• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Sve sto je do sad oboljelo ce potamniti i otpasti ili se posusiti u tom grucu,,,
Mislim da u ovom truntku vise nema bojazni za novu zarazu jer je oplodnja uglavnom gotova a vrijeme stvaranja plodnice i oplodnje je bilo kriticno za ovu vrstu oboljenja,,,
 
Tu od
21 Ruj 2019
Poruka
31
Ja nikad ne špricam , primjetio sam neke bolesti i protiv toga se borim jačim obrezivanjem.
Badava mi špricanje kad su do mene orasi u travi od 1,5 metra sa tko zna kakvim boleštinama.
Ako mi se posuši 1,2 stabla lijeske od 200-tinjak
pa da idem zbog toga sve špricat nema šanse.
Svatko radi kako želi ja sam odabrao da radim bez špricanja, eventualno sa koprivom ili gavezom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Govorimo o moniliji?

Sad govorimo li samo o moniliji nisam siguran,,,
Ali da ne odemo previse duboko sa raspravom napisat cu samo svoja ovogodisnja iskustva,,,
Prijasnjih godina sam kombinirao botricide tipa signum sa ostalim kontaktnim sredstvima za zastitu lista, nekad je bilo vise a nekad manje efekta, ovisno o godini,,,
Od prosle godine idem samo sa triazolima i vise sam nego zadovoljan efektima,,,
NIje da nema otpalih mumificiranih plodova ali je stvarno zanemariv broj njih,,,
Obicno sa zastitom protiv tih bolesti krecem od 01.05. pa svakih 20 dana ovisno kad vrijeme dozvoli,,,
Sa jucerasnjim danom izvrsene 4 usmjerene zastite protiv trulezi ploda i gljivicnih oboljenja i mislim da je to to za ovu godinu, opcenito mislim da sam ovu sezonu zavrsio i sa insekticidima, no jos uvijek ce opazanja biti glavna vodilja u donosenju odluka,,,
 

mizer

Novi član
Tu od
20 Pro 2015
Poruka
25
Od prosle godine idem samo sa triazolima i vise sam nego zadovoljan
Ja sam ove godine dva puta spricao sa Signumom ali sto se tice trulezi ploda nisam imao uspeha, rekao bih da imam do 10% trulih plodova, stoga bih vam bio zahvalan kada bi sa nama podelili vase iskustvo u vezi Triazola.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ja nikad ne špricam , primjetio sam neke bolesti i protiv toga se borim jačim obrezivanjem.
Badava mi špricanje kad su do mene orasi u travi od 1,5 metra sa tko zna kakvim boleštinama.
Ako mi se posuši 1,2 stabla lijeske od 200-tinjak
pa da idem zbog toga sve špricat nema šanse.
Svatko radi kako želi ja sam odabrao da radim bez špricanja, eventualno sa koprivom ili gavezom.
Blago tebi što ne špricaš i zadovoljan si, iskreno.

Ja sam ove godine dva puta spricao sa Signumom ali sto se tice trulezi ploda nisam imao uspeha, rekao bih da imam do 10% trulih plodova, stoga bih vam bio zahvalan kada bi sa nama podelili vase iskustvo u vezi Triazola.
Trulež ploda je kompleksnija problematika. Ne može se i uz najbolju zaštitu suzbiti 100%, ali se može smanjiti na minimum. Rimski lješnjak je više ugrožen od recimo istarskog. Tolerantna - zadovoljavajuća granica je cca do 3-5%.

Iz godine u godinu povećava se broj zaštita lijeske, od onog: ne treba to ničim prije izvjesnog vremena, u ekonomski ozbiljnim proizvodnjama, malo toga je ostalo. Znači treba, i to redovito, poštivajući karence proizvođača. I to ne bi bio problem da recimo ima adekvatnih sredstava za zaštitu lijeske koja su dozvoljena. Osim zimsko-proljetne zaštite - zadovoljavajuće, nakon toga proljetno-ljetna, osim Signuma nema ništa - što se fungicida tiče. Botricidi???!!! Sad kad se ukida i Calypso ne ostaje baš izbor niti u insekticidima.
Eto to je realna problematika, što nemamo s čime. Sve mimo FIS-ove liste je prekršaj.
 

Dragan718

Novi član
Tu od
10 Srp 2020
Poruka
1
Pocetkom godine sam zasadio kalemljenu lesku stablasicu na oko 5 hektara. Veci deo biljaka se primio a oko 3% nije.
Iz oko 10% biljaka rastu izdanci iz podloge, sto ukazuje da je biljka ziva, ali nema listica u gornjem kalemljenom delu.
Da li to znaci da kalemljenje nije uspelo ili je razlog nesto drugo?
Dragan.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Jeste kalemljenje uspjelo, samo je sadnica kasnije stradala. Ima više faktora, jedan od najčešćih je promrzla sadnica, jer najvjerovatrnije nije dobro odrvenila (sazrela u rasadniku). Svi u rasadniku forsiraju rast, kako bi sadnice bile što veće, (jer kupci neće sitne sadnice bez obzira što su zdrave i po meni bolje od onih velikih), a onda kad dođe jesen one se zelene, kupci navaljuju za sadnju, skida se na silu list ručno, a on zelen ko zelena trava. Eto problema sledeće godine. Takođe jedan od problema je i trapljenje sadnica nakon vađenja. Rijetko ko ima trap sa pjeskom, uglavnom kopaju se redovi u njivi i trapi se zemljom. Što nije dobro, jer ostaje praznina (šupljina) u sredini snopova i sadnice se isušuju, zato što zmlja nije rastresita kao pjesak da popuni sve praznine.
Zato ko sadi malo ozbiljniju površinu, Mora ići dogovorena proizviodnja uz strogo obilazak sadnica, još dok su u rasadniku. Sadnice moraju biti 100% sazrele (odrvenile) i ne zelene da uđu u jesen-zimu. Takoće po mogućnosti dogovriti vađenje sdnica i odmah sadnja, bez nekog dugog trapljenja. Takođe sadnice (korijen) održavati vlažnim, povremeno prskati korijen, a ne držati u vodi. Izbjegavati proljetnu sadnju.

Edit:
Takođe zaboravih napomenuti da obratite pažnju na viruse prilikom kupovine sanica, oni se mogu isključivo primjetiti u toku vegetacije dok imaju list. Jedan od najčešćih izgleda
ovako .
hazelnut-tree-corylus-avellana-Apple-mosaic-virus-300x186.jpg
7.1.JPG 7.3.JPG

U našoj literaturi to se samo sporadično spominje. Međutim to jako umanjuje prinos. Evo jedan link čisto za smjernice: Hazelnut tree - Treatments, most common diseases and pests of this shrub, Nexles
 
Posljednje uređivanje:

MILE55

Novi član
Tu od
16 Velj 2015
Poruka
16
Lijep pozdrav svima
Planiram na jesen zasaditi kalemljeni ljesnjak pa me zanima koje sorte preporucujete, kako najbolje rasporediti oprasivace, na sto paziti prilikom sadnje
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Imam stare slame, stagalj porusio i ostalo je dosta bala (pokisle), pa sam planirao to slamu staviti oko ljeske (da ne raste trava), jel neko pokusao nesto slicno? ovih dana cu imati slobodnog vrijemena, pa reko bolje oko ljeske nego da je bacim negdje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja oko lijeski (od ove godine) i oraha (već dugo) stavljam pokošenu travu. kod oraha se pokazalo jako dobro. Jedino treba ostaviti razmak od 7-8 cm, da nije stisnuto do debla. Negativna strana je da se ispod malča vole nastaniti voluharice.
 
  • Like
Reactions: Nai

robert

Novi član
Tu od
24 Sij 2018
Poruka
5
Pozdrav forumašima,
javljam se prvi put, što ne znači da u ovih 12 g nasada nisam imao problema. U cijelom tom periodu uspjeli smo se pokriti (financijski) 3-4 godine. Baš kad pomislim evo dobre godine ili ga smrzne, ili sruši ili se javi trulež ili pak nešto četvrto. Evo ovim putem milim za pomoć u obliku savjeta s problemom kao na slikama. Zadnja zaštita je bila prije 3 tjedna - Signum 1 kg, 0,2 Calipso, Folpet 1,5 kg, 3kg Novalon + 1 l aminokiseline Delfan.

IMG_6774.JPG IMG_6775.JPG IMG_6780.JPG

Svaki komentar, savjet je dobro došao.
Pozdrav svima
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pozdrav forumašima,
javljam se prvi put, što ne znači da u ovih 12 g nasada nisam imao problema. U cijelom tom periodu uspjeli smo se pokriti (financijski) 3-4 godine. Baš kad pomislim evo dobre godine ili ga smrzne, ili sruši ili se javi trulež ili pak nešto četvrto. Evo ovim putem milim za pomoć u obliku savjeta s problemom kao na slikama. Zadnja zaštita je bila prije 3 tjedna - Signum 1 kg, 0,2 Calipso, Folpet 1,5 kg, 3kg Novalon + 1 l aminokiseline Delfan.

View attachment 27891 View attachment 27892 View attachment 27893

Svaki komentar, savjet je dobro došao.
Pozdrav svima
Ovo su ožegotine od sunca, nakon obavljene zaštite. Inače, kao što vjerojatno znate zaštita se u ovim ljetnim vručim danima mora obavljati ili kasno navečer ili rano ujutro(ako nema rose)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
....i ako se dobro pazi na vrijeme aplikacije još uvijek može biti ovakvih ishoda... ali u vrlo malom postotku.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
također vezano na postavljene slike člana Robert , čitam ovu kombinaciju zaštite gdje ste stavili folpet može biti problematična iz više razloga.. što također može dovesti i do ovakvog stanja na biljci .. znači sve što ste stavili bi bilo ok osim folpeta. Folpet ima dobra svojstva, ali ako ga ne utrošite u roku odmah nakon miješanja događa se kemijska reakcija njega samoga po sebi, a plus još jedna reakcija na signum. tako da bi i to moglo biti razlog ovih ožeglina--sprženog lišća.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh