• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Raditi nasad na ekoloski nacin a ne primati poticaj je potpuni promasaj,,,
Iz slika koje si postavio imam dojam da ti biljke gladuju a ni trava oko sadnica nije bujnija od ostatka povrsine sto me navodi na zakljucak da hranjiva nema dovoljno,,,
Tome u prilog ide i malen prirast ljetorasta,,,
Ono sto bi trebao napraviti je rijesiti travu oko biljke jer je konkurencija velika, baciti neko npk gnojivo (primjer 0-20-30 ili 7-20-30) a u proljece u barem 2 -3 navrata dodati dusika (ureu ili kan),,,
Ne boj se orezivanja jer sto ih vise kratis to ce biti bujnije,,,
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Hvala Bogu, završila je berba. Zadnji pohod 21.10. Nikad do sad tako kasno.
Nikad dosad toliko muke, kiše, blata, narasle trave i svega ostalo.
Ali zaboravit ćemo to ...obzirom na rezultate...
U ovoj kalendarskoj godini treba još odraditi:
1.Zaštita bakrom
2.Bacanje umjetnog gnojiva
3.Boćno frezanje
4. Podrivanje sredine redova
I onda neka dođe zima... nešto plodova ostavili smo za sve njih (koliko da nas ljutili kroz sezonu) ..miševe, vuluharice, vjeverice, vrane, djetliće, sjenice ...i sve kojima će trebati, jer svi su oni dio lanca prirode koji treba da bude savršen krug što nas spaja s njom.
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Karla pozdrav.Mozes li mi razjasniti stavku pod rednim brojem 4.Da li podrivanje radis svake godine i zasto kada ti je lesnik vec solidno star?Mislim i ja sam radio podrivanje prilikom osnivanja zasada ali nisam znao da mozda treba i jos koji put kad zasad udje u neku godinu starosti!
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Jel bi bilo dobro odrezati suhe grančice (gdje ih ima) prije špricanja sa Nordoxom?
Koje gnojivo koristiti na kraju vegetacije, odnosno da li je potrebno gnojivo staviti pod zemlju ili ga je dovoljno rasipati (0,20,30)?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Karla pozdrav.Mozes li mi razjasniti stavku pod rednim brojem 4.Da li podrivanje radis svake godine i zasto kada ti je lesnik vec solidno star?Mislim i ja sam radio podrivanje prilikom osnivanja zasada ali nisam znao da mozda treba i jos koji put kad zasad udje u neku godinu starosti!

Podrivanje smo radili redovito kada je lješnjak bio mlađi tj. kada nam je radio čovjek iz usluge koji ima veliki traktor pa je to išlo sa 7 radnih tijela na 50 cm dubine. I to nam se pokazala kao jedna jako dobra mjera protiv suše. Onda on više nije mogao uči sa svojom mehanizacijom pa smo mi kupili traktor i radimo sve sami. No, tema podrivanje, ono nije rađeno zadnjih 7-8 godina i sada smo u nabavi podrivača s jednim radnim tijelom zbog jačine traktora. Tako da ćemo najvjerojatnije proći u sredini možda gore-dolje u jednom redu a glavni razlog je da razrahlimo tlo, i otvorimo vodozračni prostor tj. probamo na taj način sakupiti što više vode u niže slojeve pa da nam posljedice suše budu što manje. U tim redovima stalno vozimo po jednom te istom tragu s manjim odstupanjima pa se vjerojatno stvorio taj ugaženi prostor koji bi se podrivanjem opet normalizirao. To je isto tako dobro kada se javlja previše vode koja stoji u zoni korijena pa dolazi do njegovog propadanja-truljenja.
Za gnojivo je najbolje da se stavi pod zemlju, ali je to u većini slučajeva nemoguće pa mi nakon razbacivanja po cijelo površini prođemo malčerom .
Suhe grančice je dobro odrezati, ali ako misliš da stvarno jesu suhe. Zna puno toga potjerati kad krene vegetacija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
No, tema podrivanje, ono nije rađeno zadnjih 7-8 godina i sada smo u nabavi podrivača s jednim radnim tijelom zbog jačine traktora.

Molim te malo više informacija o planiranoj kombinaciji traktor - podrivač s jednim tijelom. Može u adekvatnoj temi ili na pp. :icon_pray:
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Pozdrav. Uspio sam zasadit nekih 50 sadnica Istarskog i 10 Rimskog lješnjaka. Sada bi želio ubacit i koju sadnicu Halskog diva i Ludolfa ali u okolici ZG. nisam uspio pronaći sadnice. Zna li neko gdje ih ima. Znam ima ih u Daruvaru ali za 4-5 sadnica mi je predaleko putovat a poštom ne šalju pogotovo par sadnica.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,440
Planiram posaditi neku manju parcelu s ljesnjakom. Sad sam u fazi pripreme zemljista i mislim da necu stici pripremiti sve za ovu godinu. Tko mi moze reci do kad se ove godine moze posaditi sadnice i o cemu to ovisi? Koje sadnice bih trebao za zapadnu slavoniju, koliko stare i koja je procedura sadnje, kolika rupa i koliko gnojiva i gdje i ide i koja vrsta sve? Hvala
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,440
Ocito sam pretjerao sa pitanjima, ali samo da se zna, zadovoljio bih se i s polovicnim odgovorima :cool:
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Znam da će odgovor biti "suhoparan", ali pročešljaj postove na ovom forumu i bit će ti puno jasnije.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,440
Jesam vec, ali kad su komentari dosta kontradiktorni pa imam osjecaj da sam sebi ispirem mozak citajuci redom sve sto pisu kolege forumasi. Zato sam pokusao dobiti suma sumarum od nekog...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad su komentari različiti, jedino korisnik može donijeti odluku po kojim komentarima se bu ravnal. Upregni sive čelije i odaberi. Možda pogodiš, :) a možda i ne. :(
 

dadovocar

Novi član
Tu od
3 Srp 2017
Poruka
11
Koliko ste imali tretiranja zaštite ove godine? Od početka vegetacije do ovog zadnjeg prskanja bakrom?
 

lesniktonda

Novi član
Tu od
8 Kol 2017
Poruka
2
razmisljam nesto ako radimo prskanje protiv monilije sa signumom ili corus zasto bi sad radili i plavo prskanje bakrom naprimer sa cuprablau z zar ne pokriva sigum i to pa mu dodje da je prskanje bakrom suvisno molim za savet iskusnijih unapred hvala
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Danas sam i ja primetio da kada malo tresnem granu da opadne po neka resa. Nisam siguran ali verovatno je to zbog selektiranja muških cvetova. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Dali netko zna koje bi ovo bile sorte lješnjaka?
 

Prilozi

  • 2017 1.jpg
    2017 1.jpg
    40.3 KB · Pregleda: 143

Najnoviji postovi

Na vrh