• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

KarloJ

Novi član
Tu od
25 Tra 2017
Poruka
2
Uzmi Everest , on ti je u tecnom stanju pa ces ga lako dozirati.



Moze koja informacija vise o tom Everestu? Kad ga koristiti i u kojoj kolicini za cca 1500 sadnica starosti 2g. Kostiti li ga uopce za iste?
Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Pronasao sam ipak nordox 75wg. Nenade, vidim da ste vi isli sa 3kg/1000 litara. Ja sam planirao ici sa dva tretmana po 30gr/10 litara,ljesnik nije u rodu pa sam cekao da pocne opadati list. Koliki razmak izmedju tretmana da napravim?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
denisvalesic kaže:
Društvo evo nasad mi ulazi u treću godinu pa je došao red i za neki traktor.
do sada sam frezanje oko ljeske obavljao motokultivatorom a međurednu košnju samohodnom kosilicom,pošto imam hektar lijeske mogu reći prviše i za kosilicu i motokultivator ,a i za mene.(ove godine sadim još oko 200 kom. i to je to)
e sad nešto kemijam šta bi naj bolje odgovaralo pada mi na pamet imt 533 ili tomu vinkovića.šta mislite koja je opcija bolja jer tomo u mom kraju baš i nije zastupljen traktor.
traktor bi kosio voćnjak a kasnije bih nabavio i atomizer.
Tomo Vinković nikako, ako bude IMT nek bude barem 539 makar je i on za neko ozbiljnije voćarstvo slab. Snage nikad dosta...

Vocarski traktor se ne kupuje svaki dan pa izbor treba biti dobro promisljen,,,
Naravno da prije bilo kakvog izbora treba vidjeti koje ce sve radnje taj traktor trebati obavljati,,,
Treba imati u vidu i cinjenicu da ti imas istarski ljesnjak sto nije isto kao da imas primjerice zasađen rimski ili neke druge talijanske sorte koje po prirodi vise idu u visinu nego u sirinu,,,
Prije samog izbora traktora valjalo imati i viziju na koji nacin ce se obavljati skupljanje plodova cjelogodisnjeg rada sto je po meni mozda bitnija stavka od same obrade jer vise dnevnica utrosim na berbu nego na cjelogodisnju obradu, no do tog ces ti tek doci :(wasntme):
BUduci da imam oba traktora koja se gore navode kao izbor mogu reci da niti jedan ne zadovoljava moje potrebe u cijelosti, ne kazem da su los izbor vec da svaki od njih ima neku prednost ili manu,,,
Po meni, Tomo ili neki reverzibilni traktor od 30 ks bi bio bolji izbor od imt-a
Mog Tomu od 18 ks ubija atomizer i ozbiljno razmisljam o drugoj inverziji koja bi sluzila kao reduktor ali to je vec neka druga prica,,,

U svakom slucaju sretno sa izborom,,,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pronasao sam ipak nordox 75wg. Nenade, vidim da ste vi isli sa 3kg/1000 litara. Ja sam planirao ici sa dva tretmana po 30gr/10 litara,ljesnik nije u rodu pa sam cekao da pocne opadati list. Koliki razmak izmedju tretmana da napravim?
Tebi bi bilo dovoljno 20gr na 10 litra jer ti je zasad mlad i generalno ne bi trebalo da imas neki problem zbog koga bi trebao ici sa jacim dozama. Razmak izmedju prskanja nema pravila , ja praktikujem da oprskam odmah polse berbe i kada vecina lisca opadne. Kada mi zasad ne bi bio u rodu sigurno bih isao jos jednom u zimskom periodu kada to temperature dozvole.Nazalost u zrelom zasadu tada uglavnom pocinje cvetanje. Takodje sam misljenja da zasadi koji nisu u rodu treba prvi put da budu isprskani bakrom vec u drugoj polovini septembra.

Po meni, Tomo ili neki reverzibilni traktor od 30 ks bi bio bolji izbor od imt-a
Mog Tomu od 18 ks ubija atomizer i ozbiljno razmisljam o drugoj inverziji koja bi sluzila kao reduktor ali to je vec neka druga prica,,,

U svakom slucaju sretno sa izborom,,,
A po meni za iole ozbiljnije bavljenje sa leskom sve ispod 50-60 konja je muka ziva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Problem je sto je vec uzorano ranije ljetos, i potanjurano a i veliko je brdo za zaje. avati se ponovno sa oranjem. Uz to, vec je na plugu 2 puta ottkinuta brazda i na traktoru proximi rasjecena jedna nova radijalka kao 16.9 34. Ne bi vise tamo dao orati nikome. Imam mogucnost nabave stajnjaka starog koju godinu i s njim cu vjer ici. Danas sam kupio vrece najlonske po 3 kn kom pa cu ici polako trpati u njih humus i razvozit po livadama da stoje do sadnje. Plan je 5l po sadnici x 550 kom.

Ma ne trebaš opet orati onda, agromlerioativnu gnojidbu vršiš u rupe (možeš i po cijelom nasadu ali je po meni to bacanje resursa). Znači dobiješ preporuku koliko da staviš kojeg gnojvia u jednu sadnu rupu (ukoliko staviš za konvencionalni uzgoj, za ekološki ti stavljaju po cijeloj površini mislim). Samo pazi da ti ne dođe u doticaj gnoj-gnojiva s korijenom i da ti je stajski gnoj zreo.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Izbusio sam rupe sa rucnim motornim svrdlom fi 15 na dubinu oko 60 cm, i bacio unutra 50g npk 7 20 30. Malko sam zatrpao i sad skupljam drva za indijansku vatru da prizovem kisu da istopi gnojivo. Za samu sadnju narucio sam po 5 litara po sadnici lumbrihumusa glistala i njega cu stavljati neposredno ispod sadnice, rupe kopam rucno stihacom. Prilikom sadnje, sadnice cu umakati u mjesavinu glistala i vode. Valjda ce posluziti i takvo rijesenje.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Vodi racuna o dubini sadnje(ne dublje od onoga iz rasadnika,oko 20cm otprilike) preduboko posadjene sadnice ce ti mirovati par godina dok ne uhvate korak.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Oko 5 cm dublje se sadni nego što je bila u rasadniku. Slegne se zemlja, odnese kiša ako ima nagiba. Ostanu žile sa vrlo malo zemlje pokrivene, pa ako je jaka zima znaju stradati. Tačnije tih 5 cm treba da bude blago uzvišeno oko sadnice.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Hvala svima na savjetima, tu sitnice prave veliku razliku u konacnom rezultatu. Vise od godine dana truda i novaca sam ulozio u tih 2 jutra. Sad me ceka zadnja etapa u stvaranju nasada. Procitao sam cijelu ovu temu i puno toga naucio, isto preporucam i ostalim entuzijastima.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A po meni za iole ozbiljnije bavljenje sa leskom sve ispod 50-60 konja je muka ziva.

Slazem se ali za tako malu povrsinu bez tendencije rasta mislim da bi i 30+ ks moglo odraditi posao,,,

Izbusio sam rupe sa rucnim motornim svrdlom fi 15 na dubinu oko 60 cm, i bacio unutra 50g npk 7 20 30. Malko sam zatrpao

Ajd, ako nije problem, pojasni molim te svrhu te gnojidbe,,,

Hvala svima na savjetima, tu sitnice prave veliku razliku u konacnom rezultatu. Vise od godine dana truda i novaca sam ulozio u tih 2 jutra. Sad me ceka zadnja etapa u stvaranju nasada. Procitao sam cijelu ovu temu i puno toga naucio, isto preporucam i ostalim entuzijastima.

Taman kad budes pomislio da sve znas ovako ce te klepnut kao i sve nas,,,
a037.gif


Ja vec tri sezone pripremam zemljiste za sadnju novog nasada i ne zalim ni truda ni novaca jer ako se to ne odradi prije sadnje, vjeruj mi, tek tad pocinje visegodisnja zabava,,,:icon_e_confused:
A mozda i ne ako ti je sve svejedno,,,
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Svrha te gnojidbe je da vocka ima nesto za pojest dok ceka da novo gnojivo koje cu dodavati visegodisnjim jesenskim tretmanima, dospje do korijena u zemlji. Naravno i dok se i korijen dovoljno prosiri do te dubine na kojoj je sad gnojivo. Pa i podrivac slicno radi zar ne?

Cijeli taj nasad radim jer zelim nesto ostaviti iza sebe, onako da mi ne prodje zivot u samo planiranju.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pozdrav svima,i ako ima jos lisca odlucio sam se da istretiram lesnike Nordoksom,ponovio bih prskanje i sredinom Novembra,rezidbu bi poceo cim opadne vise lisca a nastavio bih rezanje u prolece pre kretanja vegetacije ako sada ne zavrsim sve.Nadam se da pravilno postupam sto se tice prskanja i rezanja,ako neko ima neki savet u vezi ovoga neka ga napise rado cu ga prihvatiti.Pozdrav svima.
 

swand

Član
Tu od
2 Lis 2018
Poruka
74
Pozdrav svima,i ako ima jos lisca odlucio sam se da istretiram lesnike Nordoksom,ponovio bih prskanje i sredinom Novembra,rezidbu bi poceo cim opadne vise lisca a nastavio bih rezanje u prolece pre kretanja vegetacije ako sada ne zavrsim sve.Nadam se da pravilno postupam sto se tice prskanja i rezanja,ako neko ima neki savet u vezi ovoga neka ga napise rado cu ga prihvatiti.Pozdrav svima.

I mene isto zanima kad raditi rezanje?
Ne vide se ženski pupovi, kako rezati ako ne vidiš kaj režeš?
Zgodan video o rezidbi:

https://www.youtube.com/watch?v=CqvGSOJubgY
 

Najnoviji postovi

Na vrh