• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Puhac dobro radi na dobro uredenoj plantazi..u travi slabo...izbacije ljesnjak iz rupe....dobar za vadenje iz grmova...to su prvi dojmovi...prerano je za zakljucke....oni mali jednorucni nisu dosta jaki....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Hvala Krki za dojmove s puhačem, upravo te uvjete imamo pa ćemo onda uzeti i mi jednog.Koliko ti se čini da je berba dobila na brzini, mislim jel zamjenjuje barem dva radnika koji bi radili na zubačama. Tj. jedan radi s puhačem pa onda je jedan manje ili...
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
I ja gledam upravo Solo, znam tu njemačku firmu jer imali smo neke strojeve za vinograd od njih i znam da je kvaliteta neupitna, pouzdani su i nepoderivi ako se održavaju, naravno.
Koji je tvoj model Solo puhača?
Ja gledam ovaj 442 model a karakteristike su slijedeće:
TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Motor2-taktni
Obujam27,6 cm3
Broj okretaja8.300 min-1
Snaga0,8 kW / 1,1 KS
Brzina strujanja zraka72 m/s
Maksimalan učinak puhanja610 m3/h
Maksimalna snaga usisavanja600 m3/h
Omjer usitnjavanja10/1
Zapremina vreće55 l
Kapacitet spremnika goriva0,45 l
Razina snage zvuka109 dB(A)
Težina4,80 kg
Dali bi to odradilo posao puhanja po jačini?
Suvise je to slabo.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Danas sam od 8 do 5 puhao i otpala mi leđa. ...u svakom slucaju ubrzava berbu pogotovo na mojim najstarijim redovima koji su na 4m tu istjeravam sve van ....samo jedane panonija za sjeno preuredit
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kod nas još nije vrijeme za berbu, danas probali i odustali, puno zelenog nedozrelog, ne pada sa stabla, ni nakon protresanja, pa onda nešto probali na silu, ali nije to to.. Ovo što je samo palo na zemlju to je skroz OK ali toga je oko 20% pa onda još toliko otpadne protresanjem, i ostne previše čak i za drugu berbu koju bi htjeli izbjeći mada se bojim da će opet ove godine biti 2x po istome.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Cijelu noć kiša i to poduži pljusak. Sad opet pada, kako izgleda cijeli dan će padati. Izgleda da je gotovo s lijepim, suhim vremenom. Bit će borbe u berbi. Kako je izgledala cijela sezona, bila je pretpostavka da će berba biti ranije, ali ipak sve je nekako kao i svake godine bez obzira na sušu.
Ovo što se radi branje sa stabla/grma tj. trganje mislim da nije dobro za slijedeću sezonu. Plod još nekako, osušiti će se, pa ajmo reći biti i u redu, ali zajedno s tim plodom otkida se i dio grančica,peteljka pa je izgledna zaraza u slijedećoj sezoni s monilijom itekako potencijalna. Mislim na istarski i rimski. Ranije sorte su mahom popadale same. Probali smo i mi, ali brzo odustali od takve berbe. Ipak je lješnjak vrsta za skupljanje. Kad stablo odluči da plod padne stvori samo kalusno tkivo i sanira ranu, ovako trganjem to ostaje otvoreno i još jedan oblik ulaza bakterija za boleštine. Ili pričekati da još toga otpadne pa ga lagano protresti. Ili ići u dvije berbe. Na većim plantažama dvije berbe su izgleda pravilo.
One plantaže koje su u problemu sa bakteriozama možda bi trebali razmišljati kakva je berba bilo, jesmo li čupali sa stabla ili pričekali da otpadne, pa i od tuda dio tog problema...
 

reddog82

Novi član
Tu od
15 Ožu 2016
Poruka
18
Karla, u svojima radim već treću berbu, zato jer ne trgam plodove sa stabla. Doduše ja ih imam samo cca 420kom u 9. godini. Jest da je naporan posao brati ih ručno, ali do Božića sam valjda gotov s berbom. Kako kažeš, samo da vrijeme posluži. Urod mi se pokazao po kvaliteti i kvantiteti jako dobar.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Naš lokalitet je ove godine pošteđen od vremenskih neprilika pa i ja očekujem tako nešto u berbi, samo da bude malo više suhih dana. Još da se formira neka prosječna cijena pa bi rekli 2017 je reprezentativna godina. ali još je daleko do tog zaključka treba prvo sve staviti pod krov a onda prodati i naplatiti...
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Evo mojih lješnjaka posađeni prošle godine u jesen. Sada im je skoro godinu dana. Visine su 80-90 cm.Kad sam ih sadio skratio sam ih na neki 40-50 cm. Stavio stajskog gnoja, zatrpao i zalio.
Sada me zanima vaše mišljenje o njima. Jesu li dovoljno narasli za godinu dana? (sadnice su bile dvogodišnje).
Ograda oko lješnjaka je 80 cm visine.
 

Prilozi

  • lj 025.jpg
    lj 025.jpg
    75.9 KB · Pregleda: 307
  • lj 023.jpg
    lj 023.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 230
  • lj 024.jpg
    lj 024.jpg
    69.3 KB · Pregleda: 233

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
U prvoj vegetacijskoj godini je najbitnije da se biljke prime,,,
Kod tebe trava predstavlja veliku konkurenciju mladoj biljci i trebalo bi je u sirem krugu odstraniti da bi biljka mogla sto bolje napredovati,,,
Ova godina, takva kakva je bila, posusila je velik broj sadnica koje nisu bile navodnjavane,,,


dopuna,
Berba u punom zamahu i ugodno iznenađuje,,,
prijasnjih godina obrali smo sve u dva dana a danas vec treci dan beremo i kako se cini jos najmanje dva ce se brati,,,
oduzilo se sto zbog kolicine sto zbog otpalog lisca sto zbog prerano otpalih (citaj oboljelih) plodova,,,
sve u svemu za sad sam zadovoljan ali ljudi kazu na kraju je bat nasađen,,,
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
21617627_1459265297514620_6863707898593984181_n.jpg


Danas je dan odmora, svetek (blagdan) a i kisa jutros malo pomocila,,,
Ako Bog da sutra slijedi nastavak berbe,,,

Moram priznati da je prijasnjih godina bilo osjetno lakse pronaci radnu snagu da bi se taj posao odradio, danas je to sve teze,,,
Ozbiljno razmisljam o ulaganju u mehaniziranu berbu jer ukoliko povecam proizvodnu povrsinu (sto je u planu) takvo nesto u narednom periodu bit ce neminovno,,,
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
:icon_biggrin:Bobiću čestitke za urod, vidi se tu puno truda i rada. Ako zapne dolazim pomoć oko berbe.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
NIje to nista, kaze kolega ( sa vise iskustva) da moze i osjetno bolje od ovog,,,:(emo):
ove zime ili proljeca vadim jos 20% nasada pa ako urod ostane na razini ovogodisnjeg svi sretni i zadovoljni,,,:tongue:
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Bobicu svaka cast!Koja je godina nasadu i koji je razmak kod tebe?Da li moras skroz seci ili mozes odseci samo granu koja ide ka drugom drvetu u istom redu?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako se ne varam u devetoj je vegetacijskoj godini,,,
Nasad je svakojakih sirina i ovisio je o sirini zemljista, bi se reklo redovi variraju kao i sirina zemljista a krece se 3 metra u redu a od 3 do 4 i kusur međuredno,,,
Vadim kompletno svaki drugi red i primjecujem da je za moj atomizer sad sirina od 6 i vise metara međuredno malo prevelika odnosno dosta materijala zavrsi u zraku i pada odozgo po liscu,,,
Istarski ne sili u visinu ali zato vrlo rado pobjegne u sirinu,,,
Istarski stablo 5 metara sirine sasvim je dovoljan međuredni razmak,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala Bobiću. :drink:

Kaj bi onda za grm bilo preporučljivo 6 ili 5,5 m?
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Oko razmaka ja sam u dilemi i nisam vise pametan, citajuci forume cvrsto sam se bio opredjelio za 6x5 i sigurno da tu nema greske, kad sam stavio sve na papir na 0,9 h stane na razmak 6x5 260.sadnica, 5,5 x 4 364 sadnice i 5x4 400 sadnica pa sad nek covjek bude pametan,ja nisam

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hvala Bobiću. :drink:

Kaj bi onda za grm bilo preporučljivo 6 ili 5,5 m?

Ne mogu komentirati niti davati savjete za grm jer za njega nemam nikakvo iskustvo kojim bi potkrijepio tvrdnju,,,
Ono sto znam a vezano uz velik međuredni razmak je da tu treba i dovoljno jak traktor i dovoljno velik difuzor,,,
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Oko razmaka ja sam u dilemi i nisam vise pametan, citajuci forume cvrsto sam se bio opredjelio za 6x5 i sigurno da tu nema greske, kad sam stavio sve na papir na 0,9 h stane na razmak 6x5 260.sadnica, 5,5 x 4 364 sadnice i 5x4 400 sadnica pa sad nek covjek bude pametan,ja nisam

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Kreni od toga da je ljeska kultura koja voli svjetlo (i da će dijelovi krošnje koji ostanu u sjeni dati vrlo malo roda). Zatim nisu sve sorte iste u rastu (Istarski raste široko (Bobić je tu spomenuo); druge sorte imaju puno bujniji rast. Tu je i uzgojni oblik; stablo ili grm. I na kraju, kvaliteta tla. Ako je tlo plodno i ima vlage; ljeska će biti bujnija i jača; ako je tlo slabe plodnosti, plitko, nedostatne vlage, i planirana ulaganja u gnojidbu mala...onda će nasad biti slabije bunosti, pa treba više sadnica.
Eto to su neki parametri koje treba uzeti u obzir kod planiranja razmaka sadnje.
I ne zaboravi mogućnost upotrebe mehanizacije (biti će sve manje ručnog rada), pa se razmak između redova mora i tome prilagoditi.
Ne može se samo tako kopirati iz neke knjige... :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh