• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Višnja

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Šumadinaka nije baš pogodna za industrisku preradu tj otkupljivači je ne uzimaju. Uglavnom ide oblačinska i cijena industriske višnje se kreće obično oko 0.40 do 0.50 evra, a 1.25evra to je vjerovatno maloprodajna cijena brane višnje sa peteljkama.
Obično oko 5 godine višnja stupa u puni rod, a što se tiče ploda Šumadinke je dosat krupnija nego oblačinska, ali ima i mnogo manje suve materije. Takođe i kasnije sazreva.

Zašto si se odlučio za Šumadinku, a ne za oblačinsku.
 
T

Terzaa

Guest
Pa za sumadinku sam se odlucio zato sto sam cuo da daje vise od oblacinke,i zato sto je cena bolja,to me je podstaklo da krenem sa sumadinkom.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
To je dobro ako je samo možeš plasirati da ide u maloprodaju odnosno da ne ide kao idustriska.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
G

Gorski Car

Guest
Pa za sumadinku sam se odlucio zato sto sam cuo da daje vise od oblacinke,i zato sto je cena bolja,to me je podstaklo da krenem sa sumadinkom.

Cena Sumadinke je neznatno veca ali kome je prodati? Rusi su je nekoliko godina otkupljivali kao konzumnu, kad nema Rusa nema ni otkupa.
Kasnije sazreva od oblacinke, otkup kod nas traje dok se ne otkupi oblacinka i tu prestaje, tako da Sumadinku ne mozes da prodas kao industrijsku visnju.
Bere se kao tresnja sa sve peteljkom sto otezava berbu,zahteva vise radnika, trazi pedantniju berbu. Teze se odrzava od Oblacinke, tj zahteva drugaciju agrotehniku narocito rezanje.

Imam Sumadinku, srecom nisam posadio neki ozbiljniji zasad jer ne bi znao sta bi sa njom, ovako se potrosi na sokove.
Oblacinka je zakon, ima siguran i zagarantovan otkup to je u vocarstvu najvaznije.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pozdrav svima.
Ja imam višnje iz hobija. 20-ak stabala. Problem je u tome što su sva stabla gola. Otpalo im je lišće u tri četiri zadnja dana. Nisam toliko primijetio da lišće pada do jučer kad je puhao vjetar i doslovno je skinuo sav list. Ovogodišnji izbojci su zdravi, nema suhih, pokoja unutrašnja grana. Je li problem količina vode ili nešto drugo? Hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Njoko@ kod nas je još može naći, srećom ne daju nam u EU, kažu nismo dobri:(giggle): :(giggle): :(giggle):.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Hvala na odgovorima. Bio sam danas i baš to mi kaže žena da je baycor zabranjen. Ditana trenutno nema. Za baycor će mi onda reći alternativu. S obzirom na godišnje odmore naručit će za sredinu devetog mjeseca. Je li se isplati pošpricati višnje tada? Pa čak i malo po tlu oko njih zbog pokojeg zaostalog lista ili da špricam u proljeće?
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Neče ti Dithane sada ništa pomoči. Trebao si iči njime odmah nakon berbe .
Ja sam još lani imao staru zalihu Baycora a ove godine sam trešnje i višnje špricnuo odmah nakon berba dodinom (Chromodin) i poslije dva tjedna Merpanom, koji mi je ostao poslije tretiranja jabuka. Stanje je odlično kao i prošlih godina kada sam tretirao Baycorom.
 

malinar73

Novi član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
11
Pozdrav,zasadio sam 300 komda oblačinske višnje,prije 40 dana,(Razmak 3x2)pa me interesuje šta sljedeće trebam uraditi i kada,i koliki bi urod mogao abd,u 2016 god.
 

marek

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
121
Pozdrav! U jesen sa presadio nekoliko visnji koje su nikle od kostica. Inace na tom mjestu su izrasle visnje koje lijepo rode. E sad trebam savjet kako dalje s njma, primile su.se sve, kod presadivanja stavio sam stajnjaka gnoja u zemlju. Slike :
f3c0c16f9077a7a6db8d652a715a6bd5.jpg

f7c1dfac68c2260d0915cf533911c390.jpg


Hvala!
 

djolewza

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
5
Dobio sam od komsinice sadnicu visnje, ali trenutno nisam na selu pa je ne mogu odmah zasaditi. Idem tek za dve nedelje, tako da ne znam kako da je sacuvam do tad a da ne uvene. Nemam dvoriste gde bih je sacuvao sad.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Stavit ju na hladno i mracno. Korijen u vrecicu sa zemljom i odrzavat vlagu. Mozes sadnicu i samo u vrecicu bez zemlje pa spricat korijen sa vodom svaki dan, korijen ne smije stajat u vodi, samo ga vlazit.
 

mnovacic

Novi član
Tu od
15 Lis 2015
Poruka
7
Nametnik na višnji

Višnja mi je napadnuta lisnim ušima. Među njima kao u nekoj simbiozi nalaze se ovi ružni kukci. Promatrao sam ih i sigurno se ne hrane ušima nego ili sisaju slatki sok od ušiju ili sisaju lisne sokove.
Ako ih netko prepoznaje i zna nešto o njima ima moju zahvalnost.
Pozdrav,
 
Posljednje uređivanje:

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: Nametnik na višnji

Ličinka bubamare.
Zato i je na višnji, jer tamani uši.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
To vam je Harmonia axyridis ili azijska bubamara. Kao i "naše" božje ovčice (dvotočkaste i sedmotočkaste), s jednom velikom razlikom. Osim lisnih uši hrane se i autohtonim božijim ovčicama.

U SAD-u je označena i kao nametnik u voćnjacima i vinogradima, te se navodi da mijenja okus vinu. U zadnje vrijeme se razvijaju feromonske zamke protiv ove vrste, jer ova vrsta feromonima priziva druge pripadnike svoje vrste.
Harmonia axyridis već na temperaturi od 10 stupnjeva izlazi van iz svojih skloništa tokom zime na sunčeve zrake.
Ne možete ju prepoznati po broju točaka jer ima između 0-20 točaka, a može biti žuta, crvena s dodatkom crne boje.

ukoliko nema lisnih ušiju postaju štetnik koji smanjuje broj korisnih kukaca. Pa si ju držite na oku.
 

mnovacic

Novi član
Tu od
15 Lis 2015
Poruka
7
To vam je Harmonia axyridis ili azijska bubamara. Kao i "naše" božje ovčice (dvotočkaste i sedmotočkaste), s jednom velikom razlikom. Osim lisnih uši hrane se i autohtonim božijim ovčicama.

U SAD-u je označena i kao nametnik u voćnjacima i vinogradima, te se navodi da mijenja okus vinu. U zadnje vrijeme se razvijaju feromonske zamke protiv ove vrste, jer ova vrsta feromonima priziva druge pripadnike svoje vrste.
Harmonia axyridis već na temperaturi od 10 stupnjeva izlazi van iz svojih skloništa tokom zime na sunčeve zrake.
Ne možete ju prepoznati po broju točaka jer ima između 0-20 točaka, a može biti žuta, crvena s dodatkom crne boje.

ukoliko nema lisnih ušiju postaju štetnik koji smanjuje broj korisnih kukaca. Pa si ju držite na oku.
Hvala na objašnjenju!
Uši sam riješio pomoću nimovog ulja. Ne znam jesam li uništio i te "bubamare" ili ih nema jer više nema ušiju. U svakom slučaju nema hvala Bogu niti ušiju niti njih.
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Imam višnju marelu koja je star već jedno 7 godina. Prekrasno stablo ali problem je što nikako nema cvijeta. Niti jedne godine nije cvijetala kako treba. Bude nešto malo ali to otpadne i na stablu ostane jedno 10-20 plodova. Jedno 50m dalje kod susjeda je isto takva višnja, posađena u isto vrijeme te uzeta sa istog mijesta i ta višnja cvijeta i rađa obilato svake godine a iste su veličine i oblika. Što bi bio razlog tome.
 

Najnoviji postovi

Na vrh