• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
da naravno da trebaš oprašivač i to rimski pozdrav

Nebih se bas kladio uovu tvrdnju,,,
Stoji preporuka da je pozeljno kombinirati razlicite sorte ali opet nije uvjet, buducu da peludna zrnca lete i do 60-tak km. vrlo je lako moguce da uopce njegova zrnca ne oprasuju njegov vocnjak vec tko zna ciji,,,

Govorit cu iz primjera kojeg sam vidio vlastitim ocima, vocnjak iz kojeg su moje sadnice (samo i iskljucivo istarski dugi) 2008 god. dao je prosjecno 2 i pola kante od jupola ploda,,,
eh da je meni samo takav urod svake druge godine

I moj je iskoljucivo samo istarski dugi u nasadu pa cu prenositi iskustva,,,

Ovaj članak je objavljen 08.06.2013. Kako komentirate zaštitu Bordoškom juhom u ovo doba?


Autor: mr.sc. Milorad Šubić, dipl. inž. agr. Foto: RGBStock.com


 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Juče sam u nasadu primijetio da sa stabla otpada lješnjak i to već formirani plod pogotovo koji su veći. Na peteljci vidim smeđe na dijelu gdje je puknula. Da li je to posljedica vjetra ili nešto nedostaje biljci pa su slabe peteljke da izdrže trežinu lješnjaka.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Uzroci otpadanja lješnjaka mogu biti različiti i ne može se samo tako definirati razlog.
Dakle, ako bi to bio vjetar, moraš znati dali je stvarno bio tako jak i puhao u to vrijeme kad si primitio da ti otpadaju. to je po meni najmanje zlo. Bilo pa prošlo.
Drugo moguće je da se više zametnulo nego biljka može podnjeti pa ga sama odbacuje kao višak ploda, znači da će ti ostati normala.
Treće moguć je poremećaj, neizbalansirana prihrana , gnojidba.
Četvrto moguće je zbog poremećaja tj. velikih oscilacija u temperaturama pa se radi o šoku biljke. Od prošlodjetne +50 na suncu (bezveze navodim) do sadašnjih hladnih noći neznam ni koliko je ali je hladno.
Moraš pratiti što se dešava svaki dan. Možda neće više ovisi o razlogu. Stavi slike da vidimo
 

vlado111

Novi član
Tu od
25 Ruj 2011
Poruka
12
Juče sam u nasadu primijetio da sa stabla otpada lješnjak i to već formirani plod pogotovo koji su veći. Na peteljci vidim smeđe na dijelu gdje je puknula. Da li je to posljedica vjetra ili nešto nedostaje biljci pa su slabe peteljke da izdrže trežinu lješnjaka.

S obzirom na opis koji ste dali najvjerojatnije se radi o stjenici koja osim što direktno napada lješnjak napada i peteljku na kojoj se lješnjak nalazi što uzrokuje njegovo opadanje.
Na opadanje lješnjaka mogu utjecati i druge pojave: http://moulis.hr/Edukacijski kutak/...tetnici lijeske/opadanjecvjetovaiplodova.html
Pozdrav
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Danas je počelo malčiranje, iako uvjeti nisu baš idealni, previše vlage u ovoj visokoj travi, ali nema se više što čekati s obzirom na situaciju.
http://imageshack.us/a/img571/5381/s8ns.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/692/qbnk.jpg

http://imageshack.us/a/img841/7577/3jx1.jpg

http://imageshack.us/a/img543/6984/2jia.jpg

Kod mene ima ploda kao nikad do sad, a s obzirom na krupnoću mislim da će ova godina biti iznimna, samo berba je još daleko, čak se bojim i razveseliti, jer taman kad mislim da mi je nešto uspjelo klepne me triput po glavi.
http://imageshack.us/a/img443/707/ojs4.jpg

Dio nasada gdje je bio napad gusjenice još nije na redu za malčiranje pa nije uslikano, ali situacija je takva da je plod sav gore, možda je 10-20% sitnije nego ovo na slici, potjerali su novi listovi i lijepo se sve obnovilo. Izgleda da će ovo biti dobra godina za sve koji uzgajaju lješnjak, eto da i mi dočekasmo svoje, ako Bog da.
 

tomi77

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
15
Pozdrav! Da vas sve pitam ovog prvog dana u EU sta ce bit s nama proizvodjacima ljesnjaka,hoce bit kakve razlike,bolje,gore,jel se isplati jos sadit ljesnjaka,ako je tko sta procito u vezi toga neka napise ako nije problem,hvala...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Danas je počelo malčiranje, iako uvjeti nisu baš idealni, previše vlage u ovoj visokoj travi, ali nema se više što čekati s obzirom na situaciju.
http://imageshack.us/a/img571/5381/s8ns.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/692/qbnk.jpg

http://imageshack.us/a/img841/7577/3jx1.jpg

http://imageshack.us/a/img543/6984/2jia.jpg

Karla lijep ti je vocnjak,,,

Kod mene ima ploda kao nikad do sad, a s obzirom na krupnoću mislim da će ova godina biti iznimna, samo berba je još daleko, čak se bojim i razveseliti, jer taman kad mislim da mi je nešto uspjelo klepne me triput po glavi.
http://imageshack.us/a/img443/707/ojs4.jpg


Bas sam se informirao za malo dugorocniju prognozu,,,
kako se cini nekih znacajnijih padalina nece biti do tamo druge polovine kolovoza, hmmm,,,
ljesnjaci su poceli lijepo nalivat kako bi dalmosi rekli, za sad je stanje i vise nego dobro, aaaaliii,,, :icon_scratch:
bojim se da mi lijeska ne abortira, pas mater,,, :icon_scratch:

danas evo zavrsili kopanje bunara na jednoj zemlji koju planiramo navodnjavati i ozbiljno razmisljam da busim i u vocnjaku,,,
nije da me lova zulja vec mi se cini da bi se moglo visestruko vratiti kroz koju godinu,,,

kakva su Vasa razmisljanja u tom pravcu?



Evo kako to sad kod mene izgleda,,,





 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Bobić kod tebe još uvijek sve pic-pic. To je znak da trebaš proširiti plantažu pa da ti stigne narasti nešto i trave, drača i sl.
Za navodnjavanje: dobro ga je imati tko može, mi kojima je nedostižno iz više razloga gledat ćemo u nebo i nadat se teoriji da dolazi ledeno doba kojem prethodi dosta kiše.
Za urod: dobar će biti svima kojima je u rodu pa će 2013 biti godina dobre berbe, kako će to utjecati na cijenu?
Za ulazak u EU što se tiče lješnjaka ne bi trebalo biti problema, tražena je roba tamo i sada nema carine i dok Turska pregovara i čeka ulazak mi moramo iskoristiti naše prednosti: već smo u EU, bliže smo im-manji troškovi transporta, imamo kvalitetniju robu. Ja sam za sadnju ako se ima gdje.
Da bi bili u utakmici trebali bi se izdogovarati - udružiti snage kako u proizvodnji tako i u prodaji.
Kad bi krenulo nekoliko uz jasno definirana pravila već bi to bio pravi BUM za sve!:(handshake):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm,,, pic pic kazes,:(giggle):
a sta li ce tek biti od nagodinu, kad im planiram dodjeliti kraljevski tretman i kad ce oni zauzeti prioritetno mjesto u odnosu na sve, :(happy): :(emo):

kako je jednom rekao nenad, sve je to stvar organizacije, a ovakav nacin odrzavanje je mozda jednostavniji i jeftiniji od mnogih drugih, no pustimo to na stranu kao i kokice i sve ostalo sto je u planu za sljedecu sezonu,,,

sto se tice sirenja, :icon_scratch: bih se ja i sirio ali sad mi je prioritet odraditi sve sto je potrebno da se oformi krug potreba za ovo s cim raspolazem (kalibrirka, krckalica, vjetrenica, navodnjavanje...) tek nakon toga moze se razmisljati o sirenju,,, :(wasntme):

sto se pak tice udruzivanja i tu sam uvijek za samo nikako da se to pokrene s mrtve tocke,,,
mozda nas ova jurop promjeni pa na drugaciji nacin pocnemo promisljati pa mozda i neki zajednicki interes pronađemo bez da razmisljamo tko ce obrati vrhnje,,,
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
sto se tice sirenja, :icon_scratch: bih se ja i sirio ali sad mi je prioritet odraditi sve sto je potrebno da se oformi krug potreba za ovo s cim raspolazem (kalibrirka, krckalica, vjetrenica, navodnjavanje...) tek nakon toga moze se razmisljati o sirenju,,, :(wasntme):

sto se pak tice udruzivanja i tu sam uvijek za samo nikako da se to pokrene s mrtve tocke,,,
mozda nas ova jurop promjeni pa na drugaciji nacin pocnemo promisljati pa mozda i neki zajednicki interes pronađemo bez da razmisljamo tko ce obrati vrhnje,,,
Što se tiče kruga ja znam da bi svatko volio imati sve svoje, ali to se može rješiti s nekim vidom udruživanja, tako da planirana investicija za strojeve koji nisu baš nužni može da se preorjentira u okrupnjavanje i sadnju novog nasada, za ozbiljan plasman bitna je količina i kvaliteta, ništa novo, ali kod tog ozbiljnog plasmana nije sve baš jednostavno, ne prolazi se kod velikih kupaca bez pogona koji zadovoljava veće norme nego ih imaju u vlastitoj zemlji.
Naš pogon za skladištenje, preradu, doradu i sušenje, sa profesionalnim industrijskim strojevima renomiranog proizvođača opreme za lješnjak je kompletno dovršen sa svim mogućim potvrdama i dozvolama i mogu najaviti da će u 8. mjesecu biti otvorenje, pa ste svi zainteresirani pozvani. Prilika bi tada bila za razmjenu iskustava i mogući dogovor oko zajedničkog nastupa na tržištu po nekom modelu za koji bi se tada mogli dogovoriti. Ovo je samo prijedlog za moguću buduću suradnju, bar da se nešto počne i pokrene s mrtve točke. Pobiranje vrhnja? Do sada su ga brali prekupci i nakupci. Ali tako je u trgovini. Bit svega je da povežemo proizvodnju s velikim krajnjim kupcem iz više razloga...Ako se ništa ne uspije bit će snađi se druže kako tko zna i umije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pobiranje vrhnja?

Kad sam pisao o obiranju vrhnja mislio sam na psiholosku barijeru i nepovjerenje nas kao naroda,,,
sto se tice susreta dakako da sam zaintersiran i ako me nista ne sprijeci vidimo se,,,:(happy):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Bok, odlično izgledaju nasadi i tebi Bobić i tebi Karla!
Evo da se i ja pohvalim sa par slikica svoga mladog nasada posađenog proljetos u trećem mjesecu!
Od 500 sadnica čak na 2 imam plod!
Prije par dana sam zatanjuro travu i okopo i sada je taman u pravo vrijeme pala kiša!:eek::
 

Prilozi

  • 2013-06-30 10.35.00.jpg
    2013-06-30 10.35.00.jpg
    63.6 KB · Pregleda: 258
  • 2013-06-29 09.46.11.jpg
    2013-06-29 09.46.11.jpg
    73 KB · Pregleda: 227
  • 2013-06-29 09.46.45.jpg
    2013-06-29 09.46.45.jpg
    67 KB · Pregleda: 249
  • 2013-06-26 10.09.04.jpg
    2013-06-26 10.09.04.jpg
    69.7 KB · Pregleda: 233

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nemoj nam praviti konkurenciju s urodom. Mi smo svoj zasluženo čekali godinama. Ili ti je to nagrada s neba za lijepu plantažu i dobro odrađen posao.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Nisam se ni ja tome nadao ali eto!
Načekati ću se ja još dosta a i naraditi dok dostignem vaš urod!

P.S. Svi skoro kažu kako nasad ne treba špricati do tri godine ali da ga nisam špricao prije mjesec dana nebi danas bilo niti jednoga listića a kamoli ploda. Smeđe i zelene gusjenice bi to brzo rješile!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Kod mene oluja potrgala 50 % ploda sad mi je jasno zakaj oni uzgajivaci lijeske u novom zelandu grade vjetrozastitne zivice oko nasada lijeske
 
B

brzi1

Guest
Kod mene također dosta štete od udara vjetra prekjučer.Lješnjaka je na podu zdravog sigurno 40 % od ukupnog roda.Ja sam na području Sesveta-Zagreb.
Zanimljivo je da imam policu osiguranja od šteta ali eto ne i od olujnog vjetra!K tome još imam obvezu prijaviti štetu da iz osiguravajuće kuće izađu na uviđaj.
Ova godina konačno nešto više roda i eto već vremenske nepogode.Katastrofa!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Evo konacno da mi se desilo da mi je pomoglo kaj imam nasad na par mjesta jel na nekim parcelama nije opalo nista ili zanemarivo i to je gdje susjed ima visok kukuruz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znači, slijedeće godine kukuruz u međuredni prostor :(rofl):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Ha ha nema sanse redovi su se opako prblizili moram uslikati plantazu koju su mi kolege forumasi svojedobno savjetovali da pocupam van jer nesto opako ne stima,,,razmisljam o zamjeni traktora za neki vocar bez kabine

Kaj mislite oce ovi prijevremeni opali plodovi kad se posuse biti upotrebljivi bar za vlastitu potrosnju ako je neko imal iskustva
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh