• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,675
Točno kak je napisal @ damirko, ima prek zime vremena prodrijeti u tlo. Moj brat pognoji lijesku malo okolo, onak napravi kružnicu oko debla i pokazalo se dobro.
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Dilema...
Ispricavam se ako sam fulao temu.
Da li je netko ove ili prosle godine nabavljao novi traktor iskljucivo za plantazu.
Radi se o 10ha nasada u 4 godini i brdovitom tereno (slobodno mogu reci jako brdo).
U dilemi sam sto kupiti za cca do 45000 eura.
Gledao sam deutz, landini i same.
Hvala svima
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Antonio carraro i goldoni su tu kao kod kuce, samo ja bih kojo god uzeo, narucio i prednji hidraulik sa nekom ralicom kao sto imaju sumarski traktori, tako da ako te potjera nizbrdo, imas kako stati kad spustis ralicu.
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Iskreno antonio c. Je bio moj prvi izbor ali nema opciju presnje hidraulike i kardana. I zato sam odustao.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Dok je voćka mala korijen se rasprostire dalje od oboda krošnje pa se može gnojiti van oboda krošnje, kasnije kad voćka naraste korijen je otprilike u istoj ravnini sa obodom krošnje. Tako da eto prema tome i gnojiti tako otprilike.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Dobio sam misljenje od jedne osobe da posto nisam odradio analizu i obavio meliorativnu gnojidbu, kao alternativu prilikom sadnje, u rupu dodam oko 3l glistala ili sl humusa. Tako sad planiram i napraviti, budem kupio najlonskih vreca pa nabavio humusa i rasporedio vrece po livadama da imam prilikom sadnje za dodavati.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Dobio sam misljenje od jedne osobe da posto nisam odradio analizu i obavio meliorativnu gnojidbu, kao alternativu prilikom sadnje, u rupu dodam oko 3l glistala ili sl humusa. Tako sad planiram i napraviti, budem kupio najlonskih vreca pa nabavio humusa i rasporedio vrece po livadama da imam prilikom sadnje za dodavati.

Pa koliko znam taj lubripostje jako skup jer sam ga i ja prije kupovao, a da bi imao neki učinak treba ga ići dosta, to je recimo promjenjivo kod povrtlarskih kultura, a za voćke ipak su potrebne veće količine što je jako skupo onda. Ne poričem da je to genijalna stvar ali i košta. Stoga ako daješ novce za taj lubripost, zar ti nije bolje napravit analizu tla (znam da je na Agronomskom fakultetu u ZG kojih 440 kn) i onda gnojit točno po preporuci pa ćeš uštedjeti na kupovini gnojiva jer ćeš stavljati točno koliko treba. Mislim što se tiče samog lubriposta ne može biti na odmet ukoliko je kvalitetan (najbolji je ako su gliste preradile konjski gnoj), to je genijalna stvar, ali dosta skupo.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Društvo evo nasad mi ulazi u treću godinu pa je došao red i za neki traktor.
do sada sam frezanje oko ljeske obavljao motokultivatorom a međurednu košnju samohodnom kosilicom,pošto imam hektar lijeske mogu reći prviše i za kosilicu i motokultivator ,a i za mene.(ove godine sadim još oko 200 kom. i to je to)
e sad nešto kemijam šta bi naj bolje odgovaralo pada mi na pamet imt 533 ili tomu vinkovića.šta mislite koja je opcija bolja jer tomo u mom kraju baš i nije zastupljen traktor.
traktor bi kosio voćnjak a kasnije bih nabavio i atomizer.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Problem je sto je vec uzorano ranije ljetos, i potanjurano a i veliko je brdo za zaje. avati se ponovno sa oranjem. Uz to, vec je na plugu 2 puta ottkinuta brazda i na traktoru proximi rasjecena jedna nova radijalka kao 16.9 34. Ne bi vise tamo dao orati nikome. Imam mogucnost nabave stajnjaka starog koju godinu i s njim cu vjer ici. Danas sam kupio vrece najlonske po 3 kn kom pa cu ici polako trpati u njih humus i razvozit po livadama da stoje do sadnje. Plan je 5l po sadnici x 550 kom.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Društvo evo nasad mi ulazi u treću godinu pa je došao red i za neki traktor.
do sada sam frezanje oko ljeske obavljao motokultivatorom a međurednu košnju samohodnom kosilicom,pošto imam hektar lijeske mogu reći prviše i za kosilicu i motokultivator ,a i za mene.(ove godine sadim još oko 200 kom. i to je to)
e sad nešto kemijam šta bi naj bolje odgovaralo pada mi na pamet imt 533 ili tomu vinkovića.šta mislite koja je opcija bolja jer tomo u mom kraju baš i nije zastupljen traktor.
traktor bi kosio voćnjak a kasnije bih nabavio i atomizer.

Tomo Vinković nikako, ako bude IMT nek bude barem 539 makar je i on za neko ozbiljnije voćarstvo slab. Snage nikad dosta...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tomo se jedino kupuje zbog svoje sirine, inace ga treba izbjegavat.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po mojem mišljenju je Ursus bolji izbor (teži je). Čak i od 539. Naravno ako nije u bitno lošijem stanju. Ima ga susjed i puno jviše toga može s njim nego drugi s fergom.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ali u vocnjaku imt ima prednost ipak. Okretniji, jaci na kardanu, nizi pa se moze vise priblizit vockama.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je voćnjak u ravnici, OK. Na brežuljkastom terenu bi ja čak dal prednost TV 30 KS pred IMT 533. Možda bi bil malo sporiji, ali za tu površinu ne bi trebalo biti problema.
Ako mu financije dopuštaju, onda za bregoviti kraj neki komforniji poput AC, Goldoni, AGT. Možda u drugoj fazi.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Kolege, cime odraditi zimsku zastitu-plavo ulje,modro ulje, crveno ulje ili nesto cetvrto?Nordox koji Nenad hvali mi ne odgovara jer imam malenu povrsinu a ne mogu naci manje pakovanje od 1kg. Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh