• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
14 puta ih šprica pa kaj to ima veze on ih proizvodi ne jede
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ja sam posadil istarski i rimski s tim da mi je istarski sam za oprašivanje a jel to dobro na mom terenu i inače negdje drugdje nemam pojma tako su mi savjetovali koji se time više bave i imaju više iskustva od mene

kolko vidim da srbi sade razne talijanske sorte koje su najbolje ali sve rastu pretežno u južnoj italiji i nisu kod nas isprobane a ovo kaj sam ja sadio ti ima u orahovici 230ha i u daruvaru

mene je rimski privukao zato jer se može brat srojno dok kod istarskog nemožeš jer ne ispada iz omotača
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
..........

Ma da to ti mene brine.....što ovaj istarski ne ispada iz one ovojnice pa kako ga onda brati?.A čuo sam da rimski ispada sam i dosta je krupan samo da se slabije traži u konditorskoj industriji,ma vjerojatno baljezgaju bez veze....Kako onda istarski brati,ručno ili....?.Koliko si ga posadio ,10% njih jel da?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
na svakoj pardceli po jedan red istarskog znači na 730 rimskog posadil sam 73 istarskog
 
O

oljasi

Guest
U Orahovici i Daruvaru je vodeča sorta Istarski duguljasti, dok su ostale sorte puuuno manje zastupljene.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
...........

Pa kako je najviše zastupljena ako teško ispada iz ovojnice.....kako ga onda čiste od toga????....
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Dajte se vi dogovorite međusobno.....jedan kaže da se ne mogu brati strojno a drugi kaže da se mogu.....ajd sad znaj..........
 
R

Ratarko

Guest
Hehe , nije da išta znam o strojnom branju lješnjaka ali mislim da ima takvi stroj.
Kada ima stroj za branje grožđa onda bi trebao biti i za lješnjak , ha ?
 
S

Slavonac

Guest
Prvo pozdrav svima na forumu! Več neko vrijeme razmišljam o uzgoju lješnjaka, obilazim forume pa sam naletio i na ovaj. Vidim da se raspravlja o toj temi pa rek'o da se i ja ulogiram. 8) Imam mogučnost da u dogledno vrijeme uzmem u najam 10ha zemlje blizu Osijeka na duže vrijeme. Razmišljam što bi se moglo posaditi na toj zemlji. Imam i nešto novaca a situacija u firmi nije ružičasta(očekujem otkaz ove godine :? ) Uzgoj lješnjaka čini mi se kao dobar posao. Posla se ne bojim i ne očekujem da bi se preko noči obogatio. E sad, kao največi problem u sadnji jedne tako velike nasade vidim nedostatak mehanizacije, pitanje sa ograđivanjem tako velikog prostora, krađom(primjetio sam da se dosta ljudi boji krađe mladica a i ploda). Mislim, definitivno za tako jedan veči nasad treba mehanizacija(za pripremu zemljišta, sadnju 8000 sadnica, košnju trave, navodnajvanje? i na kraju za berbu). Dosta toga je napisano o tome ali savjeta nikad dosta. Pozdrav!
 
S

Slavonac

Guest
I naravno, ja sam zelen u tome ali mislim da čovjek ako želi, može naučiti o svakom poslu pa tako i o ovom.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
..........

Ratarko nisi pročitao temu od početka.....riječ je o strojnom branju istarskog duguljastog lješnjaka koji teško ispada iz ovojnice.Jedan kaže da se ne bere strojno a drugi kaže da se bere pa se pitam tko je u pravu.....
 
R

Ratarko

Guest
Vidio sam taj podatak da se teško bere ali ostajem pri svom da je netko i takav stroj smislio , pa nema toga što čovjek ne može napravit :wink:

Svakako bi i ja sada volio znati da li je strojno branje moguče ili ne ali dok ne dođe netko tko zna čekat če mo ...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu u suradnji s Poglavarstvom Grada Daruvara i “Udrugom vočara Daruvar“ pozivaju vas na stručnu edukaciju sa demonstracijom.


Teme:

Novosti u modelu poticaja podizanja višegodišnjih nasada-vočnjaka,
Prikaz rezidbe oraha i formiranja uzgojnog oblika,
Demonstracija rezidbe lijeske i formiranje uzgojnog oblika,
koje če održati Višnja Å imunovič, dipl. ing., načelnica Odjela za vočarstvo, vinogradarstvo i vrtlarstvo HZPSS-a, Zdenka Korade, dipl. ing. i Ljiljana Å epak, dipl. ing., stručne savjetnice HZPSS-a 6. veljače 2007. (utorak) u 10,00 sati u Gradu Daruvaru - Velika viječnica te

demonstraciju rezidbe lijeske u vočnjaku “Gospodarstva Moulis” u Ljudevit Selu.
Nadamo se Vašem prisustvu koje če pridonijeti uspješnom radu ovog skupa. Povedite i Vaše prijatelje kao i ostale poljoprivredne proizvođače koje ova tema zanima.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
mogli bi se nači koji molgu doči ja radim ali možda uleti sl dan
 
O

oljasi

Guest
Ja dolazim. Vidimo se.
BAš sam mislio staviti poziv na forum, ali me je Krki preduhitrio.
Za svaku pohvalu.
Pozdrav!
 
V

vinko

Guest
taj tip iz daruvara (moulis) se u zadnje 2-3 godine jako obogatio ali ne na lješnjacima nego na sadnicama. izgleda da su svi odlučili preči na lješnjake. ne znam kome čete ih svi prodavati pogotovo ako je u lidlu strana čokolada ispod 3 kn a kraševa 5. ali ipak uzimaj od države ako je džaba. sigurno više vrijedi nego livada
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ja mislim da se nije obogatil ali čovjek radi i živi od toga i ja mu se divim na hrabrosti ja imam siguran posao i moja frau nebi se usudio dat otkaz i bavit se tako nečim neistraženim kod nas i nesigurnim
 
R

Ratarko

Guest
Neznam jeste vidjeli u novom Gospodarskom Listu se spominje ljeska i orah ?
Kažu da je zarada na ljeski 40.000 kn na hektar a prosječan prinos 1 tona na hektar , to se malo razlikuje od onoga što ste vi komentirali .

Mogu odskenirati stranicu ali nema puno o toj temi ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh