• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Imam namjeru sada pošpricati sa Neoram WG i to na 20 litara vode 50 g Neorama WG.

Druga opcija je Bordoška juha Caffaro 20 WP.
Čime bi bilo bolje sada pošpricati, molim vaš savjet?
Ja bih se pre odlucio za prvu opciju .Sad neka me neko ispravi ,nisam nikada koristio Neoram ali cini mi se sobzirom na tvoj problem da je to mala doza.Sam sam pre desetak dana preventivno prskao sa 2kg/h Nordoxa a lomio sam se da dodam jos malo.
Ono sto mi jos upada u oci sa zadnje slike ,da je sama sadnica bleda i izmucena, jednostavno izgleda kao da nema snage pa stoga mozda i jeste podloznija napadima bakterioza,gljivica i insekata.Sadnica mi nema jedrinu i onu zagasito tamnu boju koju bi trebalo da ima u junu mesecu.
Ne bi bilo lose da na jesen bacis zgorelog stajnjaka oko sadnica i potrudis se da pojas oko njih bude bez trave, korova i da bude prozracan.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ići ću sa 300 g na 100 l vode.
Ovo proljeće sam ofrezao oko sadnica i zagnojio gnojnicom, pa sam primjetio da su sadnice znatno bolje napredovale u porastu.
Da ovo što se boje tiče je točno-blijede su jer stajski nema snagu umjetnog gnojiva NPK, u eko proizvodnji sam.Pa ni nema one lijepe tamno zelene boje kao poslije NPK 7-20-30 ili 8-26-26. Hvala Nenade na pomoći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zasto nisi gnojio sa eko paletiranim gnojivima, mozes sve odradit kao i sa mineralnim gnojivima?
Ako se dobro sjecam ti si gnojio sa gnojnicom a ne znas pH (mislim da ti je bobostar rekao da ona jako zakiseljuje tlo) a nisi radio niti analizu zemlje. Od takvog posla napamet se ne mogu ocekivat rezultati.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Zasto nisi gnojio sa eko paletiranim gnojivima, mozes sve odradit kao i sa mineralnim gnojivima?
Ako se dobro sjecam ti si gnojio sa gnojnicom a ne znas pH (mislim da ti je bobostar rekao da ona jako zakiseljuje tlo) a nisi radio niti analizu zemlje. Od takvog posla napamet se ne mogu ocekivat rezultati.

Ovo je citat posta u temi eko lješnjak:
]Prije same sadnje na livadi sam napravio analizu tla.ph je bio 6,5-7.
Onda smo prije oranja nagnojili sa 40 t/ha stajnjaka i sa 1 t holcim granula.
Pa je to sve zaorano. Potanjurano, i još u gornji sloj pognojeno sa 500 kg fertiplusa i 1 t holcim granula. Porotobranano, ponivelirano i posađene 2 godišnje sadnice lijeske.
Zadnje dvije godine gnojim gnojnicom i folijarno - malo.....
Mislim da mu gnojnica ne može ništa, i baš upravo dobro dođe sa to malo dušika.....u mjesecu travnju

Rađena je analiza tla, i bačene su holcim granule, vapnenac.....tak da....nisam ništa radio napamet....
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Što bi preporučili sada za prihranu preko lista.

Novalon 20:20:20 5kg/ha prihvatljivo po cijeni, brzo se otapa i biljka ga dobro usvaja.
Ako ti je nasad u rodu pojačaj fosfor nakon 14 dana, a onda naglasak na kalij.
Uvijek stavljaj kombinaciju sva tri NPK
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ostalo mi je terarosse bor 150 i coctail jade preparata.
Bi li koristila prihrana lijeski s jednim od njiih ili možda s oba?
Smiju li se miješati prilikom upotrebe?
 

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Pozdrav ekipa. Molim vas pomoć ako je moguće. Moji simptomi su slični onima koje su opisali korisnik hrva i još netko no ne znam da li je to to.
Ako mi netko može pomoći savijetom bio bih jako zahvalan. Radi se o nasadu u prvoj godini gdje je lišće počelo žutiti i sušiti se.
Slike problema prilažm pa ako me netko može savjetovati čime tretirati i može li se nešto poduzeti.

Hvala.

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 
Posljednje uređivanje:

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Chico veliki pozdrav i tebi. Vidim da imaš problema oko lešnika a isto sam i ja imao sa tri stabla u petoj godini pa su mi stradala dva jer neopisivo su klonuli. Mislim da će imati odgovor za tvoj problem Karla, Nenad i Bobić jer imaju ogromno iskustvo pa mogu samo da kažem da je moguće bakterijska palež. Pozdrav.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Stvarni hvala ti na odgovoru. I ja sam pomislio na bakterijsku palež. S obzirom da mi nitko od agronoma nije mogao reći da je to to, rekli su mi špricaj s mikroelementima i dodatno pošpricaj signumom. Da li bi to trebalo pomoći?

Svakako bi bio zahvalan ukoliko mogu dobiti savijet i navedenih (Karla, Nenad i Bobić).

hvala još jednom...
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Chico sačekaj njihovo mišljenje jer meni se čini ali nisam siguran. Možda bi pomogao i Signum
a možda i Mankogal sa Talstarom. Danas je teško bilo šta raditi jer kada se setim 1989 to je bilo sve lakše bez ove velike hemije. Mislim da je najvažnije imati dobre sadnice pa ovom prilikom evo jedan fotos lešnika koji sam posadio devet komada sada su u drugoj godini.
c26fa3c1f8d206b08efa7292c5d666a2.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Hvala ti na savijetima. Stvarno lijepo izgleda, moji nisu niti blizu ovome :)
Pricekati cu odgovor...
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
kako ste prošli sa ovim olujama jeli bilo tuče ili jakog vjetra?. kod nas je bilo nešto leda i jakog vjetra danas ću vidjeti koliko je štete na listu ili granama jel kod mene još nema nekog roda. dali bi sada trebao ići sa kakvom zaštitom da se biljka malo oporavi?
 

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Isprika, čini se da sam nešto zeznuo sa slikama pa ću ponoviti.
Ako mi netko može pomoći s čime tretirati ako se može s nečime. Hvala puno.


user46224_pic4758_1498397924_zpshmpmexwe.jpg



user46224_pic4751_1498395954_zpsquwrgqck.jpg



user46224_pic4756_1498397924_zpscl8gexpl.jpg
 
Posljednje uređivanje:

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Procitajte samo poslednjih 5,6 stranica i naci cete blago u postovima od Karle, Nenada i Bobica. I tu je bilo pomena o bakteriozi i o zastiti i jos mnogo cemu.
Ljudi su krajnje nesebicni i svima nama su pomagali. Ono sto sam i sama naucila je, pratiti redovno forum i zapamtiti o cemu se pricalo. Kad zatreba, onda cekati ovih par iskusnih ljudi, Oni rade mnogo, pa shodno tome nemaju vremena stalno biti na forumu, a ni potrebe (izucili su znanje) i mislim da Vam nije pametno cekati njih na odgovor. Imate sve napisano u zadnjih mjesec dana. Pozdrav :)
 

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
Pročitano svih 522 stranice :) Trebalo mi je 2 mjeseca. Primijetio sam kroz čitanje silnih postova kako su Karla Nenad i Bobic puni iskustva i nesebično pomažu ljudima. Svaka im čast na tome.

Moram priznati da sam kroz čitanje silnih postova vjerojatno i izgubio poneku vrlo važnu i vrlo vrijednu informaciju, a kako nism bio siguran da je ovo bakterioza, pitao sam. Šta ću :)

Svakako ću još jednom pročitati prethodnih par stranica.

Svima želim dobar urod i lijep pozdrav...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Dečki, nije potrebno citirati prethodne poruke, pa vas molim da to ne činite.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
ZJ, vidite kako to cure ne rade ;)
Chico, stvarno imate na poslenjih par stranica upute. Svi smo mi, u nekom trenutku, kada nas uhvati panika zbog problema bili nestrpljivi. I sama sam, prije nego sam iscitala postove, pitala. Vodite racuna da kada citate ne idete previse na pocetak, jer su nasi prijatelji iskusni mjenjali mnogo toga u zastiti, kako su sami na svojoj kozi spoznavali greske. Sto se zastitara tice, mislim da su uzgajivaci relevantniji od njih i da se ne vrijedi drzati savjeta njihovih. Od kada se drzim onoga sto procitam ovdje, napredujem i ja i moj zasad. Srdacan pozdrav, a ukoliko se ne snadjete, Vi se javite.....pozz :)
 

Chico

Novi član
Tu od
21 Svi 2017
Poruka
8
ZJ isprika, pripaziti ću ubuduće.
igru, sve stoji, bio sam kod 4 agronoma i dobio 4 različite informacije (tko zna, možda i točne no ipak iskustvo je bitnije a moje neiskustvo mi nije bilo "pouzdano" pa rekoh da pitam ovdje).

Zadnja informacija i savjet je ona koju sam pročitao i od iskusnih kolega par stranica prije (Neoram) pa ću pokušati na taj način. Nadam se da će uspjeti.

Hvala svima na smjernicama i dobronamjernim kritikama. Ostajem član ove forum zajednice i nadam se da ću i ja pridonijeti svojim iskustvom i znanjem kada ga steknem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh