
Jeste to stavljali umjetno prilikom sadnje?
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Orjentacija je sjever-jug a nije vjestak vec krec,krecom sam obiljezavao rupe .

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Vec sam pisao o tome pa da se ne ponavljam za velike međuredne razmake treba i dobar atomizer ali i dosta jak traktor koji ce to pogoniti, no pustimo sad to,,,
Buduci da sunca nema pa nema ni sjena gotovo je nemoguce zakljuciti u kojem polozaju stoji zemljiste, ako onih nekoliko krosnji ne vara cini se da stoji istok-zapad?:icon_scratch:
Jeste to stavljali umjetno prilikom sadnje?
Bobić koje npk djubrivo ide sada za lešnik. Konkretno ja sam uzeo Jara 9:12:25 sa većim sadržajem kalijuma i da li je dovoljno 400gr po stablu a starost lešnika je pet godina. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Znalci bi rekli da kolicina gnojiva koje se baca ovisi o vec kolicini pohranjenog u tlu, tako da bez tih informacija tesko je reci koliko tocno baciti,,,
Kod nas radi kronicnog nedostatka novca sadnicama se obicno daje manje nego bi trebalo,,,:s:
Ono cime se ja povodim je duzina ljetorasta (citaj ovogodisnji izrast) ako je premala (ispod 30 cm) treba ili povecati hranjiva ili ostrije orezati,,,
Naravno da kolicina koju cemo unijeti u tlo ovisi i o tome koliko smo ove godine iz nasada iznjeli van kroz plod,,,

Na tebi je da snimis situaciju u vlastitom nasadu i vidis dal si prijasnjih godina dovoljno hranjiva unosio, dal je duzina prirasta zadovoljavajuca pa na temelju toga zakljucis dal' je tih 400 grama po sadnici dovoljna kolicina da bi ona naredne godine dobro plodonosila,,,
Valjalo bi snimiti i situaciju sa stanje zenskih (rodnih) pupova jer oni su direktni pokazatelj eventualne moguce rodnosti u narednoj sezoni, ako je rodnih pupova dovoljno nebi bilo lose staviti i nesto vise hranjiva kako bi i plodovi bili sto krupniji,,,

E sad krupnoca, konditorska industrija i jos kojesta drugo teme su za neke druge rasprave,,,

Orjentacija je sjever-jug a nije vjestak vec krec,krecom sam obiljezavao rupe .

Prevarila me krosnja stabla na predzadnjoj slici jer stice se dojam da je jug na desnoj strani,,,:icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
417
Dakle bitna je i orijentacija redova? ali recio ako bih sadio 5x5 onda i nije toliko bitno ili ipak je ?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zato što je blago nagnuta na desnu stranu?
Da, obicno sa juzne strane grane budu gusce a i samo stablo je blago nagnuto prema jugu,,,

bobiću drago mi je da si tu. nema te već duže vrijeme. :(hi):

Ma tu sam ja cijelo vrijeme samo ne pisem cesto,,,
Postao sam poput velike vecine koja samo prati sto se pise,,,
c065.gif

Polako uviđam koliko ljudi prati ovu temu a ne pise nista,,,

Dakle bitna je i orijentacija redova? ali recio ako bih sadio 5x5 onda i nije toliko bitno ili ipak je ?

Najbitnije je da krosnja bude dovoljno osvijetljena kako bi se stvarali rodni pupovi,,,
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
417
Ja ne pišem iz razloga što smatram da ima kompetentnijih, uostalom još sam uvijek toretičar, iduću jesen se nadam sadnji cca 4ha pa ću onda biti pametniji:D:
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
417
Ako su nekome potrebne sadnice, dobio sam informaciju da u Vrtnom centru Drijen Lučko imaju sadnice istarski,tonda gentile delle langhe i coutard (in vitro, kontejnerske, bezvirusne) po cijeni 22+pdv13% ukoliko se rezerviraju do kraja 1.mj za naruđbu 1000 kom
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ponekad velika sadnica sa odlicno razvijenim korijenovim sistemom a ujedno i niskom cijenom ne znace nuzno i da je to odlicna kupovina,,,
Svasta nesto ima i u nasljednim osobinama,,,

c085.gif



Da me se krivo ne shvati odgovor gore nije ni na koji nacin povezan sa postom iznad vec kao opcenita opaska,,,
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
417
A čovjek ne zna kome vjerovati, ali u teoriji in vitro oplodnja bi trebala dati identične sadnice sa osobinama uzetog tkiva od matične biljke
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Napisao ti je Bobić da se ne odnosi na tvoj post. Drijen ima kvalitetan sadni materijal.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
417
U Drijenu za Tondu delle langhe kažu da je odličan oprašiva coutard (Barcelona), nisam se baš puno susretao s toms sortom, jel ima n etko to zasađeno? Jel bi ta sorta kao oprašivač bila dovoljna? Jel potrebno dodati još barem jednu sortu kao oprašivač?
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
kakva su iskustva sa obradom zemljista,gnojenjem i sadnjom ist godine? planiram najesen saditi a nisam pametan da li pustiti jos godinu jer je povrsina nekih 3.5ha a 2ha mogu isfinancirati ako ne rijesim nikakve poticaje al na stranu to. Ako ima netko da je tako napravio? hvala unaprijed
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja vec dvije godine popravljam zemljiste na kojem mislim zasaditi trajni nasad a popravak ce se otegnuti i na trecu godinu buduci da nisam prosao na natjecaju,,,
Nije da je sad tlo toliko lose da se nebi moglo podici nasad vec zelim da uvijeti u tlu budu sto idealniji,,,

Buduci da nemas za isfinancirati cijelu povrsinu ti mozes obiljeziti i pognojiti samo mjesta na kojima ce biti buduci redovi a u narednim godinama dodavati hranjiva i na međuredni ostatak,,, :eek::
 

Zoran1989

Novi član
Tu od
4 Pro 2017
Poruka
2
Poštovani,
nov sam na forum. Trenutno obrađujemo nasad od cca 900 lješnjaka (istarski i rimski); (150 staro 10 godina, 250 stari 2 godine i 500 stari 1 godinu) s time da nagodinu sadimo još dodatnih 350 lješnjaka. Navedene lješnjake obrađujemo sa Goldinijem Euro 40 ili IMT 539. A od ostale opreme imamo traktorske freze, malčere i atomizer AGT 120 l sa ugrađenim ventilatorom. Od ostalih kultura imamo 220 oraha starih 10 godina i nasad od 2500 trsova vinove loze. Evo sad dok sam napisao šta obrađujemo :D imam pitanje u vezi usisavača za lješnjake. Da li mi možete preporučiti nekog ko prodaje i koji bi mi najviše odgovaro. Gledao sam FACMU 120 i 200 s time da bi ugradio komušač. Vezano uz to molio bih Vas da ako znate koga ko to ugrađuje da mi napište broj (možete u poruke) i gdje se on nalazi. Također imam pitanje u svezi navodnjavanja lješnjaka jer mi je ovaj najstari nasad dosta podbacio ove godine zbog suše. Lješnjake puštamo u stabla. U planu imamo nabaviti spremnike za vodu ili creinu pa ako bude opet ovakva suša da ih zaljevamo (500 m od nasada je bunar) a na ove druge lokacije bih vozio sa traktorom vodu (nasad gdje je 500 lješnjaka i 250 lješnjaka). Pošto nas je ove godine sredila suša ovih 350 ćemo saditi na zemljištu gdje je bunar tako da spriječimo da nas u budućnosti zadesi suša. Po vašoj procjeni koliko je potrebno vode lješnjaku od 3 godine i ovome od 2 godine na tjednoj razini ako se opet dogodi suša. Da li je uopće moguće zaljevati ovaj 10-to godišnji nasad. Nasad je sađen na razmaku od 4x4 i od 5x3 m. Malo duži post ali imam dosta pitanja :D .

Pozdrav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh