• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Ekipa sačekajte malo iskusnije Bobić, Karla, Nenad jer oni su stvarno upućeni dobro u problematiku lešnika. Za pomoć oko toga bi trebalo da postavite fotose. Pozdrav [emoji112]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miki1206

Novi član
Tu od
29 Tra 2018
Poruka
2
Dragi članovi foruma, nova sam članica i nova u uzgoju lješnjaka. Lješnjaci su posađeni u jesen 2016., dvogodišnje sadnice. Primijenili smo sve agrotehničke mjere prema preporukama. Željela bi uzgajati oblik stablašice. Na priloženim slikama vidi se kako sadnice izgledaju prije otprilike tri tjedna. Zanima me da li je oblik dobar i da li bi trebalo možda skratiti stabljiku (visina je oko metar i dvadeset). Hvala.

https://photos.app.goo.gl/N80iWNwNFzeWKMY63
https://photos.app.goo.gl/iuUxmFWVesennEUu5
https://photos.app.goo.gl/y9HXt9ia1itXhc4K2
 

mayer

Novi član
Tu od
5 Ruj 2017
Poruka
9
Nasao sam neke bubice na zavrsetcima grana..sto bi moglo biti i dali je opasno,ako je s cim tretirati
Lp
 

Prilozi

  • 20180428_191630.jpg
    20180428_191630.jpg
    38 KB · Pregleda: 104

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Meni izgleda lisna vaš ili larve bele leptiraste vaši. Pogledaj i naličje lista. Predji sa insekticidom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav!
Tek smo friski na forumu al upadamo sa problemom :)
Nakon sto su propupali, prolistali, sve u najboljem redu pocetkom vegetacija, lješnjaci su se u roku par dana osusili skroz, i to ljesnjaci stari preko 3 godine, znaci dobro ukorijenjeni bez ikakvih problema do unazad tjedan, dva..

Toplo bih preporucio procitati barem dio foruma i vjerujem da ce se naci odgovor na ekipni problem,,,
Prije bilo kakvog odgovora bilo bi dobro da postavis slike trenutnog problema kako ne bismo davali krive savjete,,,
Bilo bi dobro kad bi se opisala kolicina i vrijeme prskanja te sredstva koja su tom prilikom koristena a onda mozemo dalje razglabati,,, :wink:

Dragi članovi foruma, nova sam članica i nova u uzgoju lješnjaka. Lješnjaci su posađeni u jesen 2016., dvogodišnje sadnice. Primijenili smo sve agrotehničke mjere prema preporukama. Željela bi uzgajati oblik stablašice. Na priloženim slikama vidi se kako sadnice izgledaju prije otprilike tri tjedna. Zanima me da li je oblik dobar i da li bi trebalo možda skratiti stabljiku (visina je oko metar i dvadeset). Hvala.

https://photos.app.goo.gl/N80iWNwNFzeWKMY63
https://photos.app.goo.gl/iuUxmFWVesennEUu5
https://photos.app.goo.gl/y9HXt9ia1itXhc4K2

Morala bi se odluciti kakvo stablo zelis, visoko ili nisko,,,
Moja preporuka je nisko pa se prema tome treba i prikratiti vrh sadnice,,,
Krosnju bi trebalo otvoriti kako bi bila sto bolje osuncana te kako bi se diferenciralo sto vise rodnih pupova, sto vjerujem da ti je cilj,,,
Ukoliko zelis visoko stablo postupak je gotovo isti sa razlikom sto to radis na visini koja tebi odgovara,,,

Nasao sam neke bubice na zavrsetcima grana..sto bi moglo biti i dali je opasno,ako je s cim tretirati
Lp

Radi se o lisnim usima i trebalo bi ih tretirati nekim od, za tu namjenu, preporucenih insekticida,,,
 

Miki1206

Novi član
Tu od
29 Tra 2018
Poruka
2
Hvala na brzom odgovoru. Kada sam kupovala sadnice rečeno mi je da ih ne režem prve tri godine i ostavim neka samo raste lisna masa. Međutim sada vidim da su otišli u visinu čak preko 1 metar. Željela bi nisko stablo. Da li sada mogu prikratiti sadnicu i na koju visinu ili to ostavim za slijedeću godinu.

Da li se na području Varaždina netko bavi rezidbom lješnjaka? Voljela bih da netko iskusan vidi nasad.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Neznam tko te tako savjetovao ali u svakom slucaju davao ti je lose savjete,,,
Jos uvijek mozes prikratiti to sto je iznad visine na kojoj zelis da ostavis ramene grane,,,
Nastoj da ispod prikracivanja imas barem dvije a po mogucnosti tri ili cetiri grane nekako idealno raspoređene u prostoru,,,
Mjesto reza premazi malo jacom bakrenom otopinom,,,
:drink:
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Evo slika..
U meduvremenu smo dobili i odgovor od Moulisa koji je rekao da bi to trebalo biti bakterijsko oboljenje zbog prevelike vlaznosti i da bi ih trebalo ukloniti te odrzavati nasad bez trave i okopavati oko njih, u cemu mi definitivno i nazalost kasnimo ove godine zbog sto drugih stvari :(
Mozda bi im to pomoglo, nekima bar ali na nekim parcelama je bilo previse vode tako da to sve skupa ima smisla..
Nas sad samo zanima da li ce se to bakterijsko oboljenje siriti dalje nakon sto ih uklonimo? I da li bi imalo smisla tretirati zemlju s necim?
Zadnje prskanje bilo je sredinom 3. mjeseca Modrim uljem 3%, prije toga Nordox krajem 11.mjeseca.
 

Prilozi

  • IMG_20180427_164640_hdr.jpg
    IMG_20180427_164640_hdr.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 205
  • IMG_20180427_164855.jpg
    IMG_20180427_164855.jpg
    86.2 KB · Pregleda: 198
  • IMG_20180427_164651_hdr.jpg
    IMG_20180427_164651_hdr.jpg
    83.7 KB · Pregleda: 198

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Hvala na brzom odgovoru. Kada sam kupovala sadnice rečeno mi je da ih ne režem prve tri godine i ostavim neka samo raste lisna masa. Međutim sada vidim da su otišli u visinu čak preko 1 metar. Željela bi nisko stablo. Da li sada mogu prikratiti sadnicu i na koju visinu ili to ostavim za slijedeću godinu.

Da li se na području Varaždina netko bavi rezidbom lješnjaka? Voljela bih da netko iskusan vidi nasad.

I nama su rekli istu stvar, i takoder da ih ne tretiramo s nicim prve tri godine.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
U ovakvim uvjetima, trava pola metra, ne možeš uzgajati lješnjak, čovječe Božji, a vjerojatno ni ništa drugo osim livade same.
Možeš ti sve ukloniti i nanovo posaditi i svake treće godine tako dok ti ne dojadi, travi sigurno neće.
Prvi i osnovi uvjet za podizanje nasada lijeske: IZBOR TERENA , gdje nema zadržavanja vode, gdje nema mrazišta.
Drugi uvjet: ODRŽAVANJE NASADA, tlo čisto ili redovito košeno ili herbicido tretirano ili frezano i okopavano.
Ispravno i redovito tretiranje u smislu zaštite. Kada posložimo navedene stvari, ako smo to u stanju, idemo u sadnju lješnjaka. Prvo pokositi, napraviti drenažu, ukloniti oboljelo i zaraženo i pravilno tretirati, teren i posađene biljke.
Za okolicu Varaždina: ako do sad niste kosili kod vas je trava također visoka, ovo okopano oko sadnice je ok, ali trava vam je preblizu. Rezidba ovisi o uzgojnom obliku koji ste si isplanirali, a teorija o 3 godine,ništa, ne drži vodu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Neznam tko Vas je to tako savjetovao ali znam da on svakako tjera voodu na svoj mlin,,,
Bojim se da ovim sadnicama nema vise pomoci i da je jedino rjesenje prikratiti ih do zemlje pa vidjeti sa novim izbojima dal ce biti zarazeni ili ne buduci da je zaraza dosla vec do vrata korijena,,,
Ukoliko je ispod kore (na mjestu prikracivanja) jos uvijek smeđa boja tu pomoci nema osim sadnja nove sadnice koja nije zarazena,,,
Sve ostalo je karla vec spomenula,,,
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
U ovakvim uvjetima, trava pola metra, ne možeš uzgajati lješnjak, čovječe Božji, a vjerojatno ni ništa drugo osim livade same.
Možeš ti sve ukloniti i nanovo posaditi i svake treće godine tako dok ti ne dojadi, travi sigurno neće.
Prvi i osnovi uvjet za podizanje nasada lijeske: IZBOR TERENA , gdje nema zadržavanja vode, gdje nema mrazišta.
Drugi uvjet: ODRŽAVANJE NASADA, tlo čisto ili redovito košeno ili herbicido tretirano ili frezano i okopavano.
Ispravno i redovito tretiranje u smislu zaštite. Kada posložimo navedene stvari, ako smo to u stanju, idemo u sadnju lješnjaka. Prvo pokositi, napraviti drenažu, ukloniti oboljelo i zaraženo i pravilno tretirati, teren i posađene biljke.
Za okolicu Varaždina: ako do sad niste kosili kod vas je trava također visoka, ovo okopano oko sadnice je ok, ali trava vam je preblizu. Rezidba ovisi o uzgojnom obliku koji ste si isplanirali, a teorija o 3 godine,ništa, ne drži vodu.

Bravo Karla.... jako mi se sviđa ovaj post... nisam htio namjerno ništa komentirati ali ste vi odradili sve pa sam morao.... DA, na žalost i ja u zadnje vrijeme susrećem jako puno novih pod navodnicima "proizvođača" što mladih što starih koji ulaze u priču s lješnjacima, a parcele zapuštene nakon nekog vremena, nemaju mehanizaciju, mislili su da je lijeska kao korov posadiš i raste, prevarili su se po pitanju slobodnog vremena kojeg iziskuje održavanje nasada.. žalosno je to jako i ne vrijedi trošiti svoje vrijeme na ispravljanje tuđih greški.

Ne da mislim nego tvrdim, danas je voćarstvo po pitanju uspješnosti nešto što je SUVREMENO i ako se toga ne držiš, onda se ne držiš niti sebe....

Ovako je kod mene: pošto se pored lijeske bavim i pčelarstvom... da približim situaciju i u ovoj grani.... ljudi ulaze u kamione, kontejnere s košnicama, a razmišljaju ovako: košnica x kg meda x cijena kilograma (kupe po 100 200 košnica krenu u posao izbodu ih pčele i naravno preminu od uboda, nisu znali da su alergični... identična matematika je i u podizanju nasada lijeske)... jel se sjećate da je tako sve krenulo i s činčilama, pa nojevi, pa sada i lješnjaci i pčele...

Sad će ispasti da imam loše mišljenje o mladom kolegi ali nema to veze s njim... ja sam se jednostavno osvrnuo na situaciju u zadnjih godinu dvije dana koju sve više susrećem i post kolegice Karle... nadam se da je samo kod mene ovakva situaciju, a u ostalim dijelova lijepe naše sve po pravilu....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dejane, neznam slazes li se ali u poslu sa ljesnjacima jos uvijek tece med i mlijeko,,,
Ako tursku u narednih dvije- tri godine opet ne sje*e neka havarija poput mraza ili tuce tek onda smo na*ebali,,,
previse je toga posađeno da bi se prodalo na malo a veliki se lako dogovore oko niskih otkupnih cijena,,,
Mediji su nazalost predobro odradili svoj dio posla i navukli velik broj proizvođaca a ljudi gladni lake love i brzog bogacenja nasjeli,,,

Da ova grana proizvodnje ima buducnosti ima ali se mora ozbiljno primiti posla i taj se posao mora zivjeti 365 dana u godini,,,
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Apsolutno... sve što ste rekli stoji.... samo ja se bojim da ću sve češće ja dobiti to izmrzavanje... evo kod mene u nasadu (10 godina) šteta 80% na mojem području sve što je niže od 90m NV dobilo po ušima.... u 3 mjesecu Beli Manastir najhladniji grad u RH -26"C... na TV još rečeno... a ovi na Baranjskom brdu šteta 0%... to je, treba nasade dizati na NV iznad 120m... čak smo napravili istraživanje i u pravu smo.... pozdrav
 

NikolaGudlin

Novi član
Tu od
14 Sij 2018
Poruka
2
Vecer...Imam u planu kupit sakupljac ljesnjak kao tip facma 120...ak tko ima i dal mozda nekog zna...molim nek se javi...lijep pozz..:)
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Dejane, neznam slazes li se ali u poslu sa ljesnjacima jos uvijek tece med i mlijeko,,,
Ako tursku u narednih dvije- tri godine opet ne sje*e neka havarija poput mraza ili tuce tek onda smo na*ebali,,,
previse je toga posađeno da bi se prodalo na malo a veliki se lako dogovore oko niskih otkupnih cijena,,,
Mediji su nazalost predobro odradili svoj dio posla i navukli velik broj proizvođaca a ljudi gladni lake love i brzog bogacenja nasjeli,,,

Da ova grana proizvodnje ima buducnosti ima ali se mora ozbiljno primiti posla i taj se posao mora zivjeti 365 dana u godini,,,
Poštovanje Bobiću! Zanima me vaše mišljenje da li je kasno za zaštitu akaricidom sa Abastate i ako jeste da li ići sa fungicidom Akord i Talstar. Pozdrav [emoji112]

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da budem iskren nemam izrazenijih problema sa grinjama pa protiv njih niti ne provodim zastitu,,,
Misljenja sam da ih treba suzbijati do pet listova duzine mladice a da nakon toga nema smisla, no mozda grijesim i nemoj ovo uzeti kao relevantan podatak,,,

Buduci da niti jedan od preparata koji navodis (Akord i Talstar) nije registriran za lijesku mozda da potrazis neki od proizvoda koji jest, no u svakom slucaju aktivne materije zadovoljavaju zastiti lijeske i ono sto nebi bilo lose dodati je neki preparat za zastitu lista na bazi mankozeba, kaptana ili folpeta,,,

c065.gif
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Apsolutno... sve što ste rekli stoji.... samo ja se bojim da ću sve češće ja dobiti to izmrzavanje... evo kod mene u nasadu (10 godina) šteta 80% na mojem području sve što je niže od 90m NV dobilo po ušima.... u 3 mjesecu Beli Manastir najhladniji grad u RH -26"C... na TV još rečeno... a ovi na Baranjskom brdu šteta 0%... to je, treba nasade dizati na NV iznad 120m... čak smo napravili istraživanje i u pravu smo.... pozdrav

Što se izmrzavanja tiče imali smo tu situaciju 23.04.2016. a temperatura je bila -6. Šteta od mraza oko 50% manji urod, u početku smo mislili da će biti i više, optimalna procjena je bila-80%.
Ta berba je donijela jako krupan plod, sve prva extra klasa. Osiguranja tada nismo imali, protiv kasnog proljetnog mraza, pa smo pretrpjeli izravnu štetu. Od onda osiguravamo. Slijedeća godina nakon izmrzle, tj. 2017. je lješnjak "prerodio". Niti to nije dobro iz više razloga. Izgledalo je kao da su se stabla odmorila tj. sav potencijal je otišao u prirast grančica za slijedeću sezonu koja je rezultirala ogromnim urodom. Evo Dejane, ako te ovo može ohrabriti, ti češ nagodinu biti car, ako opet ne izmrzne, . Ali od izmrzavanja postoji veće zlo a to je oluja pred berbu dok još nije zrelo. Stabla se iscrpe od hranjenja ploda, gledaš ih svakodnevno i veseliš se, a onda dođe 15-20 min i ode sve. Tvornica pod vedrim nebom.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Da budem iskren nemam izrazenijih problema sa grinjama pa protiv njih niti ne provodim zastitu,,,
Misljenja sam da ih treba suzbijati do pet listova duzine mladice a da nakon toga nema smisla, no mozda grijesim i nemoj ovo uzeti kao relevantan podatak,,,

Buduci da niti jedan od preparata koji navodis (Akord i Talstar) nije registriran za lijesku mozda da potrazis neki od proizvoda koji jest, no u svakom slucaju aktivne materije zadovoljavaju zastiti lijeske i ono sto nebi bilo lose dodati je neki preparat za zastitu lista na bazi mankozeba, kaptana ili folpeta,,,

c065.gif
Koliko sam vas razumeo mogu ova dva preparata i još da se doda jedan preparat za zaštitu lista na bazi tri sastava koja ste pomenuli ali ako može da mi odgovorite tačan naziv i da li će biti kompatibilan sa Akordom i Talstarom. Pozdrav [emoji112]

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Misljenja sam da se bilo koji preparat na bazi mankozeba moze mijesati sa ta dva vec navedena zastitna sredstva,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh