• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja imam u planu ici 1,5 do 2 m od ograde,,,
Prvi od razloga je taj sto agencija smanjuje povrsine buduci da se ne koristi cijela povrsina zemljista a drugi razlog je taj sto potencijalni pomagaci nece morati preko ograde vec ce dovoljno za njih biti i izvan ograde kad se lijeske jednom dovoljno prosire,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Postovane kolege uskoro bih prskao lesnik Nordoxom 75 WG,interesuje me koja koncentracija bi bila dovoljna,da li 20g ili 30g na 10 litara vode,zasad je u jedanaestoj godini.
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
Pozdrav,

Imam nasad posađen prošlu jesen
znači nije da sam baš iskusan sa lješnjacima, pa ako mi možete reći kaj da sada delam pred zimu, s čim da ga pošpricam, i kakvo gnojivo da mu dam, gnojeno je bilo samo prilikom sadnje sa stajskim, ništa drugo do sada

Hvala
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Moje znanje je samo teoretsko. Spricat ne trebas s nicim ako ne primjecujes neke probleme. Trebas samo okopavat oko sadnice i bacit ili opet stajnjak ili 100 g npk 7-20-30 oko sadnice u krug. Npk je bolji izbor od stajnjaka.
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Moje znanje je samo teoretsko. Spricat ne trebas s nicim ako ne primjecujes neke probleme. Trebas samo okopavat oko sadnice i bacit ili opet stajnjak ili 100 g npk 7-20-30 oko sadnice u krug. Npk je bolji izbor od stajnjaka.

sa ostalim se uglavnom slažem, samo ne razumijem zašto si rekao da je npk bolji od stajnjaka! Gdje si to čuo? i zbog čega bi bio bolji?
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Postovane kolege uskoro bih prskao lesnik Nordoxom 75 WG,interesuje me koja koncentracija bi bila dovoljna,da li 20g ili 30g na 10 litara vode,zasad je u jedanaestoj godini.
Sad posle berbe idi na 20g a kasnije kada vecina lisca opadne mozes na 25g.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Sad posle berbe idi na 20g a kasnije kada vecina lisca opadne mozes na 25g.

a cupprablau z? jel ok poslije berbe 30g na 10l, a kasnije kad otpadne 2/3 lišća pojačat na 50-60g?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
sa ostalim se uglavnom slažem, samo ne razumijem zašto si rekao da je npk bolji od stajnjaka! Gdje si to čuo? i zbog čega bi bio bolji?

Ako ja dobro čitam damirkov post, on nije tvrdil da je NPK bolji od stajnjaka, nego je bolji izbor od stajnjaka. Između "bolji od" i "bolji izbor od" je ogromna razlika, barem za mene.
 

swand

Član
Tu od
2 Lis 2018
Poruka
74
Pozdrav svima
Nov sam na forumu a i nov u uzgoju ljeske.
Trebam pomoć oko gnojidbe.

Imam dvije parcele.
Jedna parcela je 0.5Ha i ovo je peta godina. Prijašnji vlasnik nije gnojio niti vršio zaštitu. Uspio sam koliko toliko suzbiti štetnike i prvi urod je bio 12.5 kg :) Listovi su bili puni rupa a neke gračnice su imale samo "žile". Nakon berbe sam tretirao sa bakrom 25g /10 l.
Molim kako i sa čime gnojiti?

Druga parcela 0,6ha posađeno prošlu jesen. Napravio sam pripremu zemljišta po analizi tla (stajski, mineralno, kalcifikat). Malčirano između redova, okapane sadnice. Kako gnojiti pošto je ovo prva godina?

Ima svakakvih preporuka a ne snalazim se još u potpunosti, pa bih bio zahvalan ako netko može napisati kako da gnojim.
Hvala
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Ako ja dobro čitam damirkov post, on nije tvrdil da je NPK bolji od stajnjaka, nego je bolji izbor od stajnjaka. Između "bolji od" i "bolji izbor od" je ogromna razlika, barem za mene.

po mome mišljenju npk nije niti BOLJI IZBOR niti BOLJI OD stajnjaka ali znam da se većina ljudi ovdje na forumu neće sa mnom složiti (i ptice na granama znaju zašto ljudi više vole npk nego stajnjak)! whatever, ipak to želim glasno reći!
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Postoji osnovna gnojidba u koju spadaju npk i stajnjak i ta gnojiva se primjenjuju u jesen. Recimo 50g npk po godini starosti oko sadnice. A postoji i prihrana koja se primjenjuje najbolje u dva navrata u proljece, u nju spadaju kan i urea.
 

swand

Član
Tu od
2 Lis 2018
Poruka
74
Postoji osnovna gnojidba u koju spadaju npk i stajnjak i ta gnojiva se primjenjuju u jesen. Recimo 50g npk po godini starosti oko sadnice. A postoji i prihrana koja se primjenjuje najbolje u dva navrata u proljece, u nju spadaju kan i urea.

hvala na odgovoru.
NPK 250 g za petogodišnje a 50g za jednogodisnje

a što je sa prihranom? u kojem terminu i kako prihraniti?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
U rasponu od 4 do 5 mjeseca. Mozes opet oko sadnica u sirini krosnje a mozes i po cijeloj livadi. Kan bi po svojstvima trebao odmah pocet djelovati . Urea ima odgodjeno djelovanje, a koje je bolje ne znam ni ja... Vjerojatno kan...
 

KarloJ

Novi član
Tu od
25 Tra 2017
Poruka
2
Pozdrav svima,
možete li mi reći da li je još sad početkom 10 mj prerano baciti stajnjak na parcelu gdje
je većinom lijeska, ali ima nešto i jabuka i ostalog voća? da li je preporuka baciti kasnije u 11 mj ili je sasvim ok i sad s obzirom na trenutne vremenske uvjete u kontinentalnom dijelu HR ?
hvala na odgovoru...
pozz
Karlo
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Pricekaj dok ne stane vegetacija i ne pocnu kise i hladnoca, ovako ce ti dosta ishlapit jos...
 

Najnoviji postovi

Na vrh