• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Zato se uradi podrivanje na 70cm i nema veze cim busis rupe, ja sam vadio ljesnjak u drugoj godini rupe busene svrdlom bilo vlazno i nije podrivano, korjen je uveliko bio probio zidove i prosorio se. Rupe su bile precnika 50 cm.
Druga njiva je podrivana i rupe su se same zatrpavale poslije svrdla.
Korjen posadjen u rupu busenu svrdlom dvije godine nakon sadnje.
f61577e8f703a3ab3e50fa5ece7b3bf2.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Polemišete oko kupanja rupa. Prosto jer ja sam išao ručno širine 80 i dubine 55 i nema tu problema. Sadnica ako je dvogodišnja sa razvijenim korenom to bez problema u trećoj godini počne da probija zid jer ojačan koren to mora da savlada.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Smiki šta je bilo sa procenom stručnjaka jer sam i ja zaboravio od svojih poslova. Pozdrav.
Zato se uradi podrivanje na 70cm i nema veze cim busis rupe, ja sam vadio ljesnjak u drugoj godini rupe busene svrdlom bilo vlazno i nije podrivano, korjen je uveliko bio probio zidove i prosorio se. Rupe su bile precnika 50 cm.
Druga njiva je podrivana i rupe su se same zatrpavale poslije svrdla.
Korjen posadjen u rupu busenu svrdlom dvije godine nakon sadnje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pozdrav za kolege mrMagdens i damirko,vidim da zelite zasaditi lesku na povrsinama koje nisu bas male,zelim vas podsetiti na navodnjavanje leske,to je jedna od operacija koja je mozda i najvaznija za pravilan razvoj leske a kasnije i za dobar prinos,znam da vas trenutno muci kopanje rupa,analiza zemljista i drugo ali na zaboravite da vec par meseci posle sadnje dolazi i zalivanje mladih sadnica.Pozdrav i puno srece u buducem radu.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Pozdrav vjerovatno ste svi zauzeti berbom(ako je krenula) zanima me jedno,da li je ispravno sada poslije berbe ići sa bakrom (cuperblau), pa u jesen kad padne list ponoviti još jednom?
 

IvanKc

Novi član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
1
Pozdrav svima!
Novi sam u svijetu lijeske i zanima me sve vezano uz uzgoj lješnjaka. Još sam poprilično zbunjen, pokušavam poloviti konce, ali čitajući ovaj forum našao sam odgovore na mnoga pitanja koja su me mučila. Hvala vam što tako nesebično djelite iskustva i savjete!
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Poštovane kolege, u kom trenutku treba početi sa formiranjem grma? Imam mladi nasad posađen u novembru 2017.godine a odlučio sam se za taj uzgojni oblik. Neke sadnice su iz rasadnika došle kao dvogodišnje (moja pretpostavka) i na njima su izbojci koji su došli na sadnici zauzeli pravilan položaj tako da bi se centralna grana mogla ukloniti. Da li da ostavljam njih, ili da čekam da čekam da pogura nove izbojke iz korjena? Muče me i ostale sadnice, koje imaju samo po 2-3 nova izbojka iz korjena (izlaze iz zemlje) , da li je tu rano da se ide sa sječenjem centralne grane, odnosno da li da čekam da krene još izbojaka pa da onda ostavim 4-5 najjačih? I još nešto, po analizi zemljište ima P2O5 15,8 mg/100 gr i K2O 33,6 mg/100 gr, sa kojom formulacijom NPK đubriva bi išli u jesenju gnojidbu? Srdačan pozdrav
 
Posljednje uređivanje:

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Samo da pozdravim uvažene kolege i zaželim dobru i oblinu berbu koja je već siguran sam obavljena... ja sam ove godine ostao bez uroda 0% (10 godina eksploatacije) kao i većina proizvođača u Baranji... niske temperature pokosile su sve rodne pupove u 3 mjesecu... svi koji su ispod 120m nadmorske visine nemaju ili im je urod desetkovan.... ali postoje proizvođači koji su na baranjskom brdu s nadmorskom iznad 140m gdje nema štete...

Upravo o tome sam i govorio na savjetovanju voćara 2016.... http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=848305
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Berba polako završava, vrijeme u berbi malo prevruće, ali za poželjeti da je tako bilo.
Rezultati berbe, odlični po kvaliteti.
Što se tiče osvrta na izmrzavanje pupova u nekim područjima uzgoja lijeske, to je tako kako je, mi smo stradali 2016. također drastično. Iako je nasad na brdu, i ne pamte stari kad je bio takav mraz kao tada 26.04. 2016. No, za takve situacije ove godine bila je ponuđena mjera 17. osiguranja nasada između ostalo i od mraza, uz izdašnu subvenciju tako da su svi ozbiljni proizvođači to morali iskoristiti. 2016. toga nije bilo pa je to i bila prekretnica da se ponudila mjera 17.
Nadalje postoje i neke mjere zaštite od najavljenog mraza, osobno smo isprobali u 2017. (tada je mraz bio 22.04. ali temperatura je bila blaža za 1,5-2 stupnja i nismo imali evidentirane štete).
Nakon takve godine, slijedeća godina, ako nema vremenske nepogode u prinosu obilato rodi čak i do 50% više, ako je neka utjeha.
Svi bi mi, koji smo bili na "baranjskom Banskom brdu",voljeli imati takvu lokaciju samo takvih brda i nema baš..
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Koliko se vremena izgubi na redovno okopavanje sadnica prvih godina, na 600 kom otprilike? Isplate li se oni nastavci za trimere za kultiviranje, vidio sam neke za oko 2500 kn, permoto i jurec to prodaju... Vjerujem da je H535 rxt dovoljno jaka za taj posao.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Ako nekoga zanima dajem u najam nasada ljeske starog 10g.,rimski,ograđen,cca 400 stabala,Novska
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Berba polako završava, vrijeme u berbi malo prevruće, ali za poželjeti da je tako bilo.
Rezultati berbe, odlični po kvaliteti.
Što se tiče osvrta na izmrzavanje pupova u nekim područjima uzgoja lijeske, to je tako kako je, mi smo stradali 2016. također drastično. Iako je nasad na brdu, i ne pamte stari kad je bio takav mraz kao tada 26.04. 2016. No, za takve situacije ove godine bila je ponuđena mjera 17. osiguranja nasada između ostalo i od mraza, uz izdašnu subvenciju tako da su svi ozbiljni proizvođači to morali iskoristiti. 2016. toga nije bilo pa je to i bila prekretnica da se ponudila mjera 17.
Nadalje postoje i neke mjere zaštite od najavljenog mraza, osobno smo isprobali u 2017. (tada je mraz bio 22.04. ali temperatura je bila blaža za 1,5-2 stupnja i nismo imali evidentirane štete).
Nakon takve godine, slijedeća godina, ako nema vremenske nepogode u prinosu obilato rodi čak i do 50% više, ako je neka utjeha.
Svi bi mi, koji smo bili na "baranjskom Banskom brdu",voljeli imati takvu lokaciju samo takvih brda i nema baš..

Kolegice Karla dobro da ste spomenuli mraz i da se kolege informiraju o mjerama koje im se nude...

Samo da ne bude nedoumice oko posta kolegice Karle i mog posta... govorim o niskim temperaturama ispod -18"C tamo koncem drugog mjeseca početkom trećeg i koje se zadrže duže vrijeme uslijed kojih dolazi do izmrzavanja ženskih inflorescenci (ja za to volim reći "zadnji krik zime")...

Mislim da je na TVu bilo baš "Beli Manastir najhladniji grad..."

Naravno definicija o "Nepovoljnim klimatskim prilikama u poljoprivredi" je dosta okvirna i po meni nedorečena... ipak uvijek je tu vještak koji izlazi na teren i koji mora imati kompetencije u svom poslu, tako da ne bi trebalo biti problema...
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
-18 stupnjeva u drugom mjesecu ne bi bio problem, sve to ide pod nazivnik zimska temepratura, ali problem ove godine bio je što su bile previsoke temperature prije toga pa je sve krenulo, da bi onda došao minus.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Blizi mi se sadnja lijeske. Idem na stablo s razmakom 5m izmedju redova i 4 u redu. Koliko da se odmaknem od medje? Planiram kositi s malim traktorom poput 335 za prvih par godina, za kasnije ne znam jos... Logika mi govori da idem 2.5 od medje ali nisam siguran da je to najbolje za kasnije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja ne bi ispod 3 m, a ako imaš prostora bolje bi bilo malo više (moje skromno mišljenje).
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Ja bih se odmakao jednako koliki je međuredni prostor, dakle 5m. Tako sam planirao i za svoj budući nasad pošto će se lijeska raširiti a treba razmišljati i o strojnoj berbi danas, sutra :D
 

zbedenik

Novi član
Tu od
30 Ožu 2007
Poruka
22
2,5 je premalo (vlastito iskustvo). 3,5 - 4 bi bilo idealno. Ovisi kaj ti je na susjednoj parceli.
 

Najnoviji postovi

Na vrh